Názor na nás rozpočet. Kde bychom mohli ještě ušetřit?

lulululu11
5. zář 2022

Ahoj holky,
díky době, která nyní je, jsem začala poslední dobou přemýšlet nad rozpočtem naším, zapisovala jsem výdaje a tohle my vyšlo. Jsme 2+1, máme dům na hypotéku, máme cca půlroční rezervu..ale stále si říkám, kde bych mohla ještě ušetřit. S výdaji tučně označenými nehnu, přijde vám rozpočet ok? Nebo vidíte někde prostor, kde bychom mohli ještě ušetřit?
Za 7let nám končí fixace a chtěli bychom tam vložit co nejvíce peněz, aby se nám po fixaci splátka nezvedla šílený způsobem 😬

j.a.n.i
5. zář 2022

@lulululu11 A jinak mi taky prijde zbytečně drahy ten net s tv, jinak ok.

martinka_33
5. zář 2022

@lulululu11 jednou jsem mela auto v opravne, tak jsem se jedno odpoledne rozhodla ze teda pojsdu pro deti MHD, přísahám že to byl výlet na dve a půl hodiny! Autem je to.v odpolední spičce na hodinu.

evculinda
Autor odpověď smazal
Zobraz
evculinda
5. zář 2022

@lulululu11 na stavebku urok 6,3%, to je prosim kde?

pabka
5. zář 2022

@martiniquest mockrát díky, mrknu na to!

lulululu11
autor
5. zář 2022

@j.a.n.i GE Moneta, teď tam je ještě více co jsem koukala

krisstina93
5. zář 2022

Tv a internet máte strašně drahý, my to máme tak za čtvrtinu ceny. Možná by se dalo stáhnout pár korun na jídle, pro 3 lidi mini přijde dost, ale záleží kde jíte no, jestli si vaříte nebo chodíte někam na meníčka. No a pak to šetření na dárky, dovolenou apod, to by se dalo zkrouhnout, třeba nejezdit každý rok na dovču k moři no, ale záleží čeho se chcete a nechcete vzdát.

cuuza
5. zář 2022

@lulululu11 To ale není skutečná úroková míra, ta je 2,5% a k tomu platíš vedení účtu atd. Si to chválně hoď do té jejich kalkulačky... Celkové zhodocení je dost bídné.

levandule_k
5. zář 2022

Stavebko: úrok 6,3 % nebo teď je reklama v Monetě tuším na 6,55%, je zhodnocení bez daní a poplatků při spoření 1700 měsíčně od ledna. Tedy 20 000 Kč za rok. Ten úrok dělá statní podpora, která je 10% z vložené častky, max. 2000 Kč. Poplatek je 27 Kč měsíčně u Monety. (Většina spořitelen ho má, když stavevbko trvá celý rok něco málo přes 300 Kč.) Navic vláda uvažuje, že podporu zruší, už se o tom uvažovalo loni, pokud se tak stane, bude to konec stavebního spoření v ČR, protože to nebude výhodné.

Dávat na jedno stavebko 5000 ķč, měsíčně je nesmysl. (Státní podpora se připisuje na rodné číslo.)

j.a.n.i
5. zář 2022

@levandule_k tak predpokladam, ze je to na 3 stavebka, ale i tak je ten urok nesmysl, to plati tak masimalne prvni rok az dva, pak už ne

levandule_k
5. zář 2022

@j.a.n.i Nemám zdání, jestli to mají na jednom nebo na dvou nebo na třech. Zakladatelka psala stavebko, je založené nikoliv stavebka jsou založená...

marketka_m
5. zář 2022

S cim jde hnout je zajiste jidlo...a tv i ternet..ale to uz zde vaichcni pisou...ji ak super ten cil mimoradne zaplatit hypoteku... Po tech sedmi letech kolik vam jeste bude zbyvat splatit a kolik mate cil dat mimoradnou?

daruna
5. zář 2022

Takto velkorysý rozpočet nemá každý, ještě je v něm započítané spoření, ubrat se dá téměř z každé položky pokud by to bylo z nějakého důvodu nutné. Trošku nechápu smysl takového dotazu.

dura175
5. zář 2022

@daruna Smysl dotazu je asi takový, že ti můžou rady zvenčí pomoct se na svoji situaci podívat jinak, dostat srovnání a přemýšlet, kde mám já rezervy a kam jít už nechci nebo nemůžu. Možná by ses divila, kolik lidí nemá přehled o financích a pak koukají jako puci, když si spočítají, kolik utratí třeba za kafíčka, nebo pitchoviny z pepca.

marketka_m
5. zář 2022

@dura175 jo souhlas.. můj manžel taky je typ, co po mne potopa, ale souhlasil se zapisováním, někdy kouká, kde co kolik šlo...
já ve svém seznamu mám ještě dalších X položek.... typu pojistka auta, pojistka dům, technická auto, výdaje na auto - opravy nebo kdoví co, popelnice - vše mám rozpočítáno na měsíce i kdyby po 200 kč.. protože pak najednou v říjnu je pohroma kolik bylo toho třeba zaplatit, takto si krásně obálkujeme a funguje nám to

daruna
5. zář 2022

@dura175 Napsala jsem, že nechápu smysl dotazu, ale to je to psané slovo, nechápu proč se na takovou věc ptá, když si víceméne žije velice dobře, přehled o financích asi má dobrý. Co tím chtěl básník říct, pochlubit se, že se mají dobře? Tady nejdeo to, že peníze mizí v černých dírách, tady jde ubrat z každé položky.

