Jak často by měly babičky vídat vnoučata?

rajecka
19. zář 2014

Ahoj, ráda bych znala Vás názor na to, jak často je optimální, aby si babičky půjčovaly Vaše děti. Bydlíme na stejném sídlišti s mamkou i tchýní, mamka pracuje a má svůj celkem bohatý společenský život, takže jednou, dvakrát týdně se jdeme projít. Zato tchýně je v domácnosti, nemá co na práci a jedinou zábavu vidí ve vnučce. Téměř každý den se dožaduje, jestli jí dceru půjčím. Nechci aby si jí brala tak často, jednak jsem s dcerou ráda a tchýně navíc dceru extrémně rozmazluje a teď je v tom věku dvou let, kdy přesně zkouší, co si může dovolit a je třeba přeci jen nějaká přísnost. Řekla jsem jí, že jí nebudu dávat dceru tak často, že myslím, že dostačující je, když si jí vezme jednou za týden. Já sama nejsem z moc veliké rodiny, babičku jsem měla jen jednu a protože byla z jiného města, vídali jsme se max jednou za tři měsíce. Proto mi návštěva babičky jednou za týden připadá naprosto ok. Když jsem sama doma, poradím si s ní, prostě řeknu, že máme své plány a hotovo. Ale ona volá manželovi a hraje na city, jak jí je smutno a jak jí v životě nic nevychází a že moje dcera je její jediná radost a bla bla bla. Manžel aby měl klid tak mě vždycky prosí, ať jí holku dám, ale já mám pak takový vztek, nepořizovala jsem si dítě abych tím vyplnila čas znuděné stárnoucí paní. Svoje děti vychovala a vnouče by mělo být zpestření, nikoli životní náplň. Nejvíc mě štve, že se kvůli ní nechci s manželem hádat, ale štve mě, jak s ním manipuluje. On to nevidí, nebo spíš nechce vidět, protože pořád je to jeho máma. Ale já tohle vynucování úplně nenávidím. Jen pro příklad, když jsme jeli na návštěvu k našim na chalupu, ráno spěcháme, balíme a ona zavolá plačící, že má hroznou depresi, jestli by mohla dceru na chvilku vidět, než odjedeme. Já pěnila vzteky a ona odešla z brekem, že jí nemám ráda. Ale copak tohle je důstojné u 50-ti leté paní? Když jsem byla v létě na týden s dcerou na chalupě u našich, tak bez pozvání přijeli, protože to už prostě bez ní nemohli vydržet. Řekla jsem tedy, že už se s ní nebudu každý den dohadovat a prostě jednou týdně si jí může vzít, má i druhou babičku a tátu, kteří s ní chtějí trávit čas. Tak je oheň na střeše, manželovi se to taky nelíbí a osočuje mě, že to, že já jsem viděla babičku jednou za uher neznamená, že je to tak normální a že když bydlíme vedle sebe, tak není důvod, proč by jí neměla vídat častěji. Já už mám na ní ale takový vztek, že se nám tak montuje do života, že už se mi fakt z trucu jí nechce dávat ani kdy by se mi to hodilo, to raději všechno absolvuju s ní. Co si o tom myslíte? Jsem mrcha? Já si prostě myslím, že mám právo o tomto rozhodovat a nelíbí se mi, že když jí nevyjdu vstříc, řeší to s manželem.

luccy.luccy
19. zář 2014

@hojda naprosto souhlasím. 😀 my máme jednu babičku - manželovu matku cca 100 km od nás, ta je absolutně nepoužitelná a bez zájmu o vnučky, "novorozenou" - tříměsíční ještě ani neviděla, tříletou letos viděla 2x, přičemž na velikonoce byla v takovým stavu, že si nejsem jistá, že si to pamatuje.... no a moje rodiče jsou 250 km (Praha - Brno) a ti jsou zase velcí podnikatelé, takže času taky moc není, ale alespoň 2 víkendy v měsíci se vidíme a denně voláme... ale co se týče hlídání, tak to neexistuje. v kině nebo v restauraci s manželem jsem nebyla, co máme děti. 😉 Ani bych tak neviděla problém v hlídání, jako v rodinných vztazích, respektive vztah babička - vnučka. Marně si dokážu představit, jaký má tchýně k mým dětem vztah.. asi žádný. tak je vztah spíš k flašce 😖

hojda
19. zář 2014

@luccy.luccy Kino? Restaurace bez dětí? Co to je??? už si to ani nepamatuju....

