Děkujete manželovi, že vydělává peníze?

17. led 2023

Ahoj, píši radši anonymně. Můj dotaz je, zda vyjadřujete manželovi díky za to, že vydělává.
Abych ujasnila situaci. Můj muž vydělává velice dobře peníze. Já jsem ještě na MD ale brzy budu končit a hledat si práci. Teď je mezidobí, kdy děti chodí dopo do školky. Já se doma opravdu poctivě vzdělávat, abych byla trošku pro potenciálního zaměstnavatele atraktivnější.
Mateřská mi chodí 7 tis. Do prosince jsem ještě měla i peníze na účtu, které jsem vydělala před MD, kde jsem 6 let. Platila jsem všechno dětem, běžně nakupy dle potřeby, občas vstupy někam na bazén, výlety vlakem, všechny dárky, prostě co bylo třeba. A neřešila jsem to. Manžel se me občas zeptal, zda mám peníze. A ano měla jsem. Teď ale už moje zásoby došly a já má 7000 měsíčně.
Manžel platí velké nákupy, byt, auto,benzin-ale z 90% jezdí jen on a větší výdaje. Před Vánocemi jsem ho požádala, zda by mi neposlal nějake peníze, že už nemám. Poslal 5000. Do koupila jsem dárky, nějakou drogerii, Mikuláše, zaplatila školku a byly fuč. To bylo poprvé co jsem si řekla. Manžel mi hned ale říkal, že bych bych mohla někdy poděkovat, že nás živí. Ok, řekla jsem, že jsem ráda, protože ano, můžeme jezdit na dovolenou, máme pěkné auto. Co jíst...
Od Vánoc jsem šla 2x na velký nákup. Z legrace jsem natáhla ruku a čekala na jeho kartu.A byly u toho trochu tanečky, že jsem nepoprosila.Tak jsem poprosila a on že mi jí rád dá.
Řekla jsem, že si teda beru kartu, kde máme společné peníze. Jsme manželé tak to neřeším. A on hned, kolik jsem tam já naspořila?
O víkendu jsem říkala, že se chci podívat kolik stojí ojeté brusle pro dceru a on na mě zavrčel, že to mám snad jedno když to bude platit on (jenže doposud jsem všchno dětem platila já).
Když se mně po Vánocích zeptal, kolik mám na účtě a já řekla, že 300, odfrknul usměsně.

Strašně mě o mrzí. Jsou to přece naše společné zažitky,děti, potřeby.
Pořád říká, že to vydělává pro nás...ale proč prostě to tak hrotí. Já taky chodila do práce a budu, doma dělám většinu věcí.
Říkala jsem mu, že by ně zajímalo, zda každý chlap dělá takové tanečky když má dát na nákup potravin ženě kartu. A on že by ho zajímalo, zda každá ženská nemusí řešit zda chlap vydělá. Ale já si nekupuju nic pro sebe. Ponožky když je na nich díra. Oblečení ze cekáče (což mi nevadi) ale že bych byla jak některé maminky ve školece(krásné věci, nové bundy, boty). Nic. On to nevidí a ještě říká, že mi koupí tam to a tam ono. Ale skutek utek. Prostě jen slova a nebo bych musela prosit a chválit jak vydělává a je skvělý, že nás zajistí...
A opravdu peněz na účtě má hodně a výplaty má veliké.

lenerka1
17. led 2023

Vážím si toho, že momentálně nás muž zabezpečuje stejně jako on si váží vyžehlených košil a domácího jídla, ale že bychom si za to speciálně děkovali, to ne. Třeba váš muž se cítí jen nedoceněný? Třeba jsou jeho jazykem lásky slova chvály a když se mu jich nedostává, tak duševně strádá a proto je nevrlý? Nebo tam je nějaká patologie a to pak bych zpozorněla, ale z jednoho příspěvku se těžko odhaduje. My od doby, co jsme manželé, máme účet společný, ze kterého se platí vše, společně se spoří atd. a na svých soukromých si necháváme jen předem dohodnutou částku jako kapesné, když chceme tomu druhému koupit dárek nebo i sobě něco "nad naše poměry" nebo něco s čím ten druhý nesouhlasí, tak máme své osobní peníze, které můžeme bez výčitek použít.

