Nemoc ve školce. Jak to řešit?

zuzana1359
31. led 2024

Dobrý den, jsem samozivitelka(nastoupila jsem v zari po rodicaku do nove prace), byvali manzel kamionak(skrz praci si nemuze vzit paragraf-reseno na OSPODu), babicka jen jedna-pracujici, sestra-pracujici, ted k diskuzi.... Dceři jsou 4 roky v září nastoupila do skolky. Do te doby nikdy nebyla casto nemocna. Kdyz je nemocna vezmu si paragraf ale maximalne muzu na 7 dni akrz praci dyl proste NEMŮŽU. Od zari jsem s ni byla na paragrafu uz minumalne 5x. Po 7 dnech teda jde do skolky s tim ze jeste kasle(vykaslava, p.doktorka rikala ze kaslat muze jeste dalsi 4tydny coz je pro me problem skrz praci) ve skolce si p.ucitelka vecne stazuje ze nemocne dite do skolky nepatri(coz chapu). Malá je bez teplot, bez rymy! Pouze vykaslava behem dne, kdyz lezi je to intenzivnejsi. P.ucitelce vysvetluji mou situaci a ze tam kasle pulka tridy ji nezajima. Vecne si odchytne primo me a husti do me promluvy(i pres to, ze si ostatni rodice vyzvedavaji sve kuckajici deti a jim nic nerekne). Nemocna prisla ze skolky. Dnes mi p.ucitelka rekla, ze si je vedoma ze pulka deti doma nejspis bere kapky od kasle a s tim nic nedela, rikat porad detem at si zadelavaji pusu pri kaslani tak to rikala ze kdyby mela rikat dalsim 20 detem tak nedela nic jineho. Takze ona do skolky nechodi,, nemocna,, jen nase mala ale dalsich x deti a u tech problem neni. Premyslela jsem ze zajdu za reditelkou a sitzaci proberu. Nevim jak to dal porad resit dokola.... 🤔😒

lencaa11
31. led 2024

@zuzana1359 bohuzel dítě si musí vytvořit imunitu učitelka vám dítě v takovém stavu nemusí vzít bohužel a ředitelka by vám moc nepomohla řekne vám že vás též chápe ale kdyby třeba přišla kontrola byl by problém myslím že tohle řešíme každá z nás bohužel to tak je náš syn taky tak to marodil ...hodně bych podpořila imunitu a nechala dítě úplně uzdravit

kristyn86
31. led 2024

@zuzana1359 Chapu tvoji nelehkou situaci. I kdyz,proc si muzes vzit jen 7 dni? Kvuli financim? Protoze jinak mas narok na OCR jako samozivitelka 16 placenych dni,coz by byl cas i dceru poradne dolecit a pak by se ty nemoce treba tolik nevracely. Jit zpatky po nemoci po 7 dnech se mi zda brzy. Za 7 dni to dite opravdu neni dolecene. To akorat konci ryma,kasel se zacina mirne zlepsovat. Dcera byla doma s kaslem ptes 14 dni a pak uz fakt jen vykaslavala. Jinak,OCR si muze vzit na dceru i babicka,kdyby ji to nevadilo. Mezi partnery se lze i vystridat,takze kdyby to slo i u babicky(to nevim),tak ty s ni muzes byt tyden a babicka taky tyden. Zkus to pozjistovat.

zuzana1359
autor
31. led 2024

@lencaa11 imunitu podporujeme vitaminy, doplnky stravy. Jsem uz bezradna. Chapu p. ucitelku ale co mam delat? Kdyz nepujdu do prace vyhodi me. Praci potrebuju.
@lencaa11

lencaa11
31. led 2024

@zuzana1359 opravdu to chce čas a jak se zde píše 7 dni je málo dítě není dolecene a zas se to vrátí a třeba silnější jako sama máte nárok na 16 dní a zdraví je důležité co třeba někdo kdo by pohlídal dceru opravdu jiné řešení není ...

