Manžel alkoholik

28. srp 2023

Ahoj holky, jsem už absolutně vyčerpaná... S manželem jsme spolu přes 8 let, z toho pět let manželé. Máme spolu dvě děti - 4,5 a 2,5 roku. Manžel vždycky rád zašel do hospody na pivo. Postupně sice do hospody chodit téměř přestal, ale pije téměř denně. Většinou pivo, měl období, že pil tajně vodku, a když nemá peníze pije levné víno. Často se hádáme, několikrát jsem ho vyhodila, ale nakonec po jeho slibech o abstinenci a také kvůli momentální finanční závislosti, jsem ho vzala zpět. Sice se momentálně snaží, v mnoha věcech se zlepšil, ale pije dál a léčení odmítá. Mně v našem vztahu dlouhodobě chyběl sex atd., což nemáme skoro od narození druhého syna, ale když se teď snaží o cokoliv, tak mě spíše odpuzuje. Začínám být přesvědčená, že pít nikdy nepřestane a já nebudu vychovávat děti dál s alkoholikem, protože už teď je mi jasné, že jim tím škodím, což mě velmi trápí. Vlastně jsem rozhodnutá, že až nastoupim zpět do zaměstnání, tak to rozseknu. Nájemní smlouva na byt, ve kterém žijeme, je psána na mě. Jen bude problém s tím, že jsme během manželství koupili zahrádku, která je psána na manžela (ale měla by být SJM), kterou uhradila moje máma z dědictví po dědovi. Zahradu oficiálně kupoval manžel kvůli tomu, že měl předkupní právo jako nájemce - vlastně už úplně nevím, proč byl kdysi pronájem, který byl již před manželstvím, psaný tehdy jen na něj. Už kvůli dětem mě mrzí, že o zahradu přijdeme, jelikož nebudu mít peníze na vyplacení, ale zase si říkám, že za pár let je zahrádka už tolik zajímat nebude. Velmi nepříjemné pro mě bude i soudní jednání, jelikož se u místního soudu často pracovně pohybuji a nechci své soukromí řešit před kolegy, ale to asi budu muset překonat.
Vlastně úplně nevím, co od této diskuze čekám... Asi jsem si potřebovala všechno trochu shrnout 🙈
soukromí řešit před kolegy a lidmi, které pracovně potkávám, ale to asi budu muset nějak překousnout.

zuzkasim
28. srp 2023

Kolegové se to stejně dozví... a tím spíš tě určitě podpoří. Upřímně, pokud si muž problém neuvědomuje a léčit se nechce, asi moc jinou šanci než rozvod nemáš. S alkoholikem se budeš trápit celý život. Máme něco takového v rodině, žena se s ním nerozvedla a dcera (už dávno dospělá) to mamince velmi dlouho vyčítala, že měla takové dětství. Je mi to líto. Velká škoda, že se muž třeba aspoň kvůli dětem nesnaží☹

autor
28. srp 2023

@zuzkasim já vím, že se dozví o rozvodu, jen on je občas nevypočitatelný (jako každý alkoholik), takže se trochu obávám, že rozvod nebude probíhat v klidu a na základě dohody... Což když už to tak bude, měla bych asi u jednání říct pravdu o soužití s ním a upřímně se za spoustu věcí stydím a hodně mě trápí, přestože racionálně vím, že je to jeho ostuda. Bohužel díky své práci i oboru vzdělávání racionálně všechno vím, i že jsem měla utéct dávno a nebýt naivní, ale člověk nějak pořád chce věřit, že to bude zrovna ta výjimka, kdy se stane zázrak, že se kvůli rodině opravdu změní atd... 🙈 je pravda, že dříve se choval mnohem hůř, pil víc, přestal se vlastně kvůli nám stýkat s rodinou, ktera je plná narušených osobností atd., ale stejně se na něj nemohu spolehnout, dál různě popíjí a pak těžko říct, jakou bude mít naladicku a takhle s dětmi dlouhodobě žít nechci, přestože vím, že to bude náročné a sama se toho bojím, jelikož mám jen rodiče, co na tom nejsou zdravotně nejlépe, jinak bohužel nikoho... Ale říkám si, že se mi asi postupem času spíše uleví a pro děti to do budoucna bude nejlepší řešení.

zuzkasim
28. srp 2023

Chápu, člověk zkrátka úplně nestojí o to, aby o něm kolegové věděli vše. Ale opravdu je to ostuda muže, ne tvoje. Uvidíš, třeba to nebude tak zlé, jak se obáváš. Rozhodně tě to bude nakonec trápit mnohem méně než soužití s alkoholikem☹ Člověk vždycky doufá v to lepší, nevyčítej si, žes neutekla dřív, ale pokud máš možnost, řeš to aspoň teď.