marketka_m
5. zář 2022

@daruna třeba můžeš napsat z které jak konrkténtně, možná autorka neví jak.. jejich cílem je splatit hypo čím nejdřív tak jak dostane od tebe nápad jak to zkrouhnout a místo 5 tisíc šetřít 10 tisíc, bude určitě ráda.. protože dát mimořádně za těch sedm let našetřených 420 tisíc nebo 840 tisíc je rozdíl 🙂

j.a.n.i
5. zář 2022

@marketka_m No, ona je spis otazka zda se vyplati splacet hypo co nejdriv.

veroniquecz
5. zář 2022

@j.a.n.i souhlasím.

lulululu11
autor
5. zář 2022

@daruna ano, nežijeme špatně, nestěžuju si, oba dva pracujeme a myslím, že se mzdou nejsme ani v průměru platů ČR...chceme co nejdříve splatit hypotéku a v době fixace alespoň vložit co nejvetsi částku z důvodu vysokých úroků a abychom byli pak schopní normálně žít ,máme úrok 2%, a je sakra rozdíl, když nám dají třeba pak úrok 6%, toho se bojíme.
V této diskuzi jsem zjistila, že utrácíme velmi za jídlo, podle názoru holek, zkusím si psát každou položku a přijít na to, kde je problém a ano, jestli mi to ušetří třeba jen 3 tis měsíčně , ročně to je 36, za sedm let 250 tisíc! 🙃 Nevedela jsem, kolik ostatní rodiny projí, nikdy jsem se o to nestarala, nezajímala 🙂

lulululu11
autor
5. zář 2022

@j.a.n.i
@veroniquecz když byli úroky do těch 3%, tak můj názor je, že se to nevyplatilo, ale nyní, při těch úrokových sazbach ano, alespoň my poznáme rozdíl, zda měsíčně platíme za hypo 12 tisíc, nebo 18 tisíc, zvlášť, když v budoucnu plánujeme ještě jedno dítko...takhle můžeme alespoň zajistit, že po vložení určité částky nám alespoň měsíční splátka zůstane stejná 🙃

hezz17
5. zář 2022

@j.a.n.i taky jsme dospeli k nazoru, ze s dnesni inflaci je hypoteka skoro jako dobre sporeni 😀

brunetka11
5. zář 2022

@lulululu11 Jsi dobrá, máte to postaveno velmi rozumně.
Jídlo máš s drogerií, i tam to odpovídá nákladům na počet lidí v domácnosti. Asi i můžeš něco ušetřit, ale jestli u toho ještě pracuješ, tak to by už bylo na hraně.
TV jsi vysvětlovala, ale stejně bych to O2 nebo nej.cz zkusila znovu.
Ta “dovolená”, respektive náklady na prázdniny - ve skutečnosti bych tam klidně přidala min 2-3 tis., kdyby bylo z čeho.
Upřímně? Pokud bych zvažovala při podobném budgetu změnu, tak jen formou zvýšení příjmů.

marketka_m
5. zář 2022

@j.a.n.i no pokud ma urok treba kolem 2 procent...po deseti letech bude dluzit 1.5 ml ...pokud urok novy by byl treba pet jenom...bude vracet majland... Takze ja bych tam radeji ty penize vstrcila..ale to uvidi az pri konci fixace

marketka_m
5. zář 2022

@hezz17 zalezi...pokud nekdo bral hypo s urokem minimalnim...a po fixaci mu urok nabehne na jednou tolik...tak je to drsne co bude vracet...takze neni to tak cernobile ..dle mne

veruuu_kubesovic
5. zář 2022

Určitě by šel levněji internet, na stavebko bych posílala min, a jídlo? To jíte denně v restauraci?

zizkmi
5. zář 2022

@lulululu11 TV a internet je vazne palka. Ale osobne bych rozdelila drogerii a jidlo na dve kolonky. Je jasne, ze 15000 neprojite, protoze cast je drogerka, ale jak velka. Je rozdil krem za 100,- a za 1000,-

alpakovo
5. zář 2022

@lulululu11 taky jsme měli problém se signalem,ted mame od tmobile, ale vedeny pevnou linkou a super. To co ty das za tv a net,mam ja za dve televize, internet a 3 pausaly telefonů

hezz17
5. zář 2022

@marketka_m ano, nemam ten ekonomicky vhled. My mame ted na 3 rok 2.49 a pak na zbytek mame rezervovany urok 2.69. Takze u nas treba se to ted naraz uz nevyplati.

marketka_m
5. zář 2022

@hezz17 tak u vas asi ne no...ale autorka ma dum takze ptepokladam 4 mln... A z uroku 2 skocit na 5 bude mazec... Ten dluh bude xnasobny ☹ modlit se aby uroky klesly