Povinný poslední rok školky - kdo nedal?

masajka87
17. lis 2017

Zajímalo by mě, jestli někdo porušil povinnost dat dítě poslední rok do školky před nástupem do školy. Nelíbí se mi, jaké povinnosti nám ukládají v omlouvání a vůbec to, že je to povinnost na mě neplati. Povinná byla vždy jen školní docházka a to od matky Terezy.

Řešily to nějak úřady, máte nějaký postih?

zuzineckah
17. lis 2017

@masajka87 a to kde se nosí razítka od doktorky?? 🤤 naše mudr je ani nedává, absenci omlouvám jen já, čím jsou vyřešené í prodloužené víkendy... když jsme jeli na dovolenou,tak stačil jeden papir pro třídní,ta ho postoupila ředitelce. Předpokládám, že stejný režim plati í pro predškolaka. Ze je to uplne zbytečné opatření, To souhlasím,taky ho nechápu. Ale problém v něm nevidím.

marketakra
17. lis 2017

Pokud máš dítě letošního předškoláka, tak s tím nic nenaděláš a budeš ho muset do školky dávat/omlouvat. O individuální vzdělávání pro dítě v předškolním roce se muselo žádat na konci minulého školního roku. Je jen na řediteli MS, jakou formu omlouvání zvolí. Někde lze i telefonicky, záleží, jak si to v konkrétní školce nastaví.
POZOR! Pokud má dítě odklad, tak se na něj vztahuje povinná docházka nebo individuál také = má povinné roky dva!
Nebylo by jednodušší se stavit přímo ve školce a otevřeně, ale zdvořile tam vaši konkrétní situaci konzultovat? Třeba byste našli řešení, vyhovující oběma stranám.

masajka87
autor
17. lis 2017

@marketakra jen jsem o tom uvažovala u druhého protože s třetím jsem doma. První už chodí do školy. Co bude za dva roky nevím, to se ještě uvidí.

ilonne
17. lis 2017

@masajka87 A vis jiste, ze chce reditelka vasi MS razitka od doktorky,? Nase to tedy nechce

podaji
17. lis 2017

@masajka87 prosim te a cos cekala. Nic poradnyho tady z tebe nevypadne jen po ostatnich chces aby s tebou souhlasily ze je to spatne atd atd. Nastesti je tu spousta maminek ktere deti do skolek davaji a svete div se deti se vice osamostatni ziskaji si respekt ve skupine a vubec se vice socializuji. A mozna tomu nebudes verit ale ve vetsine skolkach v tech poslednich rocnicich se jen nezpiva a hraje ale uci se formou hry zemepis dejepis atd.

tynka9
17. lis 2017

@masajka87 A co výhody školky? Dítě si zvykne na kolektiv, na skupinové činnosti, organizaci času... pokud jste z menšího města, získá i kamarády, které pak bude potkávat dál ve škole. Myslím, že jinak je to docela šok přijít z domáckého prostředí přímo do první třídy. Přijít z prostředí, kde může více méně co chce, kdy chce (a teď opravdu nijak nenarážím na výchovu, abych tu nebyla zase označená za rejpala) do prostředí, kde musí hodinu sedět pak má deset minut pauzu a zase sedět a věnovat se výuce, to musí být šok.

Řešit ponechání dítěte v domácnosti kvůli omluvenkám (víc důvodu jste neuvedla) mi přijde jen jako pohodlnost. Výhod školky vidím víc. Chápala bych důvody jako dítě introvert a pod.

palomitacheca
17. lis 2017

@masajka87 dcera je letos brana jako predskolacka, ale zazadali jsme si o individualni vzdelavani a dal jsme ji nechali v soukrome skolce. 1.listopadu jsme byly ve statni skolce na prezkouseni, pani reditelka Janicku moc chvalila a o zadnem dalsim prezkouseni se nezminila, tak uz tam asi nemusime. Na to jsem se zapomnela zeptat, tak ji pripadne jeste napisu dotaz.

bbn
17. lis 2017

@masajka87 na přezkoušení jdeme 6.12., tuším ze na další půjde zase po 3 měsících. Syna jsem do individuálu brala jen kvůli tomu, ze dcera má individuální ( u ni těch důvodu bylo více) a každý den vstavat v půl sedmé ráno, pak vést syna na 4 hodiny do školky autem ( jinak se tam nedostane) a pak znovu pro nej jet, je z hlediska ekonomického i logistického zbytečně komplikujici. Nehledě na nemoci, které by nosil domu (nachlazení, vsi apod), které když pak chytne i manžel, který nás živí, tak je to finančně likvidujici.

