Motorka. Co byste dělaly na mém místě?

tvrz13
31. črc 2023

Ahoj,

zkouším touhle formu vylití si srdíčka poprvé, ale už jsem asi pro ostatní ve svém okolím s tím otravná... Manžel je motorkář, motorku měl co jsme spolu, na motorku mě i sbalil, dokonce jsme si spolu motorku koupili (dělala jsem batůžek), dala jsem do ní své finance. Jde o to, že opravujeme dům, máme miminko, a já budu přecházet na rodičák, do teď jsem byla ta finanční jistota já, co si budem měla jsem dvakrát větší plat jak on, z kterého jsem našetřila během chvilky na krásnou svatbu a pak jsem otěhotněla, a přišlo rizikové... Moje zásoby užil manžel, který každý měsíc nevycházel a musela jsem mu peníze posílat, plus kupovat věci pro mimi... No a teď mám strach jak budeme vycházet... do toho manžel začal někam jezdit, ráno si přistával, večer jezdil později...Měla jsem strach, že jezdí za nějakou ženskou, tak jsem se narovinu zeptala a řekl mi "to je překvápko." Furt to ve mě nějak hlodalo, zmizela i naše motorka od domu, když jsem se ptala kde je, řekl že ji má v garáži u rodičů, pak jsme šli na procházku a v bazaru stálo naše auto. Znovu jsem se začala ptát co to má znamenat,jen se pousmál a překvápko.No nakonec z toho vylezlo, že si koupil motorku za půl mega, má ji už měsíc a neřekl mi o ní, jezdí se na ni projet. Prej mě na to musel připravit, měli mu ji dodat až na konci srpna, ale přišla dříve...Jeho rodiče o ní věděli, měl ji u nich schovanou...Asi mi nějak nejde o to, že koupil tak drahou motorku, ale vyloženě mě sere, že mi to neřekl. Mohli jsme to probrat. Řekl mi, že právě bych mu řekla logické věci a on by jí pak nekoupil. Ptala jsem se co si myslel, že budu dělat a co bude dělat s tím, že s tím nesouhlasím... Napřed milion výmluv typu: kupoval ji pro nás, mám ji k narozeninam, na rodinné výlety (kam dáme dítě mi do teď nevysvětlil) a pak řekl, že kdybych s tím nesouhlasila, že ji prodá... No ale jezdí s ní tajne na výlety, mě říká, že jede pracovně, bere si na ni dovolenou v práci, místo aby byl s námi. A když jsem mu řekla, že nejsem tak blbá a vím to, a co bude a tím prodejem, řekl, že to řekl, jen tak, aby mi zavřel pusu. Já teď nevím co dělat, trvám na prodání motorky. Všichni okolo mi říkají, že mě chápou, ale mám si rozmyslet jestli si chci zkazit do teď fungující manželství... Co by jste dělaly na mém místě vy? Opravdu když tu motorku doveze domů cítím velikou zradu a odpor...A dotoho mám teď vlastně motorky tři... Chce prodat tu naši společnou, ale mám k ní trošku citový vztah...

tvrz13
autor
1. srp 2023

@mourovatakocka snažím se. Jsem teď úplně psychicky na dně, ale vím, že se musím postavit zas na nohy 🙂

tvrz13
autor
1. srp 2023

@patypresdevaty já ne, to spíš mě okolí mi říká ať to teď nechám a počkám co z toho vyleze...snažím se to řešit, ale řeším to sama, a na manželství prostě musí být dva...

tvrz13
autor
1. srp 2023

@emillyhk slíbil mi, že si sedneme, napíše mi na papír co platí, kolik má na účtu, kam ty peníze jdou... Už je to přes týden a já pořád čekám....připomínám se, a nic, už si připadám jak největší traged...

tvrz13
autor
1. srp 2023

@merope děkuji za rady, pro mě je teď každá rada dobrá, jindy bych si asi poradila i sama. Ale jsem už tak unavená jak je na mě domácnost, starost o dítě, finance...

