Jak vysvětlit manželovi, že se na svatbu nepůjde?

kajos12
2. zář 2016

Prosím vás,
jsme pozvaní na svatbu, ale máme finanční tíseň (hypotéka, pojistky na barák, platba uhlí, VŠ, dítě atd...) a vždy jsme vyšli jakž takž, ale nic jsme nenašetřili. Ale tento měsíc jsme kolem 10 000 v mínusu a máme jít za měsíc na svatbu. Jenže já vím, že to neutáhneme a manželovi nejde vysvětlit, že by bylo lepší, kdybychom tam nešli, protože dluh se nám pak prohloubí o dalších 5 tisíc.
Vždy mi na to argumentuje tím, že pokud nechci na oslavy a slavnosti všeobecně, tak nebudeme chodit na narozeniny mé rodině. Vždy mě pak tak "citově vydírá" jakoby. Můj muž, co se života a peněz týče, měl vždy nasazené růžové brýle - razí heslo: Peníze byly, jsou a budou...
Jak byste se zachovali vy? Šli byste na svatbu nebo raději stáli nohama při zemi?

eficenka
3. zář 2016

@kajos12
tak já se vdávala na Moravě, v bazilice ( kostele) a nikdo mi kytku nedal a ani bych nechtěla, měla jsem vlastní.
koláčky jsme rozdávali asi 3 týdny před svatbou a nic za koláčky nedostáváme. pouze po obřadě se novomanželům gratuluje, měla jsem tam kamarádku se 2ma dětmi, dala mi do obálky 200 kč, bylo mi to trapné - že mi něco dala, když vím, jak na tom je. takže jsme ji dali pořádnou výslužku a obálku ji vrátili 🙂

merope
3. zář 2016

Já si takto pamatuji svatbu kamarádky - v podstatě nám řekli jen o obřadu, bylo to docela daleko, takže asi ani nepočítali s tím, že bychom mohli přijít. Dar jsme asi dávali, ale tuším něco dokupy, kde jsme se složili po padesátikorunách (před lety, dneska tak stovky). Oba byli dost v šoku, že jsme vůbec přijeli, nakonec nás zvali i na hostinu, asi jsme dostali pak i nějaké ty koláčky (klasicky na jídlo jsme nešli). Prostě byli nadšení, že jsme jim stáli za to jet přes půl republiky jen kvůli té hodině s nimi. A bylo to fakt fajn. Nás to stálo něco za benzín (složili jsme se a jeli max nacpanými auty) a něco maličko na dar, co bychom asi dali stejně. On ten největší dárek (z mého pohledu) je právě ten, že ti lidi přijdou a ne kolik přinesou peněz.

Jako jasně že svatebčany potěší, že dostanou peníze, ale zvláště pokud jsi na MD, tak všichni ví, jak jsou na tom lidi, co je jeden z páru na MD, takže budou v pohodě i pokud dáš málo. A zvláště pokud jde o to, že by dcera měla být družičkou.

Takže jako klíčovou otázku vidím jedno - chceš jít vůbec na tu svatbu nebo se ti tam vlastně nechce? To by sis měla asi v hlavě srovnat především. A pokud na tu svatbu chceš, najdi řešení, jak tam jít (sekáč, vyráběný dárek...) a pokud nechceš, je fér co nejdříve říct svatebčanům, že se omlouváš, ale nepřijdete.