Dědictví v manželství, majetek v manželství. Jak to je?

15. dub 2024

Ahoj maminky, prosím o radu, třeba jsem některá řešila podobnou situaci.

Byt, ve kterém nyní s manželem a dětmi žijeme, koupil manžel na hypotéku ještě před naším manželstvím, ale bydleli jsem v něm od začátku oba dva. Několik let hypotéku splácel sám, já jsem přispívala pouze na elektřinu, vodu, jídlo atd. Když se narodilo první dítě, naše bankovní účty jsme spojili a několik let se tedy hypotéka splácela z našeho společného účtu. Měl by manžel při rozvodu povinnost vyplatit mi nějaké peníze, když jsme hypotéku spláceli několik let ze společného účtu?

Dále prosím o radu. Zdědila jsem nemovitost. Vím, že vlastníkem takto nabytého majetku v manželství jsem jen já, ale když tuto nemovitost prodám, peníze z ní budou náležet i manželovi nebo stále jen mě? Ví někdo? Děkuji.

merope
15. dub 2024

Pokud se splácela ze společného účtu, měla by nemovitost patřit do SJM. Pokud jsi zdědila nemovitost, tak je tvoje, ale peníze se moc dělit nedají, takže kdybys to prodala ještě před rozvodem, tak ano, peníze budou v SJM.

Pokud se vyloženě rozvádíš, určitě si na toto vezmi ale právníka.

A pokud jen tak uvažuješ, tak ideální je předmanželská smlouva, kde se tyto věci ujasní (lze udělat i v manželství). Ono koneckonců peníze z prodeje nemovitosti nejspíše nenecháš ležet na běžném účtu, ale nějak zainvestuješ.

jittuli
15. dub 2024

Pokud byt koupil před manželstvím tak je jen jeho a ty máš nárok na vypořádaní toho co z vašeho společného SJM se použilo na výlučné vlastnictví manžela - takže pokud hypotéka je také jen jeho, tak máš nárok na kompenzaci toho co ze společného se použilo na splácení hypotéky, případně na rekonstrukci bytu apod. A je jedno z čí výplaty se to platilo - od svatby jsou obě výplaty SJM, takže máš nárok na vypořádání za polovinu splátek hypotéky od svatby do rozvodu.

Dům z dědictví je jen tvůj a pokud ho prodáš tak peníze jsou opět jen tvoje a stejně tak to co za ně případně koupíš (např. další nemovitost - zase bude jen tvoje i když bude koupená za trvání manželství).

autor
16. dub 2024

@merope Děkuji za názor.

autor
16. dub 2024

@jittuli Děkuji za názor.