Měsíční/denní rozpočet na jídlo na rodinu

kateholloman
28. kvě 2017

Ahoj maminky,
jestli jste ochotne se o tuto informaci podelit,
jaky je vas mesicni rozpocet na jidlo na vasi rodinu?
Nas cil je 4000,- za jidlo na 4-clennou rodinu.
To je tedy cca 133,- na den.

Jak jste na tom vy?

soda365
28. kvě 2017

@kateholloman moc děkuji za zprávu, my máme maso jen o víkendech, přes týden max. jen třeba šunka přidaná do vařeného jídla apod.
Tuto sobotu byl např. pečený králík se slaninou + na cibuli a česneku s tvarohovým knedlíkem, hustá polévka z králičího masa se zeleninou a nočky a v neděli bylo ze zbytků králičího masa rizoto se zeleninou a hrachová polévka..

radulka57
28. kvě 2017

@luj89 koprovku ale každý rád nemá, včetně mé dcery.. a svíčkovou bez masa? no nedovedu si predstavit, jako já vařim oběd pro všechny a nedovedu si představit si nedat maso když už tu svíčkovou mám 😀 😀 Jak se dělá svíčková bez masa? to dáš vařit jen zeleninu ne a pak dáš smetanu 😀

dandaa
28. kvě 2017

@kateholloman maso kazdy den v jednom jidle,nekdy jen na pizze sunka a jindy zase treba steak.Jinak my jime hodne ryby,morske plody.Milujeme zeleninove polevky ktere vyjdou na par korun a mame je i na druhy den.

deene
28. kvě 2017

@radulka57 takv omackach jako je svickova a guláš mit maso taky musim,ale prave rajska,koprovka tak maso nesnáším :D aa stejne si omáčky nandavam bez masa,aniv polevkach ho nemam rada,zaa to takový pořádný biftek neodmitnu

letadlo13
28. kvě 2017

Jsme 2 dospělí+kojenec+batole a pod 6000,- nemožno. Nakupuje manžel, takže bere standardní týdenní nákup za 1200-1500 bez nesmyslů, plus navíc to, co má na seznamu, občas něco navíc, chřest, meloun, houby, nebo na co je zrovna sezóna. Nikdo nemá nikde obědy. U nás se jí fakt kvalitně, čteme složení všeho. Vůbec nejíme uzeniny a takové ty nesmysly typu cola, chipsy, sirupy, bebe brumík atd. Kupujeme raději 100% džusy, kvalitní čokolády, brusinky.
Drogérie u nás jsou koruny, máme měkkou vodu a čističe skoro nepotřebujeme. Plenky mám látkové.
Domácí máme skoro celoročně brambory, vajíčka i jabka, kompoty, marmelády, vlašské ořechy, v létě zelenina i ovoce, bylinky atd.

Taky by mě zajímalo, co vaříš za 4000,- jen ze zvědavosti, ono drahé nemusí být nutně kvalitní/zdravé, mnohdy právě naopak. @kateholloman 1000,- za drogérii mám snad na půl roku 😉 ani nevím...

letadlo13
28. kvě 2017

Jo, já a manžel maso nejíme, děti občas jo. Ale ty bezmasé recepty výjdou nastejno, nemyslím teda nudle s kečupem a podobné hrůzy. Tempeh třeba stojí skoro 50 kč za 200g. Mě maso šíleně smrdí, nejím ho už dlouho, ale není to abych ušetřila 🙂

radulka57
28. kvě 2017

@deene jo to jo, můžeš nandat bez masa ale jde o to že si to maso na tu omáčku stejně koupila, dyt omáčka je z masa, ta síla, chut toho masa je prakticky základ omáčky