luccy.luccy
19. zář 2014

@hojda Přesně tak. Jako všeho moc škodí, denně bych tchýni asi taky nesnesla, zvlášť tu moji, ale já mám přesný opak, takže spíš mě je líto absolutní nezájem.. a to, že by nám nabídla, že přijede a holčičky pohlídá, aby jsme si mohli někam zajít, tak o tom si můžu tak nechat zdát. 😀

karlajasmine
19. zář 2014

Je videt, ze tohle ma kazdy nastaveny jinak.. stejne, jako nekdo potrebuje xkrat denne slyset ''miluju te'', stejne, jako nekdo potrebuje cas pro sebe a jiny zase ne... Takze neexistuje ''spravna'' odpoved na to, jak casto by mely babicky videt vnoucata. Ale existuje kazdopadne moznost kompromisu - tzn, pokud pro tebe by bylo optimalni, aby se vidali jednou za 14 dni, a pro ni optimalni, aby se videli kazdy den, tak si musite sednout (nejdriv s manzelem, aby te v tom plne podporoval) a pak s tchyni, a stanovit si kompromis - napr. 1 tyden 2x tydne, dalsi tyden 3x tydne.... nebo 1 tyden 1x tydne, dalsi 2-3x tydne... atd. Rozhodne souhlasim s tim, ze ona by nemela zit pro vase dite.. neni to zdrave.. neni to jeji dcera, je to jeji vnucka, tzn. od toho, aby ji milovala jako babicka, aby ji vidala, hlidala ji, kdyz si vy dva potrebujete odpocnout, atd. Ale zaroven je proste normalni a zdrave, ze chcete fungovat jako rodina bez vnejsich vlivu. Nektere holky tu pisou o tom, ze jejich rodice nemaji zajem.. ale to je zase opacny extrem, to se s tim neda srovnavat. Musi se najit zlata stredni cesta, a manzel to musi pochopit a podporit te. Takze drzim palce 🙂

marcinek
19. zář 2014

@rajecka ber to tak, ze mas stesti, ze chce byt s vnuckou. Jednou se ti to jeste bude hodit, ze je s ni dobrovolne a ne z povinnosti. Ja se o kazde hlidani musim doprosovat, kdyz chci jit do prace nebo nekam, nikdo mi nenabidne, ze si vezme deti, abych si uklidila, zasla ke kadernici, atd. a uz me nebavi se porad doprosovat, tak rikam, jen kdyz je to opravdu nutne...

pavlina276
20. zář 2014

@rajecka Jak někdo psal, jseš podle mně v právu ty, ty si máš určovat frekvenci hlídání, a manžel by měl dle mého přejít na tvojí stranu a pochopit tě.....My máme obě dvě babičky cca 120km od nás, takže děti mám pořád, bez možnosti pohlídání, když třeba jedna onemocní, tak musíme k doktorovi všichni, protože zbytek nemá kdo pohlídat🙂)) u nás jsou vztahy lepší s mojí tchýní, s mými rodiči je to nic moc. Děti vídají tak cca. 3-4 do roka, teď poprvé měly ty dvě starší na týden o prázdninách.Ale už jsem si na holky tak zvykla, že už mi je to jedno a bez hlídání už jde zvládnout skoro všechno🙂)) Tobě přeji ať se držíš a problémy brzo s manželem a tchýní vyřešíte 😉

