Nemléčná dieta u dítěte. Co vařit?

miminko2021
5. kvě 2022

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, můj syn má od 2mesicu alergii na kravskou bílkovinu.
Držím dietu a vše je v pořádku, ale má otázka směřuje spíš k dítěti. Má 7 měsícu a zatím jsem mu dávala nemlecnou stravu a vše domácí. Dělám mu nemlecne kaše pouze z vody nebo mateřského mléka. Ale měla bych vyzkoušet i mléčnou alternativu. Jaké mléko bych mu měla dát. Určitě nějaké roztlinne ale např Aplro sójové, maldlove nebo kokosové se mi moc nechce jelikož jsou dost sladké po chuti. Tak uvažuju třeba nad rýžovým??
Měla bych pak začít zavádět i dopolední svačinky, všude jsou psané třeba sušenky, nějaká jogurtová strava nebo cereálie s jogurtem a ovocem. Problém je že i v těch sušenkách je mléko.
Jaké příkrmy dát místo toho??? Můžu mu dát třeba kokosový nebo sójový jogurt? Myslím že jsem viděla i jogurt i vloček..ale všechny jsou dost sladké. I kdyžnejsou ochucené.

Zatím jeho strana je:ráno mateřské mléko dopoledne to samé. Oběd zeleninový a masový příkrm, odpoledne ovocná přesnídávka občas kukuřičná Krupka jedná dvě. Večeře nemlecna kaše. Druhá večeře mateřské mléko a v nocí dle potřeby mateřské mléko tak 3x během noci.

zuzroko
5. kvě 2022

@miminko2021 dávala jsem dceři dopo i odpo ovocnou svačinku. Cca po roce jsem občas vyměnila za ovesný jogurt, ale ten stejne jen zaplácne a nic moc vyzivne to neni. Takze bud ovoce, domaci chlebik napr s alsanem, ruzne zeleninove pomazanky az zacne kousat a nebo kase. Ted u druhe dcery se budu snazit co nejdele drzet dopo mleko, nemyslim si, ze by dite v 7m nutne muselo byt jen na strave bez materskeho nebo umeleho mleka. Urcite bychh si tim nelamala tolik hlavu.

sirinfirst
5. kvě 2022

Mým dětem v době příkrmů už vymizela, zkoušíte občas otestovat, jestli mu pořád vadí?
Mé třetí bude teď pět měsíců, je plně kojena, ale já už si třeba sýr dát můžu a je bez reakce.

miminko2021
autor
5. kvě 2022

@sirinfirst předevčírem jsem zkoušela, už je to mnohem lepší ale pěna se v stolici opět objevila. Máslo v pečivu už mu nevadí ale dala jsem si kousek sýra a to už je asi moc. Musím postupně hold.

miminko2021
autor
5. kvě 2022

@zuzroko dopolední svačinky chci zavést tak od 8-9 měsíce. Myslíte tu samou kaši co má na večeři ?( Jen do ní třeba přidám ovoce??) Nebo je řeč o jiné?

pampeklec
5. kvě 2022

A proč chcete zkoušet mléčnou alternativu? Aby si vyzkoušel novou konzistenci? Nebo kvůli živinám? Těch totiž třeba zrovna v kupovaném rostlinném mléku moc není (a i u těch domácích je často lepší danou surovinu jíst prostě celou). To samé ty sušenky a podobně - pokud je to kvůli vyzkoušení konzistence, případně lepku, tak stačí nějaké bezmléčné pečivo řekla bych. A z výživového hlediska taky není o co stát.

sirinfirst
5. kvě 2022

@miminko2021 pěnu ve stolici má dcera též, ale jelikož je jinak v pohodě, nepláče, nic ji evidentně nebolí, tak tohle neřeším. Ekzem se nevrátil, ti je hlavní.

prejeta_zaba
5. kvě 2022

Úplně nevidím důvod, proč cpát půlroční dítě sušenkami a instantními kašemi. 🤷‍♀️ Vypukne sezóna čerstvého ovoce, klidně můžeš dělat kaše jen z obilnin a vody, k tomu na ochucení přidat rozmixované ovoce. Nebo prostě dát do ruky jahodu, meruňku, zeleninu. Dá se péct doma skoro všechno úplně bez mléka, nebo i s těmi alternativami, to je celkem jedno jakými. Myslím, že ovesné a rýžové mléko nejsou moc sladké. Jogurty budeš zkoušet třeba kozí? Ty náhražky mléka a instantní výrobky jsou často plné škrobu, cukru a sóji, aby to mělo nějakou konzistenci, tak proč tím dítě krmit raději než čerstvými potravinami? Na to si přece nepotřebuje zvykat jen proto, aby měl striktně na každý chod něco jiného, nic moc mu to nepřinese.