tereza0111
17. led 2023

V prvni chvili jsem chtela napsat, co je to za sobecka, ale pak jsem koukla do komentari a priklanim se k nazoru, ze si to manzel opravdu spise neuvedomuje.
Zvladala jsi vsechno sama, po nem se nechtelo nejak nic moc a ted je najednou udiveny. Asi bych si pripravila co vlastne platis a jak to chces a pak mu jasne a srozumitelne rekla, v cem je problem. Ona se se ta debata hrozne snadno staci k vzajemnemu osocovani, kdo koho neocenuje, Asi bych si dala zalezet, abych hned zpocatku (protoze v prubehu diskuze se schopnost vnimat pravdepodobne zablokuje) rekla, ze je mi krajne neprijemne se doprosovat o penize, kdyz si myslim, ze deti jsme si poridili spolecne a necitis se dobre v situaci, kdy ti odpira pristup ke spolecnym penezum. Asi bych dala otazku proc to dela a co ho k tomu vede?
Ono to muze nakonec trochu zavadet. Z legrace jsem natahla ruku... - nemohl to on naopak vnimat, jakoze ho trochu degradujes?
Neni nakonec problem uplne jinde? Neni treba Vase financni situace lehce horsi nez si myslis? On zije v tom, ze 5t je dost penez - ty pises skolka, mikulas, nejake darky a je to pryc. Jasne, uplne snadno. Ale mozna jemu treba ty darky prisly zbytecne drahe? Vymyslim si scenare, ale nekdy ten duvod nemusi byt uplne na prvni pohled patry. Treba si opravdu mysli, ze rozhazujes zbytecne (a da se zbytecne utracet i kdyz si clovek nekoupi nic pro sebe) nebo tim, ze nakupujes vetsinou ty nema uplne presnou predstavu kolik vlastne stoji velky nakup.
Zamysli se nad tim (dopredu) jake reseni by se ti libilo a co bys vlastne po manezlovi chtela za usporadani.

A k puvodni otazce. Ne, nikdy bych se manzela penez nedoprosovala a nijak extra nedekovala. (tedy samozrejme v ramci slusneho chovani, kdyz mi poda svoji penezenku tak reknu "dekuji". ale takhle to asi nemyslis :D )

bohumilakupkova
17. led 2023

Podle toho, co píšeš, nemá problém cokoliv zaplatit (není hamoun). Spíš mu vadí, že to bereš jako samozřejmost a v tobě zas roste křivda, že tys to taky brala jako samozřejmost. A i když se nabízel, nikdy jsi nepotřebovala...Jenže v tom je ten kámen úrazu. Máte to jinak. Tak pokud ti to nedrásá nervy, příště ho holt o kartu popros a poděkuj. Jsou to dvě slova. 😉Jako když by chtěl nějakou přehnanou vděčnost a obdiv, normální to asi není. 😃Kdyby mi to bylo hodně proti srsti, sehnala bych si přivýdělek a pokračovala v zajetém režimu. Když potřebuji od manžela peníze navíc, tak vždy zdůvodním, poprosím a poděkuji, i když nejsou pro mě. To zas beru jako samozřejmost já. Nikdy neměl problém. Kdybych na něho natáhla ruku a řekla, že jsou to i moje peníze, tak to taky nevezme. Chápu, že to bylo ze srandy, ale on to asi nechápal a pak se bránil a kopal kolem sebe. Párkrát jsem posílala i já muži a taky mě poprosil a poděkoval, i když to bylo kvůli tomu, že kupoval něco dražšího do domácnosti nebo pro děti, takže prosit teda opravdu nemusel. Pokud chceš děkovat za domácí práce, tak ať taky děkuje. Možná aspoň pochopí, proč to nejde přes pusu tobě. Nebo nakonec třeba budete spokojení a docenění oba. 🙂

autor
17. led 2023

Děkuji, ano, máte pravdu. Manžel se cítí nedoceneny. Ale to je jeho stín. Cizí se nedoceneny v práci, doma...
A ano, na podzim jsme sbírali všechny účty, abychom věděli za co přesně peníze mizí. Fakta zná.A nebyly tam žádné rozmary. Já jsem z domu zvyklá nijak se nehyckat i když peníze jsou. Prostě žít, užívat ale s rozumem.
Popřemýšlím nad tím jak to chci a předložím návrh, to je dobrý nápad. A uvidíme...