zuzana1359
autor
31. led 2024

@kristyn86 Babička pracuje v malem kolektivu lidi takze u ni jakakoliv nepritomnost v praci je problem. Na 2 dny jeste budiz ale to mi nijak extra v situaci nepomuze, navic bydli a pracuje daleko

zuzana1359
autor
31. led 2024

@lencaa11 opravdu jine reseni bohuzel neni

lencaa11
31. led 2024

@zuzana1359 to je škoda no to se v tom budete točit dokola a může pak opravdu to školka řešit že vám učitelka dá dítě mezi dverma domu aspoň tak jsem to párkrát viděla ve školce i nám učitelka volala jednou ze syn kašle třeba při ležení nebo když přijdou z venku a to byl doma 10 dní třeba a šup znova ...já bych aspoň jednou nechala dceru doma 16 dní aby ta imunita měla čas se trochu schopit no

kristyn86
31. led 2024

@zuzana1359 Tak bych hledala jinou praci. Protoze abych mohla byt na OCR jen 7 dni je teda podminka. Vemte si,ze to dite bude casto nemocne jeste celou skolku treba. Kor,kdyz bude stale nedolecene. Navic,ted to byly asi samo virozy. Ale co budete delat,azbude mit atb.? Syn ma ted spalu,atb.na 10 dni a jeste potrebuje nejaky cas na doleceni. Ja mam 2 deti a tak se nekdy stane,ze nejdriv marodim s jednim,pak druhym. Proc muzete jen 7 dni? Kdo to rekl? Pak uz vam jedine zbyde najit si placene hlidani. Aby vam na nej treba tatinek prispival nebo daval,kdyz on si nemuze vzit OCR. Ale taky ne vzdy chce hlidat nekdo nemocne dite.

suzanna123
31. led 2024

@zuzana1359 nevyhodí. Pokud máte normální smlouvu, tak někoho vyhodit není v ČR zas tak snadné a rozhodně ne možné kvůli nemocnému dítěti.

mishka87
31. led 2024

Pokud nejsi ve zkušební době, tak tě jen tak vyhodit opravdu nemůžou. A dítě, které vykašlává do školky opravdu nepatří. Když jsem dělala ve školce, jedna maminka nám tam věčně dávala dítě nadopované léky. To pak samozřejmě po hodině bylo hotové, jelikož léky pomalu přestali fungovat. Došlo to tak daleko, že už jí ředitelka vyhrožovala tím, že dítě prostě ze školky vyhodí, protože porušuje řád. Takhle daleko to určitě nechceš nechat dojít. Navíc dítěti ubližuješ, když ho nenecháš doléčit. Vážně tě kvůli nemoci dítěte nikdo nemůže vyhodit.

michaela666
31. led 2024

Taky mi dítě začalo chodit do školky na podzim. Dřív byla nemocná minimálně. Do začátku prosince se držela, ikdyž odpadla skoro celá třída včetně učitelek. Pak v prosinci 14 dní kašel. Teď už jsme zase druhý týden doma a zase pouze mírný kašel a průhledná rýma. Štve nás to obě, ale dokud není zdravá, tak ji do kolektivu dávat nechci. Dvakrát na ní někdo prskne a s oslabenou imunitou po nemoci je doma zase.
Ano, chodí tam děti s rýmou jak šráky, učitelka řekne ať si ho rodič nechá doma a stejně je tam další den. Když ho učitelka odmítla vzít do třidy, tak scéna na celou šatnu, že maminka má práva. Akorát zapoměla na svoje povinnosti. 🤷
Nemůžou tě vyhodit. Smlouvu máš na dobu určitou, že máš strach aby ti ji prodloužili nebo proč nemůžeš být doma déle?

mourovatakocka
31. led 2024

@zuzana1359 A je možnost jiné školky nebo alespoň jiné třídy? Je trochu zvláštní, že vadí kašlík jen tvého dítěte... U nás momentálně dokašlávaji skoro všichni, měli tam nějakou hromadnou virózku. Je to holt období a ty školky jsou v tomhle prokleté. Takže spíš by mě zaráželo, že u jiných dětí to je ok.

