Babička nedodrží dohodnutý čas návratu vnoučete. Přeháním to?

ankelay
3. čer 2022

Ahoj/dobrý den,
Mám dotaz. Můj syn má skoro 4 rojy. Má rád všechny babičky i dědy. Ti ho hlídají když je nemocný a občas si ho vyzvednou ze školky a něco spolu podnikají.
Co je za problém u mojich rodičů je, že neplatí dohodnutý čas návratu domů. Běžně přetáhují o půl hodiny až hodinu. Nedají mi vědět, kdy dorazí ani co se děje. Když jim to řeknu, že mi vadí, že neřeknou, o kolik budou mít zpoždění, tak je mamka uražená a začne se mi vyčítat, že se nic nestalo a přeháním. Že je jeho babička a že nevidí důvod mi vůbec volat, že se opozdí. A že je syn pod drobnohledem a nemá žádnou svobodu. Že je přeci u nich, takže je vše v pořádku. Zrovna dneska jsme se moooc pěkně kvůli tomu pohádali.
Ještě dodám, že babičkám nemluvím do jídla, zábavy ani času, který tam syn bude, ale vyžaduju, aby se vrátil v dohodnutou dobu.
Můj dotaz zní.:přeháním to?

verukuki
3. čer 2022

@ankelay Za mě to nepřehánite taky syn má 4 roky a rodiče mě vždy informuji kdyby mi nedaly vědět tak bych byla taky naštvaná a to kvůli mému pocitu že je vše v pořádku ne že jsem na něj úpjata. Takže za mě nepřehánite.

tasimia
3. čer 2022

@ankelay nevadí mi, když se babička udrží, ale chci o tom vědět. Přiznávám v tomhle jsem přecitlivělá ;). Naštěstí to babičky tolerují. Když něco, napíšou.
Takže ne.. neprehanis ;).

rozitta
4. čer 2022

Tak půl hodiny zpoždění bych ještě v klidu tolerovala, když víš že chodí pozdě. Pak už bych asi volala kde jsou. Ale bez výčitek, buď ráda že si ho berou 🙂 mojí rodiče si vnuka neberou sami vůbec. Když ho k nim zavedu, tak pohlídají ale že by z toho byli nadšeni se říct nedá. I když je fakt, že syn je velmi náročný na pozornost 😄🙈

emamaira
4. čer 2022

Když vím, že takový jsou, tak bych ten čas brala jako orientační. Řešila bych to jen v případě, že bysme pak měli nějaký program nebo by měl už jít večer spát.

camelinka
4. čer 2022

@ankelay Neprehanis...Ja celkove nesnasim nedochvilnost, radsi nekde cekam, nez tam dorazit pozde a bohuzel to ocekavam i u ostatnich, coz je vetsinou kamen urazu🤗🤔...
Kdyz se nekdo zpozdi, je aspon slusnost, dat vedet....Na druhou stranu, starsi lidi uz nepredelas, tak bych se holt misto neustalych hadek, smirila a pocitala s tim, ze rodice vrati prcka pozdeji....Ale stvalo by me to stejne🤔😌

j.a.n.i
4. čer 2022

@ankelay Asi takhle, když to o svych rodicich vis, tak jo, trochu prehanis. Ano, ma se chodit vcas, ale pokud ty jsi doma a nic dalsiho nenavazuje, tak nevidim duvod, proc se kvuli tomu dohadovat.

areh
4. čer 2022

Asi by záleželo, jestli máš pak něco v plánu, má se jít připravovat na spánek nebo "jen sedíš a čekáš" na něj. Pokud bych měla ještě plány nebo přípravu na spánek,tak by mi to vadilo. Ale pak bych to babičkám v klidu vysvětlila, že máte ještě plány a proto potřebuješ, aby přišli na čas. Jinak bych to asi zase tolik nehrotila. Řekni, že stačí, když ti pošlou smsku, že se zdrží, ať si můžeš třeba ještě něco zařídit 🤷🏼‍♀️

merope
4. čer 2022

Tak mně docela trvalo, než jsem si zvykla, že typicky nedodržím čas v "kdy přijdeš" a naučila jsem se rovnou přidávat půl hodiny. Navíc teda s tříleťákem mám problém dorazit kamkoli včas, protože když začnu být ve stresu, že dorazíme pozdě, on se "kousne" a je ještě pomalejší. Když potřebuji někde být opravdu včas, musím to naplánovat tak na o minimálně půl hodiny dřívější čas (a výjimečně se zadaří a pak přijdu třeba o té půl hodiny dřív). Tzn. přijít takhle v menším než hodinovém rozptylu je podle mě s tříleťákem nemožné 🙂. Takže se nedomlouvej na přesný čas, ale na interval. Třeba když řeknou, že dorazí ve tři, tak upozorni, že počítáš, že dorazí mezi třetí a čtvrtou (a třeba že dřív ani nebudeš doma).