hojda
17. lis 2017

Máme rozumnou ředitelku, takže omlouvají jen rodiče a když chci, tak si malou nechám doma bez problemů. Záleží, jak si to který ředitel vyložil, někdo vyloženě šikanuje rodiče....☹.

verdos
17. lis 2017

Nejstarší je doma na IV. Ověření ("přezkoušení") je podle zákona potřeba jedenkrát (listopad/prosinec). Stačilo k tomu oznámení o IV podané s přihláškou. Mám v plánu mít syna v IV i ve škole, do budoucna doufám, že to tak bude probíhat se všemi třemi syny (nebo že tuto blbost zruší 🙂).

blahova_andrea
17. lis 2017

@masajka87 a když to tedy není aktuální a máš dítě ve škole a stejně tě ty omluvenky neminou, tak proč to proboha řešíš? já myslela, že máš předškoláka a že vaše školka to pojala nějak drsně, že po vás chtějí kdo ví co a buzerují tě a ty jsi to očividně vůbec nezažila a nevíš o čem píšeš. každá školka to může pojmout po svém. je to první rok, zkušební, záleží na vedení, jak to nastavili až přijde kontrola, tak se jim k tomu vyjádří, jestli jim to takto stačí nebo je třeba něco změnit. aspoň tak to bylo vysvětleno u nás a pojato to bylo jen tak zlehka. aby dostáli zákonu, ale aby nebuzerovali rodiče zbytečně. souhlasím s ostatními. na domácí vzdělávání by měli přezkoušet i rodiče, na jaké jsou úrovni, zda vůbec je reálné, aby takoví lidé děti něco naučili a souhlasím i s tím, že je potřeba se dětem věnovat. ve škole je na ně kladeno fakt hodně a dítě, které si doma roste jen s rodiči je dost znevýhodněné. já myslím, že nikdo nenutí dítě dávat do školky, ale zákon nutí rodiče se dětem věnovat. jakou formu v zákonných mezích zvolí, je na nich. a to, že tobě je to fuk, že tobě to vadí, že zákony a pravidla neuznáváš...v tomto duchu vychováváš své děti? no to potěš! ☹

mlynkova85
18. lis 2017

@masajka87 záleží jak si to školka nastaví. Všichni strašili. Já dceru omluvim den dopředu a hotovo jo pak podepisu papír,ale sama učitelka řekla že jsou ještě malý a potřebují být taky s rodiči a víc doma a né furt ve školce. U přezkoušení nevím ale předškoláci se hlavně učí držet správně tužku. Dělají hodně uvolňovací cvyky, barvy, počítání do 10 a pak výslovnost, musí umět stříhat nuzkama, Rozpoznat co k daným věcem nepatří. Určitě i něco z telecviku jako třeba kotoul. Pokud máš ve školce dobré vztahy určitě ti poradí tam co chtějí u přezkoušení. Jestli ti starší chodí už d školy tak ve školce budou chtít aby umělo věci k zápisu do školy.

absintka19
18. lis 2017

Nesnrsla kritiku, jine nazory tak si zrusila profil 🙂))) hrdinka

tynka9
18. lis 2017

@absintka19 viděla jsem tu tolik diskuzí, kde se ženské do sebe pustily mnohem hůř.. tady mám pocit, že jsme třeba měly jiné názory, ale nikdo nebyl tak “hnusnej”, že si paní musela hned rušit profil... no, zvláštní 😉

petulik81
18. lis 2017

Ja to nechápu,muj syn nastoupí az v lednu,kvuli narozene dcerce,ma 3 roky a jsem ráda ze me chlap dokopal k zapisu a v tom lednu pujde,ja si ho chtela nechat jeste cely rok doma a on s náma vylozene trpí,chybí mu děti,kolektiv,věřím že mu dají to co já nejsem schopná dát doma,nedokážu si představit že by šel az pak do školy rovnou😲,mi prijde vyloženě sobecke vůči dítěti

tulikiss
18. lis 2017

ja teda nevim, ale myslim si, ze je prece zakladem slusnosti, ze kdyz dite nekam kam ma pravidelne chodit a je jedno jestli skola, skolka, krouzek, neprijde tak ho prece omluvim. Jde diskutovat o forme omluvy,ale tu maji individualni v kazde skolce. U nas staci az prijde vyplnit list kde se napise duvod, nemoc, rodinny. Ja teda ve skolce krome tech vsech vzdelavacich a jinych duvodu vidim pozitivum i v tom, ze si dite zvysi imunitu jeste v dobe kdy o nic nejde a nebude tak zameskavat tolik ve skole. Prvni dva roky des tyden ve skolce tyden doma. Letos tuk tuk zatim ani jednou.

