Školka a aktuální nemocnost. Necháváte doma, když řádí třeba chřipková epidemie?

moni_12
27. led 2024

Maminky, mám v hlavě brouka - vůbec se mi nechce dávat syna do školky (5 let), když teď okolo radi samé nemoci-covid, chřipky, střevní potíže...od druhé půlky listopadu mi děti marodily, dva streptokoky za sebou, pak covid, teď bronchitida... V pondělí by mohl syn do školky, těší se, ale já mám zase jen nervy, jestli něco nedotáhne domu. Ještě jsem na rodicaku s mladší, tak bych si mohla nechat doma...jako on už doma neví, co dělat, já to chápu, je to dlouhy...ale při představě, že bude pár dní ve školce a zase doma nemocný, tak mi asi jebne už. Manžel mi říká, ať ho tam dám, ať si odpočinu a že mu školka dá víc, než já doma. To je sice pravda, ale už bych taky ráda, aby byly chvíli zdravy.

Děláte to někdo tak, že si nechávate děti doma, když je třeba chřipková epidemie jako teď? Jako jasné, kdo můžete, já zatím do práce nechodím.

zmrzlinka
27. led 2024

@moni_12 když jsem byla na mateřské,tak jsem si syna nechávala doma.Nestalo mi to za to,aby mi zase přinesl něco domů.

klokanka31
27. led 2024

@moni_12 Určitě nechat doma.

helcakab
27. led 2024

@moni_12 já bych ho dala, nevím jak malé máte druhé dítko, syn mi promarodil první 2 roky ve školce skoro v kuse, vím jaké to je, ale pokud byl zrovna naaaahodou ok dala jsem ho. Letos prvnak a před Vánoci 2x spala, dcera spala, takže ono je to všude stejný...Vy si odpočinete, malý prohraje,prostě školka to.je loterie buď vydrzite nebo něco dotáhne hold to tak je.

jana_zofie
27. led 2024

@moni_12 ne. Ja to totiz s nima doma nikdy nevydrzim a nakonec stejne nekam vyrazime. Na vystavu, do zoo, do obory na zviratka, hernicku ani nezminuju, pripadne za nejakymi kamarady nebo aspon na chvilku na hriste s nekym a... Nekdy onemocneli, nekdy ne. Podle me to ma stejnou uspesnost jako skolka/detska skupinka. Maji to chytit ze skolky nebo z MHD, to asi vyjde nastejno. A ne. Nezavru je izolovane doma za okno aby nahodou od nekoho nekde neco... Ostatne spalu taky nechytla ve skolce, ale kdyz jsme byli se znamou na vylete (krasne to vyslo na inkubacku, pote, co lehli oni). Jenom dve rodiny. A nikdo do ted nevi, kde k tomu prisli oni. 🤷‍♀️

merope
27. led 2024

Otázka, jak moc "nachcípané" děti tam chodí. Ale je pravdou, že mám podezření, že syn tam taky pomalu začal minulý týden něco chytat. Já to řeším tak, že nadopuji vitaminy a pošlu do školky. Ale oni mají teď pondělí, úterý i středu akce. A je pravdou, že sousedka říkala, že už jí naznačovali, že má nechat holku doma - a jo, kašle, ale zase tak šíleně ne. Takže u nás se opravdu snaží, že nemocné posílají domů.

drep
27. led 2024

Zeptala bych se syna. Dcera už pak nudou leze po stropě a to mám jen jedno. Nemoci neřeším, nakazit můžeme dceru my, babičky, kdokoliv

kacka1994
27. led 2024

@moni_12 j ho davam, necham doma po nemoci dyl, aby sel fakt zdravy a aby si telo odpocinulo, ale pak zase jde a to mame doma male miminko (aktualne nema ani dva mesice). Kdyz donesl rs viry a chytla to i malinka, se kterou jsme skoncily v nemocnici, tak jsem se ptala na nazor doktorky tam a rekla mi jen at pockame dva tydny po dobrani antibiotik male, ale at do skolky starsi chodi a to i prestoze chytne a donese fakt vse (zacatek rijna - Vanoce nebyl ve skolce celkem ani 3tydny).
S malym miminkem jsem jak na trni, ale mit doma dite starsi (treba rok a vic), tak je to spis vyhra, pokud je clovek doma - protoze kdyz tomu budou vystaveni, tak verim, ze si tu imunitu vybuduji spis, nez kdyz budou doma. Teda doufam, ze dalsi roky to bude jen lepsi 🙏

cilkat
27. led 2024

Ona je chřipková epidemie?
Pokud neplánujete nějakou dovolenou nebo něco, o co vám fakt jde, tak bych ho do té školky poslala, když se on těší ... ostatně pětiletý už je asi předškolák a má to i "povinně", ne? Nebo ještě není?