rozitta
17. led 2023

Brzy panáček dostane vratku na dani za manželku a možná i za děti, pokud je neuplatňuje měsíčně. A budou to desetitisíce, tak si to ohlídej 😉 lakomec lakomá. A ty jsi teda koza, žes domácnost živila ze svých úspor. Máme společný účet, posíláme na něj poměrově z výplaty. Každý třetinu ze svých peněz.

carmenz
17. led 2023

Tak vyjádření vděku a ocenění za to, že se stará, by mělo být snad oboustranné, ne? Rodina je snad týmová práce.
Aby mě trénoval někdo jako školačku jen proto, že momentálně je logicky ekonomicky výkonnější, tak to bych skákala do stropu. Obzvlášť tedy člověk, který má být životní parťák. Přece ani za svým šéfem nechodí nikdo každý měsíc po výplatě a nelíbá mu ruku, nebo jako já nechápu ten důvod, proč by to měl někdo dělat. To přece nejsou žádné dárky, že "ti" dá peníze na dceřiny sportovní pomůcky. To je provozní náklad rodiny, jejíž funkci zajišťujete oba různými způsoby.
Podporu vidím v tom, že mu dopřeji odpočinek, udělám mu oblíbené jídlo, pošlu s klukama na pivo, řeknu, ať si dopřeje, když se tak hezky stará... Zároveň ale i já potřebuju říct, skvěle jsi zařídila ty Vánoce, bylo to moc krásný, nemusel jsem se o nic starat. Prostě poděkování tohoto typu.
Já jako taky vydělávám a fakt nechci děkovací lejstro za to, že zrovna tentokrát na dovolenou odešly peníze z mého účtu 🤷‍♀️

elu
17. led 2023

Manzelovi nedekuji, ze chodi do prace, nedekuji ani detem, ze chodi do skoly, vysmivat se pani na rodicaku, ze ma 300 v penezence, je jako vysmivat se beznohemu, ze te nepredbehne, ne, tohle je pro me uplne mimo chapani

katherine177
17. led 2023

@carmenz krásně napsáno, souhlasím

zmrzlinka
17. led 2023

Já mu děkuji,že o nás stará a on mi stejně děkuje za oběd nebo jiné věci.
Najdi si brigádu na víkend a nech mu tam obě děti a ať se frajer stará 😁

koordinatorka_odboje
17. led 2023

Ale on ti ty prachy vzdycky nakonec da, ne? Jenom si chce pred tim pohladit ego, ne?

petrasipkova1
17. led 2023

ne, neděkuji pokaždé co něco koupí do rodiny. Někdy se vyznáme, že jsme rádi, že se o sebe navzájem staráme. Manžel třeba nenakupuje, neumí vařit, neví co se kupuje dětem, boty, oblečení, zajistit kroužky, věci do školy, věci do domácnosti, zahradu. Manžel taky vydělává víc, já chodim na poloviční uvazek za celkem malý plat, ale s benefitem volné pracovní doby, home office, takže zajistuji rozvozy dětí. Ale jsme spolu 20 let a bereme to že to je naše ! to je ten rozdíl, když jsme dostavěli spolu dům svýma rukama, před dětma, neměli jsme na účtu snad ani korunu, čekali jsme na výplatu pár dní a rohlíkách 😀 ale neměli jsme nic my oba, stejně tak když manžel vydělá, vydělá nám, když se mu povede ušetřit, tak to šetří nám, třeba na nové auto, nebo dovolenou, nebo na dům. Je třeba si tohle doma jasně ujasnit, mít prostě jedenúčet třeba na útraty, další účet na šetření, ale společné, oba přístup ke všemu, pokud se takto cuká. Rozdělení na tvoje moje se mi vůbec nelíbí.

