První den 2leťáka ve školce v době kovidové. Vaše dojmy?

elher
1. zář 2021

Ahoj,
chci se zeptat na Vaše dojmy na první den ve školce. Omlouvám se za délku, potřebuji se i vypovídat ☹
Mám pocit, že jsme nezvolili dobrou školku. Nášemu M. nejsou ještě 3 roky, u nás jsou státní školky, kde mají třídu pro tyto nejmenší děti (2-3roky). Do školky jsme se nemohli dopředu jít podívat, neznali jsme učitelky, informace jsme dostali až ke konci srpna. Už z toho pozdního dodání jsem byla mírně nesvá. Adaptace 14 dnů, co s sebou, že v případě nezvládnutí stavu volají rodičům... apod....
Dnes jsem M. přivedla do školky. Ve třídě 15 řvoucích dětí. To mě nepřekvapilo.
Zeptala jsem se, jestli můžu s ním mu to tam ukázat, tak OK. Jenže po 5 minutách bylo vidět, že už po mne pokukují. Nutno dodat, byla jsem tam jediný rodič.
Nechala jsem tam tedy M. s tím, že si zajedu na poštu a vrátím se tak do 20minut.
Když jsem se vrítila, M. byl slyšet už v šatně, stál za dvěřmi a strašně plakal. Mezitím se i počůral... No OK, první den, stres... Mezitím ale začali chystat svačinu, když to M. viděl, tak chtěl chleba. Byla jsem vypakována do šatny (dobře, chápu), a zabouchli za mnou dveře - v tom se ozval opět křik. Takže svačiny se ani nedoknul, sebou si ji vzít nemůžeme.... No tak jsme odešli bez svačiny, to oželíme. Opět musím podotknout, že jsem byla první, kdo si dítě vyzvedl.
Odpoledne jsme ale měli rodičovské schůzky. Tam nám bylo oznámeno, že se usnesli, že zítra už rodiče do třídy nesmí, předání dětí proběhne v šatně, navíc vyzvedávat a striktně po svačině, pokud tam nechceme dítě nechat déle. Dále se udnesli, že adaptace zkončí v pondělí a od úterka tam budou prostě do oběda. Přijde mi to teda docela nefer vůči těm prckům. Sama jsem toto obrečela - ne že tam nechávám dítě, to jsem ráno zvládla, ale tento systém. Kde je 14 dnů adatace?
Ohradila jsem se, kamarádka dneska taky dávala syna do školky, jim naopak nedoporučovali dnes vůbec odejít a do pátku tam být s nimi, odcházet až příští týden. A to jsou tam už starší děti do klasické školky od 3 roků. Ohradila jsem se ale jediná, ostatní rodiče asi souhlasí...
Rozhodně nejsem nějaká úzkostlivá matka, ale toto mi přijde šílené. Navíc M. strávil dobu kovidovou mezi dospěláky a to myslím mělo tak hodně dětí.
Zajímá mne tedy, jak to funguje v jiných školkách?
Zítra to zkusíme ještě jednou, počkám ale v šatně, ať si dělají, co chtějí a když to nepůjde, beru malého pryč. NEchci mu způsobit nějaké trauma.
Ach jo....

prejeta_zaba
1. zář 2021

@klokanka31 přesně, já si doteď školku pamatuji jako velice nepříjemné prostředí plné hluku, příkazů a nuceného veselí. A to jsem porevoluční dítě. Ani ty "novodobé" názory, že dítě potřebuje co nejdřív kolektiv a nové hračky mě o tom nějak extra nepřesvědčily. A bohužel, co vidím na každém rohu, praxe je stále úplně stejná. Primární svět dítěte má tvořit rodina, ne instituce, těch si za život užije až až. 😔

prejeta_zaba
1. zář 2021

@leymea nebo si prostě v klidu zvykne, kde jsou hračky, kde je záchod, kdy se jí, co se jí, kdo je paní učitelka a má v dosahu mámu=cítí se bezpečně a pak v tom prostředí bude jistější a bude třeba ten program vyhledávat. A ne, že neví kde je, proč je s plno cizími uřvanými dětmi a jestli vůbec ještě někdy přijde maminka. 🤷‍♀️

klokanka31
1. zář 2021

@prejeta_zaba Já ještě teď, když náhodou procházím kolem školky, chce se mi brečet. Fakt z ní mám šílený vzpomínky. Ale je zajímavý že pak nástup do školy v pohodě, tam se mi líbilo 🙂

elher
autor
1. zář 2021

já ho hlísila proto, že mu budou 3 na konci listopadu. Od nového roku bych se chtěla vrátit do práce, tak jsem si říkala, že bude mít ten půl rok čas si zvyknout. Jednou tam bude muset být sám, to je jasný. Ale aspoň ty začátky mi přijde normální, že tam s ním prostě chvilku budu, 2,3 dny, postupně zkracovat... notzabene, když beze mne nikdy nebyl, je v cizím prostředí a tak...
Ještě dopoledne jsem školku nezavrhovala, dostali mne az ty schuzky odpoledne. Kdyby mi tohle rekli uz v srpnu, tak jsem tam s nim ani nesla....

