Reakce tchýně a zacházení se synem. Jaký na to máte názor?

21. lis 2019

Ahoj holky, potřebuju se vykecat a slyšet názor nezaujatých lidí. Včera jsme byli na návštěvě u manželovy rodiny. Vše bylo ze začátku v pohodě, ale pak si tchýně vzala malého a chytla ho tak nešťastně, že se mu úplně škubla hlavička dopředu, držela ho jakoby úplně svisle, hlavičku mu nedržela a malý přepadl. Já jsem v tu chvíli zavolala:"Pozor, hlavička!" a teda začala jsem se třást, protože jsem se fakt hrozně lekla. Malý hlavičku ještě neudrží, je to dvouměsíční miminko .Ona pak přišla ke mě a začala na mě zvyšovat hlas, že ona vychovala tři syny a dvě vnučky a jestli si myslím, že neumí držet dítě. Já že jí nemám ráda a že si o sobě myslím, že jsem dokonalá matka., protože jsem si za ní nechodila pro rady. a ona že vychovala tolik dětí, že jako proč si myslím, že je neschopná. Já jsem jí na to řekla, že nic z toho jsem neřekla a ani si to nemyslím, že jsem řekla pouze "Pozor na hlavičku ". Ona na to, že však se nic stát nemohlo . Tak jsem jí řekla, že mám jen o malého velký strach.

autor
21. lis 2019

@llluckaaa ono je to tak, že obě švagrové měly děti neplánovaně, ve 20. Tím nechci zhazovat nikoho, kdo má takhle děti, určitě je spousta skvělých maminek, ale ony to měly nastavené tak, že přednější bylo chodit po párty, na nehty, cestovat apod. Takže dávaly tchýni vnoučata třeba na celý víkend, podle toho, co mi říkala, už od tří měsíců a byly ještě vděčné, že se stará babi a ony si můžou žít svůj život jak za bezdětna, chodit pařit a bylo jim to tak nějak jedno.

llluckaaa
21. lis 2019

Já bych byla opatrná v tom, kde leží pravda, některé babičky mají tendenci si přikládat větší zásluhy, než měly 😉 Stačí mi si vzpomenout, jak o svém hlídání vyprávěla moje tchýně a rodiče, hlavně když jsem u toho nebyla. Si musel taky dotyčný myslet, jsem neschopná a svoje děti týrám 😀
Holt musíte být první, kdo ji srovná 😉 Tak hodně štěstí, nedělej si kvůli ní výčitky a užívej si miminka 🙂

autor
21. lis 2019

@llluckaaa jako kde je pravda těžko říct, nebyla jsem u toho. Takže jestli to byla vděčnost nebo strach jí něco povědět, netuším. Prostě to bude na nás, nastavit nějaká pravidla. Děkuji 🙂

nazka
21. lis 2019

Já jsem vždycky se vsema jednala v rukavickach. Ale zjistila jsem, že jak mi jde o moje dítě, tak přes to nejede vlak. Sprostá bych nebyla, ale upozornila bych ji na to, že se mu skubla hlavička a že tohle je nebezpečné a že to ne. A nemusíš se omlouvat tím, že se bojíš víc, protože a protože.. I kdyby jsi měla clenitou rodinu, vždy to bude jen Tvé miminko.

suzanne_capulet
21. lis 2019

ti tchýne jsou asi stejny u mnohých jak ctu 😁 to s tim drzenim.. u nás detto. jak jsem jen rekla že pozor, vypadáva ti ze zavinovacky nebo ho držíš blbe a padá ti, tak už hazela oční kontakt na manžela jakoze "prosím, že ty mne jdes poucovat" a jeste takovej ten blbý úsmev. ja to nemuzu vystat, jak si tchýne nekteri myslej, že kdyz vychovali deti tak umi vsechno nejlip. jenze kdy je vychovali? pred 25 a vic lety, nekteri min ale proste podstata je jasná. my jsme proste mladí spratkove a neumime nic, nekdy mam pocit.
taky minule jsem rikala, kdyz hlidali syna, at nikam ven nejdou, protoze bylo osklive počasí a syn mnel rymu. o 10 min se me pta, jestli muze s nim na terasu koukat na ptacky jako. pochopíte to nebo ja jsem blbá? kdyz jsem rekla pár chvil dozadu, že ne?
proste nenech se. taky jsem že zacatku nerikala moc, radeji ji to vysvetlil manžel, jenze musíš ukazat, že taky se umis ozvat a proste ozvi se. je to tve dite a ty rozhodujes s partnerem. ne jako ma tchýne si myslí, že muze i ona, protoze je babička. haha, tehdy jsem se zasmala ale radeji drzela hubu, protoze bych byla oskliva na ni. mame dobrý vztah, chci aby to tak zustalo, ale hranice musí byt. Držím pesti.

ariadna12
21. lis 2019

A co na to tvuj partner? Zastal se te pred tchyni? Nemohl by ji promluvit do duse? Pokud by mi rekla, ze uz ho nechce, omezila bych kontakt, nez tchyne pochopi.