tvrz13
autor
1. srp 2023

@emillyhk ještě musím dodat, že bez toho ho abych něco říkala bráchovi tak zamnou přišel a řekl, že sice sám má hypotéku, dvě práce, své děti, ale o nás by se zvládl postarat kdybych potřebovala, ať vím, že mám zázemí u nich když ho nemám doma. A to jsem opravdu nemusela říct ani popel...

janule0123
1. srp 2023

@tvrz13 poresila bych aby dum nesel do sjm… ještě bys ho zachvili vyplacela, dle aktuálního přístupu… na rezervu nechytej a začni žít z rodicaku, jakmile dojdou peníze, tak nemáš ty na účtu a je potřeba zaplatit, takže by měl řešit a zapojit se do normálního fungování i on … dle toho co píšeš byl zvyklý, ze Tatinek “zalepi” jeho potřeby a teď si převzala funkci rodicu ty.. zajistis potřebný pro život a on má kapesny co si vydělá sám ….. ikdyz finance to vypadá, ze ty jeho nápady zvladate, nelíbilo by se me to z principu a bála bych se co vymysli příště nebozataji… už nejste jen vy dv.. má zodpovědnosti i za vaše dite ..

tvrz13
autor
1. srp 2023

@janule0123 určitě to budu takhle řešit. Mám teď ještě poslední měsíc mateřské, pak mám vybrat dovolenou. Mamka mi radila at mu řeknu, že nemám, že už nepřišlo, i když teď ještě mít budu. Abych si zkusila jestli to fakt s ním půjde...ano tatínek zalepí a když jsem to tchánovi vysvětlovala, že rodičák je strašně málo a že z toho nebudu mít pomalu ani malé na plenky tak mi řekl "kdyby cokoliv bylo potřeba, tak se ozvi" což nechci, nechci brát jeho milodary...a na druhou stranu dneska zase přišel tchán s tím, že jsem chytrá až jsem blbá a mám si jet za našima... Právě mám strach aby příště nepřišel třeba s karavanem 🙈

elikk
1. srp 2023

@tvrz13 jasný chápu. Motorky jsou krásná věc. Přeji Vám vše nejlepší do života a ať to s manželem vyřešíte.

sinicka
2. srp 2023

@tvrz13 karavan by byla v jeho případě ještě dobrá volba. Tam by pocital s vama jako s rodinou. Koupit si motorku za půl míče, když nemá na jídlo je magořina. Čím déle tohle budeš trpět, tím hůř se bude odcházet a jednou si to budeš vyčítat, že jsi čekala tak dlouho.. chápu ty důvody setrváni tam, ale všechno má svoje řešení.. tohle není dobrý.. preju hodne odvahy a štesti.. 🙂)

merope
2. srp 2023

@tvrz13 Tak zase pokud si tchán syna vychoval, že vše za něj zalepí... no, nechala bych ho, ať tchán vidí a vidí - a třeba mu i něco řekne.

tvrz13
autor
2. srp 2023

@merope on mu právě nic neřekne..prý mu dnes říkal, že si má dávat predemnou na svoje peníze pozor 🤦‍♀️ abych mu je nebrala, oni totiž mají doma tak, že nákupy a péči o dítě platila vždy tchýně a on si platil zbytek... takže tam se asi podpory nedočkám...

kometkak
2. srp 2023

@tvrz13 no to je materiál.. On přesně věděl, že ti to bude vadit a nebudeš souhlasit a stejně to udělal a k tomu za zády. Jak by reagovat on, kdyby sis koupila něco pro vlastní zábavu za stejnou částku, tak aby se to dozvěděl az "po"? Toto není rovné a dospělé chování, ale podlost. Já bych to nenechala tak. Protože vůbec nevíš, co se nedozvíš příště.. Pokud by nedbal na normální domluvu (každý může udělat blbost a chtít ji napravit), nachystala bych si pro případ odchodu zlatý padák, tak abys ty z toho nevyšla tratně. Poradila bych se s právníkem.