lida9
4. čer 2022

v dobe mobilnich telefonu, kdy staci pinknout a je ten druhy informovany, ze mam zpozdeni... a uprimne, je jedno jestli se zpozdi otec s detmi nebo babi s detmi, proste jakmile nejsou me deti v domluveny cas, tak kde maji byt, zacinam silet - ono se totiz klido mohlo neco stat... Takze babicku bych hooodne rychle srovnala! Proste bude na miste nacas nebo ZAVOLA, kdyz je nechapava a neomalena ke starostlivosti matce vnoucat, tak by vnoucata nedostala...

darkwitch
4. čer 2022

Naučila jsem se tchýni říkat čas o hodinu dřív pokud něco potřebuju, jinak si k uvedené hodině návratu hodinu přidávám a mám klid. Jediné kdy doveze děti včas je když by se mi hodilo, aby se zdržely 😂

jjasmina
4. čer 2022

@ankelay ano, za mě to přeháníš

emillyhk
4. čer 2022

No, dítě mám mladší, babička ho zatím jen vozí v kočárku. Ale část trasy chodí mezi poli, kde za dopoledne neprojde živá duše (máma je starší, vloni omdlela na ulici) a část po silnici mezi vesnicemi, kde i já jsem nervózní. Takže když se domluvíme, že přijdou mezi 11-11:30 a je skoro 12 a oni nikde, tak to už se o ně bojím (o oba). Dost pomohlo vysvětlit, že syn má nějaký denní režim (pokud obědvá po 12.hod, tak už nejí, protože je unavený a potřebuje spát). Nebo že už máme nějaké další plány. Prostě v klidu, nepoukazovat na to, že šílím strachy (to by moje máma taky odmávla jako blbost), ale že potřebujeme ještě stihnout to a to...

j.a.n.i
4. čer 2022

@lida9 Jo, tak presne z lidi tveho typu se rekrutuji ty, ktere pak breci, jak jsou na deti sami.

g_m
4. čer 2022

@ankelay Co ja bych za to dala 😂 Pokud nic nemas domluveneho nebo nepotrebujes, at jsou v predny cas na znackach, tak si uzivej klidu a miru a bud rada, ze s radosti hlidaji a bavi je to 😎

izz76
4. čer 2022

Podle mě to přeháníš, hodina není zas tak moc a pokud se dítě dobře baví s babičkou,tak o co jde?

journals
4. čer 2022

Je to přehnané. Pochopila bych to u malého mimina, ale ne u čtyřletého dítěte. Půlhodina je opravdu těžce přehnaná, hodina taky. Co bych za to dala...

ilonne
4. čer 2022

Také myslím, že přeháníš. Je s babičkou, půl hodinka až hodinka není žádná hrůza. Brala bych to jako orientační čas. Navíc sama můžeš zavolat a zeptat se,kdy asi vidí navrat.

ankelay
autor
4. čer 2022

@ilonne než se začnu dělat problém, tak vždycky volám co se děje, a kdy plánuji návrat až za půl hodinky po domluveném čase, odpověď mě včera nakoupila, že je přeci pátek a nic se neděje. Bylo už sedm večer a to ma večeři a chodí se po ní koupat.

mourovatakocka
4. čer 2022

@ankelay Ona je babička a ty jsi sakra snad matka ne??? Nevadí zpozdit se, to se prostě stane. Vadí vykašlat se na to dát vědět. A hodinka je dost, to není, že se nechce dítěti z hřiště, to je ignorace tvých pravidel. Jestli nezavolá sama, volala bych já. Může se stát cokoliv, to není o nedůvěře v babičku, ale o autonehodu, zdravotní problém. Vadilo by mi to, nevědět, co je s mým dítětem.

pengli
4. čer 2022

U čtyrleťáka to takhle hrotit? Za mě přehnané. Mám stejně starou dceru a platí pravidlo - s babičkou mimo dům čím déle, tím lépe 🙂 říkáme si orientační čas, ale nevisím na něm a platí pravidlo výše uvedené.