autor
28. srp 2023

@zuzkasim já už jsem právě přesvědčená, že je rozvod jediná správná cesta.. sice potřebuji ještě pár měsíců vydržet, než se vrátím do práce a finančně to zvládnu, ale trochu se mi ulevilo už jen tím rozhodnutím. A rodičům jsem řekla už skoro celou pravdu...

martinka_33
28. srp 2023

Nevím odkud jsi, ale u nás v Libereckém kraji funguje neziskovka pomáhající nejen závislým, ale i jejich blízkým a to bez ohledu na to jestli se závislý léčí nebo ne. Je to opravdu dobré místo, tak kdybys mela možnost neceho takového,veřim ze ti to psychicky pomůže. Uplne chápu i tvuj stud i tvou bezradnost, i pocit ze jsi na to sama.

autor
29. srp 2023

@martinka_33 díky. U nás bohužel funguje pomoc jen pro závislé, kde je čekací doba obvykle 2 - 3 měsíce. Já už i přemýšlela o psychologovi, ale tam je čekací doba také delší a navíc si nedokážu představit, jak bych to zorganizovala s dětmi.

autor
29. srp 2023

Tak dneska další rána... Zjistila jsem, že manžel měl dlouhodobě mnohem vyšší příjmy, než mi tvrdil. Takže já s dětmi šetřím, neexistuje, že bych si cokoliv koupila, dětem nakupuji vše použité, počítám každou korunu a on prochlastal každej měsíc tolik 😡

sinicka
29. srp 2023

Mám to za sebou, odcházela jsem s 2 letým dítětem. Klidně napiš..

martinka_33
29. srp 2023

Holka tohle je klasika... Bohužel 😥 Škoda, že jsi z daleka, ona ta psychologická pomoc funguje.

zelenaesmolda
29. srp 2023

Odejdi.Nenech v tom deti vyrustat.

jerrabina
30. srp 2023

Původně jsem chtěla napsat zkusit ještě říct jemu to co nám (své pocity), zkusit poradnu... Ale jestli u toho zatloukal své příjmy, asi už zbývá opravdu jen odchod 😔

autor
30. srp 2023

@jerrabina já mu všechno říkala mockrát... Efekt krátkodobý a nic moc.. odbornou pomoc odmítá, že to k ničemu nebylo, že má spoustu známých, kterým to nepomohlo 🙄 já pořád trochu doufala, protože narozdíl od jiných případů, co znám, se manžel nikde neválí opilý, normálně vždy chodil do práce bez absencí atd., takže ono asi dost lidí vůbec netuší, že tak pije, ale to může být otázka času. Já už nevěřím ničemu. To, že mi měsíce, nebo spíš roky, lhal o svých příjmech (měsíčně si nechal pro sebe a utratil třeba i dvacet tisíc), zatímco já musím po zaplacení pravidelných plateb vyjít s devíti tisíci, ze kterých kupuji jídlo, drogerii, vše pro děti, takže opravdu hodně přemýšlím o každém výdaji, tak to už je moc 😡

brunetka11
30. srp 2023

Nemá důvod svou závislost řešit. Vašimi neshodami se naopak utvrzuje, že má své důvody, proč pít.
Jen se mi nějak nechce věřit, že by propil tolik, tam bude ještě jiný průšvih,
No, přeji hodně sil…
Každopádně bych si začala připravovat půdu a přestala jeho závislost tajit. Není to tvá ostuda. A budeš potřebovat podporu okolí.

autor
30. srp 2023

@brunetka11 mně ty částky taky přijdou přehnané, protože každý měsíc před výplatou byl bez koruny a domů, ani dětem nic nepořídil 😔 tvrdí, že to prostě utratil - propil, prokouril a projedl, ale přijde mi to přehnané, navíc jídlo i do práce měl většinou z domova, co jsem uvařila... Tvrdí, že žádný jiný průšvih nemá, ale já už ničemu nevěřím 😔
Potřebuju nějak vydržet teď čtyři měsíce, než se vrátím do práce, protože bych sama s dvema dětmi na rodicaku neměla ani na nájem... Pak doufám, že se mi povede ho nějak dostat z bytu a vyřešit to co nejvíce v poklidu, hlavně kvůli dětem... V práci to budu muset nějak překousnout, i když to bude nepříjemné muset to řešit při soudním jednání před kolegy...

jerrabina
3. zář 2023

To je hrozně smutné. Je to spíš jak kdyby byl další malé dítě, ne plnohodnotný partner.
Je mi líto hlavně dětí, že za to tátovi nestojí jim ani něco koupit 😔 u nás se za blbosti utrácí hlavně za ty děti, ze všech stran. I manžel koupí spíš pro dceru než pro sebe, a to dcera ani není jeho. (že by to bylo výchovně úplně dobře netvrdím 😁 ale vztahově je to úplně super)
Urcite bych na něj zatlačila ať tedy začne dávat víc na chod rodiny a děti. Zajímalo by mě jak se k tomu postaví.
A to to řekl sám, nebo to někde vyplavalo, že má o tolik víc peněz? 🤔 (může si taky honit ego a vymýšlet si, nebo přidávat, i když nevím co by mu to přineslo) Jestli to řekl sám, tak proč? Co z toho měl to říct?