95newmommy2020
17. led 2023

Jak rikas za chvilku ti to konci a jdes do prace. Budes zase nezavisla.
Neponizuj se hlavne.

korin
17. led 2023

Byla jsem na rodičáku 7 let. Manžel se průběžně ptal, jestli mám na účtu dostatek financí, nemusela jsem se o nic prosit. Až půjdeš do práce, ohlídej si, abys veškeré náklady na děti netáhla sama...

zuzineckah
17. led 2023

Já si svého manžela moc vážím, nejen kvůli velice nadstandardnímu finančnímu zajištění, ale především za to jaký je otec a manžel. Kdyby si ovšem vděk zrovna za tu finanční stránku takhle trapně vynucoval, tak by u mě klesl hodně hluboko. Nemá nějaký nedořešený mindrák??

hojda
17. led 2023

Tak ho nepros, ať nakoupí pro rodinu sám😉. Myslím, že ho to brzo přestane bavit a peníze ti milerád dá, aby nakupovat nemusel. Tys mu to chtěla usnadnit, že nákup uděláš, ale ať si rodinné nákupy vezme do své režie😂. Nakoupit je potřeba, nelíbí se ti dávat peníze na nákup, tak to obstarej ty a nazdar.

ellyem
18. led 2023

Ja chlapovi obcas podekuju, jak se o nas stara (finance). On zase obcas podekuje mne za to, jak se staram o syna a domacnost. Ale to je takove to: dekuju za to, ze se mame.

jako_mala_holka
18. led 2023

Ne, ale prý bych mohla 😂
Ne sranda, my si obecně sem tam poděkujeme za to, co pro sebe navzájem nebo pro rodinu děláme, já osobně neberu nic jako automatiku.

bemo
18. led 2023

Máme jeden společný účet ze kterého platíme co je třeba a bereme si peníze jak potřebujeme.
Sice občas manžel něco jako prohodí, že tam samozřejmě od něho je větší část peněz. Ale většinou ho tak územním, že si takovou "inteligentní" hlášku zase na pár měsíců schová.
Samozřejmě že vydělává víc peněz, v práci je 23 let, nastoupil tam ještě na VŠ. Já jsem si z práce odskočila porodit nám pár dětí a vytvořit nám rodinu, domov a zázemí a taky mi za to neděkuje.
Děti jsou snad vaše společné, tak mi přijde divné se prosit o něco co je pro ně.
Samozřejmě chápu, jsou i maminky které mají tendence utrácet mnohem víc peněz než je potřeba, ale tak tam už možná oprávněné se o penězích pobavit.

veronicka89
18. led 2023

Jako myslim ze mu nedoslo co vsechno kupujes. Takze ted bych kupovala vse z jeho karty . Nebo ho posilala vse kupovat.
Ono se to nezda jak pises , tam darek tam tricko, brusle , tydenni nakup a je vsecko pryc...

Skoda zes jela z tech penez .
Nereknu ze by sis z toho kupovala kabelky a drahou kosmetiku ale veci denni potreby z tech 7.000 a co mi na beznou potrebu nevyjde prisel by na řadu chlap.