llluckaaa
20. zář 2014

Já mám tohle nastavené asi jinak 😒 Pokud spolu mají dcera a babička hezký vztah, tak proč je nějak hodně omezovat v tom, kdy se budou vídat? Co to udělat tak, aby to byl kompromis a vyhovovalo to maximálně tobě a dceři? Jsou přece chvíle, kdy se nemůže dceři 100% věnovat, a hodilo by se, kdyby ti ji někdo "vyvenčil", ne? Třeba když spěcháte a ráno balíte - podle mě by to proběhlo víc v klidu, kdyby si babi ráno dítě vyzvedla, vzala ho někam na hřiště a až byste zavolali, tak by vám ji zase dovedla. Nebo když doma potřebuješ uvařit, vyžehlit, k doktorovi, ke kadeřnici....
To že babičky děti rozmazlují je taková klasika, holt na vychovávání jsou tu rodiče 😉 Nás jako děti hlídala babička hodně, já ji měla moc ráda a strašně by mě mrzelo, kdybych chtěla k ní a rodiče by mi v tom bránili ☹ Přijde mi, že omezováním budování vztahu babičky a dcery se ochuzujete všechny 3 - ty, dcera i tchýně 😅
Já bych tvou tchýni docela brala a docela je mi jí líto 😅 Doufám, že až budu já jednou tchýně, tak budu mít se snachou lepší vztahy a bude mi vnouče dobrovolně půjčovat častěji 🙂 No a teď jak často... u dvouletého dítěte bych to viděla třeba na 1 hodinu 5 x týdně (např. když vaříš oběd) nebo 2 hodiny 2 x týdně nebo celé odpoledne 1 x týdně plus ještě třeba přes noc jednou za 14 dní.
Ale samozřejmě záleží na tobě a tvém muži, je to vaše dítě a záleží na tom, jak se vy dva domluvíte.

latkovkybrno
20. zář 2014

Tak často, aby to oběma stranám vyhovovalo a bylo zachováno soukromí a klid obou rodin. Pro někoho je to několikrát do týdne, pro jiné dvakrát do roka.

hojda
20. zář 2014

@pavlina276 Zrovna to řeším, malá má jít v pondělí na kontrolu, malej začal kašlat, tak do školky asi v pondělí nepůjde, ale budu ho muset tahat k dr. 😔 . Nemocné dítě mi nikdo nepohlídá. chjo chjo...

mispula19
20. zář 2014

@rajecka A tchýně je sama, bez manžela či přítele? Mě to třeba příjde normální, jednu babičku mám asi 10 km přes kopec, ale druhou hned ve dvoře. Byli jsme tam jako děti pořád a když ne, stejně jsme byli na společném dvoře, mé babičce je tedy už přes 60, ale pro ni i pro dědečka jsme momentálně všechno a já je chápu, nemít nás ve dvoře, budou tam dva staří lidi úplně sami a to mi příjde smutné, ale já jsem hodně rodinně založená. Zas babičku co bydlí od nás těch 10 km vidím jednou za čas, mám ji ráda a všechno, ale stačí mi vidět ji 1x týdně a jí to nejspíš stačí taky 😀 je to o tom, jak je člověk navyklý, nejlepší je vždy najít kompromis a promluvit si všichni hezky, slušně 😉 už teď jsem si 100% jistá, že až se narodí miminko nám, bude u nás pořád jak moje máma tak i babička 😀 ale mě to nevadí, já se naopak těším a budu mít srdíčko v peří, že mají radost s náma, jsou ale taky všichni moc ohleduplní a vzájemně respektujeme svá přání a potřeby

zlatulka89
20. zář 2014

Moje tchýně i mamka jsou vpohodě, sice mám mimčo ještě maličké, ale už teď jednou týdně tchýně hlídá,jelikož musím do práce a mamka mi hlídá 2x do týdne po hodku kdy mám zumbu, nebo případně něco jiného,či si ho jen tak vezmou na procházku. a v budoucnu bych byla ráda kdyby šel malý 3x do týdne k nějaké babičce, na část dne, a já si vklidku poklidila, udělala něco do práce,do školy, vyrazila s manželem ,nabrala síly apod. Ovšem byly by nějaké pravidla co dítě smí a nesmí,věřím že by je neporušovaly.

mispula19
20. zář 2014

@mispula19 taky mě ještě napadlo pořídit tchýni štěně 🙂 mamka manžela je zase pravý opak, vidím to na neteřích, na 10 minut si je doma položí na sedačku, když jsou u ní na návštěvě, zašišlá na ně, usměje se ale tím to končí, protože ona má svůj život a nemá čas ani chut na hlídání dětí, rovnou řekne, že děti nemá ráda... a v tomhle zas nechápu já ji 😀 jednou bude třeba ještě plakat, až bude někde stará a opuštěná a vnoučata jí nepříjdou ani jednou do měsíce pozdravit ☹

tinkalinka
22. zář 2014

Na tvém místě bych se snažila přehodnotit vztah s tchýní a určit pravidla.Já už bohužel maminku nemám, taťka je na tom zdravotně hodně špatně. Tchýně o naše kluky zájem nemá, jen o vnoučata od dcery.A řeknu ti že mi je to strašně líto, že děti nemají krom rodičů nikoho kdo by se jim pověnoval a pohrál, nebo se pochlubit jaké dělají pokroky a co už všechno umí........O tom jak to bude těžké se zaměstnáním ani nemluvím.