xxx3d
31. led 2024

@zuzana1359 za ředitelkou bych nechodila
protože - kašle dcerka? kašle a jak pravila doktorka, klidně může kašlat ještě 3 týdny
co se zkusit domluvit s nějakou sousedkou, maminkou na výpomoci s hlídáním?
jinak, jak už psaly holky, jako samoživitelka máš nárok na delší očr než je standardní, takže prostě - zdraví je přednější, v práci to musí pochopit, nebo najít jinou práci, než si dcerka vypěstuje nějakou snesitelnější imunitu.
🍀

ada22
31. led 2024

Na tyhle kasliky pomáhají celkem kapky typu fenistil. Nicméně 7 dní je na vyléčení běžné skolkové rýmy málo. Zkoušela jste proplachování nosu konyvkou. Nám to jedno období hodně pomáhalo nebo alespoň preventivně prostriknout nosanek mořskou solí. Jinak většinou v březnu se nemocnost zlepší.

petrasipkova1
31. led 2024

Radu nemám, jen konstatování ze 7 dni je opravdu málo, to se dá dokupy jakž takz školní dcera, ale taky není nikdy stopro, pak má ještě minimálně týden bez sportu. Skolkovy syn každá ryma 14 dni doma, pokud má streptokoka, tak doma 3 týdny. Nechápu jak to někdo děla s více dětmi 🙈

veruuu_kubesovic
31. led 2024

@zuzana1359 samozivitelka má nárok na 16dni na OCR ne jen 7dni...
Po 7dnech opravdu dítě není zdravé, ono nějakou dobu trva, nez zaberou léky a než se úplně vyléčí, což ne vždy je do týdne 🤷‍♀️ naposledy měl syn pred Vánoci neštovice, marodil 3tydny, já byla celkové doma přes 2 měsíce, první byl nemocný syn, pak dcera...
A třeba aktuálně v nasi školce kašle, smrká kde kdo...učitelky upozorňuji jen ty rodiče, které mají děti co se vysmrkat neumí, nebo mají jinak zbarvenou rýmu a popřípadě teplotu...

squezy
1. únor 2024

@zuzana1359 musíš se na to koukat jako učitelka. Všichni tě pochopí,ale pořád tvé dítě kašle a může nakazit ostatní děti a o to ty učitelky bojují dnes a denně,aby nemocné děti nechodily mezi zdravé. Nedá se nic dělat. Nemáš nějakou kamarádku, která by obcas navic pohlídala? I ta mamka, když ti pohlida 2 dny,tak i tak je to pomoc,i když je zdaleka. A jak píšou holky výše, zaměstnavatele si občas nastavuj pravidla ústně, jakože vice jak 7dni mit ocr nemůžeš. Vše se musí řídit zakonem a pokud mas klasickou smlouvu na dobu neurcitou,i urcitou (jen ne zkušební dobu),tak to není vůbec easy te jen tak vyhodit.. držím palce

me_druhe_ja
1. únor 2024

@zuzana1359 Strašně nezáviděníhodna situace. :( moc mě to mrzí a naprosto tě chápu. Bohužel vím, že české školky jsou často extrémně citlivé a vadí jim všechno. :/ jasně, dítě viditelně nemocné, s teplotou, průjmem, zvracením atp do školky nepatří, ale tohle řešení každé rýmy drobného kašle (zvlášť tohle dokašlávání) je na palici. :( to by moje děti byly ve školce tak týden za zimu. 😀 tady se to naštěstí neřeší. 🙂 teď třeba moje děti mají už přes týden rýmu a ten "rýmový " kašel a normálně chodí do školky a žijem. 🙂 syn teda dneska zůstal doma, ráno mel skoro 38, tak to je jina věc ze...a úplně te chápu skrz tu práci. Jasně, nemůžou te vyhodit, že si bereš OCR na dítě, ale můžou si najít jakýkoliv jiný důvod. VŽDY se dá něco vymyslet. Taky chápu zaměstnavatele, že mít zaměstnance, co je každej měsíc 14 dní na OCR není úplně top. Plus chudáci kolegové, co pak musí delat za něj.
Co se zkusit mrknout i po jiné školce? Tady to vypadá, že si na tebe fakt i zasedli...

