Menší byt nebo větší, kdy by nám zbylo méně peněz?

lucisuska1
9. únor 2013

Ahoj, moc bych vás chtěla poprosit o radu. Dostali jsme se s přítelem do určité situace a nevíme, jak se rozhodnout. ☹ Máme byt 2kk (36m2) a plánujeme miminko, ideálně dvě děti do budoucna. Teď máme nabídku koupit si za super cenu nový byt 3+1, který by byl 2x tak velký jako ten náš současný. Kdybychom ho koupili, začali splácet hypotéku, platili vyšší náklady na bydlení (voda, elektřina atd.), tak by nám při mé mateřské zbývalo asi 8000 Kč měsíčně na všechno ostatní, kromě nákladů na bydlení. (jídlo, oblečení, ostatní věci na dítě nebo pro nás, auto atd.) Nemluvím o tom, že bychom asi nic neušetřili. Jak byste prosím řešily naši situaci. Byly byste v tom malém bytě, kde by nebyli tak vysoké náklady i s dítětem (dětmi) nebo byste koupily ten větší byt, ideální pro rodinu, kde byste ale možná nevycházely s penězmi?Je 8000 Kč měsíčně na vše dost pro tří(čtyř)člennou rodinu? Děkuji za odpověď.

cajomilka
16. únor 2013

My jsme byli v podobné situaci a rozhodli se pro větší byt, i když za cenu velké hypotéky. (Pravda je, že já vlastním garsonku a pronajímám ji a díky příjmu z pronájmu jakžtakž vycházíme při mém rodičáku.) 36 m je pro rodinu podle mě fakt málo a vždycky je lepší se stěhovat a příp. upravovat nový byt, dokud nemáte dítě (my jsme rekonstruovali koupelnu už s 11měs. dcerou a byl to děs). Pokud je to opravdu výhodná koupě, byt se vám hodně líbí, vyhovuje vám lokalita atd., tak bych do toho šla.

mitote
16. únor 2013

uprimne si neumim predstavit vyzit z 8 tis, vem si jen kdyby vase dite bylo na umelem mlece, tak si spocitej kolik by padlo na plenky a umele mleko... k tomu jidlo, osaceni, drogerie, atd atd atd a nemit zadne rezervy a jet mesicne na nulu? Co pak kdyz se podela pracka, auto, lednicka... a vy nebudete mit ani uspory ani na to ji z mesicniho prijmu koupit?

yumy
19. únor 2013

Já bych vždycky volila variantu raději zůstat v menším bytě a přestěhovat se třeba v době, až budete mít zase dva platy, než si uvázat hypotéku a žít z ruky do huby....ale to jsem já..prostě si chci užívat života a ne živořit jen proto, abych měla větší byt...36 metrů je byt maličký, ale s miminkem to zvládnete a za rok nebo dva to třeba budete vidět jinak....

yumy
19. únor 2013

@lucisuska1 miminko žádné soukromí nepotřebuje. Já jsem se taky chtěla přestěhovat do jiného bytu, ale otěhotněla jsem a už to letos nestíháme, takže počítáme, že tady ještě tak rok minimálně zůstaneme...stejně bychom dítě měli v ložnici i kdyby mělo vlastní pokoj....my se radši uskromníme doma s místem ale budeme mít na zážitky, výlety a zábavu, než abychom sice měli super byt, ale seděli bychom pořád doma a počítali každou korunu...

