Na kolik vychází bydlení v rodinném domku?

toga25
17. bře 2015

Ahojte, mám trochu divnou otázku, ale chtěla jsem se zeptat, na kolik tak měsíčně vyjde bydlení v RD. Vždycky jsem žila v bytě, ale máme v plánu s přítelem kupovat byt nebo dům. Jen nevíme, jak moc se liší výdaje na bydlení v domě a bytě. Kolik se tak platí hypotéka a další náklady? Mohl byste mi to někdo trochu rozepsat, ať máme představu a víme, pro co se spíše rozhodnout? Chtěla bych byt 4+1, ale těch u nás ve městě moc není a teď jsme narazili na docela hezký domeček, který je velký a v hodně dobré lokalitě (na kraji města a přesto blízko do centra 🙂 Máme strach na kolik by nás vyšla hypotéka a potom třeba služby. V domě je teda plynový kotel nebo na tuhá paliva. Kolik tak protopíte ročně/ měsíčně. Nevím jak to v domech chodí, mohl by mi prosím někdo nastínit jeho situaci, abychom si udělali trochu představu? Mockrát děkuji 🙂

xpila
17. bře 2015

@toga25 Tak hypotéku ti přeci nikdo neřekne, to záleží na tom, kolik byste si půjčovali, na jak dlouho a za jaký úrok 😉

toga25
autor
17. bře 2015

@xpila s tím právě nemám taky zkušenosti 😀 Ten dům zatím vychází na 1 900 000 Kč a má cca 160m2 😀 Jasně, hypotéku si každý nastaví sám, ale vůbec nemám představu kolik jsou ty poplatky kolem 😀 Tak možná jinak, když odečtu splátku hypotéky, kolik jsou další výdaje? 😀

tulikiss
17. bře 2015

@toga25 tak s timhle ti nikdo moc neporadi ono zalezi na hodne vecech....hypoteka to prece zalezi kolik si pujcite a na jak dlouho a voda to mas asi predstavu uz ted, to je podobne a jedine jine je topeni, ale to ti nikdo neporadi protoze nevi jaky ten dum je , stary novy, zatepleny jaky jsou tepelny ztraty na jakou teplotu jste zvykly topit, cim se topi, to ti nikdo ani priblizne nerekne protoze pokud jo tak to bude pouze odhad... nelepsi je se zeptat majitele at ti ukaze treba ucty za plyn za posledni roky, pokud to neni novostavba, pokud je to novostavba tak nastudovat v projektu.

blondynka400
17. bře 2015

@toga25 hypotéku ti nikdo z nás neřekne. To zálež na pořizovací ceně, to si musíš nechat někde spočítat.
Co se týče toho zbytku to asi moc taky ne. Záleží na tom, jak je dům udělán (kvalitní novostavba, starší barák), způsob vytápění, podlahová plocha, na kolik chcete topit a atd... Za mne můžu říct, že v baráku který je na metry 3x tak velký jak náš původní byt 2+1 jsou naše provozní náklady cca třetinové. Ale my platíme extra málo, dům jsem pojala hodně "zeleně" . A prvotní investice se nám hodně vrací. Ale jestli chcete koupit něco staršího plus je tam kotel to co píšeš, za mne počítej s relativně vyššími náklady, oproti bytu určitě (ale hodně záleží jak je to veliké a na jakou teplotu jste zvyklý, každý stupeň navíc pak stojí hodě)

blauen
17. bře 2015

Ahojky, máme s manželem dva domy jeden máme na tuhá paliva + plyn + krb ...je to víkendová chalupa o místnostech 5+1 ....kde manžel platí zálohy měsíčně 1.800,- na plyn a topíme minimálně jelikož jak jsem psala jsme tam jen o víkendech a nebo topíme krbem...Přes zimu to udržujeme na 10 stupních ....manžleovi ročně vrací 10.000,-, ale kdybychom tam žili a použivali plyn dennodenně a topili plynem tak rozhodně si dokážu tvrdit, že by nás to vyšlo mnohem mnohem dráž i zálohy by bylo málo...odhad tak 30.000 ročně by to vyšlo při každodenním vytápění na 20 C. Druhý dům co máme máme hodně svého dřeva takže v dřevě ti neporadím nevím jak se pohybujou ceny na vytápění, ale uhlí na zimní období tak cca 20.tisíc plus energie, vodné stočné, poplatky za popelnice klasika poplatky jako v bytě...ceny podle krajů samozřejmě to se těžko popisuje....no a plus + samozřejmě hypotéka.....život v bytě je mnohem jednodušší, a dovolím si říct i levnější ale zase mínus bytu nemáš svoji zahrádku, nemůžeš si něco nasadit, vypěstovat nemáš kde možnost v bytě vylézt na sluníčko krom balkonu ....

