Babička nedodrží dohodnutý čas návratu vnoučete. Přeháním to?

ankelay
3. čer 2022

Ahoj/dobrý den,
Mám dotaz. Můj syn má skoro 4 rojy. Má rád všechny babičky i dědy. Ti ho hlídají když je nemocný a občas si ho vyzvednou ze školky a něco spolu podnikají.
Co je za problém u mojich rodičů je, že neplatí dohodnutý čas návratu domů. Běžně přetáhují o půl hodiny až hodinu. Nedají mi vědět, kdy dorazí ani co se děje. Když jim to řeknu, že mi vadí, že neřeknou, o kolik budou mít zpoždění, tak je mamka uražená a začne se mi vyčítat, že se nic nestalo a přeháním. Že je jeho babička a že nevidí důvod mi vůbec volat, že se opozdí. A že je syn pod drobnohledem a nemá žádnou svobodu. Že je přeci u nich, takže je vše v pořádku. Zrovna dneska jsme se moooc pěkně kvůli tomu pohádali.
Ještě dodám, že babičkám nemluvím do jídla, zábavy ani času, který tam syn bude, ale vyžaduju, aby se vrátil v dohodnutou dobu.
Můj dotaz zní.:přeháním to?

ankelay
autor
4. čer 2022

@emillyhk mám právě trochu obavu, že jí řeknu v 17 a tímhle tempem to bude 19

journals
4. čer 2022

Strašně bych chtěla mít tvoje starosti. Pokud je tohle největší problém, je to super 😂🤦🏻‍♀️

drakenn
4. čer 2022

Jo přeháníš. Třeba to tu babičku nebaví, ta buzerace že tvé strany a just si to chce dělat po svém bez tebe za zády. Nech ji dýchat, fakt o nic nejde. Akorát ji tím dáváš na jevo, že není schopna adekvátně se postarat o vnuka a hlidas ji, kontroluješ viz ten mobil.

martulka88
4. čer 2022

@ankelay Pokud to není v době večeře, koupání a spánku, popřípadě, že někde jedete, tak bych to tolik neřešila, ale je pravda, že bych se bála a sama zavolala. Kdybych dala syna (sice je miminko, ale ségry děti si berou) k mým rodičům, oni by zavolali sami, že by se zdrželi. A mamka je taková, že by chápala tu starost. Nevím, jak by to vypadalo u tchánovců - možná podobně jako tvoji rodiče.

ai30
4. čer 2022

Prehanis to, jenom je oba dva buzerujes, i kdyz o nic nejde. Nech je zit, kdyz se maji dobre, proc by meli v patek vecer bezet domu, protoze matka rekla, ze v 7 je vecere. No tak bude vecere v 8, za cenu toho, ze syn mel super den. Ten si s tebou jeste uzije, tyjo...

j.a.n.i
4. čer 2022

@ankelay Tak pokud je to 15 minut autem, tak mi prijde prijezd za půl hodiny zcela normalni, ja tady pouziju formulaci, ze uz vyjizdime ve chvili, kdy jsme na odchodu, ale proste obput dite, sebe, posbirat klice, penize telefon, zamknout, pripoutat dite... vratit se pro piti co neco jineho, ono se to nascita. Pravidelně rostu ze svych skolnich deti, kdy je kazdy odjezd na 10 minut. Proste bych ji rikala driv a nevolala ji, moje zkusenost je, ze když se neco stane, tak se to člověk dozvi sakra rychle. A jinak v drtive vetsine plati, ze zadne zpravy = dobre zpravy.

ivybee
4. čer 2022

Asi záleží na tom, proč ti to vadí..?
Mně by taky neslo o to, že se zpozdí, ale o to, ze nedá vědět a má mě na salámu. 🤷‍♀️ Ze řeknu čas a ona to odkejve, ale vlastně to pro nic neznamená a už dopředu ví, že v tu dobu stejne nepřijede.
Vím, že děti jsou u mých rodičů v pořádku a je jim dobře, ale dát vědět, ze se zpozdím mi přijde jako základ slusnyho chování. 🤔
A jak by se jí to líbilo naopak? Kdybys s ni byla domluvena, ze ji malyho privezeš, ale přijela bys o hodinu později a ani nedala vědět?