asineda
19. únor 2013

souhlasím s @yumy , bydlíme ve 2+1..cca 70m2, ložnici máme sice malinkatou ale byt se dá nějak popřesouvat, a představa, že budu platit hypotéku na kterou v podstatě nemám a do toho ještě prďolka..to bych si teda tu mateřskou moc neužila...ale zase je pravda , že třeba kamarádka dostávala od návštěv k narození miminka jen plínky - Mimoušovi je už 1,5 a plínek má ještě jak pro jesle 😀

yumy
19. únor 2013

@asineda my máme byt 64m2 a s jedním dítětem mi to přijde úplně v pohodě...tak do roka jeho věku, maximálně do dvou....pak bych chtěla aby mělo svůj pokoj, a do bodoucna dětí víc....ale všechno se dá....pokud bych si ale nebyla jistá, jestli to utáhnu, nešla bych do toho, protože jak jsem řekla, já ty peníze dám radši za zážitky, protože ty mi nikdo nevezme 🙂

asineda
19. únor 2013

@yumy přesně tak. V podstatě víme že tady budem bydlet ještě maximálně 3roky. S tím, že naše ložnice bude dětský pokoj a my si spojíme obývák s ložnicí ( jeden pokoj máme fakt obr). Fakt nechci oželet ,,povyražení". S mimčem radši budu chodit třeba plavat nebo tak než sedět doma a nervovat se že nemám ani na rohlík..

yumy
19. únor 2013

@asineda souhlasím....já radši budu jezdit na výlety a mít různé aktivity než trávit večery v krásném bytě u televize, protože na nic nebudou peníze...ani bych tohle svým dětem nikdy neudělala 🙂
My plánujeme se odstěhovat, protože tady platíme nájem a hypotéka nás vyjde jen o málo víc...takže víme, že to stejně přijde, ale nehodláme se stěhovat honem honem jen proto, že čekáme dítě, je nám tu dobře 🙂

asineda
19. únor 2013

@yumy no my tady platíme jen inkaso, takže by sme byli hlupáci kdybychom šli jinam..já s našima do 5 let bydlela v 1+1 s nikou, a přežili jsme 😀

yumy
19. únor 2013

@asineda tak to je jasný, to bych se taky nestěhovala 😀

bledulka
19. únor 2013

@lucisuska1 ahoj, zaujalo mě toto téma, protože jsme na tom byli podobně.. Bydleli jsme v družstevním bytě (nyní je v os. vlast.) a byl to maličký byt 2kk cca 40 metrů... Bydleli jsme tam do 4apůl a 2apůl roku dětí. Dalo se,ale do budoucna by to bylo náročné...
Nyní jsme ve větším..

chci se zeptat- stávající byt je váš v osobním vlastnictví? Nebo máte družstevní (je tam případně mžost řevodu?)

co s bytem,pokud se přestěhujete? Prodáte? (a splatíte číst dluhu? Nebo byste pronajímali? (a tím b se přispělo na hyposplátky)
nebo už v kalkulaci s penězmi za byt počítáte? (pokud ano, bacha,aby Váš odhad byl reálný-spíš to chce znalce, než se orientovat podle podobných nabídek realitek- ty mohou být nereálné..

lucisuska
20. únor 2013

@bledulka byt bychom chtěli prodat. Nakonec jsme ve fázi, kdy musíme nejprve sehnat kupce na byt, kde žijeme teď a potom kupovat nový. Oba tyto byty jsou v družstevní, ten nový bychom si museli do roka převést do OV, abychom dostali předhypoteční úvěr. S přítelem jsme došli k názoru, že bude nejlepší si ten byt koupit teď a s miminkem chvilku ještě počkat. Neumím si představit a vlastně nikdo, kdo byl tady u nás na návštěvě, kam bychom se sem s miminkem vešli. Nemáme tady místo vůbec např. místo na postýlku. S námi v posteli by spát taky nemohlo, protože máme postel 120 cm, takže jsme rádi, že se tam vyspíme s přítelem...🙂

lucisuska
20. únor 2013

@asineda Moc ti děkuji za tvůj názor..🙂 Mezi námi je jeden velký rozdíl. 🙂 Váš byt je skoro jednou tak velký jako náš. Píšeš o malé ložnici, ale velkém jednom pokoji. Nám by se sem nevešla ani postýlka, kdybychom zůstali s miminkem tady. Takže jsme se rozhodli miminko o chvíli odložit a koupit si větší byt.