Tak nejak to v podstate mame my 🙂

lucieevita
18. led 2023

Mně se tedy osobně nelíbí mnoho komentářů tady ve stylu, že tvůj manžel je špatný nebo jako rozhodně neděkuji, co je to za hloupost. To se mi dost nelíbí.
Já jsem to měla stejně jako ty, také našetřené peníze a ano, naše chyba, že jsme si to nenastavili od začátku a ušetřené peníze používali na běžný chod domácnosti - ale zase je pravda, že já vždycky říkala, že si ty peníze šetřím na mateřskou. 12 měsíců před koncem mateřské došly 😂🙈 první 2 měsíce jsme se k tomu trochu dohadovali. Ale mně asi jako tobě přišlo úplně automatické, že dá najednou třeba o 10 000 Kč víc. Když jsme si o tom promluvili, také se mi manžel svěřil, že by chtěl trochu vděku - takže jako u vás. A já si uvědomila, jak to beru automaticky. Jiné maminky nemůžou říct - pošli mi peníze navíc, třeba je ani manžel nemá, je to těžké období, vše je drahé. Vyjdou s málem. Také čekám od manžela, že mi poděkuje za večeři, že občas řekne, že se dobře starám o domácnost, zahradu, že mě pochválí, co jsem malou naučila nového a na jaké všechny kroužky jí beru. Tak proč mu 2x do měsíce neříct, jak si vážím, že tolik pracuje a že vydělá dost peněz, abysme se měli dobře.. u manžela je vidět, jak se dme pýchou - rád to slyší a nakonec řekne, že je to přece samozřejmost 😉🤓a teď po 5 měsících, co to tak máme mi dokonce včera poslal peníze navíc - na školné, říkala sem mu, že na to budu muset nějak našetřit, tak včera řekl, jestli sem se podívala kolik mi přišlo. Moc jsem mu děkovala, jak jsem ráda, že ho mám a že mě podporuje ♥️ malém mi uletěl do oblak, jak se dmul pýchou, že on to zajistil, že můžu to studium zaplatit. Když si to člověk vezme, oni možná mají pocit, že to hlavní, co pro rodinu dělají, je vydělávat peníze a tak proč mu nedopřát trochou pochvaly za jeho hlavní činnost 😂 navíc když vydělává nadstandardně 😉🎁🥂

lenniik
18. led 2023

Nějak nevidím důvod, děkovat, že pracuje. Poděkuji, když vezme kluky na výlet, nákup. Když mladšího přebalí a mě se zrovna nechce. Žádné peníze mi neposílá, max vybere hotovost, ať případně doma nějaké je, a z toho si něco vezmu. Jasně občas sranda s penězmi je, ale kdyby to myslel na vážno, tak by měl problém. Já bych se nenechala a na rodičák by šel hezky on a já klidně do práce.

hojda
18. led 2023

@lucieevita Jen přemýšlím, on by nevydělával, když by rodinu neměl? Domácnost a děti máte přece společné a každý musí nějak přispět k jejímu fungování a většinou je to tak, že kvůli rodině musí mnohem víc změnit svůj život ta žena. Našetřit si peníze na mateřskou? To je taky úkol obou a ne jen ženy. Ty několik let vypadneš z pracovního procesu a tvoje cena na trhu práce klesá, ale cena muže roste a to by mělo být také zohledněno. Až se vrátíš do práce, tak převezme polovinu starostí o děti a domácnost, protože ty už taky pracuješ, nebo to bude tak, že ty vyděláváš méně (i díky té rodičovské dovolené), tak se ještě starej o děti a domácnost?

pajusz
18. led 2023

No jasně, já budu děkovat že nás živí a on bude děkovat že má navareno, vypráno atd.. Neblazni.. Nedekujeme si za tohle fakt ne, víme že to děláme pro nás pro rodinu. Ale dnes až přijde z práce tak mu schválně poděkuju a vsadím se že na mě bude zírat jestli jsem nespadla z višně 😄

lauriak
18. led 2023

@lucieevita pokial obidvaja potrebujete neustale dakovanie a obdivovanie za veci ktore su viac menej samozrejme a pocita sa s nimi tak nejako automaticky tak mi pride, ze mate skor problem so sebavedomim 🤷🏼‍♀️ Keby za mnou moj muz prisiel a dakoval mi za to, ze som krasne pokosila asi by som sa pocurala od smiechu. Clovek, ktory je sebavedomy a pozna svoju cenu predsa nepotrebuje neustale uistovanie, ze je dobry v tom co robi. A uz vobec nie neustle dakovat a prosit za veci, ktore su v tejto situacii (zena na MD/RD, muz sa stara o rodinu) samozrejme 😏