autor
3. zář 2023

@jerrabina sám by neřekl nic... Jen jsem chtěla podat žádost o přídavky a příspěvek na bydlení, protože kdyby vydělával, kolik říkal, tak jsem právě zjistila, že bychom na to měli dávno nárok.. pořád tvrdil ty příjmy, co celou dobu, nechal mě všechno obehat, rezervovat si termín na úřadu práce, a když přinesl potvrzení příjmů z práce, tak to se mnou malém seklo 🙈 on by mi to neřekl asi nikdy... A doteď jsem od něj neslyšela žádnou omluvu, nic 😔 dělal ze mě krávu asi pár let, nestyděl se obírat vlastní děti a zatímco já opravdu šetřím na všem, sama si nekoupím ani blbý kafe a kolikrát se mi chce brečet, že dětem nemůžu spoustu věcí dopřát, on utratil šílený peníze 😔 pořád je mi z toho všeho špatně 😔 v noci nespím a přes den se před dětmi snažím fungovat normálně... On je navíc teď na marodni, takže je doma 🤢

mariti
4. zář 2023

Chápu Tě. Naprostá ztráta důvěry. Jak by sis mohla takového člověka vážit, po tom všem? Je toho teď na Tebe moc, to je jasné. Potřebovala bys podporu, péči a řešit pomalu krok za krokem celou situaci. Mít se na co těšit. Taky mám za sebou rozvod, byť ne s alkoholikem. Ale tuto problematiku zas znám z původní rodiny, bohužel. Chceš-li, napiš SZ, ráda bych Ti pomohla. Možná bych měla radu ohledně té psychologické pomoci. Drž se, bude líp! ❤

mariti
4. zář 2023

Ještě mě napadá - koukni určitě na aperio.cz Mají skvělé programy, hodně právě pro samoživitelky nebo rodiče v těžké situaci. Taky mají linku pomoci. Anebo bych zkusila i krizovou linku, myslím, že si to fakt potřebuješ v sobě srovnat a podpořit.

autor
4. zář 2023

@mariti moc díky! Líp snad bude 🙏 já se konečně trochu vyspala a navíc dneska kluci pěkně zvládli první den ve školce, tak je to hned lepší ☺️ na ten odkaz mrknu 😉
Manželovi nevěřím právě už nic... Předevčírem se při jednom rozhovoru zase litoval, tak jsem mu právě řekla, ať se mi nediví, že mi opravdu nedává důvody, abych si si ho vážila. Tam už to lepší nebude, i když se teď snaží, nepije a je najednou jak milius. Zase ale nejsem tak blbá. Teď potřebuju nějak překlenout vše do ledna, kdy se vrátím do práce, takže jedině dobře kvůli dětem, když aspoň chvíli bude trochu klid 🙏

autor
4. zář 2023

@jerrabina jinak s tím dalším dítětem jsi to trefila 🙈 mně to dlouhodobě přijde, že nemám dvě, ale tři děti... Navíc ten třetí je jak hodně problémový puberťák, který jednou za uherak pohlídá mladší sourozence 🙄 ale když jsem mu to řekla, byl samozřejmě oheň na střeše. Ale právě protože nechci, aby z kluků jednou taková individua vyrostla, tak tohle pokračovat nemůže

autor
5. zář 2023

Tak jsem ho včera večer vyhodila. Nejsem pyšná na to, že jsem to neustála a vše proběhlo před dětmi, ale to už nešlo... Podle mě pil, ne moc, ale něco určitě, a byl zase nepříjemný a rypal, navíc jsem zjistila, že vzal 1500 Kč, co jsem měla pro psa na veterináře 😡 takže byla velká hádka, kdy on se mi smál, že mu prý závidím a že je moje blbost, že jsem si svoje peníze utratila. Neudržela jsem se a dala mu i pár facek 🙈 vím, že to nebylo dobře, ale já už nemohla, jak mě deptal a jsem už ze všeho na dně 😔 takze je pryč.. a já s dvěma dětmi a nemocným psem skoro bez peněz 🙈 naši mi pomohou a už mám i skoro právníka, ale dobře mi z toho není 🙈 i když vím, že to bylo jediné a nejlepší řešení

martinka_33
5. zář 2023

Ono vazne nic lepsiho delat nemuzes v takove situaci 😥 treba se pujde lecit... treba... ale bez lecby ho domu neber ani nahodou, nikdy never alkoholikovi co se chlastu týká, naslibují hory doly ale sahnou po prvni flasce která se jim naskytne.