yumy
20. únor 2013

@lucisuska Já jsem to hlavně asi špatně pochopila...pokud miminko ještě nečekáš, tak ti na 100% schvaluju nejdřív si zařídit bydlení! my jsme to chtěli také tak, nestihli jsme to a představa, že tohle všechno zařizuju těhotná (chceme koupit byt k rekontrukci a udělat si ho podle našich - tedy hlavně mých - představ) je pro mě fakt nereálná 🙂

siskin
20. únor 2013

@lucisuska1 ale zase dokud žádné děti nemáte a momentálně nečekáte, můžete ještě nějakou dobu zůstat v menším bytě a něco přišetřit...8 tis. na všechny ty výdaje, které píšeš je hrozně málo

lucisuska
20. únor 2013

@yumy moc gratuluji k miminku. 🙂 Miminko zatím nečekám, proto řeším to bydlení s ohledem na budoucnost. Začali jsme to řešit, protože se nám naskytl krásný byt u nás na patře. Bohužel jsou s tím velké problémy, takže nevím, jestli ho koupíme. Každopádně jsem alespoň ráda, že jsem "dokopala" přítele k tomu, abychom to začali řešit. 🙂

asineda
20. únor 2013

@lucisuska já konkrétně neodpovídala na tvůj dotaz🙂 spíš tak všeobecně na to co tady vidím- vezmou si hypotéku, mají mimouša a pak zjistí že si to nespočítaly. ty seš na tom v pohodě..kdybychom si mohli vzít hypotéku ,,jen,, 700000 tak jdem do toho..ale máme naspořeno necelých 300tis takže s tím toho moc neuděláme ☹

yumy
20. únor 2013

@lucisuska Děkuju 🙂
Ale zase na druhou stranu...ono je to asi jedno, jestli si vezmete hypotéku teď nebo za rok...protože pak skončíš na mateřské a pěnez bude ještě míň...je to samozřejmně vaše volba, já jsem to myslela tak, jak psala i @asineda - raději v malém bytě než pak žít z ruky do huby...a pokud si neplánujete nějak zvýšit přijmy, tak s mimčem už bude jen "hůř"....
Pravda je, že kdyby mi stačila hypotéka 700 tis, tak neváhám, my potřebujeme nejméně 2 mega a to půl milionu máme 🙂

lindaaax
20. únor 2013

S malými dětmi bych zůstala v menším bytě, až bych se vrátila po RD do práce, tak bych viděla, jak na tom finančně jsme a zkusila bych to řešit potom. Kamoška bydlí s 2 dětmi a manžou v 2+kk a v pohodě. Jde o to, zařídit si byt funkčně, aby se tam všechno vešlo (skříně, úložné prostory). Na doraz bych v dnešní době nejela, ale je to jen můj názor 😉

siskin
20. únor 2013

Mimochodem tady probíhá jedna diskuze, kdy si to někdo vypočítal na doraz a teď žijou jen tím, kde ušetřit a jak si na mateřské přivydělat. Já osobně bych do toho dobrovolně nešla.

lucisuska
20. únor 2013

@yumy Je to opravdu jen 700000 Kč, takže si myslím, že v porovnání s jinými to není zas až tak závratná částka. Navíc nám by ten nový byt opravdu prospěl. Když jsem si zkusila poskládat priority, jestli je pro mně důležitější mít teď miminko, za cenu toho, že budeme v malém bytečku, kde se ani nepohneme nebo koupit větší, ikdyž se zadlužíme, ale budeme mít dostatek místa. Vyšel mi z toho ten větší byt a s miminkem počkat. Je to blbost?

lucisuska
20. únor 2013

@lindaaax Podle mne záleží na tom, jak je ten byt velký. Nejsou všechny byty 2kk stejné. Se dvěma dětma bychom se sem rozhodně nevešli.

lucisuska
20. únor 2013

@siskin můžeš mi poslat odkaz na tu diskuzi prosím? Nakonec, protože se trošku změnila situace, tak nám nebude zbývat "jen 8000 Kč", ale asi 12000 Kč, když zaplatíme hypotéku a všechny poplatky spojené s bytem. Neříkám, že je to nějaké terno, ale každý holt nemá chlapa, který bude domů měsíčně donese 30000 Kč a více ☹ Snažím se mít našetřenou i určitou rezervu, takže snad by to nějak vyšlo.

