Otec nechce přiznat otcovství. Jak to řešit?

nicoletteb
18. dub 2021

Zdravím maminky , měla bych dotaz. Žiju s přítelem, byt je psaný na něj. Prvního května se nám má narodit holčička. Každopádně k věci, jeho maminka mu vysloveně ZAKÁZALA aby se uváděl jako otec a nejde ho přimět ke změně názoru. Zkrátka co řekne je svaté. Chtěla sem se tedy zeptat,jak to řešit dál. Musím dojít během týdne na matriku a nechci říkat že jsem svobodná matka, když to tak není. Může z toho být nějaká problém? Děkuji ..

nick1234
18. dub 2021

@nicoletteb já předně vůbec nechápu, já můžete chtít zůstat s chlapem, který se odmítá hlásit ke svému dítěti i když ho vědomě chtěl, tím by u mě skoncil, vůbec bych nepřemýšlela jestli s ním zůstanu, co nejdříve po porodu vyřídit vše potřebné k určení otcovství a alimentů a rychle pryč od něj...a až si prostě jeho matinka vymysli, že se třeba nechat zapsat jako otec, ale bude ho chtit (otec) do výhradní péče? Tak sklopite uši jako že je to v pohode? A to chce vychovávat dítě, které dle jeho názoru a úřadu není jeho? To mu asi moc dlouho nevydrží...

zelenaesmolda
18. dub 2021

@nicoletteb
uz jsem ti psala vyse,ze mas kam jit...

2hanah
18. dub 2021

@nicoletteb promiň, ale fakt dement, budeš to mít sakra těžké, žít s prodlouženou rukou své skorotchýně, když je to takovej ocas a nemá vlastní mozek, vím, že tohle není předmětem dotazu, ale s chlapem, s nímž i žiju a on by mi udělal toto před porodem, bych nebyla, tohle neudělá chlap zralej na dítě, které chce. A svobodná matka bohužel budeš i tak, když si Tě nevzal, to je zase jednou charakter🙄 chudino🤦🏼‍♀️

nicoletteb
autor
18. dub 2021

Dobře ženy, takže shrnutí.. na matriku , dokud nemám podpis otce nebudu chodit. Půjdu do porodnice, tam ho po mě chtít nebudou tedy. Stačí mi tedy prohlášení o jménu dítěte, kde budu vypsaná pouze já, že malička bude mít mé příjmení. Kolonka otec zůstane nevyplněná. Pak až tedy půjdu na matriku kde budu řešit určení otcovství? Tak nějak doufám ,že se probere a až malou uvidí, s prominutím se vykasle na to , co chce a nechce jeho matka.

koordinatorka_odboje
18. dub 2021

@nicoletteb vy dva jste teď rodina, ne on a maminka. Velice rychle bych mu dala najevo, že žárlivé rýpance jeho sobecké matky mě nezajímají a pokud je hodlá opakovat nebo dokonce na našem dítěti uplatňovat, můžou se naše životní cesty také celkem brzy rozejít. Ať laskavě používá vlastní dospělý rozum, jestli se mu takové jednání zdá normální a v pořádku vůči tomu nenarozenému dítěti.

zelenaesmolda
18. dub 2021

@nicoletteb
moc na to nespolihej,ze se probere.matinka je ocividne dost schopna manipulatorka a tam pomuze leda uplne prerusit kontakt.

koordinatorka_odboje
18. dub 2021

@nicoletteb ne, půjdeš na soud, jak jsem ti psala v tom prvním příspěvku. V porodnici od rodiček posbírají papíry a ty posílají na matriku a tam udělají zápis, pošlou rodné listy. Když chceš otce dodatečně zapsat, musíš podat návrh na určení otcovství a na alimenty pro dítě a pro výživné na neprovdanou matku.

bara88
18. dub 2021

@nicoletteb ty budeš muset jít k soudu a né na matriku a popravdě bych si rozmyslela jestli chci aby byl jako otec zapsány.muze později klidně dostat střídavou péči

zelenaesmolda
18. dub 2021

@bara88
proc by nemel?aby tchyne opet zvitezila a chlap se vykroutil ze svych povinnosti?

