Přeplněná popelnice

terry1512
14. zář 2016

Ahoj holky, máme mezi sebou s manželem takovou menší rozepři ohledně platby za popelnice a jejich využívání.Situace je taková.Bydlíme v domě v Brně,máme zde hlášené trvalé bydliště z toho samozřejmě vyplývá povinnost platit za svoz odpadu.V tom problém není.
Nicméně v tomto domě kde my bydlíme bydlí dalších 8 osob. Pochopitelně odpad hází do popelnice,která je tím pádem neustále plná, na větší nemáme nárok, trvalé bydliště mají jinde tudíž za svoz zde neplatí.
Manželovy to přijde v pořádku,mě ne.Myslím že alespoň částečně by se na platbě měli podílet i když zde nemají trvalí pobyt a vlastně platí někde jinde.Mimo to jde i o manželovy rodiče.
Co si o tom myslíte?

hedviga2
15. zář 2016

@terry1512 to ako tu chceš vyriešiť? Sadnite si s rodičmi a dajte konkretne dôvody. Ak nepohopia vážnosť situácie, hádžte smetie na zem, možno po mesiaci rodičom dôjde.

filipal
15. zář 2016

@terry1512 este na jednu vec ta chcem upozornit.
Dom dedit bude tvoj manzel, nie ty! ja viem, ze sa ti teraz zda, ze rozvod, rozchod nepripada v uvahu, ale zivot sa moze vselijako otocit... ☹
Pre teba by bolo po pravnej stranke urcite bezpecnejsie, keby ste si platili hypotekou vlastnu nehnutelnost, ta by v pripade rozchodu patrila vam obom.
Ty teraz nie si nijako pravne chranena.

vendulao
15. zář 2016

Obecně se má za to, že platit za odpad by se mělo tam, kde se odpad produkuje.Bohužel ale je to těžké, takže se bere trvalé bydliště....taky by mě štvalo, že mi cizí sypou bordel do mé popelnice, my si koupily 240l a to už je lepší.Taky hodně třídíme, takže se to tak rychle nenaplní.Ale pokud jsou sousedé ignoranti,to je pak těžký no...

ojo
15. zář 2016

@terry1512 a co koupit druhou popelnici, postavit ji vedle té staré a tvářit se, že je zaplacená? to snad ta vyvážecí firma nepozná nebo lepíte nějaké ty známky na ně?

veruska007
15. zář 2016

@terry1512 Zamykat popelnici. Taky bydlím v Brně. Většina lidí v okolí svou popelnici zamyká.

anelamates
15. zář 2016

Hádám studentky platí za bydlení - a v tom je i odpad si myslím. To bys po nich taky mohla chtít platit za elektřinu zvlášt a rozčilovat se, že svítí.
Normálně jim vysvětli, že se odpad třídí, jistě tam máte někde poblíž kontejnery, v Brně j sou celkem všu de. A trvej na tom. A hned bude mí sta dost. Ovšem pokud máte malé dítě a používáte papírové pleny, pak bohužel nejvíc odpadu produkujete právě vy. Takže jediná možnost je důsledně třídit. Bylo nás v domě tolik taky, a neměli jsme ani jednou plnou popelnici. Ted jsme dva, a platíme na dvou místech - v trvalém byd išti a domku na vesnici. A přitom vyprodukujeme cca 6 litrů odpadu týdně, je to úplně směšné. Ovšem třídíme, a to poctivě.

terry1512
autor
15. zář 2016

@anelamates tak co mají holky v nájmu započítáno netuším to je věc tchána. Platí 2300,- se vším všudy a to prosím v centru města. Jak už sem psala plenky jsme do popelnice nedávaly vůbec.Tridime. Ale tady je problém malá popelnice,moc lidí. Jelikož jsme hlášení jen 3 od října 4 na větší nemáme nárok. A kontejnery jsou sice skoro všude,ale zamčené. Nejsou veřejné. Takže nám nezbývá než každý týden odvážet do eko dvora.

anelamates
15. zář 2016

Kontejnery na tříděný odpad se zamykají? To je vtip, ne? Ty jsou přece všude volně. Aspon co já vím. A v nájmu je prostě všechno, taky jsme tak brali a bylo tam prostě vše - energie, popelnice voda. A vždycky jsme se vešli. takže jedině napsat lístečky a všem je dát - že pokud nebudou třídit, tak popelnici schováte a hotovo dvacet.