tvrz13
autor
2. srp 2023

@kometkak ptala jsem se ho stejně, ale prý ať si koupím co chci, když mi to udělá radost. Tak jsem mu říkala, co kdybych odjela někam na víkend a přijela s plastikou něčeho co máš na mě rád a bylo mi řečeno "kdyby ses tak cítila líp" takže už nevím k čemu bych to přirovnala aby pochopil...poprvé mi včera řekl, že ho to opravdu mrzí, že to bylo sobecké..ale nějak mu to asi nevěřím a to jsem mu řekla.. a že neví co má dělat teď aby to napravil, že potřebuje čas... teď dva dny celkem i doma pomaha, v noci stává k tomu našemu urvanemu uzlíčku a konejší, ale jak dlouho mu to vydrží 🤷‍♀️ Zadní dvířka si určitě nechám, to už jsem pevně rozhodnutá, a až přijdou rodiče s tím, že jdou přepisovat dům, tak určitě pořešíme právníka. Jediné prostě co pořád nevím, jestli trvat aby tu motorku prodal, nebo co s tím vlastně dělat.

dixi86
2. srp 2023

Tohle mi udelat manzel, tak leti. Resime spolu veskere vetsi polozky a auto jsme spolu resili pres pul roku. Tohle by mi udelal jen jednou. Kdyby jeste byl multimilionar a platil vse a nebyl nic problem, tak budiz, ale tohle...no slusnej material.

merope
3. srp 2023

@tvrz13 Pokud si má dávat na své peníze pozor, tak ty si dávej pozor na ty svoje a hotovo. Nesahej vůbec do rezervy, tu si schovej o to pečlivěji. A sedněte si a pečlivě se domluvte, co kdo teda platí - běžné nákupy, energie...

No a následně je fajn si ty výdaje prostě měsíc-dva psát. Opravdu všechny položky, třeba 20 korun za kopeček zmrzliny. Všechno. Nebo si naopak vše piš už teď (pokud jsi to teda nedělala), aby bylo jasné, za co vše se utrácí.

Tím získáš docela přehled a začneš o tom i uvažovat. A pak pokud peníze nejsou (třeba proto, že chce, abys nákupy platila ty, ale ty už nemáš), tak je potřeba zvážit snížení výdajů. Klidně i na úroveň: "Na maso není, dneska je ... " (doplň dle zájmu - ono teda v tom je komplikované, že dneska je maso levnější než sýry, ale tak třeba šunka na chleba není, udělá se tvarohová pomazánka a tak).

Jestli jsem dobře pochytila, tak dítě je tak malé, že se ještě stravuje "samo", ale můžete jíst to jeho jídlo - nevyvařuj něco pro něj, nejsou peníze. Hotovo.

No a "ze svýho" ať si kupuje, co chce, to ho nech být. Ale pokud současně zajistí rodinu.

sinicka
3. srp 2023

@merope on utratil půl milionu ze společných peněz a ty radíš, aby si psala položku po položce? Aby ona začala šetřit? Ona má platit jídlo a to co doposud, aby mu dala za vyučenou? Tak mu za 2 měsíce ukáže napsaný za co utratila do koruny a on řekne: hm, a co jako?

Ten člověk je totálně sobecký a věřím tomu, že když nebude na oběd maso, tak řekne, okej, ja si pujčim od taty 200,- a jdu na řizek do hospody. Vy si tady žerte třeba nudle s makem.

merope
3. srp 2023

@sinicka Ne, ona má oddělit jeho a své finance a domluvit se na společných výdajích, jak přesně se rozdělí. Aby si případné další blbosti nekupoval z rodinného, ale z vlastního. A jestli mu někdo jiný dá peníze, ok, jehp peníze. A ochránit své peníze - např. tu nemovitost od rodičů. Jakmile tam jsou úvěry, tak jasným rozdělením SJM, aby pokud si např. vezme manžel další úvěr, šlo to za ním.