nicoletteb
autor
18. dub 2021

Já se mu to snažím vysvětlit celou dobu. Že nejde o mě ale o dítě, že tím jeho matka akorát škodí malé. Opravdu nemám žádný špatný úmysly , pardon za slovník, ale když to řeknu takhle, mám v prdeli nějaký barák, o to mi vůbec nejde. Chci jen otce pro své dítě. Nic víc, nic míň. Vím jaký je to vyrůstat bez otce.. Řekla jsem mu ,že ho necham přemýšlet, že na to má čas do středy, že jestli se rozhodne pro její názor, tak s maličkou odejdu. Že takový život pro ni nechce, že ať půjdeme kamkoliv jinam, bude nám mnohem lépe. Došla mu slova, ani nevěděl co říct. Tak uvidíme🙂 Jinak.. chci vám všem poděkovat,takovou odezvu sem ani nečekala. 🍀 Moc díky!

bara88
18. dub 2021

@zelenaesmolda umíš číst?pokud ano tak sem to tam napsala, může do budoucna požadovat třeba střídavou péči

j.a.n.i
18. dub 2021

@merope No, ve chvíli, kdybys třeba po porodu zůstala v bezvědomí nebo nedej bože mrtvá, tak věř, že by někdo sakra řešil. A tedy upřímně, nevím o zákonu, který by rodičům při IVF zakazoval zajít před porodem na matriku a to souhlasné prohlášení udělat.

somalicats
18. dub 2021

@nicoletteb Rozumny pristup. Kazdopadne drzim palce, at uz to dopadne jakkoliv.

zuzineckah
18. dub 2021

@nicoletteb na vydědění existují zákonem dané podmínky. Ze syn splní povinnost mezi nimi rozhodně není🙄osobně bych si nedovedla představit život s pakem, který svou zjevně střelenou matku neumí poslat do patřičných míst... tvl, to snad není ani možné 🤦‍♀️

zelenaesmolda
18. dub 2021

@bara88 a ty si myslis,ze chlap,ktery se na zaklade reci sve matky vzda otcovstvi,ze bude chtit stridavku?to bych se hodne divila...navic to,ze ji bude chtit jeste neznamena,ze ji dostane.

zelenaesmolda
18. dub 2021

@nicoletteb
dej pak vedet jak jsi dopadla 🙂

llluckaaa
18. dub 2021

@nicoletteb Držím palce, ať to dobře dopadne 🙂 Mně zníš hrozně rozumně a je mi sympatické, že to teď před porodem nechce nějak narychlo hrotit, dáváš mu čas, aby se vzpamatoval. Třeba mu fakt dojde, jak idiotsky se teď chová a bude z něj nakonec skvělý otec se vším všudy 🙂

bara88
18. dub 2021

@zelenaesmolda a tak to já bych se teda zase nedivila ,proč nedělat naschvály když může ale tohle si musí rozhodnout paní sama,jáb bych takového otce pro své dítě nechtěla

zelenaesmolda
18. dub 2021

@bara88
tak to uz je tedka pozde protoze on to otec je a nikdo s tim nic uz nenadela

te_reza
18. dub 2021

Bože co to je za debila?! Dítě nechtěl, ale odejít od vás nechce, v rl listě taky ne. Na zbytek jsem neměla sílu číst. Kopla bych ho do prdele.

zelenaesmolda
18. dub 2021

@bara88 protoze by se musel starat

levandule_k
18. dub 2021

@nicoletteb Ono kdybys odešla, tak máš nárok na alimenty pro sebe tuším do dvou let věku dítěte, a také se musí podílet na výbavičce. Vše si dokladuj, kdyby se to vyhrotilo a došlo na nejhorší.

Já bych ho zatím do háje neposílala, být matka samoživitelka není žádná sranda. No problém je, že jeho matka je na něm závislá a nějak nedokázala pochopit, že je správné dítě pustit, aby mělo vlastní život. Důležité je, aby s ní trávil, co nejméně času a když s ní má trávit čas, abys u toho byla také. Myslím, že je důležité, abys mu některé věci vysvětlovala, pořád omílala dokola. Tchýně je očividně schopna vymluvit díru do hlavy, holt budeš muset postupovat stejně, pečlivě volit slova, intonaci. Pozor, abys nesklouzla k výčitkám. Nemyslím si, že je až takový kretén, ale bohužel je pod vlivem své matky a doteď nevěděl, že se jí může/musí postavit a vymezit hranice. Holt se to bude muset naučit.

Řekla bych mu, že ho do RL nechám zapsat soudem, když se zdráhá, že malá má právo znát svého otce. Zeptala bych se ho, jestli chce zbytečně vyhodit peníze za soud, soudní poplatky a plus náklady na určení otcovství. Trochu jsem pogooglila, kolik stojí testy. https://www.dnatest.cz/cz/11_ceny_genetickych_t...