ariadna12
21. lis 2019

A jeste dodam - NIC NEVYSVETLOVAT, NEOMLOUVAT SE, NEVOLAT ZPATKY pote, co se tchyne urazi. Nemas co komu zduvodnovat. Takhle k tobe respekt mit nebude. Dolejzat a omlouvat se by mela tchyne, ne ty.

zelenaesmolda
21. lis 2019

to je krava...co na to manzel?

barbora133
21. lis 2019

Nemám ráda tyto typy.
Vychovat může dětí kolik chce, ale snad by měla vědět jak se drží malé mimimko. Je dobře, že jste si řekla k tomu svoje. Každý můžeme říct k tomu svoje ale nevidím důvod proč by měla vychovávat své vnoučata, od toho jsou snad rodiče.

autor
21. lis 2019

@ariadna12 @zelenaesmolda partner se mě zastal, sám jí to říkal, že mu musí držet hlavičku, že je ještě malý a že ať se nediví, že mám o něj strach, vždyť je to nebezpečné u tak malého miminka. Ona na to, že vychovala jeho a jeho dva bratry, tak že to snad ví líp. Muž je celkově je při mě, ještě je spíš naštvanější než já, že když to má takhle, že žádné návštěvy být nemusí, když sama říkala, že malého nechce.

ariadna12
21. lis 2019

To je moc dobre, ze se te zastal a stoji pri tobe. Je videt, ze je rozumny, jste rodina. Hystericka ci manipulativni babicka by si mela uvedomit, co vypousti z huby, a ze to muze mit nasledky. Jestli chce zustat sama, muze. Takhle bych to videla. Vsak ji nikdo nenuti byt s vnukem, kdyz nechce.

sobist
21. lis 2019

A tak z jiné strany - sice nechceš, aby malý přišel o jedinou babičku, ale opravdu chceš, aby měl za babičku někoho, kdo se k tobě chová takhle? Třeba to byla vyjímečná situace, třeba taky ne a překlene se to do vtloukání něčeho hnusného/nevhodného synovi do hlavy.. :P Jako jen teoretizuju, ale já bych se sebou takhle mluvit nenechala.

Tvá reakce mi přijde správná. Přece nenecháš kohokoliv, aby něco udělal tvému dítěti, i když třeba nevědomky nebo nešťastnou náhodou. Připadá mi lepší 100x upozornit, než jednou litovat. Úplně miluju z mojí rodiny, když na něco upozorním a po čase je mi sděleno "udělala jsem to takhle a vidíš, že se nic nestalo!" - aha, a kdyby se něco stalo tak co? Stroj času nevlastníme. :P

No, a kolik vychovala dětí je úplně jedno. Co bylo bylo, dnes není před xx lety, že jo. 🙂

Přeju pevné nervy a ať malý krásně prospívá!

zelenaesmolda
21. lis 2019

vsak at tchyne pozna,ze muze byt sama,koza pitoma

mamio
21. lis 2019

Tim ze řekla ze uz malyho nechce, mám jaksi představu s kým máš tu čest, nelez ji do zadku, měla by se zklidnit ona, potom co řekla... To bude taková stekna která steka při každé příležitosti a ani vlastně neví proč to dělá...

evee24
21. lis 2019

Hlavně, že za tebou stojí chlap. Tahle starší generace ještě slyší na Dr. Co Dr zakáže je svaté, nebo co řekne. Určitě bych někdy zkusila přes toto. Ale asi tuším, jaký to je člověk. Ikdyz udělá chybu, bude štěkat kolem. A určitě bych to nerovnala. Prostě málem mu ublížila a omluvit se má ona.

martiina_k
21. lis 2019

Taky bych se neomlouvala, ona s tebou bude orat tím víc... bude zkoušet, kam až může (to je jak s dětma, když člověk povolí hranici, zkusí dál) a vůbec si tě nebude vážit. Já jsem třeba rezolutní na jídlo. Prckovi jsou víc než dva a dosud nejedl žádnou čokoládu, žádné sušenky slazené cukrem, žádné brumíky apod. Cukru má dost v ovoci, nebo přisladíme medem, když třeba peču domácí sušenky apod. A taky jsem se bála, že za mými zády to bodou prarodiče porušovat, že jak odejdu, prckovi něco dají. Naštěstí je manžel taky 100% za mnou a nikdy by to nedovolil. A jak babičky z obou stran viděly, že prostě přes tohle nejede vlak a že rozhodujeme my, tak nás oba respektují. Z tvého popisu to tvé tchýni nebude stačit vysvětlit jednou, bude to dlouhodobější proces, ale pokud si ona bude hrát na uraženou a ty na tu, co se musí dojít omluvit, nikdy tě nebude respektovat jako sobě rovnou.

mariegroth
22. lis 2019

Nesnasim, ale fakt nesnasim reci typu “Ja vychovala xyz deti a vim co delam!” Ty jsi matka a ona te musi respektovat. Nejednou jsem musela tchyni rict, ze nechci aby delala s malym tohle a tamto.