felixfelicis
4. čer 2022

U nas kdyz bere deda deti na prochazku, ani nedomlouvame nejake casy, proste jdou. Vim, ze jsou v okoli na hristi a jak CCA jim obvykle trva, nez si pohrajou. Babicka je urcite schopna se o syna postarat, on uz neni miminko, byl patek, tobe to neblokuje zadny program...vubec bych neresila. Mam to stejne jako j.a.n.i., "uz vyrazime" pro me znamena "zaciname se sbirat" a ne "sedim v aute a startuju". Uvolni se a bud rada za hlidani. Anebo, pokud ti extra zalezi na presnem case, tak se domluvte, ze si pro nej prijedes 🙂

ckei
4. čer 2022

@ankelay přeháníš.

levandule_k
4. čer 2022

@ankelay Já tě chápu. Tvoje matka tě nerespektuje jako matku, když se ozveš, že něco chceš, tak tak se urazí (to je podle mě v podstatě forma vydírání), říká ti, že přeháníš, takže bagatelizuje tvůj názor. Prostě ti říká, že jsi úplně blbá a ona jediná se chová správně.

Kdyby na férovku řekla, že když je s vnukem, že nestíhá sledovat čas, že jí čas plyne tak rychle, že se prostě zapomene, tak jako se bych to brala, ale ty její kecy mě serou. Nebo kdyby řekla, že 3 hodiny je málo, aby něco podnikli, že ho chce mít třeba 6 hodin.

Bohužel s někým je těžké se domluvit na férovku. A ty vydírací řeči, ať si strčí tam, kam slunce nesvítí.

lida9
4. čer 2022

@j.a.n.i ,, Jo, tak presne z lidi tveho typu se rekrutuji ty, ktere pak breci, jak jsou na deti sami.,,
A jak jsi na tuhle blbost prosimte prisla? ja bezne obe sve deti pujcuju babickam, sousedum, prespavaji u kamaradu ( od 3 let ), mam chuvu a navstevuji DS... a nikdy zadny problem. proste kdyz se s nekym domluvim na case, tak to plati, kdyz to nevyjde, tak vsichni zvednou telefon, ze se zpozdili nebo cokoliv jineho... me to prijde naprosto normalni, navic kdyz kazdy vlastni mobil...

misaky
4. čer 2022

@ankelay za mě nepřeháníš. Já sama nesnáším když se s někým nějak domluvím a pak promrhám čas kdy bych mohla dělat něco lepšího než čekat. Protože spoustu věcí prostě nerozděláš když už má být dohodnutá věc. Je to pro mě signál že druhá strana absolutně nemá úctu k mýmu času. Zvlášť jestli je to opakovaně. Samozřejmě stát se může kde co, ale v dnešní době kdy napsat smsku nebo zavolat je otázka max minuty, nechápu. A zdá se, že ti nejde o tu hodinu navíc, kdyby to bylo dohodnutý ok. No tak ať si babička řekne rovnou o hodinu víc. Nebo ať nedomlouvá konkrétní čas a řekne že přijdou k večeru (jestli to tak je pro tebe schůdné). Ono i ta večeře, která samozřejmě může počkat, no tak pokud pravidelně chystáš na dohodnutý čas a pak to hodinu stydne a schne tak to člověka přestane bavit.