Ať máš lehký a snadný porod 🙂

merope
18. dub 2021

@j.a.n.i Jaké souhlasné prohlášení by se dělalo při IVF? Při IVF je za otce automaticky brán ten, kdo k IVF podepsal papíry. Ze zákona. A ihned. Takže neexistuje něco jako podepisovat "souhlas s otcovstvím", protože to je v danou chvíli právní nesmysl.

No a matrika na to jaksi nemá žádné jiné papíry, které by se daly podepisovat a řeší se to tak, že se rodiče staví na matriku po porodu (kde ukáží vlastní rodné listy a podepíší papír o tom, jak se dítě bude jmenovat).

Jediný papír, který tedy oba mají, je ten, z něhož se určuje otcovství - a to jsou papíry, co podepisovali v CARu před embryotransferem a to ten, kde oba souhlasí. Jenže to jsou nestandardizované papíry, které může mít (a má) každý CAR jiné.

Ano, mnoho párů to řeší tak, že matrice zatají IVF a přijdou podepsat papíry, jako by žena otěhotněla přirozeně - matrikářka si nemusí všimnout, že je v průkazce IVF a tak to často projde.

somalicats
19. dub 2021

@merope Bohuzel pises nesmysly. Schvalne jsem se do legislativy koukala - zakon o specifickych zdravotnich sluzbach, konkretne cast o asistovane reprodukci, pouze uvadi, ze par, ktery jde na asistovanou reprodukci, musi byt poucen o urceni rodicovstvi podle OBCANSKEHO ZAKONIKU, obcansky zakonik zadne vyjimky jako ivf nezna, tam je jasne receno, ze nesezdany par dela prohlaseni o otcovstvi pred matrikou nebo soudem.

merope
19. dub 2021

@somalicats § 778 NOZ Narodí-li se dítě, které je počato umělým oplodněním, ženě neprovdané, má se za to, že otcem dítěte je muž, který dal k umělému oplodnění souhlas.

Na matrice toto ví - sama jsem to s nimi 2 roky zpátky řešila, mohlo se tedy změnit to, že už na to mají vhodné formuláře.

merope
19. dub 2021

@somalicats Jinak ty asi zmiňuješ § 779 NOZ

(1) Nedojde-li k určení otcovství podle § 776, 777 nebo 778, má se za to, že otcem je muž, jehož otcovství bylo určeno souhlasným prohlášením matky a tohoto muže. Takto lze určit otcovství i k dítěti ještě nenarozenému, je-li již počato.

(2) Prohlášení se činí osobně před soudem nebo před matričním úřadem. Nezletilý, který není plně svéprávný, činí prohlášení vždy před soudem.

Ale tam je právě jasně řečeno, že tento paragraf nastupuje, pokud není určeno podle těch předchozích - 776 (za otce je považován manžel), 777 (jak to je při rozvodu), 778 (výše - umělé oplodnění).

somalicats
19. dub 2021

@merope Ma se za to - to je sice pravda, ale i tak je nutne jit na matriku ten papir sepsat. A nikde neni zakazano jit tam uz pred porodem. Proste pokud ti dva nejsou manzele, musi na matriku vzdy, bez ohledu na to, jak dotycna otehotnela. Pouze je tam k tomu to IVF navic.

somalicats
19. dub 2021

@merope P.S. v porodnici stejne matrika souhlasne prohlaseni rodicu vyzaduje bez ohledu na ivf - tj pokud neni, doresi se otec po porodu, ale bez nej je samotny papir o ivf k nicemu.

merope
19. dub 2021

@somalicats Jaký papír by se tedy před porodem na té matrice sepisoval? Mně matrikářka v lednu 2019 výslovně napsala, že musíme přijít až po porodu. Takže v nemocnici jsem ty papíry jen předpřipravila, ale pak jsme šli na matriku po porodu.

Protože matriky mají formuláře podle paragrafu 779 a podle toho se to ale neurčuje.

Což je ale přesně co jsem tu zmiňovala - v porodnici nikdo ani nepochyboval, že chlap je otcem, protože jsme oba tvrdili, že je otcem. Papír z matriky jsme neměli, protože nám sama matrikářka napsala, že toto se řeší až po porodu.

jako_mala_holka
19. dub 2021

Kdyby to byl chlap co k čemu, matku pošle někam (myslím tím, že ji určí nějaké meze, tohle je síla), vezme si tě a budete spolu normálně žít...Tohle podle mě totiž absolutně normální není, podle toho, co píšeš