pospis
18. lis 2017

Omlouvani dite z MS je plne v kompetenci rodicu. Nikdo nechce razítka od lekaru. mimochodem to není potřeba ani do zakladni skoly. Doktor ani není povinne vam nejakou "omluvenku" vystavit. Vy jste rodic.
Dite v predskolnim roku musí byt zapsano do materske skoly která je v seznamu ministerstva skolstvi a poskytuje predskolni vzdelavani. To jestli bude ve skolce chybet 3dny v tydnu je na vas, ale musite ho pisemne omluvit. Taky jde dite mit na IV s tim ze nekdy v listopadu se slo na "prezkouseni" do spadove MS ale jinak dite muze byt na individuálním vzdelavani.
Syn chybi ve skolce 2dny v tydnu. Omlouvam každý tyden a problem v tom není.

jinak výňatek z emailu který mi prisel z ministerstva.

Omlouvání dětí ze vzdělávání a jejich případné uvolňování stanoví ředitel školy ve školním řádu. Ředitel mateřské školy je též oprávněn požadovat doložení důvodů nepřítomnosti dítěte. Omlouvání Vašeho dítěte z povinného předškolního vzdělávání je zcela ve Vaší kompetenci, není třeba lékařského potvrzení nepřítomnosti v mateřské škole.

verdos
19. lis 2017

@petulik81 Tak záleží na dítěti přece. Pokud mu nedokážete dát doma víc než ve školce, tak je v pořádku, že ho tam dáte. Někdo dokáže zajistit dítěti lepší péči než školka, pak mi připadá sobecké a špatné dítě do školky strkat... Já bych se neodvážila soudit druhou maminku, jestli je dobře nebo špatně, že dala či nedala dítě do školky.

bbn
19. lis 2017

@petulik81 ono taky záleží má tom, jaké to dítě je. Syn je docela společensky, děti a kolektiv má rad, ale do školky ty 2 roky chodil vyloženě nerad. Abych je včas dovezla do školky musel ráno vstavat, rychle snídat, rychle oblékat atd. Ve školce mu nesedly některé učitelky a také některé děti, jídlo a hraní či tvoření na povel. Takže i když chodil, tak často velmi nerad a sice nebrecel, ale bylo na něm vidět, ze spokojený není. A když máme možnost, aby byly děti doma a mám čas se jim věnovat, tak proč nutit dítě chodit jen proto, ze ostatní to tak dělají. Já poslední měsíce před schválením individualu měla už vyloženě pocit, ze “stát potřebuje už z malých děti vychovávat režimem od 6 hod /potažmo 8 hod/ do 16 hod malé dělníky/dělnice, otroky”. V 5 letech najednou na systém a zastaví se v 70 letech. No, já osobně jsem rada, ze mám možnost z tohoto systému vystoupit.

blahova_andrea
19. lis 2017

@bbn a to ber, jak se máme dobře, že u nás je nástup na výcvik až v pěti letech. když se podíváš v kolika letech děti někde nastupují už do školy nebo jaký mají režim už ve školce...ale jinak ano...vzhledem k tomu, co většinu dětí v budoucnu čeká...je to prostě průprava, aby si zvykly. ne každý pak bude mít povolání, kde bude pánem svého času. já si naopak myslím, že je ta příprava fajn, dítěti to pak ty roky v ústavech ulehčí a pokud mu to stádní chování bude dostatečně vadit, tak zabojuje, aby jako dospělák se mělo jinak, lépe, volněji...

bbn
19. lis 2017

@blahova_andrea ano, samozřejmě, jinde je to ještě horší. Ale já jsem opravdu šťastná, ze já a má rodina máme možnost volby. Zatím to vypadá tak, ze děti do “systému” nastoupí až na druhy stupeň a to věřím, ze už jejich uvažování bude natolik vyspělé, ze si to preberou lip, než teď v těch 5-6 letech.

sowelo26
19. lis 2017

@pospis jen doplnim,ze skola si muze v radu stanovit,ze po urcite dobe chce razitko od lekare...