ladyhacek
29. kvě 2017

Myslím, že reálné to je, ale udeto chtít hodně počítat. Podobná diskuze tu je > tuším 1000 na měsíc?
My dělámkaždý týden velký nákup a je to 1000-1500,- > ale jsou ta věco co vydrží déle než týden - těstoviny, rýže . . .
Nečekej však žádnou kvalitu. Vař na íce dní najednou - hodně nastavovat.
např. my měli 1 kuřecí prso a udělala jsem směs se žampiony, porku, papriky a měli jsem pro dva dospělé a jedno dítě na dva dny.
Záleží i jestli máte nějaké svoje zdroje - zahrádka, zeleniny, babičky . . .
Lepší e třeba koupit v akci dvě kuřata > vykostit > ze skelteů hustá polévka (když budeš vařit polévku tak se k obědu pak sníte menší porci hlav. chodu a zbyde i na druhý den) 4 stehna upéct s rýží a apk na 2x z prsíček něco uvařit > rizoto, těstovinový salát, směs s rýží nebo ze stehna rozdělit udělat na paprice a máš hned 8 porcí dětem dát menší a vám větší a k tomu polévka > záleží jak velcí jste jedlíci.
Musíš nejen počítat, ale dopředu vědět co uvaříš a jak tu danou surovinu využiješ.
Další třeba uzené > uvaříš z vývaru uděláš polévku > třeba manžel má rád hraškový krém ale právě z uzeného, že to ,,načichne masem´´ 🙂 a tu k večeři s pečivem. a z uzeného zapečené těstoviny

andysebesta
29. kvě 2017

Nás je pet,děti ve věku 7,5,3.Na jídlo na týden mám 1000-1200kc.Ale ty 200kc si nechávám pro strejcka příhodu.Ostatni koruny taky stranou jako další sychrovku.I s tou tisícovkou to jde.Varim na víc dní nebo jídla "zbytkace"a najíme se všichni.Neco si pěstujeme,nec o nám dá zahrada na zimu.Delame si marmelady a kompoty.a když zrovna nemám úplně co uvařit,právě z těchto zásob upecu třeba nadivajnu.a jedeme daaaaaal🙂

kacenka1111
29. kvě 2017

@andysebesta a je to zdravé? Mají děti zdravý, nebo levný jídelníček?

babanci
29. kvě 2017

Tak s těmi penězi si to neumím představit. Jsme už jen dva, ale denně kupujeme zeleninu a ovoce, maso jíme minimálně. Hodně ryby. Vaří manžel a ten se nekrotí a na peníze nekouká. Taky nakupujeme hodně ovoce vnoučatům. Dvanáct tisíc, odhaduji.

nikola_w
29. kvě 2017

My jsme 3 a pes a za jidlo se pohybujeme kolem 6tis.. nekdy min nekdy vic..

anazuzzuzana
29. kvě 2017

No, tak ja si stahla aplikaci a fakt si dva mesice zapisovala a jsem na cca 8,5tis za mesic ja a syn...hodne varim doma, ale obcas se i najime venku...hodne utracim za dobry cokosky, syry a zeleninu...nijak zvlast se nekrotim, ale ani nenakupuju bezhlave

luj89
29. kvě 2017

@radulka57 ja to psala obecne, samozrejme, ze ne kazde jidlo ma kazdy rad, o tom tahle diskuse snad ani neni 😀. Svickova bez masa se dela naprosto stejne jako ta s masem, jen proste das na talir knedliky a omacku 😉.

andysebesta
29. kvě 2017

@kacenka1111 snažím se o zdravý a samozřejmě levnější.pri nákupu jdu po ceně,ale nekupuju za každou cenu všechno.koukam kolik je obsah masa,kolik tuku.kdyz nějakou mlsku,mají radi musli tyčky nebo kukuricny trubičky.uplne na uzdě je nedržím.maji taky moooooooc rádi marcipanovy zvířátka.Ale jsou naučeni tak,ze se kupuje co je třeba.Na výletě si vyrábíme z kopítka.A jídlo zbytkové jsem myslela tak,ze kdyz mi zbudou třeba vařené brambory od oběda,udělám s nich brambor.placky k večeři a návrh každý podle chuti.kluci vesměs domácí marmelady,tvaroh se snytlikem nebo na sucho,....testoviny taktéž.nebo co najdu v lednici samotinky,nevím co s tím....je z toho jídlo z jednoho hrnce.peceme si domácí kvaskovy chleba,různé koláče.. ...co jde mixnu celozrnnou moukou.....