bohumilakupkova
4. čer 2022

Taky nesnáším nedochvilnost a i to je důvod, proč se s některými rodinnými příslušníky moc nestýkám. Jsou schopni odkývat dopolední procházku a přijet na ni po obědě případně zrušit setkání chvíli před plánovaným příjezdem. 🤷‍♀️Z toho úplně rostu a nechápu, že si někdo vůbec neumí čas zorganizovat. Děti na hlídání neměli, ale kdyby měli, určitě by je včas nevrátili. Nikdy nepřijeli na návštěvu včas.
Půl hoďky bych pochopila, dítě se občas sekne, může ujet autobus atd., ale přesně takový to "už vyjíždíme" a přijet za hodinu, tak to taky nedávám. 😀

somalicats
4. čer 2022

@drep Hele, já bych nebyla tak přísná na zakladatelku. Jasně, že tomu dítěti neuškodí, když jednou místo v 7 půjde spát v 8 (i když jsou i takové děti, kterým ta hodina dokáže režim dost nabourat, pak špatně spí apod.). Ale ona taky zakladatelka může mít nějaké plány, které kvůli domluvě na určitý čas zkrátí, a pak sedí doma a čeká.
Takhle nedochvilný je můj ex - 30 minut je běžná doba zpoždění, hodina taky bývá... A mně to vadí. Ne kvůli holkám, ať si je klidně užije, ale kvůli tomu, že já si naplánuju práci, jsem s částí hotová v době, kdy mají dorazit, a oni nikde. Pak já mám zbytečnej prostoj a dodělávám po nocích. On teda aspoň píše, že se zpozdí. Teď poslední asi 3 měsíce už jsem ho rovnou požádala, ať je vozí až později večer, že nemá cenu, abych já se honila domů na čas, když stejně včas nedorazí.

drep
4. čer 2022

@somalicats nabourání plánů je jasný a samozřejmě by mě to štvalo taky. Ale plán pro mě není večeře v tolik a tolik. Já jsem opravdu megadochvilná a nedochvilnost mě rozčiluje, ale životem jsem obrousila hrany (jednou jsem takhle odešla ze srazu s kamarádkou, která mě vždy nechala čekat a poslala jí sms, že když jí nestojím za včasný příchod, ona nestojí za čekání) a pochopila, že někteří se nezmění. A jestli si vybrat mezi “dítě má super čas s babičkou, ale přijde pozdě” a “dítě se s babičkou nestýká, ale máme večeři načas”, tak volím jedničku.

somalicats
4. čer 2022

@drep Tak jasně, na večeři taky nelpím. S ex jsme to nakonec vyřešili tak, že holky v tu jeho neděli večeří u něj a vozí je až fakt na koupání. To už časově dává a je klid. Já stíhám, co je potřeba. To teď spíš on čas od času volá, zda je může přivézt dřív, že je z nich už hotovej 😀

ahyt
4. čer 2022

Ja to beru tak,kdo neni schopen dodrzet slovo,resp. dohodnuty cas navratu apod.a neda o tom v dnesni dobe mobilu dotycnemu vedet,je nespolehlivy,nezodpovedny clovek v celem zivote a takovy lidi opravdu jemne receno nesnasim.Svedci to o jeho pristupu k povinnostem at jsou jakkoliv vice ci mene dulezite

jane46
4. čer 2022

Za me... Sedni do auta a syna si v presny cas vyzvedni/nech ho naveceret tam ci jiny "servis", ktery chces v urcity cas (ono koupani u babicky je vzdycky vetsi sranda)/domluv se s nimi at Te treba prozvoni az sednou do auta bez domluvy na case ci volani "kde zase jste", tim budes v klidu, ze nejsou nekde na strese... A nebudes prudit babicku, ktera si chce uzit cas s vnukem.
Posledni bod plati u nas. Staci to naucit deti a ty to v aute pripomenou...

sudylichozrout
5. čer 2022

Tvoje starosti a kuvajtskou ropu k tomu. To bych si prala. 🙈

hansoc
5. čer 2022

@ankelay domluv ses nimi, že ho budou vracet o h dřív

holkaokomodra
5. čer 2022

@ankelay neprehanis, moje mama by mi dala kdybych nedavala vedet, ze mam zpozdeni a neprijedu nekam na cas, u nas je to zakladni slusnost a vis co? rekni mame ze prijedes s malym ve tri a doraz az ve ctyri, schválně jestli to bude tak v poradku i tentokrat...!