sinicka
3. srp 2023

@merope však psala, že se vždycky vymluví a že jí nic nedá, nic nezaplatí, naopak ho dotuje. Asi to zkoušela 1000x mu něco říct a nic se neděje. Tak proč by to najednou akceptoval?
Za mě tady na hrubý pytel hrubá záplata a kopnout hňupa do zadku. Doteď s ním nic nehlo a užívá si jak za bezdětna společné prachy.
Já bych motorku tajně prodala a koupila si zájezd na 2 měsíce do karibiku, jen s děckama 🖕🏻

merope
3. srp 2023

@sinicka No, nedotovat. A měla jsem pocit, že jí nezaplatí nákupy, ale nějak platí aspoň nějaké náklady bydlení. Proto prostě rozdělit SJM, vše oddělit, každý za svoje - a pak ať už si to řeší, jak chce.

sinicka
3. srp 2023

@merope což je pořád dost nefér, že ona z mateřský/rodičáku tahne jídlo, děcko, všechno.. a on má kapesný pro sebe :D. Já bych fakt volila odchod. Jako to už může bejt sama uplně. Co to je sakra za manželstvi? Kde bude vše na půl…

merope
3. srp 2023

@sinicka Tak jako oddělené finance má dost lidí (i já) a jako problém to nevnímám. A pokud není důvěra ve financích, je to určitě fajn řešení. U podnikatelů běžné i jako ochrana proti případnému špatnému obchodnímu rozhodnutí. Těch možností a důvodů je hromada.

Pořád může být chlap fajn táta a může být fajn i to mu sem-tam nechat dítě a mít volno na sebe a své koníčky.

klaruskaholubinka
7. srp 2023

Asi bych šla od něj...udělala to jednou, projde mu to, udělá to znovu...tohle bych nepřekousla. Není to věc za tisíc korun...

eeris
7. srp 2023

Ja na tvem miste bych co nejdrive sla za právníkem, konkrétně advokátem, a začala resit nejake oddeleni majetku. Protože pokud podnika a ma k tomu takovyhle pristup, tak by se velmi snadno mohlo stat, ze budes splacet jeho dluhy z podnikani.
Zároveň bych se zeptala, jestli náhodou tu motorku nemuzes prodat ty nebo jestli nemůžeš napadnout koupi. Protoze pokud prodal vase auto, aby si ji koupil, neni jeho, je vase. A k takovéto investici potreboval tvůj souhlas, to je nakladani se spolecnym majetkem.
Minimálně si nech od nekoho vysvětlit, jak je to s vasimi majetkovymi vztahy, at si v obraze.
Pro manželství to asi nebude nejlepsi cesta, ale ty ted musis chranit sebe a mimco ☹

petaov
7. srp 2023

Taky si myslím, že je finančně negramotný. Pokud koupil motorku za většinu tvých peněz, trvala bych na prodeji. Nebo aspoň ať prodá ty předchozí 2. K čemu má jako 3 motorky? Chápu, že jsi na něj naštvaná, že to udělal za tvými zády. Taky bych byla.

alemari
7. srp 2023

Rozumím tomu dobře, že máte dite, motorky, ale nemáte auto? Prodej motorku, hotovo! Teď uhneš a už nikdy nebudeš mít své postavení ve vztahu…

hanka_12345
7. srp 2023

tak to je uůet..sralo by me asi uplne vse a nekvic to ze prodal auto a koupil motorku ktera by me jako s miminem byla k hovnu... dal by me asi stejne sralo to ze nemam prachy ale uvalim pul mega za toto...
chlapi no..me zas asi 10 let na zahrade stoji nepojizdny auto. je hnusny,plesnivy,v zivote to uz nepojede. Mame nadhernej a obrovskej pozemek, chci si sperkovat zahradu a stoji mi tam toto a nejsem schopna ho donutit aby to dal do srotu. Nejde to po dobrym ani po zlym (rozkopala sem zrcatko a na sklo hodila sutr-bohuzel se tomu nic nestalo :D )

