Akceptovatelné důvody pro ukončení stavebního spoření

willow4
28. črc 2014

Má někdo zkušenosti s ukončováním stavebního spoření dětí, opatrovnickým soudem? Které důvody výpovědi jsou akceptovatelné? Je nutné prokazovat na co se částka použije? Chceme převést peníze ze stavebního spoření na jiný způsob spoření, kde je vyšší úrok, ale nevím, je-li to dostatečný důvod pro soud.. a nemáme-li radši zvolit osvědčený důvod "rekonstrukce pokojíčku"... částku 200.000 Kč je těžké odůvodnit jen ku prospěchu dítěte, má-li to být něco hmatatelného ... Děkuji, je to novinka a tak nemůžu zkušenosti nikde vygooglit 🙂 a nerada bych ty peníze zazdila špatnou formulací...

veryk
29. črc 2014

@kacorek85 to budes moc hodna, predem dekuji.

kvetinka84
29. črc 2014

@willow4 Chci také vypovědět stavebko malého a spořit mu někde jinde. S tím novým zákonem mě pěkně naštvali, kor když něco uzákoní a týká se to smluv, které byli uzavřené dřív, než se to uzákonilo. Můžu se zeptat, moc by mě zajímalo, kam chcete dítku spořit místo stavebka, když píšete o výhodnějším úroku. O který produkt se jedná? Díky za radu

veryk
29. črc 2014

@koncita takze vy uvadite duvod prevedeni penez na jiny typ sporeni, ktere bude opet vystaveno na dite, pokud ti dobre rozumim. to mi, ale moc nepomuze.

koncita
29. črc 2014

@veryk jo, koukám, že píšeš o hypotéce....to teda netuším....ale držím palce, aby vám to schválili

adelka21
29. črc 2014

Jinak toto me přídě fakt ujety, to zase někdo něco vymyslel. Přeci do plnoletosti zastupujeté dítě ve všech právních úkonech, ne? Tak proč toto musí rozhodovat stát? Uzavrete smlouvu za určitých podmínek a pak najednou je to jinak, to není správný. Ted bych stavebko pro dítě ne pořizovala.

marcinek
29. črc 2014

tak to je teda gooool. Jeste ze jsem detem nic neporizovala. To by me fakt vytocilo jim sporit a pak se k tem penezum nemoci dostat v pripade vypadnuti prijmu treba pri placeni hypo. To je prece taky duvod, aby nam banka nesebrala barak a my nesli s detma pod most. To jim radsi dam, co budu mit jen tak nebo nejaky sporici ucet bokem. A kdyz nebudu mit, tak hold nedam. My se taky museli starat sami

j.a.n.i
29. črc 2014

@koncita Záleží i na částce jaká tam je, případně na tom, jak moc se daná banka bojí (resp. s čím už měla problémy), ale z hlediska zákona v tom fakt není žádný rozdíl.

j.a.n.i
29. črc 2014

@adelka21 Ale ono se z hlediska zákona nic moc nezměnilo, akorát se to začalo s novým Oz více řešit, ale již to platilo i dříve (dokonce už i proběhl nějaký soud, kde se dítě těchto peněz domáhalo)... Prostě pokud se jedná o částky neběžné, tak rozhoduje opatrovnický soud, stejné to bylo i dříve, akorát se to u stavebek a podobně neřešilo, ale třeba pokud sis na dětské SS chtěla vzít úvěr, tak již ano, případně pokud třeba dítě mělo být vlastníkem nemovitosti.

willow4
autor
30. črc 2014

Díka za reakce. Sleduji, že bohužel reálné zkušenosti s tím opatrovnickým soudem nemá asi skoro nikdo ☹ Dobu nadávání už mám za sebou a teď se snažím vybruslit, protože uvedu-li blbý důvod tak se k penězům do dětských 18 nedostanu ☹

Jinak jsme u Lišky, převádět účet synovi chceme k Pioneerovi (ale tohle je asi individuální dle věku a pořeb dítěte) 🙂 a děkuji za další zjištění ohledně formalit u soudu... Bohužel nikde na netu žádné reálné zkušenosti nejsou... 🙂 .. jen nadávání, co si na nás vymysleli ☹

tmagda
30. črc 2014

@veryk Tak já byla ukončovat minulý pátek, teď je úplně jedno na co peníze využiješ. Ale záleží na tom, jestli už ti skončila doba splácení(myslím tím, to šestileté období od založení smlouvy), pak by to mělo být bez poplatku. Jinak mají 3 měsíční výpovědní lhůtu, tzn. že peníze budou na účtu až za 3 měsíce.

tmagda
30. črc 2014

Jen dodatek, nevím, jak je to se stavebkem určené pro děti, já měla stavebko ještě na sebe.

veryk
30. črc 2014

@tmagda s dospelakem je to jasny, to je jak pises, 3mesice vypovedni lhuta, mesic, ktery zadost podas se nepocita a pak penize na uctu. ale s detma je vypoved obvykle pres soud. v soucasnosti to ma ale kazda sporitelna trochu jinak, zalezi na castce, kterou chcete vybrat a na podminkach dane sporitelny.
resime jake duvody uvest pro opatrovnicky soud, aby byly penize vydany. co jsem koukala, tak lista ma podminky snad nejprisnejsi. myslim, ze i ostatni casem pritvrdi a pojedou vsechny vyplaty nezletilcu pres soud.

