Rodinné vztahy a miminko. Jak to řešit?

14. říj 2023

Ahoj, čekáme s přítelem naše první dítko a jeho narození se blíží. Mam teď celkem čas přemýšlet nad asi nepodstatnými věcmi, ale zajímalo by mě jak řešit tuhle situaci. Oba jsme z rozvedených rodin a naši rodiče mají nové partnery. Aktuálně žijeme pod jednou střechou s přítelovou mamkou a jejím přítelem. A teď to o co mi jde. Nechci dělat našemu dítěti v hlavě zmatek (až bude větší) kdo je Babicka a kdo je děda, ale… zároveň mi přijde zvláštní aby v podstatě cizímu pánovi nebo paní říkala dědo nebo babi. A hlavně vlastně by tím pádem měla 4 babičky a 4 dědečky. Jak jste řešili tenhle problém? Asi nad tím moc přemýšlím, ale zároveň mi fakt přijde zvláštní aby někomu říkala “dědo” když spolu nemají nic společného.

eressiel1020
14. říj 2023

Chápu vaší situaci. Naše děti mají 3 babičky a 3 dědečky.

uzivatelkapetra
14. říj 2023

Všichni budou babičky a dědečci, právě nějakým tetováním a strejdováním bys ho asi zmátla mnohem více. (Jakože babička se strejdou a děda s tetou)

gats
14. říj 2023

U nás se partneři a partnerky oslovují křestním jménem a malýho to budeme učit stejně. Babi a dědo bude říkat jen těm opravdu vlastním.

kleio
14. říj 2023

Záleží asi i na jednotlivých vztazích. Bude se vídat se všemi biologickými prarodiči? Jak dlouhodobá jsou ta partnerství? A pod. U nás v širší rodině se to říká "děda a teta Maruš" nebo "babička s Pepou".

lucina90
14. říj 2023

Můj syn má babičky a dědečky. Narodil se, když už můj táta nežil a moje maminka měla přítele. Nevidím důvod proč by to nebyl dědeček i když není biologický. Z přítelovi strany to bylo stejné. Nakonec spolu nejsme a tak má další "babičky". Ale to už ví, že jsou babičky jiného dítěte. Je mu 7 let

pilzzee
14. říj 2023

Syn ma taky externiho “dedu” a rika mu dedo. Nikdy me nenapadlo takto premyslet 😀

eviicka
14. říj 2023

Když si představím, kolik mají některé děti tet a strejdů 😀. (Ano i mně jako většímu dítěti teprve později došlo, že jsou tety skutečné a tety kamarádky rodičů a ještě později, že ani jeden ze strejdů není vlastně biologický-rodiče měli samé sestry).

V rodině tuto situaci máme a děti měli normálně 3 babičky.

bara88
14. říj 2023

A jak jinak vy mu asu dítě říkalo?prostě babička a děda,naši kluci mají taky víc babiček a dedecku

zuzkasim
14. říj 2023

Počkej, až bude umět mluvit a bude říkat nějaké starší sousedce "babi", protože pro malé děti je prostě starší člověk "babička a dědeček" 🙂 Nevím, my to brali automaticky, že i partner babičky je pro mé děti dědeček. A že není biologický? Co to pro ně znamená? Tráví s nimi čas, věnuje se jim, má je rád, za mě se takhle chová dědeček a děti mají štěstí, že mají o dědečka navíc.

dashyyy
14. říj 2023

naši jsou taky rozvedení a všichni jsou babičky a dědečkové.. dokonce se ,,nepravá" babi chová líp než ta opravdová, tak je to za mě úplně ok a děti se samozřejmě ptaly, když byly starší, tak jsem jim situaci objasnila a berou to úplně normálně, automaticky

lauriak
14. říj 2023

U nas su biologicky stary rodicia babicka a dedo. A partneri od rodicov su ujo "Honza", teta "Zuzka" (mena som si vymyslela). Ale zalezi ake mate spolu vztahy. Ako budu partneri od rodicov brat tvoje dieta. Ci to budu citit tak, ze su jeho babicka a dedo alebo spis teta a strejda 🤷🏼‍♀️

janule0123
14. říj 2023

Dle situace v rodině, manžel měl normálně “dedu”… rodiče rozvedení, ale vzhledem k důvodu, si babička nepřála aby nová manželka byla babi, nová manželka si zas nepřeje byt teta,takze říkat jménem… na druhé straně je to strejda aby to bylo fér .. a z třetí strany drží prababicka oslovováni “babi” i u druhé manželky …takze guláš je to slusnej.. ale jinak to neslo … za me klidně víc babicek a dedu, pokud jsou v dlouhodobým vztahu a bydlí spolu

konidana
14. říj 2023

Mamka si nasla pritele asi kdyz byl nasi starsi rok. Odjakziva to pro ni byl deda+jmeno. Umerne veku asi malym skolakum jsme vysvetllili, ze to neni pravy deda, cili muj tatinek. Ten uz davno umrel. Ale nic se nemeni. Je to pro ne ted uz jediny deda. Ja mu rikam normalne jmenem. Vubec bych se nebranila ani 4 babickam a dedeckum

marketa1218
14. říj 2023

Mám také rozvedený rodiče a oba žijí už tedy dlouho v novém manželství a všichni to jsou babi a děda. Pak jeden náš děda má přítelkyni se kterou nežije, ale navštěvují se a to je pro dceru teta. Sama si jí tak pojmenovala.

glitterglue
14. říj 2023

Mela jsem dva nebiologicke dedecky a neumela bych si predstavit jim rikat jinak nez "dedo". Vychovali me tak, jako by byli vlastni. Ve 4 dedeccich a babickach nevidim problem.

andelka
14. říj 2023

Dědo a babi jsem v dětství říkala i přátelům mojí babičky a nevlastního dědy,ke kterým jsme jezdili jednou za rok. Zas to moc nedramatizuj. Každá teta je sestra/ švagrová rodiče? Moje starší děti mají tři babičky a měly i dvě prababičky. Z toho pouze dvě ženy jsou babičky vlastní.
Já sama jsem maceška. Doufám, že až bude mít nevlastní dcera dítko, bude manžel děda a já babička.

andelka
14. říj 2023

Jinak s tím nic společného jsi vtipná fakt.