blauen
17. bře 2015

@toga25 Ahojky, máme s manželem dva domy jeden máme na tuhá paliva + plyn + krb ...je to víkendová chalupa o místnostech 5+1 ....kde manžel platí zálohy měsíčně 1.800,- na plyn a topíme minimálně jelikož jak jsem psala jsme tam jen o víkendech a nebo topíme krbem...Přes zimu to udržujeme na 10 stupních ....manžleovi ročně vrací 10.000,-, ale kdybychom tam žili a použivali plyn dennodenně a topili plynem tak rozhodně si dokážu tvrdit, že by nás to vyšlo mnohem mnohem dráž i zálohy by bylo málo...odhad tak 30.000 ročně by to vyšlo při každodenním vytápění na 20 C. Druhý dům co máme máme hodně svého dřeva takže v dřevě ti neporadím nevím jak se pohybujou ceny na vytápění, ale uhlí na zimní období tak cca 20.tisíc plus energie, vodné stočné, poplatky za popelnice klasika poplatky jako v bytě...ceny podle krajů samozřejmě to se těžko popisuje....no a plus + samozřejmě hypotéka.....život v bytě je mnohem jednodušší, a dovolím si říct i levnější ale zase mínus bytu nemáš svoji zahrádku, nemůžeš si něco nasadit, vypěstovat nemáš kde možnost v bytě vylézt na sluníčko krom balkonu ....

barborka09
17. bře 2015

@toga25 Co se hypotéky týče, tak kukni na netu na různé kalkulačky kolik vám to bude vycházet.
No a co se nákladů týče, tak je to podmíněno hodně faktory - kolik metrů čtverečních dům má. Jiné náklady na topení budou u domu 100 m2 a logicky jinak vyjde dům 200m2. Taky záleží jestli se jedná o novostavbu , která spňuje dnešní normy na součinitele prostupu tepla, nebo je to třicet let starý nezateplený dům s neizolovanou střechou. prostě těch faktorů které ovlivní výši nákladů na vytápění RD je hodně. Taky třeba počítat že ten kotel vám nevydrží celý život a jednou budete muset taky pořídit nový - další investice. Držím palce ať jste spokojeni ať už se rozhodnete pro byt nebo pro dům.

madre1
17. bře 2015

Co se týče topení,záleží na tom,kde se ten dům nachází-jestli na horách,kde je větší zima nebo v nížině.Dále na tom,jak je ne/zaizolovaný,jak vysoké tam jsou stropy,kolik radiátorů tam je a obsah vody v ústředním topení-čím méně vody se ohřívá a čím kratší je obvod topení,tím lépe.My bydlíme v nížině,v domě vytápíme jen horní patro,kde jsou 3 velké radiátory v místnostech a jeden malý v koupelně.Máme plynové topení+sporák,měsíčně platíme zálohu 2500kč a pokud je slabá zima,většinou nám plynárny vrací ccca 6000kč.Topíme na 21,5 C. 😉
I s voudou,elektřinou,poplatky za rádio a TV,bych to odhadla na 5000kč/měsíc.Do toho ale nepočítám to,kolik utratíme za celoroční údržbu domu a zahrady. 😉

tulikiss
17. bře 2015

@toga25 a k te hypo, jenom nastrel pokud by cena nemovitosti byla 1,9mil., a vy si braly 90% to je cca1,7mil, tak je to na 30 let splatka asi necelych 8 000, pokud by jste si braly 100% tak je to cca 9 000

berenika39
17. bře 2015

To je tolik aspektů, že asi nebudou dva podobné názory.
Platíme 3000,- plyn, 1000,- EE, plus vodu - 80,- kč za kubík. Nic víc. (tedy trochu hypku).
Ale na starším je stále co dělat navíc - opravovat, dodělávat, měnit....takže i to je potřeba zahrnout do nákladů - někdy to nebude ani kačka za měsíc a pak přijde něco za 20.
Takže spíš si to nastavit tak, aby byla stále rezerva a nevydali jste se totálně z posledních peněz.