zuzana1359
autor
1. únor 2024

@me_druhe_ja dekuji za pochopeni🙏🏻 chapu stranu p.ucitelky,chapu i meho zamestnavatele ale ja se s tehle situace zprominutim nepos***. Sama mam naloženo uz tak dost🤦🏻‍♀️do toho jsem v invalidnim duchodu takze jina prace se hleda hooodne spatne a taky byvam sama se sebou na neschopence takze i z toho duvodu nemuzu tak casto nechodit do prace. Co to jde tak malá do skolky a ja do prace. To bych s takovou v praci vubec nebyla a byla bych jeden tyden v nemocnici ze sebou a dalsi 2tydny doma na paragrafu s malou. Takhle to proste nejde

veronikav31
1. únor 2024

@zuzana1359 pokud jdete s dcerou k lékaři a ten dítě shledá zdravým,nechte si vystavit potvrzení,že je zdravá. Na potvrzení vám již nic říct ve školce nemůžou. Pokud zdravá není potvrzení lékař nevystaví.

martasek
1. únor 2024

Přesně jak píše @veronikav31, nechte si o lékaře vystavit potvrzení, že dítě není infekční a může do kolektivu a učitelka nemůže říct ani ň...

zuzana1359
autor
1. únor 2024

@martasek lekarka mi na tohle rekla ze takove potvrzení nevystavuje nikomu 🤷🏻‍♀️

xxx3d
1. únor 2024

@zuzana1359 ano, to je pravda, takový potvrzení ti nevystaví.

veronikav31
1. únor 2024

@xxx3d já jej u naší pediatričky obdržela a ve školce v pohodě. Dcera nemocná nebyla

xxx3d
1. únor 2024

@veronikav31 naše to dávat nechce, je to dvojsečné.
rozumím tomu, proč to dávat nechce, řešila jsem něco podobnýho x let zpátky, když ještě dítě chodilo do školičky, DS, a měli problém s jeho očkem, že je infekční.
resp. že jeho slzící očko by mohlo nakazit ostatní děti.
myslela jsem si, že to "sfouknu" přes pediatru, nešlo to, bylo to trochu víc obíhání, ale prostě takový potvrzení nedává.

xxx3d
1. únor 2024

@zuzana1359 podívej, není to příjemný, ale prostě dítě když nastoupí do většího kolektivu, což školka je, bývá častěji nemocné.
častěji, než když by do školky nechodila.
tím, že je starší by mohla mít snazší průběh nemocí, ale taky nemusí.
jde především o její zdraví, tak to ber takto.
já ti rozumím, že práce je taky důležitá a že x dětí ve školce chrmlá a zrovna tvoje je vyřazeno, ale nic s tím neuděláš.
třeba by sis ji mohla brát do práce sebou, nebo zkus nadhodit v práci, jestli neví o nějakém řešení a pokud ne, prostě si nech vypsat očr.

zanett
1. únor 2024

Teď se modleme, aby neprošel ten stupidní návrh na úpravu Zákoníku práce, který mimo jiné navrhuje, že by zaměstnavatel mohl zaměstnance vyhodit bez udání důvodu. Protože v takovém případě by zakladatelka a jí podobné byly první, kterých by se firmy zbavily. To by byla teprve mela, protože ženy s malými dětmi (notabene samoživitelky) by byly v podstatě nezaměstnatelné. Nedělám si totiž iluze, že jsou zaměstnavatelé zhusta chápající a uvědomělí. Doufejme, že k takové kravině nedojde.

martasek
1. únor 2024

@zuzana1359
@xxx3d tak to je zvláštní, pracuji ve školce a normálně nám rodiče taková potvrzení nosí. To je o neochotě lékařky.

22hanah
1. únor 2024

@zuzana1359 tak když jiné řešení není, proč zakládáš diskusi?

zuzana1359
autor
1. únor 2024

@22hanah abych zjistila jak to je i jinde, jake situace, jake nazory