Je nočné kojenie príčinou zubných kazov u dvojročného dieťaťa?

Zodpovězené
5. lis 2018

Dobrý deň,

doteraz som si dala veľmi záležať na jedálničku môjho syna. Do 2. roka nejedol nič sladké, len ovocie. Už od prvého prerezaného zúbka pedantne čistím zúbky. Avšak v júli (červenec) sa nám začali nejaké zdravotné komplikácie a uvažuje sa o autimunitnom ochorení.
Následne som bola s malým u zubárky, lebo sa mi zdalo, ako keby mal také malé fliačky na zúbkoch.
Bola som nemilo prekvapená, keď mi zubárka povedala, že ide o kazy, a že mu určite dávam veľa sladkého. Povedala aj, že to musí byť z nočného kojenia. Bránila som sa, že zúbky umývam pravidelne a sladké jedáva len vo forme ovocia. Ona však povedala, že nakoľko spodné zubky sú v poriadku a kazy vidí na horných, musí to byť z nočného kojenia. Zaklincovala to vetou, že som zrejme jedna z tých matiek, čo používa len prírodné zubné pasty.

Odvtedy som nočné kojenie zrušila, zdá sa mi však, že kazenie zúbkov sa zhoršuje. Čistím mu zúbky aj single kefkou a potom aj riadnou detskou. Z čistenia zúbkov sa však u nás v tejto atmosfére stal ten najnepríjemnejší zážitok.

Myslíte si, že nočné kojenie môže byť príčinou? Dá sa okrem pravidelného čistenia zubov podporiť ozdravenie zubu? Čítala som si viacero článkov a dopĺňam ešte extra k vitamínu D aj rybí olej.
Zároveň ma zaujíma aká je teda vhodná pasta pre deti? Skutočne používam len tie prírodné a bez cukru. Viem, že to ide aj bez pasty, ale tá je jednoducho jediným motivačným faktorom, pre ktorý je dieťa ochotné otvoriť pusinku na čistenie zúbkov.

Ďakujem pekne za odpoveď

Dobrý den,
otázka nočního kojení je rozporuplné téma. Můj názor je, že pokud jsou večer zoubky dobře vyčištěné a dítě se budí pouze na nakojení a "nevisí na prsu" celou noc, nemá to výraznější vliv na kazivost. Nepíšete ale na kterou autoimunitní chorobu má Vaše dětská lékařka podezření. Určité typy onemocnění jsou typické i slabší sklovinou a tím i větší kazivostí.
Co se týče zubní pasty, pokud syn trpí kazivostí, kupte klidně i pastu s fluoridy. Jestli pastu u čištění moc nepolyká a spolupracuje, nemusíte se ničeho bát. Vitamín D a rybí olej je také dobrá volba.


Přeji Vám krásný den.
Magda Kováčová