kajka321
18. led 2023

Ahoj, je tu hodně odpovědi, nemám sílu to číst. Tak se dopředu omlouvám, pokud se budu opakovat. Máme s manželem každý svůj účet, protože jsme je měly než jsme byli manželé. Manželovi rodiče mají oddělené účty a tak mu to přijde normální. Moji rodiče měly vždy společný a tak mě čas od času napadlo, jestli nejsme divný, že nemáme společný.. na mateřske jsem sedm let, tři děti. Okolo děti, drogerie, oblečení, dárky atd kupuji já. Jakmile mi dojde, tak řeknu manželovi ať mi pošle a také mu řeknu konkrétní částku. Stylem pošli mi prosím tě dvacku. Měla jsem nějak moc výdajů. A je. On mi pak řekne, že poslal a já mu řeknu dikec. Ale je to taková ta normální konverzace.. jako, když vám někdo poděkuje, že mu namazete chleba. Tedy my si s manželem za přípravu jidla zrovna děkujeme.. za mytí záchodu a vany zas ne. 😂🙃 No a k vděčnosti. Víte myslím si, že váš manžel netouží po tom, abyste mu poděkovala za peníze. Myslím, že mu jde o to abyste ho docenila. Třeba byl málo doceněny v dětství a teď mu to chybí, co já vím. V rodině se dost věcí točí kolem dětí a dospěláci (ti méně sebejistí) pak se mohou cítit vykolejení... A udělala by jim ta pochvala dobře. Ale spíš stylem.. teď je těžká doba, tolik rodin je na tom mizerně, to jsem ráda, že to tak dobře zvládáš, že mi tyhle trable nemáme.. vlastně docenit to, že zajištění rodiny zvládl.. třeba to potřebuje slyšet. Stejně jako každá matka potřebuje slyšet, jak to s těmi dětmi dobře zvládá. A s těmi penězmi si nedělejte hlavu, je normální říkat chlapovi.. pošli... došly.. spíš jste byla zvyklá to zvládat sama a nyní se to změnilo. Ještě mi přijde, že se možná méně bavíte o financích. Myslím konkrétně, plánování co za co. Když on nemá přehled o tom, co vydáte, tak nemůže ani odhadnout co poslat...

kajka321
18. led 2023

PS: klidně mu řekni ať nastaví trvalý příkaz na xy peněz měsíčně, že to je tak kolik teď budeš potřebovat. Protože peníze, co jsi mela před dětmi ty dosly.. a o těch financích se budete obecně muset bavit více. Možná se bavíte o výdajích, co platí on a zapominate plánovat a mluvít o těch tvých..

sobinka90
18. led 2023

No tak já to dělám více méně taky jakoby, zaplatím dcerce školku, elektřinu, internet , dáváme na spol.účet na jídlo a malé kupuji vše.. manžel mi naopak ,,nadává,, proč si neřeknu o peníze. Stejně tak už jsem na MD a manžel by mi nikdy neřekl že mám děkovat.. přece se starám o domácnost a děti a vše kolem a jeho povinností je donést peníze 🤷‍♀️

jadadee
18. led 2023

Myslim, ze jste to nastavili spatne hned od zacatku, mela jsi/nepotrebovala jeho prispevek a sahala jsi do uspor. Ted uz uspory nemas a potrebujes logicky vic na to bezne fungovani. Sledujete nejak prubezne naklady? U bas to finguje tak, ze muz plati bydleni (hypo, energie), sporeni, vydaje na volnočasové aktivity atd, drobny nakup, ja velke nakupy, drogerii a vse kolem deti. Jednou za cas zkouknu, kolik jsem musela vzit z uspor a manzel ty penize doposle. Nejaka pravidelna castka je mimo, jednou je to tak, jindy onak.

rnika
18. led 2023

@pajusz Já to večer taky zkusila. Říkal jestli jsem se někde neprastila do hlavy ... 🤣

lennus
18. led 2023

Přišlo by mi dost ponižující manželovi děkovat. Můžeš mu nastavit zrcadlo, ať on děkuje za uvařené jídlo, nákup, úklid, porod dětí, vše děláš pro vás všechny. Ale já bych ho za tyhle kecy poslala do háje, jsem držka. Buď si chlap najde sobě rovnou ve výdělku nebo chápe, že ty děláš dost toho, co není vidět. Schválně si to zkus sepsat a ukaž mu to. Je to spíš smutné. Nebylo by řešením nějaký společný účet navíc na jídlo, oblečení a domácnost?