jaja01k
27. led 2024

@moni_12 Ne, nikdy jsem nenechávala děti doma preventivně z důvodu, aby něco nechytly. Ani první školkový rok, kdy jsem ještě nechodila do práce.

kristyn86
27. led 2024

Ted uz to nejde,chodim do prace. Ale kdyz jsem byla doma,tak jsem nechavala doma treba v pripade,ze jsme meli naplanovanou dovcu,duleziteho lekare apod. Jinak ne. Protoze se doma nudi a pokud s nimi nemam byt jen doma,ale sli bychom stejne nekam mezi lidi tak to vychazi nastejno,ze neco lapnou. Ale pokud nemas v planu je brat mezi lidi,ale treba jen na prochazky a zabavu delat doma,tak proc ne.Tak jsem to delala ja treba pred tou dovcou a chodili jsme jen do lesa,jeli jsme k babicce (autem)...

veruuu_kubesovic
27. led 2024

@moni_12 a k čemu tento "skleníkových efekt" bude dobrý? Dítě v 5letech je většinou predskolak, aspoň teda můj syn je, chodí do školky, kde prostě z kolektivu může něco donést domu...ale proč bych ho měla nechávat doma???
Naposledy měl o Vánocích neštovice ze školky, teď měli napsáno na nástěnce, že řádí 5.nemoc... buď to chytne nebo ne, ale vyhýbat se kolektivu preventivně, je podle mě hloupost...

kristyn86
27. led 2024

@veruuu_kubesovic Ono navic to promoreni je taky treba. Lepsi marodit ve skolkovem veku nez pak ve skole. Jak jsem psala vyse,ja to udelala Elisce pred operaci a nebo ze jsme meli tyden do dovci. Ale to jsem mela fakt nejaky "cil". Jinak chodili,at uz na nastence byly vsi,spala,nestovice atd...No a ted uz pracuji,tak smula...

eviicka
27. led 2024

Nechala bych jen, když by bylo naplánovano něco, kde by se nemoc nehodila (třeba očkování).

moni_12
autor
27. led 2024

Syn měl nedávno 5, takže ho čeká jeste i další rok ve školce...no, spíš je to asi o mě, že já už nemůžu, teď těch nemoci bylo víc, a jak všechno chytá od něj i dcerka, tak jsme zavření doma, sami, manžel jezdí z práce mezi 17-18hod a já už prostě melu z posledního. Tak jsem spíš přemýšlela, jeslti ho nechám doma, aby byl vlastně chvíli klid od nemoci. Ale zas chápu, že on se doma už nudí, že chce akci.

nat
27. led 2024

@moni_12 no chapu VAs,ale jak si ma vybudovat imunitu a socialiovat se?Kazdy z nas si tim prosel ,a kdybych takto premyslela,z nemohly by moje deti do skolky vubec...A rtake se potrebuji deti socializovat a pohrat si s kamarady a nebo jej separujete i od znamych kamaradu okolo i VAs ???? Nemoc muzou chytit stejne tak ve skolce tak stejne tak kdyz pujdete na hriste ci obchodu.....

dyechampion
27. led 2024

@moni_12 pokud je on ok, tak bych ho poslala, protoze presne jak rikaj ostatni, ze muze chytit klidne neco i od jinud nez ze skolky.
no s tim ze to bude nosit domu se pocitat musi, ale chapu vas. my byli zdravi od zari do posledniho dne skolkovy besidky v prosinci, kde naky dite vsechny ostatni deti nakazilo spalovou anginou! po angine ryma, po ryme to ted zas vypada na streptokoka..uz mi jebne taky :D ale deje vsude a kazdej rok :D

fifinka2020
27. led 2024

@moni_12 udělejte, jak to cítíte ❤️. Každý to má jinak... pro mě je třeba horší mít děti doma a vymyslet jim program, ale pokud dobře fungujete, nevidím důvod, proč třeba ještě chvíli nepockat (zvlášť dokud to jde). Imunitu si vybuduje i tak (nebude zavřený porad). A my tedy rozhodně třeba na hřišti nikdy nic nechytili, takže to bych taky brala s rezervou (že dkolka=hriste). Naopak u nás ve školce moc nemocné děti neřeší a je to tam v tomhle náročné, syn vydrží vždy pár dní... taky vždycky trnu, jak slyším ten kašel... takže ani jedna varianta není spatne, udělejte to, kdy si víc odpočinete...