zajimalo by me, zda je tu treba nekdo, kdo ma starsi ditko, treba 10let (nevim), ktere si soud zve a pta se ho, zda souhlasi s vyplatou penez rodicum. to bych klidne jeste ctyri roky pockala, protoze hypo mame snad nadosmrti.

willow4
autor
30. črc 2014

@veryk To by mě taky zajímalo 🙂

nika166
30. črc 2014

@willow4 Zrovna dneska jsme toto řešili u RSTS, jejich zástupce nás ujišťoval, že je ukončení smlouvy dcerce po 3,5letech unáhlený tah a že tady v Plzni toto soud zatím řeší bez problémů, ale nebyl nám schopen říci jak to bude za těch dalších pár let, kdybychom zůstaly..... dohadovaly jsme se s ním o vlastních penězích a vhodnosti našeho postupu, prý se to zas uklidní, ale garantovat nechtěl nic ! 😒

willow4
autor
30. črc 2014

@nika166 Díky... sleduji, že jsou sdílní všude... nám u Lišky paní rovnou řekla, že z nás nebude mít žádné peníze takže nám už nic zjišťovat nebude ☹

ilonne
30. črc 2014

@evaviki Jak pise
@j.a.n.i nema to nic spolecneho se statni podporou, ale s ochranou majetku ditete. Ted chceme rusit dceri atavebko, predcasne, takze muzeme vybrat jen nami nasporenou castku bez podpor. Chceme to pouzit na urcitou vev do budoucna pro ni, ktera rozhodne tyto finance lepe zhodnoti nez stavebni sporeni. Bohuzel to na ni napsane byt nemuze. Takze bude zajimave, jestli nam to soud povoli. Take me to stve. Ja spis za tim vidim vyraznou lobby stavebnich sporitelen, aby jim penize zustavaly na uctech co nejdele. Nasim detem uz rozhodne zadne dalsi stavebni sporeni zakladat nebudu.

lenasss
30. črc 2014

Tak kvůli stavebnímu spoření jsem byla minulý týden u soudu,musel tam i 6ti letý syn a manžel byl na služebce tak tam nemusel.Řekli jsme,že peníze použijem na koupi nového pokojíčku a soud trval asi 10min. a žádný problém v tom zatím nebyl.

veryk
30. črc 2014

@lenasss a mohu se zeptat o jak vysokou castku slo? predpokladam, ze jste sporili s nejvyssi statni podporou a alespon sest let. - staci "ano" do IP diky!

willow4
autor
30. črc 2014

@lenasss Díky za zkušenost. Muselo se dítě nějak účastnit? ptali se ho na něco?

aajina
30. črc 2014

@willow4 S tím věkem netuším, naší holce bylo teprve 6 let, měla určeného opatrovníka který jí u soudu zastupoval. Účty po nás nechtěli ale opatrovnice říkala že by mohli chtít, a konec to ve zprávě od soudu nemáme. Soud byla trapná fraška, za 30 min to bylo vyřízeno i s cestou, ale normálně jsem musela předstoupit před soudkyni a vypovídat jak ten největší zločinec. A ano nejprve pošleš výpověď na stav.spořitelnu, pak se podává žádost na soud, pak dostaneš termín i soudnímu řízení , no a když máš vyjádření soudu tak to zase pošleš na stav.spoř. a pak ti vyplatí peníze. Takže na dovolenou klidně, termín my měli až cca za 3 týdny od podání.

aajina
30. črc 2014

@koncita sociálka u nás nebyla

aajina
30. črc 2014

@zuzana_ka ano je to jinak, nový zákoník.

aajina
30. črc 2014

@adelka21 nestojí to naštěstí nic, jen vaše nervy

willow4
autor
30. črc 2014

@aajina Díky moc... a jak měla dcera určeného opatrovníka? To se zase nějak speciálně zařizuje? ach jo... a musela vypovídat?

aajina
30. črc 2014

@willow4 opatrovníka jí určil sám soud, po podání té žádosti. ano musela jsem vypovídat, ptali se na děti, kde bydlíme, co máme v plánu s penězma dělat apod.

willow4
autor
30. črc 2014

@aajina Vy jste podávali návrh na toho opatrovníka? Vypovídalo i dítě? Díky 🙂

aajina
30. črc 2014

@willow4 my podávali jen žádost na soud k vyřízení, opatrovníka jí určil sám soud aby jí jako nezletilou zastupoval.

willow4
autor
30. črc 2014

@aajina Aha... takže to nebyl nikdo z rodiny nebo tak... cizí osoba i pro vás.... OK, tak tohle snad řešit nemusíme...

aajina
30. črc 2014

@willow4 nééé paní jsme tam viděli poprvé v životě, cizí paní z městského úřadu 🙂 Jo a holka u toho vůbec nebyla, byla tam za ní ta opatrovnice aby hájila její práva. Ještě aby mě tam tahali holku :o/

manina79
24. zář 2014

Tak u nás neprošla rekonstrukce pokoje dítěte, soudkyně v pohodě, ale sociálka řekla, že s tím nesouhlasí.