deathy
17. bře 2015

Ahoj, tak trošku ti můžu popsat jak je to u nás.
Máme rodiný řadový domek se zahradou na Praze - západ (cca 15km do Prahy). Je podsklepený, vlastní kotel na tuhá paliva. Topíme dřevem. Počítej tak cca 1000,- za kubík dřeva. Letos nebyla tak tuhá zima, tak si myslím, že rok 2014 potažmo 15 jsme v topení tak kolem 20 tis. a to ještě manžel shání dřevo tak nějak bokem.
V "přízemí" bydlí máma sama. My si v roce 2013 přistavili svoje vlastní patro. Máme to financované ze stavebního, takže tam ti nemůžu říct jak by to asi bylo u vás. Každopádně my to máme na 9 let za 3500,- měsíčně.
Jediné co máme společné je to topení. My máme navíc u sebe i krbový kamna, takže se né vždy vytápí celý barák, když dole máma není.
Náš "byt" má cca 100m2, dole je to o něco větší.
Celkem máme poplatky měsíčně za obě rodinny za provoz baráku cca 7600,-. Je v tom elektrika, voda, TV, telefonní služby, rozpočítaná popelnice (ročně 1500,-), 500,- dáváme obě rodiny do fondu oprav, je v tom i částka za pojištění... my si navíc platíme oproti mámě ještě i satelitní televizi. Ale to už jsou takový ty detaily.

No, snad ti to alespoň trošku něco řeklo.

toga25
autor
17. bře 2015

No asi se zeptám teda na ty účty 😀 Doufáme taky že ten dům ještě o něco slevní, už je na inzerci min půl roku 🙂 Vím že je to strašně těžká otázka 🙂 Mě jde o to, abychom nekoupili dům a pak nejedli omítku, ptž s tím, že u nás ty byty 4+1 nejsou extra dostupné, to vidím, že budeme pořád v podnájmu ☹ Ach jo ☹

blanka.k
17. bře 2015

@toga25 Jak se psalo, záleží na zateplení domu, jestli je to samostatně stojí, řadový, jaký má tvar, jaká okna atd... (naši na vesnici by prý protopili za 2x 2+1 asi 40.000, kdyby netopili svým dřevem, mají starý, nezateplený barák, okny táhne) Každopádně kromě hypotéky je potřeba si nechat peníze na zápis do katastru, poplatky realitce, za právníka, který projde veškeré smlouvy. Může se ještě platit za odhad ceny nemovistosti, pak pokud hypošku schválí , nemusí dát 100% ceny, ale třeba jen 80-90%.... určitě budou chtít pojištění plátce hypotéky, pak samozřejmě pojištění domu + domácnosti... to vše jsou položky v řádech tisíc...
Každopádně bych ještě doporučila si vzít na místo nějakého stavaře, který zkoukne stav domu atd.....a případně ohalí věci, které by vás brzy mohly vyjít na nepěkné peníze 😉

berenika39
17. bře 2015

@toga25 o ceně určitě jednejte! pokud potřebují majitelé prodat, půjdou s cenou dolů. My ted takhle koupili domek o skoro 30% méně, než byla původní cena na netu, když jsme si ho našli.
A ty zálohy - to se dá dnes docela dobře ošetřit - nastavíš, po první zimě, sezoně, necháš odečíst a spočítat a můžeš je upravit, abys potom za rok nedoplácela příliš. Mám to ted v plánu🙂

toga25
autor
17. bře 2015

Děkuju moc holky za tipy a rady, určitě to s mužem probereme a uvidíme, doufáme že i oni každou chvíli půjdou smai s cenou dolů. Ještě se zeptám známé, ptž se na něj před půl rokem byli dívat, nakonec kupovali jiný, ptž chtěli velký pozemek a on má jen meší kolem domu. Tak snad mi řekne i ona nějaké poznatky 😀

