Menší byt nebo větší, kdy by nám zbylo méně peněz?

lucisuska1
9. únor 2013

Ahoj, moc bych vás chtěla poprosit o radu. Dostali jsme se s přítelem do určité situace a nevíme, jak se rozhodnout. ☹ Máme byt 2kk (36m2) a plánujeme miminko, ideálně dvě děti do budoucna. Teď máme nabídku koupit si za super cenu nový byt 3+1, který by byl 2x tak velký jako ten náš současný. Kdybychom ho koupili, začali splácet hypotéku, platili vyšší náklady na bydlení (voda, elektřina atd.), tak by nám při mé mateřské zbývalo asi 8000 Kč měsíčně na všechno ostatní, kromě nákladů na bydlení. (jídlo, oblečení, ostatní věci na dítě nebo pro nás, auto atd.) Nemluvím o tom, že bychom asi nic neušetřili. Jak byste prosím řešily naši situaci. Byly byste v tom malém bytě, kde by nebyli tak vysoké náklady i s dítětem (dětmi) nebo byste koupily ten větší byt, ideální pro rodinu, kde byste ale možná nevycházely s penězmi?Je 8000 Kč měsíčně na vše dost pro tří(čtyř)člennou rodinu? Děkuji za odpověď.

evaviki
20. únor 2013

@lucisuska1 8000 mesacne.. - ok, kym je to na stravu, drogerii, pripadne nejaky nakup obleceni, uz aj benzin vidim blede.. ale treba do toho pocitat aj ine veci.. spocitaj si, kolik date rocne za ruzne pojistky (pzp, havarijne, stavebne sporeni,zivotka, pojisteni domacnosti; pojisteni domu, ktore je povinne k hypoteke), rozne neplanovane vydaje v style pokazena pracka, lednice, rozbite auto, dalnicni znamka.. Ak si dobre pamatam, tak len pleny a UM ma stali mesacne minimalne 2400 Kc.. Ak si to spocitas vsetko dokopy a aj tak vam tych 8000 bude stacit, tak pak ano, kupte si vetsi byt..

aideen
20. únor 2013

@lucisuska samozřejmě, že to jde 🙂 Člověk vždycky najde něco, na čem se dá ušetřit. Já například nekupuju vůbec aviváže, peru v mýdlovém slizu, mám látkové pleny, nakupuji v bazárcích, teď jsem objednala menstruační kalíšek, nekupuju pro děti skleničkovou stravu ... opravdu se to dá, člověk se nad tím musí jenom zamyslet 🙂 A když vidím ty moje krásné smějící se děti ... vím, že bych neměnila 🙂

prdecek
20. únor 2013

určitě se to dá zvládnout, je lepší mít svůj a větší byt. Nám zbývá na měsíc 4500kč po zaplacení všeho pro tři lidi a dá se to. Člověk se musí v určitých věcech omezit, ale dá se to zvládnout. Peníze nejsou všechno.
Plenky se snažím kupovat v akcích, bereme obědy od chlapa z práce za 23kč, využíváme veškeré jídlo co se uvaří doma nebo i koupí, takže žádný zbytky. Oblečení v bazárcích, dá se tam sehnat pěkné a levně. Benzín se tedy koupit musí, to se nedá nic dělat, ale nejezdíme nikam zbytečně, jen jednou týdně na nákup. Ale je pravda, že nic neušetříme. Chlap si hledá líp placenou práci.

lucisuska
20. únor 2013

Jak už jsem psala, nám by zbývalo nakonec asi takových 11000 nebo 12000, ale spíš přemýšlím nad tím, jestli není zbytečné mít byt 3+1 teď, když jsme ještě dva...přece jen by byla ta jedna místnost úplně nevyužitá prozatím.

aideen
20. únor 2013

@lucisuska čím dřív začnete splácet, tím dřív se toho zbavíte. A teď dítě nemáte, můžete si byt vyšperkovat podle sebe, dokoupit, co potřebujete. I to blbé malování něco stojí. Už nad tím moc přemýšlíš 🙂

yumy
20. únor 2013

@lucisuska to už moc řešíš. většina lidí co má 3+1 má pokoj víceméně nevyužitý, než z něj udělá dětský pokoj, většinou je to nějaké skladiště, pracovna, atd....a pokud nechcete dítě za pět let ale za rok, myslím, že tady je na místě řešit pouze otázku - chci se stěhovat a zařizovat bezdětná, nebo těhotná, případně s dítětem? Co se týče peněz, myslím, že za rok jich budete mít úplně stejně, a buď je můžete rok dávat stranou a šetřit, nebo splácet hypotéku...

cajomilka
22. únor 2013

My jsme zatím přebytečný pokoj využili tak, že jej pronajímáme studentkám. Je to sice částečně na úkor našeho soukromí, ale pár tisíc se takhle dá našetřit. Funguje to i teď, když už máme dítě, ale je fakt, že na spolubydlící jsme měli velké štěstí. Ale tohle je možné asi jen v Praze.

cajomilka
22. únor 2013

@yumy My jsme měnili podlahy a dveře, když už jsem byla těhotná, a koupelnu jsme rekonstruovali už s roční dcerou a byl to teda děs, rozhodně doporučuju se snažit tohle všechno stihnout před dětmi (my jsme na to bohužel dřív neměli)