elher
autor
1. zář 2021

@klokanka31 jo, a proto to nechci uplne lamat pres koleno a radsi ho dam jinam, kde bude nastup v pohode.

carmenz
1. zář 2021

To by se mi taky nelíbilo, asi bych ho stáhla, jestli ho tam vyloženě nemusíš dávat. Myslim, že je ještě brzy. Nebo zkusit jinou školku, dětskou skupinu. Jako co mu to přinese, dopoledne probrečí, to o nějaké socializaci nemusí být ani řeč. Úplně přesně jsme to měli my loni. Byla tam 2x a konec. A letos, kdy je ji 3 a kousek tak nebe a dudy. To zkrácení adaptace by se mi mimochodem taky příčilo.

klokanka31
1. zář 2021

@elher A nešlo by aby ho radši zatím hlídaly třeba babičky?

elher
autor
1. zář 2021

@prejeta_zaba přesně tak, moje řeč. Nám dnes ještě řekli, že je máme vést k tomu, aby se nebáli učitelkám nic říct, o cokoliv je poprosit... ale jak jim to mám doma vysvětlit. Kdybych tam byla, tak ho vezmu a půjdu s ním, ať si řekne paní učitelce. Za 2, 3 dny by se rozkoukal a určitě by to zvládl lépe, bez většího stresu.
od známých vím, že se tyhle adaptace dělají. Proto mě udivuje, kolik je školek, kde se tohle děje. Já jsem to považovala za celkem normální v dnešní době. Notabene tato slibovala 14 dnů... asi si pod slovem postupná adaptace představuji něco úplně jiného.

elher
autor
1. zář 2021

@klokanka31 bohužel. Jedna babička ležák, druhá (sice hodně oblíbená) 140km daleko... a když tam jedeme, tak tam zůstávám taky, nepojedu hned zpět. Hlavně je tam zvyklý, byli jsme tam ted více než doma...

priefi
1. zář 2021

@elher kdysi ve školce prý měli adaptaci, že tam první týden mohli být rodiče, díky Covidu se již toto nesmí. Z důvodu nemoci nás to teprve čeká a mám pocit, že to nedám ho tam nechat. Taky ještě nemá tři a jsem z toho na nervy. Alespoň mi bylo umožněno, že první týden tam bude jen chvíli a pak dopoledne a pak i odpoledne. Doporučili mi déle dávat jen dopoledne, ale pokud budu muset nastoupit do práce, tak už tam bude celodenní.

leymea
1. zář 2021

@prejeta_zaba proto se ptam, jak jsem psala, nemam zkusenost.

prejeta_zaba
1. zář 2021

@elher zamyslela bych se možná spíš směrem, jestli opravdu nutně potřebuješ kloubit práci s dítětem? Jestli nejde ta práce dělat večer, za půl roku, odpoledne až se vystřídáš s partnerem/babičkou...? A prostě být s dítětem ještě chvíli jen tak, bez institucí. 🤷‍♀️ Jako zvykat si na kolektiv klidně může až jako 4-5letý, kdy mu to jednání v kolektivu mnoho přinese, ale zatím je to fakt malé dítě, co má co dělat samo se sebou a ne se radovat z cizí paní, co ho nutí zpívat nebo poznávat zvířátka. 🤷‍♀️

leymea
1. zář 2021

@elher u nas ve meste jsem treba o adaptaci nikdy neslysela, takze u nas to nejspis nepraktikuji nikde, takze jsem ani netusila, ze neco takoveho existuje. Na druhou stranu, bylo Vam to slibeno a z niceho nic zakaz do tridy, predavani v satne. To od nich nebylo pekny a covid vidim jen jako vymluvu.

felixfelicis
1. zář 2021

@klokanka31 Není školka jako školka a není dítě jako dítě. Když má rodic sám predsudky/špatne zazitky, tak je hrozně snadné to vypěstovat i v dítěti. U nás neexistovalo, že bych někomu soupla na hlídání miminko nebo vlastně i batole, nenechali se. A taky ta "potřeba kolektivu" je pro dost matek jenom omluva pro to, že se chtějí děti na chvíli zbavit 🙂 Ale zase jsou i děti hodne společenské už od malicka, a není dobré jim svým přístupem instituce dopředu znechutit.