86radka86
17. bře 2015

@toga25 my máme hypotéku na 1 720 000 (27let) a platíme 8 500,- do toho kotel na tuhá paliva - měsíčně dáváme na stranu 1 700,- ... voda (platíme jen vodné) 400,-... elektrika 1 500,-.... sipo 190,- (televize, rádio) ...... hypotéka je braná na tří generační vilu o bytech 4+1, sklepení a půda... náklady jsem napsala na provoz jednoho bytu...

alcar
17. bře 2015

Hypo 1,4 mil - splatka 7tis, dale 1600 elektrina, 2200 plyn, vodne 1300 ctvrtletne. Plus nejaky ten internet, pojistka. 😉

martiska36
17. bře 2015

přidávám u nás - pro představu: domek 4+1, Brno, cca 120m2, zálohy vody 800Kč/měs, plyn 2500 Kč/měs, el.2200Kč/měs, telefony+ internet 600Kč/měs, bez hypo, upozorňuji, že mezi opakující se platby ještě 1x ročně pojištění nemovitosti a domácnosti, daň z nemovitosti.

sasanka033
17. bře 2015

@toga25 ahoj, muzu se zeptat odkud jste, ze takovy dum vyjde tak levne? o tom si my muzeme nechat leda zdat...byt na vasem miste, koupim to kdyby nevim🙂 diky🙂

hany_bany
17. bře 2015

Co se týče hypotéky, tak ještě taky záleží, kolik máte naspořeno. Pokud si vezmete hypotéku na méně než 85 % ceny domu, tak bývají nižší úroky 😉
A existují na to na netu kalkulátory...

blahova_andrea
17. bře 2015

hypotéku ti takto nikdo neřekne. každý má jinou startovací čáru a pak i jiné podmínky u banky. řeší se to dost individuálně. a co se týká nákladů na bydlení, tak je to totéž. jde o velikost, zateplení, vaše požadavky na teplotu, u vody zda je tam studna nebo ne, jak často se koupete, kolik vás bude, elektřina také...kolik spotřebičů, jaké třídy...takto je ten dotaz šíleně obecný a ať si tu napíšeme cokoliv, tak vaše realita si buď jistá, že bude úplně jinde

sannnya
17. bře 2015

Tak hypo vás ori vyjde pod 10 tis měsíčně, pokud to budete financovat celé hypo na 30 let, mám velký dům-prvorepublikovou vilu 2 patra každé něco málo přes 100m2 a topení plus ohřev vody plynem mě stojí měsíčně 3500,-,el. 1000,- a vodu mám na 1000,- ale to mi většinou dost vrací, pojistka 3500,-, daň cca 1000,-......upozorňuju, že s tím topením a vodou docela šetřím, takže žádná sahara doma. Dům je nezatelený a má plastová okna.

78marcela
18. bře 2015

@toga25 hlavně musis taky myslet na to, že pokud je to starší dům, tak se na něm může kdykoliv něco podělat. A údržba je docela drahá. Dřív nebo později bude třeba spravit střechu, fasáda taky nevydrží věčně, když budeš měnit okna, na domě jich je vždy víc jak v bytě, navíc když mění okna celý panelový dům, tak je to mnohem levnější.
Vidím to u našich, před 25 lety koupili starší dům, opravili, prestavěli a teď po těch letech už právě měnili okna, znovu fasádu.. A to je pořád dokola na domě furt něco. Ta údržba je dost drahá.
My to teď taky řešíme, mám pozemek, chtěli jsme původně stavět, ale teď spíše směřujeme k tomu bytu. Jednak se koupi bytu nezadlužíme, a jednak náklady na bydlení jsou v revitalizovanem bytovém domě mnohem nižší. Takže abychom se nemuseli stresovat co bude, když jeden z nás třeba přijde o práci, že o dům přijdeme... Takže u nás velmi pravděpodobně vyhraje byt.

lenka5731
18. bře 2015

my mame starší dům a náklady na provoz včetně internetu a popelnice jsou 4500 Kč /měsíc (když to rozpočítám). Teď před pár dny jsem si to pro sebe zrovna počítala a zohlednila jsem dvě poslední zimy, které pravda byly prý docela mírné. Ale jak už bylo řečeno, na starším můžou přijít kdykoliv jakékoliv opravy, jeden měsíc nic a druhý měsíc dvacet tisíc, takže rezerva nutná.