kacenka1111
29. kvě 2017

@andysebesta tak to je v pohodě😊 to zkusím taky...Mohla bych poprosit o recept na bramborové placky? Normálně jsem zaslintala...A opečenou cibulkou💕 dneska budou💕

khpeta
29. kvě 2017

My jsme dva + miminko (kojím, takže peníze jdou jen na plenky, vlhčené ubrousky, ...). Zvlášť jídlo rozdělené nemám (drogerii a jídlo počítám dohromady), za měsíc utratíme kolem 6000 Kč, jsou v tom třeba i zmrzliny, nějaká mňamka. Občas je to méně, občas více. Nedovedu si představit se 4000 Kč vyjít. Mohla bych taky poprosit o nějaké levné recepty? 🙂

lucie_91
29. kvě 2017

Naše rodinka je já, manžel, syn 8 let a dcerka 2,5 roku. Rozpočet na měsíc je 5-6 tisíc. Měli jsme období, kdy jsme měli 60,-Kč/den.

editah222
29. kvě 2017

Zrovna včera u nás bylo na oběd grilované kuře (cca 50,-kč) k němu pečené brambory (domácí od souseda, zadarmo) a salát cca za 30kč. Jídlo pro 4 lidi.
Takže jen oběd, který mi přišel fakt levný, stál cca 90kč (když započtu i koření, olej...).
@lucie_91 a 60kč na den si prostě neumím představit 🙂

Snažím se jídlo kupovat tak, abych nemusela nic vyhazovat a co jde a umím tak vyrobit doma (marmelády, sirupy, mražená zelenina), ale i tak dáme za jídlo celkem dost :(

mammoth007
29. kvě 2017

Tak jako da se, kdyz jsem byla sama s dvouma detma, musela jsem taky vyjit s cca 4tis. Ale jsem rada, ze uz nemusim, on ten jidelnicek za moc nestal ani rozmanitosti, ani kvalitou. Ted jsme dva dospeli a tri deti, ctvrte na ceste. A asi by me ubijelo kazdy den myslet na to, abych hlavne uvarila levne. Jen kdyz spocitam, ze minimalne jednou tydne mame ryby, ktere vyjdou pro nas pet neco pres tisicovku, pak dvakrat v tydnu nakup ovoce a zeleniny, to je dalsi tisicovka tydne. Nejime veprove maso a hovezi a skopove je o neco drazsi....do toho ja a nejstarsi dcera potravinove alergie, takze jedno jidlo kolikrat musim udelat ve trech variantach. Kdyz jsem si tenhle dotaz precetla, tak jsem si to spocitala a zjistila jsem ze pod dvanact tisic bez drogerie se proste nevejdem. Fakt vas holky vsechny obdivuju, pro me je jednodussi setrit na jinych vecech.

lucie_91
29. kvě 2017

@editah222 To je rohlík s máslem pro všechny a k tomu obvykle na oběd těstoviny s postrouhaným oplatkem např... Teď už to tak nemáme, už si to nevybavuju.

lucie_91
29. kvě 2017

@mammoth007 My jsme v té době neměli na čem jiném šetřit. Ale to jsme byli jen tři.

andysebesta
29. kvě 2017

@kacenka1111 🙂to jsem ráda.ale není to žádná věda.z uváděných brambor udělám těsto jako na splátky a placam z toho plavky.opekam na livanecniku a pokaždé se jen zaprasi😉

kacenka1111
29. kvě 2017

@andysebesta 😁 nejsem z toho moudrá👍😁

blahova_andrea
29. kvě 2017

@kateholloman my jsme masoví, takže v podstatě téměř denně. ale ani ne tak kvůli dětem, jako kvůli chlapovi 😀

kateholloman
autor
29. kvě 2017

@letadlo13 Jo, psala jsem, ze v drogerce jsou plenky a jsou tam i jine veci nez drogerka. 🙂 A teda neni to cela 1000 kazdy mesic 🙂

kateholloman
autor
29. kvě 2017

@ladyhacek Jo, delam to hodne podobne. Jidelnicek v podstate sestavuju z akci, a z jednech ingredienci se snazim vzdy udelat dve jidla.