lizzie02
27. led 2024

Udělala bych to tak, abyste byli všichni v klidu 🙂 stresovat se kvůli tomu, tak to ho nechám pár týdnů klidně doma🙂 ale já to mám asi nastavené trochu jinak, než tady ostatní, aktivit máme hodně právě i s mladším, takže to, že by se nudil se mi nestává 🙂

andelka
28. led 2024

Nenechávám, protože chodíme do práce. Ale jinak to nehrotim, když něco začíná, beru ho ze školky hned. Nechávám doléčit. Hlídání máme. Naštěstí zatím nemocný moc nebyl, je ve školce druhým rokem. Teď byl doma se zánětem spojivek týden. To řádilo ve školce.

ada22
29. led 2024

Nechala bych doma. Za chvilku se to uklidní. U nás je to teď dost přísný. Ditku bych dávala vitamíny a být co nejvíce venku.

gdpr
29. led 2024

Ja nenechávam deti doma kvôli práci a na tvojom mieste by som sa rozhodla podľa toho, či vaša školka berie aj chore deti alebo nie u nás to berú veľmi prísne takže ja aj preto by som sa nebála dat tam dieťa po chorobe ale ak u vás zoberú všetky deti a neriesia ci sú choré alebo nie tak by som ho radšej nechala doma aj tak mozno po 2-3dnoch by sa ti vrátil chory.

efa1
29. led 2024

@moni_12 Zcela chápu. Ve školce minulý týden odpadlo víc jak polovina detí. Dceru jsem nechala doma. Predpokládám, že se to nejhorší přežene (snad) v průběhu tohoto týdne a pak ji snad pošlu. Starší syn je v první třídě, tam je taky vysoká nemocnost, ale ten už prostě chodí, ale tam je už imunita skoro v 8 letech (měl odklad) trochu lepší.

jolana24
29. led 2024

Nenechávala jsem staršího doma, i když byla chřipková epidemie a byla jsem doma s mladší. Do školky se vždycky těšil, tak prostě chodil. 🤷🏻‍♀️ Kvůli strachu z nemocí bys dítě nemohla dávat do školky vůbec, protože tam je furt něco, i když epidemie není… ,,Preventivně” budu nechávat mladší doma jen poslední týden v červnu, protože pak odjíždíme na vodu a letos opravdu jet chceme 🙏🏽

lennus
29. led 2024

@moni_12 Staršího syna, když se narodilo mimino, jsem si nechávala dva dny doma i tak, abychom byli spolu, ale nikdy jsem ho kvůli nějakým obavám nenechávala schválně, když do školky zrovna jít měl. Měl to tam rád. Snažím se nestresovat se obavami z nemocí, ty děti si tím prostě musí dřív nebo později projít kvůli posílení imunity. Lepší je být v klidu, aby i děti byly v klidu. Tak holt bude marod, není to sranda, ale horší je to pro pracující rodiče, než když jsem doma s mrňousem a ti mladší si tu imunitu někdy posílí aspoň dříve.

lucie_1986
29. led 2024

Pokud chcete mit od nemoci klid, nechala bych ho doma. Nic mu neutece. Jen vymyslet nejakou zabavu na doma, ale muzete chodit ven atd. kdyz jste zdravi 🙂

jinajanna
29. led 2024

Asi takhle, já jsem dceru dala, po 3 týdnech doma, a vydržela 1 den! Takže teď už nedám 😀

zekrt
29. led 2024

Já nechávala preventivně doma jen když byl syn před operacemi, jinak ne.

prejeta_zaba
29. led 2024

Pokud jste od listopadu na hromadě, nedávala bych. Ať se ještě stihne imunita vzpamatovat a nechytne hned další nemoc. Lepší zabavit pár týdnů zdravé dítě než řešit ještě X dalsich nemocí. Pokud by byl do teď zdravý a jenom by ses chtěla vyhnout epidemii, to bych viděla zase jinak. Úplně vyhnout se tomu podle mě stejně nedá, ale pokud jde dítě z nemoci do nemoci, to taky v pořádku není. 🤷‍♀️

veronikav31
29. led 2024

@moni_12 já děcka dávala do školky vždy, když nebyli nemocní, vlastně nijak zvlášť nebyli. Syn se narodil do chřipkové epidemie, takže jsem s ním pořád někde byla, dceři byly 2 roky,oba je mám navíc očkované. Navíc syn je teď předškolák a co se řeší ve školce,tak se neřeší ve škole, kromě teploty.

petrasipkova1
29. led 2024

Starší dceru jsem do školky nedavala,‘přece jen jsem bylo nepříjemné když ty skolkove bavily chytil i malý syn. Ten už je teď předškolák, takže ten teď chodí a kupodivu se většinou drží mezi posledními, teď jich tam chodí 5 z 21 😂😂