zuzroko
6. kvě 2022

@miminko2021 jasny, muze byt ovesna, ryzova, pohanková 🤷🏻‍♀️ Je spousta moznosti ☺️Daji se pak udelat ruzne placicky zeleninove, z bananu a vejce, davala jsem pak i michana vajicka treba. Je opravdu strasna spousta moznosti ☺️

tahejhula
6. kvě 2022

@miminko2021 v tomhle věku jsem ještě plně kojila. 🤷🏼‍♀️

jjasmina
6. kvě 2022

@miminko2021 já jsem v 7 mes závadela už i lepek, tak k večeři měla pečivo

betelgeuzz
6. kvě 2022

Soju vůbec nedávej, je zkřížená s alergií na BKM, takže by se dávat neměla a ani hovězí maso. Jinak mi příjde, že v 7 měsících jsou 3 příkrmy akorát.

miminko2021
autor
6. kvě 2022

@jjasmina pečivo když nemá zuby?? Teda nevím jak ostatní děti ale nemyslím si že v 7,8 měsících má dítě tolik zubů že by pokousalo pečivo.
Jak tady radite placičky a jiné alternativy určitě připadají v úvahu ale až za předpokladu zubů. Ty bohužel ještě nemá tak hledám nějakou tekutější alternativu.

jjasmina
6. kvě 2022

@miminko2021 já jsem malé davala kousky ikdyz zuby neměla, první zub byl v 9mes a to už jedla vše, to by se nacekala než bysme čekali na zuby

zuzroko
6. kvě 2022

@miminko2021 dcera měla první zub v roce a placicky a pecivo na kosticky zvladala s prehledem ☺️

tahejhula
6. kvě 2022

@miminko2021 dítě k rozmělnění potravy opravdu zuby nepotřebuje.

miminko2021
autor
6. kvě 2022

@tahejhula ahaa 😅 já měla za to že jo. Tak to je jiná 😆

miminko2021
autor
6. kvě 2022

@prejeta_zaba sušenky a jiné produkty jsem napsala jako příklad který je uváděn v takových těch knížkách od Sunaru,Hippu atd. Samostrejme ho nechci ladovat sladkým a chemii

betelgeuzz
6. kvě 2022

@miminko2021 tak oni ty samozřejmě napíší, že máš dávat sušenky, když je vyrábí 😀 a samozřejmě je vychválí, jak jsou strašně zdravé.

prejeta_zaba
6. kvě 2022

@miminko2021 já vím, ale je jasný, že reklamní brožurka si je vychválí až do nebes, přitom je to tvrdý kousek mouky s cukrem. To máš mnohem lepší dát chleba nebo těstoviny, jestli chceš kvůli lepku. Nebo proč by to vlastně měl jíst? 🤷‍♀️

lacehea
7. kvě 2022

mandlove mleko, ale pripravuj si ho sama.
Musis kazdou mandlicku pro dite ochutnat- spicku, aby nebyla horka.

kristynkal
7. kvě 2022

V sedmi mesicich jsme jeli na ovocnych svacinkach a prikrmy bez mleka. Hodne jsem vyuzivala sinlac kasi- vhodna pro alergiky. On toho celkove moc nepojedl, takze mm porad vedlo. Cca od 8,5 mesice mu mleko nevadi a prijde mi, ze se i vic konecne rozjedl. Jinak zuby jeste nema (9 mesicu) a pecivo zvlada v pohode. Uz hodne dlouho nemixuji a vse dava. Vetsinou jidlo jen rozmackam pripadne davam mensi kousky. Do sojoveho mleka bych nesla, to same mandlove. Soja je alergen a na orechy mi syn reagoval (pres mm).

jjasmina
8. kvě 2022

@lacehea tak to já bych mandle nedala, kor v 7 mes, je to vcelku prudký alergen, jako většina ořechů

lacehea
8. kvě 2022

nesmysl, musis to umet delat, dcery na tom vyrostly.
Tim, ze to namacis ve vode 12 hodin, tak odstranis ty "alergeny", ktere jinak chrani ten orisek, aby vyrostl. Ty stejne fytosterony jsou i v lusteninach. Jsou to jen enzymy, ktere pomahaji rostlince vyklicit a nam
Tech pet mandli, oloupanych na ctvrtlitru vody, rozmixovanych a precezenych, je ideal.
To je dobre mandlove mleko.

miminko2021
autor
8. kvě 2022

@prejeta_zaba tak jasně, musí si ten produkt nějak propagovat. Nechtěla jsem ho ladovat sušenkami non-stop.
Mou otázku jsem položila abych mohla malému připravovat větší škálu pokrmů.
Každopádně děkuji všem za narozy i rady.
Zkusila jsem mu dát rýžové mléko tak počkám na jeho reakci. Včera se netvářil moc nadšeně že jsem mu změnila příchuť večeře😅, ale to vždy trvá dva tři dny než si zvykne.