sinicka
5. zář 2023

Hlavně neustoupit, už je pryč. Jestli chce zpět, tak až po léčení. Nazdar.

emillyhk
5. zář 2023

Mrzí mě, že to u vás vzalo takový spád, že u toho byly i děti a chápu, že si to vyčítáš. Ale rozsekla jsi to, to je obrovský krok. Teď jen neustoupit, až přijde a bude slibovat hory, doly, černý les...

blackblue
5. zář 2023

Mrzi me to... Ono jedna vec je, kdyz ma nekdo sklony k alkoholismu, nebo je to nejakou dobu problem, ale prizna si to a je ochotny s tim neco delat - hlavne prave kvuli svym nejmilovanejsim. Z toho, co jsi psala uz jen v uvodnim prispevku, tady asi nikdy nebyla sance na happy end, se by se zmenil... Na vasi rodinu nebral ohledne, na tve pocity a starosti take ne, na deti uz vubec... Zadny respekt z jeho strany, zajem nebo uprimnost. Delas dobre, ze nebudes v teto situaci setrvava, stehoval by the psychicky jeste vic dolu a behem te doby by jsi jenom vic trpela... Jsem rada,ze mas podporu v rodine, a urcite se nestyd obratit se i na nejake organizace, ktere ti mohou ve tve situaci pomoct. Nenech se premluvit k navratu.. tady tusim, ze ani ultimatum nic nezmeni, on proste chlastat neprestane. Nebo by jeste zacala rozprodavat majetek, zadluzil vas.. a kde je sklon k jedne zavislosti, je taky vyssi nachylnost i k ten dalsim. :(

autor
5. zář 2023

Moc děkuju, vaše podpora atd. mi moc pomáhá. Já rozhodně nevymeknu.. kdyby fungoval, jedině dobře, mohli bychom fungovat jako rodiče... Ale rozhodně spolu nebudeme bydlet a rozvedeme se. Já už bych mu stejně nikdy nevěřila a celkově si myslím, že by to bylo pořád dokola a nikam by to nevedlo. Ale upřímně si myslím, že ten zázrak, že by prozřel, se konat nebude

sinicka
5. zář 2023

Jestli půjde na léčení, zkus tomu dát pak šanci. Treba i v prubehu leceni nejaka parova poradna, nebo klidne jen pro tebe, bez nej…
I to léčení člověka trošičku změní (prijde mi, ze ty lidi jsou trosku sobecti, ze vic hledi na sebe a svoje dobro), ale časem si to sedne.. já se taky rozvedla, ex se poléčil a o 3 roky později z něho byl zase skvělej chlap, jako dřív.. já už jsem měla ale život zařízený jinak a děti tím dost utrpěly “vzdyt uz táta neni nemocny, uz se nebude chovat skarede…”..
Drzim vam vsem moc palce.. neni to jednoduche, ale je to proste nemoc… nemoc v hlave..

autor
6. zář 2023

@sinicka já už bych ho zpátky nevzala, i kdyby šel na léčení, o kterém tedy zatím ani neuvažuje... Už toho bylo opravdu moc.
Zatím mi po telefonu jednou nadává, podruhé nás strašně miluje a chce být s námi a strašně ho mrzí, jak mi dlouho ubližoval a pak páchá sebevraždu, protože nechce bez nás žít 🙄 čtyřletý syn se na něj pořád ptá, chtěl by ho vidět a já mu nedokážu odpovědět, kdy ho uvidí, protože o to zájem ani neprojevil 🙄 což je možná i lepší 🙈 mladšímu je to zatím asi jedno, ten o něm nemluví vůbec...

sinicka
6. zář 2023

Tímto jsem si přesne také prošla, jak přes kopírák.. bohužel, kdyby tak člověk věděl, co bude dál..

jerrabina
6. zář 2023

Na jednu stranu blbý že před dětmi, ale už jsem přišla na to, že když si člověk před dětmi nenechá blbé chování líbit, taky to není úplně špatné. Že on ze sebe udělal *** protože to stejné chtěl udělat z Tebe, a že to udělal před dětmi, to je smutné. Ale prostě krást se nemá a tohle byla krádež, navíc v nejbližší rodině. Navíc svým způsobem skoro vražda psa, pokud je na tom fakt špatně. Jo, vyhodila bych ho taky, taky i před dětmi a taky i s cirkusem. A taky bych na to pak nebyla hrdá. Ale i tak zastávám názor, že lepší se před dětmi poštěkat, než si před dětmi nechat některé věci líbit...
Otázky čtyřletého nezávidím a posílám sílu 🍀🌷💗 Já bych asi odpověděla, že si musí tatínek některé věci srovnat v hlavě a potřebuje na to být sám. A že nikdo ani on sám neví jak dlouho mu to tak může trvat.