Uplne se stydim si tam nekoho pozvat

jerrabina
7. srp 2023

Se ho zeptej jestli až nebude mit jeho vlastní dítě co jíst, jestli mu to bude jedno.
Chtěj po něm "alimenty" a vůbec si finance rozdělte, můžete spolu klidně i bydlet. Utagla bys svůj byt? Protože tohle není chlap ale koule na noze. Uzlicek nervů z dítěte udělal on a ať se teda jako sakra stará. Dobře, nějak se zachoval, ale jestli to myslí fakt vážně, musí to dokázat. Jako bude to mít asi hodně těžké s výchovou co dostal, oba rodiče z toho co popisuješ docela katastrofa. Ale neměl by být jako tchán a dělat si z ženy onuci.
Ze mě si delal onuci bývalý, taky ho maminka věčně omlouvala a kryla když lhal. Byla jsem striktní v některých hranicích, ale dávala jsem pořád nějaké šance a to už bych asi nedelala.
Teď se posunul k lepšímu co spolu nejsme, ale k tomu rozchodu nejdřív muselo dojít. Rozhodně když budeš něco říkat a on místo aby šel do sebe "si půjde koupit něco na motorku" tak ty si jen v klidu sedni k počítači a vyhledej nabídky bydlení. Nebo využij bráchou nabídku, protože vždycky tam bude takové to "ještě to nějak zvládneme". No... Nějak jo, ale jak? Určitě chceš pro mimčo to nejlepší, takže s tímhle chlapem zůstaň jenom když on to nejlepší tomu malému poskytne. Musíš miminko bránit před světem, což bohužel v tomhle případě může být i před sobectví jeho tatínka.
Ale hlavně, hlavně si to nevycitej vůči manželovi. Protože nejvíc mu s tou situaci pomůžeš když neslevis ze svých hranic. A klidně mluv o svých pocitech, že teda se ti hnusi a že nechceš chlapa co dítě bere jen jako výmluvu proč se ke své ženě chovat hnusně když ji má jistou. A neříkej to kvůli jeho odpovědi, jen prostě to řekni když ti to slinta na jazyk přinese, proč vlastně ne? A cokoli na to bude chtít říct, tak proč by tě to mělo zajímat?
Ale jestli se teď fakt snaží, nech ho se snažit a uvidíš co z toho bude. Závěry můžeš dělat až potom, jak říkám, udělej teď to, co je nejlepší pro miminko. Tady a teď. Úplnou rodinu ať si strčí za klobouk, to on by ji boural.
Já zpětně jsem ráda, že jsem svého ex hodila do vody ať plave. Mám ho ráda a o to jsem radši... Je to fajn chlap, fajn táta, v pohodě kamarád, ale příšerný partner. Když jeden z nás něco potřebuje, vyjdeme si vstříc, jako normální kamarádi. Plus i kvůli dceři. Ale fakt hodně si teď užívám, že některé věci už prostě nejsou můj problém. Můžu mu poradit, říct svůj názor, a tím se mě to přestává týkat 🙂 A užívám si to tím víc, že od doby co už některé věci nemá kdo dělat za něj se vyvinul k mnohem provozuschopnejsi a asi i spokojenější formě existence 😁

vitezove
7. srp 2023

Nechce se mi to číst celé a podporujících komentářů je tu dost. Ale jen pro pobavení, že v tom nejsi sama:

Kamarádky manžel si koupil letadlo, aniž by to manželce řekl nebo se s ní poradil 😀.

Nutno říci ,že už pár let nejsou manželé (tohle byl takový začátek všeho 😀. Vydrželi spolu ještě pak pár let a rozvedli se.... nejvíc se u rozvodu bál, aby nechtěla půlku letadla 😀 😀).

hanka_12345
8. srp 2023

@vitezove 🤣🤣