jjasmina
4. čer 2022

@ankelay my to o víkendu taky neřešíme a s timhle přístupem se pak nediv až ti babička odmítne hlídání, když ho budeš nejvíc potřebovat

ankelay
autor
4. čer 2022

@ankelay ještě jsem zapomněla dodat, že jim volám až za půl hodiny, kdy nejdou doma a ptám se, za jak dlouho dojdou. Odpověď jsme na cestě k tobě, a trvá to další půl až tričtvrtě hodiny.

ankelay
autor
4. čer 2022

@ilonne volám pokaždé, to by babička musela mít s sebou telefon. Nejdřív volám pak se vztekám😉 mojí mamce je 60 není stará aby neuměla s telefonem 😉

ankelay
autor
4. čer 2022

@izz76 že je nemá s sebou telefon a nebo tvrdí, že do 15 minut jsou doma a je to další půl hodina.

guliii
4. čer 2022

Na jednu stranu tě chápu, ale na druhou pokud je pátek a trochu přetáhne co se stane. Bude protivný a unavený. Já to beru tak, že babičky rozmazlují. Syn má jen jednu. Jsou mu tři a někdy jde spát i v deset, když se dobře baví. Já to beru tak, že my jsme u babičky taky měli volnější režim a milovali jsme to. Občas se stalo, že jsme si nevycistili zuby, po výletě spali v oblečení co jsme měli venku, k obědu přiběhli popadli bramborák a letěli ven, tam nám půlku sežral pes 😂 a mám na to krásné vzpomínky. Dovol jim trochu rebelovat. Něco jiného je pokud by někde cestovali, to bych se bála, že se jim mohlo něco stát. To by měli dát vědět, že se zdrží.

ankelay
autor
4. čer 2022

@darkwitch 😂😂to je dost dobrý nápad

ankelay
autor
4. čer 2022

@j.a.n.i to máš pravdu, mě na tom asi nejvíc vadí, že mi buď neberou telefon nebo tvrdí, že už vyjíždí (bydlí od nás 15 minut autem?) a dojedou až za další půl až tričtvrtě hodiny, takže vlastně už v tu chvíli mi kecá

drep
4. čer 2022

@ankelay Ano, přeháníš, obzvlášť pokud je to kvůli tomu, že “v sedm se má večeřet”. Já jsem obecně superdochvilná, ale mám v životě lidi, kteří jsou jinak boží, ale čas neřeší. U babičky bych se domlouvala s takovou časovou rezervou, abych stíhala, co je potřeba (nicméně si nemyslím, že čtyřleté dítě nepotřebuje večeřet přesně v sedm a 19:20 lézt do vany, moje podobně staré dítě v pohodě zvládá rozptyl o hodinu). Ale tak jestli chceš připravit dítě o babičku, protože tu přestane bavit buzerace, tak na to jdeš dobře.

emillyhk
4. čer 2022

@ankelay Já tě chápu, je to blbý, že tě babička nerespektuje. A rozumím i tomu, že když už jí zavoláš po půl hodině zpoždění, ona řekne, že je za 15 min u vás a stejně jí to trvá další půl hodiny, tak je to už vlastně hodina zpoždění. Ale tak bych s tím počítala, řeknu v 17hod. a do 18 máš volno 😉Ale chápu i babičku - dítě určitě zvládne nakrmit, je s ním ráda a jak už psaly holky, u babičky je to jiný režim. Pokud potřebuješ, aby i v sobotu vstal brzy (výlet, apod.), tak to babičce řekni.

ankelay
autor
4. čer 2022

@j.a.n.i mě nijak nezatěžuje, když si ho nikdo nebere. Nebrali si ho doteď a taky to šlo. Teď je už s ním větší sranda, tak mají zájem. Tak jsem si říkala proč by ne. Ale taky potřebuji, aby měli u sebe telefon a prostě mi dali vědět, když se zdrží. Volám až půl hodiny po domluveném čase a to teprve vyjíždí (bydlí 15 minut jízdy autem od nás) což jim záhadně trvá další půl až tričtvrtě hodiny. Takže mi vlastně kecá už v tu chvíli. Pokud teda má s sebou telefon. Jinak se jí nedá dovolat vůbec. A moji mamce je 60 a normálně funguje se vší technikou dnešní doby 😉