marketakra
29. kvě 2017

Omlouvám se za elaborát, snad bude trochu přínosný. 😊

S částkou, kterou píšeš, tj. cca 1000 Kč/osoba/měsíc se podle mne vyjít dá, a není třeba jíst jen těstoviny s kečupem.
Když jsem si dělala rešerši na internetu, zjistila jsem, že existuje několik základních způsobů, jak vyjít s malým rozpočtem:
1) Rozpočítáš si peníze na den a každý den utratíš jen to, co můžeš – jídla vybíráš tak, aby ses vešla (krizový moment je, když dojde něco dražšího – máslo, olej…)
2) Rozpočítáš si peníze na týden, projedeš letáky, sestavíš podle nich jídelníček, nakoupíš podle seznamu (nezkoušela jsem, není mi to osobně blízké)
3) Jedeš na dlouhodobý průměr – hodně dobré zdroje jsou v angličtině; zadej si go google klíčové slova stockpiling, případně hezké stránky má the prudent homemaker - série Eat for 40 Cents a Day

Já osobně testuji od podzima variantu č. 3 a jsem na průměru nižším, než uvádíš Ty. Ale je to částečně způsobeno tím, že mám zahrádku – plocha záhonů cca 5m2/osoba + 1ovocný strom/osoba. Poznámky viz níže se proto týkají trojky.

Počítej s tím, že je to pracné, je to pracné, je to pracné… A zmínila jsem, že je to časově náročné? 😊

Je třeba mít jídelníček, plán a vědět, co je dobrá cena u konkrétní potraviny.
- Nesmíte být vybíraví
- Nakupovat jen základní potraviny a pouze v případě, že jsou v akci na dobu, podle expirace a spotřeby vaší rodiny. Příklad od boku: mám vypozorováno, že sýr který kupuji bývá v akci cca 1x za 2 měsíce, sníme ho doma plácnu 4kg/měsíc, expiraci má 4 měsíce = beru 10kg
- Omezit konzumaci masa jako hlavní části jídla
- Nikdo z rodiny nesmí mít alergii/bezlepkovou dietu
- Dostatečné skladovací prostory + mrazák
- Musíš hledat alternativní zdroje potravin – samosběr houby, lesní plody, šípky…; je v okolí mlýn?; na podzim zavařovat/sušit/mrazit ovoce, v nejhorším případě i to, které je v akci v obchoďáku; je v dostupné vzdálenosti někdo, kdo má zahrádku a nezvládá se o ni starat? = možnost získat ovoce za otrhání; zemědělské družstvo,
- Veškeré pečivo péct sama – chleba, rohlíky, sladké
- Jogurty a lučina - totéž viz výše
- Pokud je to možné, maximálně využívat večerních slev v hypermarketech (minulý týden jsem nakoupila brokolici po 6kč/ks, co jsme nesnědli hned, jsem zamrazila, mrkev mívají kolem 5kč/kg)
- Vařit podle toho, co je v sezóně, sledovat cenu za jednotku. (přestřelený příklad: je super, že jsou v lednu v akci jahody za 100kč/kg ale když stojí pomeranče 19,9, tak není co řešit…)
- Je dobré stanovit si cenu za kg u každé skupiny přes kterou potravinu prostě nekoupíš. Příklad: maso pouze pod XY/kg - a je jedno jaké; pak můžeš jet na průměr např. plecko stálo 70kč/kg, hranice je 90kg/kg = když koupím kolo plecka, pak mohu koupit kilo jiného masa za 110kč/kg – srozumitelné?
- Hledat nové zajímavé a zdravé recepty – příklad níže v příspěvku
- Zvyknout si na to, že se nejí to, na co mám zrovna chuť, ale to, co je doma. Vyšilování s malinami v zimě považuji já osobně za zhůvěřilost. Celá staletí se jedlo to, co bylo doma a nikdo takové věci neřešil.

Ideální je, když můžeš na systém najíždět postupně a dělat drobné změny.