astrann
10. zář 2019

Rodiče kdysi s láskou vychovali svoje děti a tyto dospělé děti se stejnou láskou vychovávají svoje děti. Prarodiče však s dospělostí svých dětí neztrácejí tuto lásku, chtějí ji rozdávat i svým vnoučatům. Toto mladí rodiče často nechápou, vidí znuděné staré báby, které potřebují zabít čas. Tak to však není, moderní babičky mají dostatek svých aktivit, jen se trápí tím, že jejich potomkům je jejich láska lhostejná. Od toho pak odvozují, že jejich dospělé děti k nim ztratily blízký vztah. Tento kolotoč se generačně opakuje. Já děkuji životu, že jsem měla skvělou mámu a až do její smrti jsme měli všichni i s dětmi a manželem krásný vztah a často jsme se navštěvovali. Musí mě to stačit, protože moje dospělé děti už kontakt s rodiči jen otravuje, i když vždy tvrdí, že měli krásné dětství a dobré rodiče.

sobist
10. zář 2019

To je těžké. Měli byste si to rozhodnout doma a nastavit to tak, aby to vyhovovalo tobě - předpokládám, že jsi s dcerou nejvíc. Hlavně to teda nastavit tak, aby manžel nepovolil.. a nebo tchýni rovnou říct, natvrdo, co a jak a stát si za tím.

Myslím, že babičky jsou prospěšné a je to super, jenže jsem těhotná, docházejí mi síly, a hlavně mě malého pohlídá jen tchýně. Ostatní buď nemají zájem nebo bydlí prostě moc daleko na to, abychom se viděli víc jak jednou za měsíc až dva.

Úplně si ale nemyslím, že problém je v tom, že jí tchýně chce vídat, ale že manžel povolí a nechá sebou manipulovat, ne? Chodí do práce a je mu celkem u.. co se děje a tak mu pochopitelně nepřipadá otravné, když ti někdo "bere" dcerku. Upřímně, mě by to asi taky štvalo, kor kdyby to byla extra rozmazlující babička. 🙂

vitezove
Autor odpověď smazal
Zobraz
mirecka.jaroscakova
10. zář 2019

@vitezove ta diskuse je z roku 2014 a rajecka má zrušený účet na mk🙈😀

nazka
Autor odpověď smazal
Zobraz
nazka
Autor odpověď smazal
Zobraz
mirecka.jaroscakova
10. zář 2019

@nazka to nevím😀 ale vtipné to je😉

deda1962
18. srp 2021

Pracovnice ospodu mne brani v pravydelnem styku z vnuckou pri telefonim rozhovoru mne rekne ze mam vysoke pozadavky . Druha mne rekne ze kdyz s vnuckou mluvym jednou tydne po telefonu tak mam nadstardantni styk . Pritom to trva max pul hodiny . Jinak musym o vnucku pomalu zebrat vydam ji zbydou jednou za tri mnesyce . Tak to nebylo snad ani za Marije Terezie jakej je bordel vUO

nazka
18. srp 2021

@deda1962 asi má k tomu důvod. Ve volných chvílích můžete trénovat český jazyk. Nikdy tyhle blbý rady nepíšu, ale co je moc, to je moc 🤷‍♀️

gracinka7
18. srp 2021

@jancip je to jen na vás, jak si to mezi sebou nastavíte. Jestli cítíš, že si malou bere často, nenech se zviklat a stůj si za svým.
Když jsem byla malá, brala si nás babička jednou týdně.
Já mám hodně náročné děti, kdyby je chtěl někdo třeba od den, zlobit se nebudu 😁

te_reza
18. srp 2021

@deda1962 to je myšleno jako joke nebo vážně? Co jsou vysoké nároky?