terry1512
autor
15. zář 2016

@anelamates na tříděný ne ty jsou samozřejmě volné. Ale třídění odvazime do eko dvora. Problém je že ostatní v domě netridi, a pak ten komunální odpad není kam dát. A jak k tomu chceš donutit dospělí lidí? Navíc rodiče manžela kterým je to buřt.

terry1512
autor
15. zář 2016

@koordinatorka_odboje Tak stěhovat se pryč nechci ani já.a kvůli popelnici to dělat nebudeme.Nacpaly jsme do toho našeho bytu moooc peněz,stavebně upravily k obrazu svému.Komplet koupeln,wc,chodba,kuchyň.navíc děti tady mají každý svůj pokojíček a k tomu zahradu na vyblbnutí.Byt je velký přes 150m2. a jedinej problém je tady ta popelnice.jinak vycházíme v celku dobře. Navíc do budoucna to není je tenhle dům o kterej se budeme muset postarat.další bude mít po babičce+ chatu. A řešit ještě někde byt to bychom se z toho asi zbláznily.

@ojo další popelnici mít nemůžeme,Mají seznam a nic navíc nevyvezou.Nevezmou ani pytel co leží vedle popelnice.

terry1512
autor
15. zář 2016

@filipal To máš pravdu že dům bude jen manžela to já vím.A toto máme mezi sebou vyřešené.Papírově.
Takže i kdyby se stalo a šli jsme od sebe (což se ale nastane 🙂 ) nezůstanu bez prostředků.

annaluciapetrzel
15. zář 2016

@terry1512 ahoj resila jsme neco podobneho. Zkusila bych se domluvit se studentkama na trideni, mladsi lide jsou k tomu vice nakloneni. Bydlim tez v Brne a tady jsou popelnice na plast, papir a sklo vsude, vetsinou 5m od baraku.

ojo
15. zář 2016

@terry1512 aha...no tak se na to prostě vyprdni, jak jsem psala, to nestojí za to, abyste měli doma s manželem dusno...no přesně, donuť dospělé lidi, kteří mají hlavu postavenou tak a nijak jinak...boj s větrnými mlýny 😀
manželovi bych řekla, že ok, jestli to nevadí jemu, že tady platíme popelnici za celý barák a on pak musí vyvážet vedlejší pytle bůhví kam, tak že se o to víc přestávám starat, sice to člověka rozčiluje, ale on má právo na tohle rozhodnutí, je to barák jeho rodičů, na popelnici vydělá, tak co...jsou horší věci 😉

tulikiss
15. zář 2016

necetla jsem vsechno, ale nechapu to, protoze zrovna v Brne musi platit za svoz i majitele nemovitosti, prestoze maji trvalak jinde.

zaludova
15. zář 2016

Nečetla jsem celou diskuzi, ale začala bych u třídění odpadu. Píšete, že holky vyhazují hlavně papíry, krabice od pizzy a lahve od vína....to všechno se dá odnést do kontejneru....prostě jim řekněte, že je popelnice malá a že odpad, který se dá třídit tam vidět nechcete...pokud se třídí, tak toho odpadu směsného je minimum.

terry1512
autor
15. zář 2016

@annaluciapetrzel no to můžeme zkusit.Ovšem jak pochodím nevím já tady pro ně nejsem nic.V podstatě jsem stejně jako ony nájemník.
A jak už jsem psala,tříděný není problém,na to máme spešl pytle ve sklepě a to se pak až jsou plné odveze.problém je že manžel musí skoro každý týden odvážet komunální odpad který není kam dát.
A že zrovna v Brně ty poplatky za popelnice nejsou malé a od října se ještě navýší,přibude další člen domácnosti.Tak mě to prostě vadí že ještě projíždí zbytečně další benzín,a o času ani nemluvím když s tím musí na druhej konec města.

terkaz
15. zář 2016

To trideni je fakt, nas je v rodine 5, nejmladsi ma jeste pleny a mame jednu max. dve igelitky za tyden.
Tridime teda vsechno i na kompost. 😉

terry1512
autor
15. zář 2016

@tulikiss Kdo je poplatník

SKUPINY POPLATNÍKŮ
e) fyzické osoby, které mají na území města ve vlastnictví stavbu určenou k individuální rekreaci, byt nebo rodinný dům, ve kterých není hlášena k pobytu žádná fyzická osoba, a to ve výši odpovídající poplatku za jednu fyzickou osobu.