1pomnenka
14. říj 2023

Komu z nevlastních babiček a dědečků by to vadilo, může si nechat říkat křestním jménem. Teď bych to neřešila, nechala bych to na nich. Ono si to včas sedne, neboj.

barulina
14. říj 2023

Tak u mě by hrálo roli to, jak dlouho jsou noví partneři s rodiči. Nevidím důvod, proč pokud jsou dlouhodobě fajn vztahy, a pokud se na dítě také těší jim neříkat babička a děda. Rodinu nedělá krev

michaela666
14. říj 2023

Manžel je taky z rozvedené rodiny, takže z jeho strany jsou 1 babička, 1 teta Kája ( sama si tak začala říkat před malou) a 3 dědečkové. On s nimi vyrůstal, každý mu dal něco do života a tak to prostě neškatulkujeme.
V čem by to dítěti ublížilo, jestli jsou to vážné/ dlouhodobé známosti. Prostě má kolem sebe jen větší rodinu, která ho miluje. Nehledě na pokrevní linie.

zmrzlinka
14. říj 2023

Manželovo rodiče se rozvedli když synovi bylo skoro dva roky.Novy partneři se oslovovali jménem.Manžel měl dva rodiče - mámu a tátu a ne 4 rodiče 🤷Manželovo mama měla tendence ,aby se nový partner oslovoval děda ,ale my jsme s tím nesouhlasili.Jak si to nastavíte ,tak to budete mít.

luciksima
14. říj 2023

Naši jsou taky rozvedení a prostě mají děti babičky a dědečky mají jich víc a vadí to něčemu nevadí😄já mám taky 2 táty a nevadí mi to😄

daisy95
14. říj 2023

Ja mam dva sice biologicky ale “v podstate cizi pany” a jednoho nebiologickeho Dedecka ktery by se pro nas vsechny rozdal.. takze az cas ukaze kdo bude babi/deda a kdo bude cizi pan a dite si v tom poradek udela samo..

janule0123
14. říj 2023

@eviicka já třeba když byla prcek tak teta a stryc byli jen ti “opravdoví”… zbytek pan paní xxxx… i mámina nej kamoska byla paní … já myslela ze všichni jsou tety a strejdove až teď 🤣samozřejmě malá je teda a stryc kam se podíváš

mysh_me
14. říj 2023

Chapu tvuj dotaz, jsem take z rozvedene rodiny. Tatova nova zena uz od meho prvniho tehotenstvi avizovala, ze ona babicka nebude, i kdyz muj tata uz bude dedecek, delala si z nej legraci apod. Moje mama ma soucasneho pritele celkem cerstve, a nejsme si nijak extra blizci, takze to pro me dedecek mych deti neni… tim padem u nas jsou babicky a dedeckove jen ti “opravdovi” a jejich partneri jsou teta/strejda + jmeno. Chce to popremyslet, s cim budes ty vnitrne v pohode (jak jste si blizci, jak se oslovujete apod) a taky co chteji oni, co jim bude vyhovovat. Jina situace je u noveho partnera, ktery te treba prakticky vychoval, nebo jestli je v rodine kratce…

martulka88
14. říj 2023

Pokud jsou sezdaní, je to určitě babi a děda. I třeba, pokud spolu bydlí několik let. Zároveň je zo o tom, jak s dotyčným (nevlastním) vycházíte. Zároveň je divné učit teto/strejdo - byla jsem u dědy a tety. Zároveň mi přijde nevhodné učit dítě, aby jim říkalo jménem - to defakto ani neuznávám, přijde mi to neuctivé. Bylo by dobré si s partnerem sednout a zeptat se jeho, jak to i on vidí.

veru181
14. říj 2023

Používá zdrobnělinu jména, když je to nutné, použijeme se spojením strejda.

linusha
14. říj 2023

Naše dítko bude mít 3 dědečky a 2 babičky a vůbec by mne nenapadlo aby memu nevlastnímu tátovi říkalo jménem. Galamatias bude mít asi tet protože švagr střídá trochu partnerky.

properjoey
14. říj 2023

Moje babička s dědou jsou rozvedení, jejich partnerům jsem od mala říkala jménem, takže babička+ Miloš, děda+Blanka. Ale moje děti jim říkají babička a děda, takže vlastně maji hooodne prababiček a pradědu 👍nehodlám to nijak korigovat, děti vědí, kdo je či rodič a těm "externím" takto chtějí říkat a mě to přijde v pořádku

kubesovaadelka
14. říj 2023

Je to čistě na vás, ale třeba u nás mají dceru ze všech ostatních vnoučat nejraději zrovna "nevlastní" babička (z me strany) a děda( z přítelovy strany), kteří by se pro ni rozkrajeli. Samozřejmě ostatní ji mají rádi taky, ale tihle nevlastní dělají viditelné náznaky (dávají ji dárky navíc), že ji milují. Takže by nám aji bylo blbé je nepřijmout a říkat malé je dívej, to ti koupil Jeremiáš místo děda, když tu úlohu dědy plní na víc jak 100%