aideen
20. únor 2013

@lucisuska Když jsem se nad tím teď zamyslela, jsme v situaci, ve které bys ty byla s dítětem. Jsme v městském bytě 3+1 cca 73m2. Nájem je 3500kč, inkaso 4000kč. Dohromady za provoz bytu se vším všudy (internet) dáváme 8000kč měsíčně. Teď jsme se rozhodli byt od města odkoupit. Jeho cena byla vypočítána na 730000kč. Na tuto částku si budeme brát nejspíš hypo, kamarádka z banky vypočítala měsíční splátku na ty samé peníze, jako teď platíme nájem. Takže to vyjde šul nul. Máme dvě děti, psa. Dohromady s manželem teď dáme cca 21tis měsíčně. Pro obě děti máme jak pojištění životní, tak stavebko. To samé pro sebe. A nemyslím si, že si žijeme nějak špatně. Nemůžeme si sice nějak extra vyskakovat. Ale dvakrát ročně chodíme s dětma jak na karnevaly, tak my dva sami na ples. Na dovolenou sice nejezdíme po zahraničí, ale mě naprosto stačí k relaxu odjet k tchánovi na týden na ubytovnu. Je to hodně o prioritách a o tom, zda potřebuješ nutně každý měsíc novou kabelku, nebo ti stačí koupit si novou co dva roky. Chápeš, jak to myslím 🙂 Každopádně bych se řídila tím, jak to cítíš ty. Kdyby šlo o hypotéku 2mil., tak do toho bych nešla. Ale těch 700tis? V dnešní době to není moc. 🙂 Snad jsem ti aspoň trošku pomohla. 🙂

yumy
20. únor 2013

@lucisuska to jo, ale jak dlouho chcete s miminkem čekat? rok dva? bude vaše finanční situace lepší než teď? budete mít hypotéku, ty budeš na mateřské, budete mít peněz stejně a výdaje větší....takže si ve finále myslím, že je jedno, jestli si dítě pořádíte teď nebo za rok, ty finance se nezmění, pokud nehodláte hodně šetřit, abyste měli nějaký budget na tu dobu, kdy nebudeš chodit do práce....

siskin
20. únor 2013

@aideen má pravdu, že těch 700 tis. v dnešní době není moc velká hypotéka, ale vždy záleží na příjmech domácnosti. Pro někoho je moc i 700 tis. a pro někoho málo i 2 mil. @lucisuska a nedá se ta hypotéka uzavřít na delší dobu, abyste měli do začátku nižší splátky? Po uplynutí fixace to pak můžete refinancovat.

aideen
20. únor 2013

@siskin
@lucisuska teď jsem tu někde v diskusi i zahlédla zmínku o finančních poradcích Partners. Možná by nebylo od věci se na ně obrátit 🙂 A samozřejmě popřípadě vyjednat lepší podmínky hypotéky, sdělit vaše možnosti.

lindaaax
20. únor 2013

@lucisuska To je pravda, že záleží na velikosti bytu... Ale dost mých kamarádů mělo před tím, než žena šla na RD, všechno propočítané, že vyjdou, když se uskromní, ale teď jsou překvapeni, že se všechno tak moc zdražilo... Jen jsem vyjádřila názor za sebe, že bych raději byla v maličkém bytě, ale realtivně v klidu, než mít velký, ze kterého mi hrozí vystěhování, protože nezvládáme splácet...S jedním dítětem se tam určitě vejdete a možná bych nechala to rozhodnutí až podle další situace (za 2 roky). Je to však jen můj názor, záleží samozřejmě na vás 😉

lucisuska
20. únor 2013

@aideen myslím, že situace je naprosto totožná!!! 🙂 Potěšila jsi mě svou odpovědí, že to jde...🙂 Děkuji