lcn162
5. čer 2022

Upřímně kdyby se zdržela večer a jen proto, že si hráli, tak by mi to taky vadilo. Ale jen proto, že naše děti, když přijedou po 7.večer, jsou pak uřvaní a brečí kvůli každé hovadině. To mi za to to hlídání fakt nestojí. Ale vysvětlila jsem to takto i mamce , že pak jsou chudáci i děti.
Co se týče toho, že nedá vědět - já půl hodiny neřeším, ale hodinu jo.

luckawm
5. čer 2022

@ankelay no já dávám děti taky na hlídání jedné i druhé babičce a na času návratu teda nelpím. Většinou je vrací v neděli když jsme doma a děláme třeba na zahradě. Manželova Mamka mi řekne orientační čas třeba po 15hodine a tak to tak beru a je mi jedno jestli přijedou v 15:15 nebo 15:45 a moje Mamka mi většinou řekne něco podobného třeba v neděli odpoledne 😂. Obě většinou napíšou když vyjíždějí z domu, že už jedou 🤷‍♀️.

j.kriv
5. čer 2022

Domlouvala bych se na orientačním čase, ne na přesném, nebo pokud by to přesáhlo dobu, kdy už je zvyklý večeřet apod, tak ať mu večeři dá babička. Zas 4 roky už není mimino. A sama vím, že kolikrát napíšu, že už budeme vyjíždět a přitom reálný odjezd je třeba za čtvrt hodiny, protože prostě některá ještě musí na WC, nebo se pro něco vrací apod., mobil už mám v batohu, takže už nezvedám, neslyším. Takže za mě to důvod k hádce není, obzvlášť, když je to tak častěji, asi těžko se babička najednou změní, tak holt bych to přizpůsobila já

elledh
5. čer 2022

@ankelay za mě to tedy vůbec nepřeháníš! Bohužel to mám u nás s jednou babičkou taky tak. Vždy se ještě ptá, jestli mají přijít klasicky před 6, ale ještě nikdy ani v těch 6 nepřišli. Při tom i ví, že se ještě musí syn vykoupat a navečeřet a jít včas spát, protože ráno vstáváme do školky.. často si říkám, že mě ty 2 hoďky s babičkou za nabourání synova režimu fakt nestojí (syn se pak chová strašně..). babička mi na vše řekne, že ona je babička a je tu od toho, aby ho rozmazlovala a prostě nezájem, že jdou pozdě a že ho pokaždé láduje jen sladkým..😞 nechci dělat úplně zle, ale štve mě to.. zároveň mám ve svém okolí i případ, kdy má známá fakt přesně daný pravidla ke své vnučce, kterou vidí 1-2x v roce, a snacha ji řekla rovnou, že pokud něco poruší, vnučku neuvidí už nikdy.. a takhle moc hrozit to zase nechci

klokanka31
10. čer 2022

@ankelay Nepřeháníš, je sice fajn že když je u babičky, tak je v pořádku, ale kde máš jistotu že se zrovna něco nestalo? Když to řeknu blbě, tak že třeba babičku nekleplo a tvůj syn tam není sám s ní v bezvědomí...
Já osobně nesnáším nedochvilnost. Jako jo, může se stát že se někdo opozdí. Ale je slušnost to dát vědět. A je jedno jestli čekáš na kamarádku nebo na dítě.

j.a.n.i
10. čer 2022

@klokanka31 A když babicku klepne hned po příjezdu, tak tam s ni bude taky...

klokanka31
10. čer 2022

@j.a.n.i Taky pravda...🤔

leneee
10. čer 2022

@ankelay NEPREHANIS a nenech si namluvit, ze jo.. Je slusnost dodrzet domluveny cas a pri zpozdeni dat vedet! I kdyz je to babicka, i kdyz to neni miminko, i kdyz je patek. Proste mate nakou domluvu a pokud ti ji babicka odkyvala, tak je na miste, aby se dle toho ridila, protoze je dospela, svepravna a verim, ze i zodpovedna a chape, proc to takhle chces mit nastavene. Mozna ji to vysvetli jeste jednou, dvakrat, durazneji a rekni at se neurazi, protoze nejde o ni, ale o tebe s tve dite a nejaky rezim, ktery tim svym jednanim jinak nabourava.