madbetka
1. zář 2021

@felixfelicis Amen.
Nevím, jak bych naší nejstarší vysvětlovala, že do školky nepůjde, protože já nechci. Půl roku o tom mluvila, chystala si batůžek a prudila se školkou, až tam teda šla, i když jsme to ve třech letech neměli v plánu 😀
Nemám ráda tohle zobecňování a házení všech do jednho pytle. Dá se celkem hezky spojit školka i dostatek času s maminkou tak, aby to bylo pro dítě opravdu dobré a přínosné. Když se chce 🙂
Mimochodem, já jsem do školky nechodila a myslím, že mi to chybí dodnes. A moc mě to mrzí.

ee.liska
1. zář 2021

@felixfelicis mluvíš mi z duše 🙂

jana_zofie
1. zář 2021

V patek jde mala, 1,5 roku, poprve do jesli. Predani v satne, nasledne na telefonu pro pripad nutnosti drivejsiho vyzvednuti. System chapu, jak to bude zvladat v praxi netusim, dam vedet, ale musim jim verit, ze jsou to profesionalky a vi, co delaj, no. Podivat predem jsme se ale mohly prijit i s dcerou predem.

jana_zofie
1. zář 2021

Jinak teda co se mych vzpominek na skolku tyce, tak vlastne nic moc. Par incidentu, par veci, co se mi libilo, par veci, co ne, dohromady naprosto neutralni pocity. Jo, kdybych si mohla vybrat, budu radsi s mamou nebo babickou, jenze to bych byla i na prvnim stupni (a skolu jsem mela vcelku rada, to uz si pamatuju). Minimalne do treti tridy. A obcas i pozdeji... Mam kamaradku (a ted i zname z hriste), ktera deti do jesli na dve dopoledne davala od roku, roku a pul a decka rozhodne nikdy nevypadaly traumatizovane. Naopak.

felixfelicis
1. zář 2021

@jana_zofie Já mám taky na skolku celkem nijaky vzpomínky. Ale věřím, že většina školek od dob mého mládí, kdy tam chodily tety s bilyma plastema a nutily nám bílou kávu se skraloupem, udělala skok kupředu. Naši skolku jsem dřív hodne potkavala inkognito po okolí a nikdy jsem neviděla, že by se k dětem nechovali hezky. Blby je, když je na vesnici jen jedna školka a zrovna ta nesedne, ale tady v Praze snad není možný nenajit skolku, která bude vyhovovat.

atraps
1. zář 2021

@elher ahj, tak u nasej adaptace trvala s nafsazkou 1 rok, do skolky nastupovala jako 2, 5 rocna. zpocatku sem si to moc brala, ze nemuzu byt s ni, ale casem sem to ocenila. ucitelky vedi co maji delat. sceny delala jen kdyz me videla nebo sme se loucili, ve tride kdyz sem odesla, byla prej hodna a neplacliva.

barulina
2. zář 2021

@klokanka31 každé dítě je jiné. Muj Marek (17mesifu)kolektiv přímo vyhledává. Doma se nudí a kdyby mohl je všude jen ne se mnou 🤣

gone_with_the_wind
2. zář 2021

@klokanka31 Tak na svoje časy ve školce si matně vzpomínám (v takové míře asi jako každý, komu je teď přes třicet a zrovna z tama nevylezl). A co si vzpomínám, bylo to fajn místo, kde si člověk hrál, občas se bojovalo o oblíbené hračky, měla jsem tam kamarády a celkově to bylo fajn místo. A to jsem a vždy byla introvertní typ, nevadilo to, naopak. Vidíš, já to zas vidím naopak. Připadá mi fajn zprostředkovat i dvouletému dítěti pravidelný kontakt se stejně starým kolektivem (samozřejmě, dle věku, nejprve třeba dva dopo v týdnu a později více). Nemyslím, že by tam rodič dítě odkládal, aby si od svého rodičovství nějak odpočinul. Naopak spíš mám pocit, že často ti, co dítě pošlou do školky až na povinný předškolní rok, že tam to trochu zavání sobeckými důvody ze strany rodiče.

klokanka31
2. zář 2021

@gone_with_the_wind Tak dětský kolektiv nemusí být jen ve školce ne?

gone_with_the_wind
2. zář 2021

@klokanka31 To jistě nemusí 🙂

leymea
2. zář 2021

@elher tak jak dneska? Sli jste do skolky?