Je dobré:
- Mít seznam levných jídel
- V mrazáku alespoň 2-3 krizovky, které jen rozmrazíš, když nestíháš/nemáš sílu/náladu
- Malou rezervu mimo rozpočet na občasné přilepšení si, jinak je to
- Vyhradit si jedno odpoledne jednou za čas a napéct si pečivo do mrazáku včetně sladkého, případně alternativně když pečeš, tak upéct rovnou dvojnásobek/trojnásobek a půlku zamrazit

Moje praktické poznámky:
Mám vypozorované, která potravina splňuje mé požadavky na kvalitu a u těch si hlídám akce, nebo je nakoupím, když mám cestu kolem daného obchodu.

Příklady:
Globus
má hovězí a vepřové kosti, pytel za 9kč – skvělé na vývary
mají složením dobré a levné uzeniny typu točeňák a silné párky – kdo je nikdy nejedl, hoď první kamenem, my máme něco z tohoto sortimentu tak jednou za měsíc/měsíc a půl zprůměrováno včetně letního opékání buřtů 😉

Makro
- dobré ceny na luštěniny třeba bílé fazole mívá v akci za 17kč/500g
- Rybí filé kostky balené cca po 2,5 kg – čistě bez přídavku čehokoli, nepouští vodu v akci 120kč/kg, mimo akci tuším 150kč/kg
- Mražené zeleninové směsi velká balení 2,5kg – dobrá kvalita a cena, kupuji, když nám dojde naše
- prášek do pečiva kilové balení kolem 40kč, taktéž pudink

Mlýn : Vše, kromě klasických housek peču z chlebové mouky – má více vitamínů a minerálů, než bílá, kupuji za 13kč/kg, cca 2x do roka mívá chlebovku v akci i Kaufland za 9,90

Chuťově dobrou goudu pod značkou zlatý sýr, mívá v akci Albert, obvykle 99 – 129/kg, případně malé špalky v akci v Lidlu nejlepší je, když se měsíc, dva uleží v lednici 😃
Cestou do práce máme velké sady, celý rok mají jablka za 10kč/kg a čas od času i levněji, výběr odrůd lepší než v hypermarketech.
Maso si melu sama, obvykle z plecka, když je v akci, když chci hodně libové, použiji kýtu
Dělám šunku a paštiku – ta se dá bez problémů mrazit

A dvě jídla nakonec:
Udělám tortily z chlebové mouky, z 500g jich mám 14 – 16 cena za komplet bez energií 16kč = 1,15/ks většinou nám jich několik zbyde do mrazáku
Náplň rozmačkané fazole s mletým, zakysaná smetana, salát (máme vlastní), rajče na plátky – cca 26kč podle cen rajčat, = cena za večeři pro čtyřčlennou rodinu 35kč počítám-li 2 tortilly na osobu
Je možné zakápnout i nějakou grilovací omáčkou, případně do wrapu vložit kousek balkánu

Recept na fazole z receptu výše: Na cibulce osmahnu 200g mletého masa, přidám cca 600g uvařených fazolí + trochu vody z fazolí, okořením, ještě chvíli povařím. Pak část rozmixuji a zbytek rozmačkám vidličkou, aby vznikla hrubozrnná pasta - vystačí na 3 dávky cena za celé počítáno z akčních cen a bez energií 25kč; zbytek mrazím

Včera jsme měli k večeři čočku s rýží a cibulí sypanou pažitkou – klíčové slovo pro google 😉 mujadara – jedná se o libanonský pokrm. K tomu byl hlávkový salát(vlastní) s citrónovou zálivkou. Cena cca 22kč za celé jídlo opět bez energií

andysebesta
29. kvě 2017

@kacenka1111 a z čeho?jako jak na těsto?nic jinehjiného me nenapadá.kdyz mi zbudou brambory,tak si je nastrouham na hrubém struhadle,pridám vejce a mouku (stejně jako kdyby jste dělala těsto na spalicky)a když se mi nelepi na ruce,tvaruju placky.A pecu na livanecniku😉

blahova_andrea
29. kvě 2017

@kateholloman já tu 1000 za ty výdaje i chápu. ono jednou se koupí velké balení prášku na praní, jindy žiletky na holení, pak zásoba plínek, kdo nemá na kadeřníka a šediví a že je nás hodně, tak barvy na vlasy, mýdla, wc čističe atd atd...i když člověk používá od všeho velká balení a levnější značky, tak to naskáče.