pouzarovaj
18. bře 2015

@toga25 My si brali hypo před 5 lety na necelé 2 mil. na 25 let, 100% (pěníze co jsme měli jsme ivestovali do počáteční rekonstrukce) u velké banky, s pojištěním jsme platili hypo skoro 14 tis./měs., teď se měnila fixace a díky nízkým úrokům jsme o 3tis. měsíčně níž. Takže úroky ti dělají na splátce strašně moc (do těch se ale počítá všechno možné - typ pracovní smlouvy, výdělky atd. - musíš se poradit v bance, protože takhle ti to nikdo nemůže přesně říct). Jinak další náklady - topení - záleží na zateplení nemovitosti, oknech, dveřích atd. - my máme plyn + krbová kamna - máme 2500 tis.zálohy plyn (teď topíme většinou na 21 stupňů - vloni nám vraceli dost peněz, letos asi budeme něco málo doplácet) + dáme ročně tak 4 tis. za dřevo (to si ale přitápíme v obýváku i na 25🙂) ). Topení na tuhá paliva je rozhodně levnější, ale pracnější. Voda 200/měsíc (platíme pouze vodné), elektřina 1500,- (vrací nám každý rok), tel, radio 200,-. Pak pojistka 1x za rok, daň z nemovitosti... Ale musí se počítat s tím, že pokud je to starší dům, pořád bude co opravovat - neustále budou nějaké investice.

hapovab
18. bře 2015

@toga25 tak jen pro představu ti napíšu jak to vidím já, my si teď budeme brát hypotéku 1,7 mil. na 28 let a měsíční splátka bude 6900kč. Jinak co se týče topení v domě tak záleží čím budete topit. Záleží na tom jak je dům velký a zateplený ale myslím že v domě protopíte plynem tak 30000kč ročně (odhad podle toho že my teď v bytě 76m2 protopíme ročně cca 17000kč),ale žádné vedro to nebude, kotel na tuhá paliva je fajn když máš možnost dřeva zadarmo, pokud budeš topit jen uhlím tak to je na topnou sezonu tak cca 18000kč. Elektrika je hodně individuální ale to si myslím nebude o tolik více než v bytě (záloha tak 1000kč měsíčně).Tohle je moje zkušenost, teď budeme stavět dům tak jsme taky propočítávali. Zase si říkáme než platit 6000kč nájem cizím, tak radši hypotéku za vlastní.

pkolin
18. bře 2015

Hypo 2,5 mil. (stavěli jsme nový dům 5+1 podkrovní) - splátka 10,5 tis, elektrika cca 3.800,-/měsíčně (máme tepelné čerpadlo, takže je v tom naprosto vše, teplá voda, topení, svícení atd. jen vařím na plynové bombě), pojištění domu cca 2100,-, pojištění domácnosti cca 2.000,- oboje ročně, stočné 444,- měsíčně, vodnu máme ze studny. Takže to podle mě není nic moc hrozného oproti bytu, ale záleží, jak to ze začátku vše nastavíte a do čeho investujete (zateplení, tepelné čerpadlo atd.). Na topení fakt hodně ušetříme díky tepelnému čerpadlu, mám ráda teplo (24 st.) a topit plynem to bych se nedoplatila 🙂

adeden
25. bře 2015

Máme postavený nový domek.
Topíme na dříví z vlastního lesa - trošku makačka - ale je to naše každoročně ušetřená dovolená u moře.
Za elektriku platíme 1720,- to jsou naše veškeré výdaje ..

edeltraut
9. dub 2015

My bydlíme v přestavěném domku 5+kk, podlahová plocha asi 150m2. Topíme dřevem. Elektřinu platíme 2500,-, vodu 500,- (zde to mám přestřelené, protože platíme pouze vodné), jinak náklady na topení jsou ročně kolem 10tis. - dřevo si děláme sami, pojišťění domu 2000 ročně

arokys
20. črc 2017

@toga25 Někoho vyjde topení na 70 000,- Kč, někoho na 3 000,- Kč za rok. Bezobslužně.

https://www.youtube.com/watch?v=7-zgQvD8BgU