Toto je přímo z webu města Brna.
Bohužel my jsme tu hlášení a oni jsou podnikatelé.Takže pokud to správně chápu nemusí platit nic.

terry1512
autor
15. zář 2016

@zaludova já jim nic říkat nemůžu,jsem zde v domě na stejné úrovni jako ony.Jsem zde v podstatě taky v podnájmu.To by museli rodiče kterým dům patří a kterým platí nájem.A těm je to v podstatě buřt.

annaluciapetrzel
15. zář 2016

@terry1512 zkuste to, apelujte i na ekologii, NEKTERI mladi na to slysi 🙂. je to minimum prace navic (proste si poridi navic 2 krabice na plast a na papir) a jakmile clovek jednou zacne tridit, uz ho to nepusti.
jinak u starsich lidi je to obecne problem. ale cloveka nastvou ti mladi, kt by tom meli mit tuchu.
jinak jak rika @terkaz, i s plenkama max 1 igelitka za tyden (nemam kompost... )

annaluciapetrzel
15. zář 2016

@terry1512 sla bych na to slusne. ne agresivne. pak je vysoka sance na uspech. kdyz na ne nakluse nekdo arogantne... tak drzim palec. Ja jsem tez jen podnajemnik a nakonec nekteri lide tridit zacli....

terry1512
autor
15. zář 2016

@annaluciapetrzel No zkusíme to nic jiného nám asi nezbude. Řešení by bylo i kdyby se rodiče řádně přihlásily.Zvedl by se nám nárok na velikost popelnice a řekněme že částečně by to problém zmenšilo.

zaludova
15. zář 2016

@terry1512 Tak pokud v tom domě normálně žijete a financovala jste rekonstrukci, tak snad můžete za holkama v klidu dojít a požádat je ne...

terry1512
autor
15. zář 2016

@zaludova Je to rodinný dům.3 bytové jednotky.Jeden byt rodiče,jeden my a jeden studentky.Financovaly jsme opravu pouze bytu kde bydlíme.Takže opravdu nemůžu jít za studentkama a cokoliv po nich chtít.
To je ,,nájem" který platíme financuje vlastně rodičů hypotéku je věc druhá.To mě neopravňuje v domě cokoliv řešit.

zaludova
15. zář 2016

@terry1512 Mně trochu přijde, že je tady uplně jiný problém...přece se v domě, který je rodičů vašeho partnera a současně v domě, kde bydlíte nemůžete cítit jako "cizí" člověk....A pokud to máte až takto zahnané do extrémů, tak není nic jednoduššího než zavolat tchánovi a zeptat se, zda můžete holky požádat o třídění...to vám snad nezatrhne...

terry1512
autor
15. zář 2016

@zaludova No vidíš a přesně takový tady mám statut. Cizí člověk. Tchán je celkem rozumný sním se mluvit dá, tchyně je na ránu.

A jak už jsem psala oni nikde problém nevidí.Jim to tak přijde v pořádku.
s holkama si promluvíme,spíš asi manžel přece jen je to syn pronajímatele tak sním asi budou mluvit jinak než semnou s cízím člověkem.

Ovšem jestli to pomůže.Protože velikost popelnice zůstane stejná,počet házejích osob taky.Ale třeba to pomůže,aspoň trošku.

hojda
15. zář 2016

@terry1512 A co ty jednorázové pytle? To u vás není?

terry1512
autor
15. zář 2016

@hojda Jaké myslíš?Na tříděný máme pytle ve sklepě,ty vyváží manžel každý měsíc zhruba.Jiné pytle mít nemůžeme.Jak už jsem psala popeláři nevyvezou nic co není v popelnici.Takže pokud dáme pytel k popelnici nechají ho tam.

hojda
15. zář 2016

@terry1512 U nás na obecním úřadě prodávají pytle na jednorázový svoz odpadu. Koupíš si pytel a tím zaplatíš svoz. Nechává se to u klasických popelnice a popeláři je berou (jen tyto speciální pytle). Je to třeba pro chataře a tak.

terry1512
autor
15. zář 2016

@hojda aha tak to u nás asi není.Navíc nevím kdo by to ještě platil.Jak už jsem psala platíme jen my s manželem a děti a myslím že už tak je to dost a platit ještě další pytle aby mohly ostatní v baráku dál dělat jako do teď se mě teda fakt nechce.