felixfelicis
2. zář 2021

@klokanka31 To ne, ale na hřiště přijde každý den někdo jiný, tak děti nemají čas si udělat kamarády. Na kroužku zase celou dobu poslouchají lektorku a není prostor, aby si spolu hrály jen tak. A já mám třeba kamarádky každou odjinud, taky mají svůj program a svoje povinnosti, tak se nemůžeme scházet co chvíli. Ten staly kolektiv děti ve školce má své nezastupitelné místo.

mydlova
2. zář 2021

@elher u nás žádná adaptace není. Moje má čerstvých 3. A od vcerejska ve školce bez problému i spí. Tak ho stáhni ze školky, a dej ho po novém roce. Najdi si v okolí kroužek s detmi, naučí se co je to paní učitelka, hry, pozná děti a budeš tam celou dobu s ním (bývají 1x týdne). A každý den bych ho brala na dětské hřiště, at pozná děti.

tahejhula
2. zář 2021

Hm, moje děti postupně chodily do dvou různých státních školek a vždycky byla možnost nechat dítě zvyknout, domluvit se na individuálním vyzvednutí, apod. Třeba pro dceru jsem první dva nebo tři dny přišla v 10:00, pak už sama chtěla po obědě. Kdyby mi dítě řvalo při předávání, ani ho tam nedám (vyjímám situace, kdy to opravdu a nepochybně nejde jinak) a nikdo by nic neřekl.

me_druhe_ja
2. zář 2021

@klokanka31 🤦🤦 a víš, že každý dítě je jiný? Stejně jako dospělí. Někteří jsou introverti a jini zas extroverti. Děti stejně tak. eMko je v těch jesličkách strašně spoko. Jen tam přijde, už ho matka nezajímá a už kouká po dětech. 😀 A ano, dá mu to zase jiné podněty a jiné zážitky. Navíc tady neexistují hernicky a aktivity s dětma jak u nás (neměl by tam kdo chodit že když rodiče makaji), takže jsem moc ráda, že má 2x týdně na tři hodiny zas něco jinýho. 🙂 Nehledě na to, že doma mi nechce jíst obědy a tam prý sní pokaždé bezproblemu skoro vše. 🤷 Jo a jinak moje vzpomínky na školku: mama byla doma s mladsi sestrou a mě bylo neskutečně líto, že jsem NEmohla jít do školky! Zůstala jsem s nima doma. Opravdu si vybavuju, že jsem tam hrozně chtela jít a nesměla.😭 Pak jsem šla až na ten poslední rok, od pěti let, a to jenom dopoledne - po o mě vyzvedávala babička. Furt jsem je přemlouvala, že tam chci spát, přišlo mi to jako super zážitek, dobrodružství. No a zase jsem nesměla. Nakonec mě tam JEDNOU nechali a vážně si doteď pamatuju, jak jsem byla nadšená, že jsme měli takový lehátka. 🙂 Takže asi tak k té školce.

elher
autor
2. zář 2021

@leymea Ahoj, ano, dala jsem tomu šanci. Chtěla jsem počkat v šatně. Nakonec jsem tam byla natajňáka půl hodiny. Celou dobu malý brečel. Pak přišla učitelka a chtěla mne vyhodit. Řekla jsem ji, že nechci, aby tam byl malý až do 10. Prý se zamyká školka. Ohradila jsem se školním řádem, kde mají i to, že dítě má právo na individuální adaptaci. Prý mám jít za ředitelkou... no vzala jsem si malého rovnou domů a ze školky ho odhlásila. Ředitelka měla štěstí, že tam nebyla. Napsala jsem ji pak odpoledne mail, už jsem ale mezitím vychladla. Učitelky jsou na děti v poho, v nich to není. Za tu půl hodinu jsem neslyšela nic negativního. Prostě pro mne blbě nastavený systém školky. Navíc jsem jediná, kdo se ozval, tak je mi jasný, že to řešit asi nebudou.

Už mám rozjednané jiné školky- dokonce by snad mohl nastoupit i do té školky i do třídy, kam chodí ten syn kamarádky, která si chválí přístup, adaptaci a tak. Z telefonátu s ředitelkou mám vyloženě dobrý pocit, vezme nás, i když tam nemáme trvalé bydliště a malému nejsou 3 roky. Má stejnou teorii jako já o adaptaci dětí. V úterý se tam jdeme podívat. Zítra máme domluvenou prohlídku ještě tady u nás ve 2 soukromých školkách. Tak uvidíme, věřím, že to dobře dopadne.