Práce nebo dítě?

sarahladynka
7. črc 2016

Milé maminky, mám takové dilema.Jen by mě zajímali Vaše názory.Mám téměř 4 letou holčičku a chtěli jsme mít další dítě do tří let od sebe. Bohužel z finančních důvodů jsme si to nemohli dovolit.Ted jsem v práci, již skoro rok, finance se zlepšili a já chci druhé dítě. Na jednu stranu je mi blbé přijít o opravdu dobrou práci. Ale na druhé už silně toužím po dalším dítěti. Tak se ptám, mám ted smlouvu na dobu určitou ještě do jara, kdyby bych měla druhé dítě tak mi to akorád vyjde. Když bych rok počkala, měla bych smlouvu na dobu neurčitou a jisté místo, ale malá už by měla téměř 6 ato už mě přijde zase dost velký věkový rozdík..Rěšily byste práci versus dítě hned  díky

martiniquest
7. črc 2016

Skutečně máš jistotu, že rok čekání bude znamenat jistotu smlouvy na dobu neurčitou? Trochu se bojím, že jistotu nemáš nikdy, v tom případě bych dala přednost dítěti.

lusesita25
7. črc 2016

A kde mate jistotu ze otehotnis hned po prvnim pohlavnim styku? Normalne se zacnete snazit a toto bych resila az se ti potvrdi tehotenstvi u gynekologa a budes vedet, ze je miminko vporadku. 😉

jika10
7. črc 2016

Já bych dala přednost dítěti. Práce není všechno a navíc nemáš jistotu, že ti smlouvu prodlouží. Mojí ségře taky slibovali, že jí smlouvu prodlouží a nakonec 4 dny před koncem smlouvy jí řekli bohuže snižování stavů. Na tohle bych se u zaměstnavatelů opravdu nespoléhala

alisek
7. črc 2016

@sarahladynka co se rozdílu věku u dětí týče tak už je to jedno, už rozdíl 5 let je dost a děti se moc nesejdou, tak bych už věk neřešila, 5 nebo 6 let to už nehraje roli. Rozhodovala bych se podle svého pocitu a jak píše někde nade mnou, není jisté že otěhotníš hned na první druhý pokus.

sarahladynka
autor
7. črc 2016

Já hřeším trochu na to, že první dítě se nám opravdu povedlo na první pokus. Ale samozřejmě druhé není první..

andreaandrejka
7. črc 2016

Já bych se začala snažit a řešila bych to, až by to bylo aktuální. Finančně píšeš že jste na tom dobře... Nikde není napsáno, že otěhotníš hned a když, tak to bude vyřešené 🙂 Hlavně to nehrotit a v klidu 🙂

agentkadaisy
7. črc 2016

Šla bych za srdcem. Co by bylo, kdyby peníze nehrály roli? Co bys cítila? 🙂 a za tím bych šla. Peníze a prace se vždy nějak vyřeší. Nestojí za to kvůli nim trápit svoje srdce 🙂

marcicek84
7. črc 2016

osobně bych počkala jak se to vyvine v práci, mít určitou jistotu kam se po druhém vrátit je plus...navíc jak jsi psala, že jste na tom finančně dobře nebyli, tak bych asi neřešila rozdíl mezi dětmi 5 či 6 let...víš co, je krásné mít děti, ale člověk je musí uživit a pořidit si je tak, aby třeba pak se výrazně nemuselo omezovat starší dítě...Ještě bych tedy při tvám plánování přihlídla k tvému věku, pokud máš čas, ti nic neuteče...

anetka1701
7. črc 2016

Pokud máš jistotu smlouvy na dobu neurčitou a toho, že se budeš mít po rodičáku kam vrátit, ta bych počkala... Asi půjdu proti proudu, ale já sháněla s holkama po rodičáku práci sakra dlouho (a to jsem odcházela ze středního managementu), takže po svejch zkušenostech bych brala spíš ty jistoty do budoucna... jestli budou děti od sebe 5 nebo 6 let, to už je fakt jedno...

nutricnihodnota
7. črc 2016

Jestli nejsi stará, tak bych počkala. Věkovej rozdíl vůbec neřeš, žádnej není univerzálně ideální. Já bych teda s dětma nechtěla žít, z ruky do huby.

eimmy
7. črc 2016

já bych rozhodně počkala, těch pár měsíců už není takový rozdíl. Jestli by jsi dostala práci na dobu neurčitou tak pak se máš kam vrátit po mateřské.... ono v tuto dobu sehnat slušnou práci co člověka baví není tak jednoduché. A jestli jsem to dobře pochopila jste na tom ted finančně v pohodě díky tomu že chodíš do práce.... ted bych si ještě něco našetřila za těch pár měsíců do jara a pak se začala snažit... ono na penězích záleží né ze že.. těžko bez nich když si pak musíš rozmýšlet zda můžeš dětem něco pořídit či na to nemáš... a pást se asi na louku nepůjdete.. 😉

micaella23
7. črc 2016

Pokud jste s manzou za jedno a chcete dite, resila bych dite, z prace si jeste nasetri, uzijte si dovcu a zacnete na tom makat🙂 to ze budes mit smlouvu na neurcito je fine, ale prijdes tam za par let zpet, budes tam tyden a vypoved z nejakeho nesmyslneho duvodu muze pristat na stole take, parkrat jsem to zazila a ted se to mozna stane i me a to slycham zvesti co jsem teprv rok doma ( i jde o jinou firmu).. Nechci strasit, jen upozornuju i na tuhle variantu,.. proste bych v tomhle myslela na rodinu, pokud si na ni zakladas, myslela bych na sve zdravi, na svuj vek, kondici, nez myslet na smlouvu no🙂))

lenkaluk
7. črc 2016

Vydrz par mesicu a az budes mit jistou dobu neurcitou, zacnete se snazit. Je dulezite mit dobrou praci a vedet, ze se mas kam vracet. Nechci taky strasit, ale prvni dcera k nam taky prisla na prvni pokus a o druhou, co ted cekame, jsme se snazili rok.

luciferkaklaris
7. črc 2016

Ahojky, já bych přihlédla k tvému věku a když tak počkala na tu smlouvu 🙂

kaja2016
7. črc 2016

No tak smlouva na dobu neurcitou se da preci ze strany zamestnavatelevypovedet, to zadna jistota neni. Naopak, pokud si Vas ceni, tak Vas po druhem diteti klidne prijmou znovu. 😉

78marcela
7. črc 2016

Dítě by mi bylo přednejsi. Dost jsem přemýšlela, mám to v podstatě to samé, mam slíbený návrat do práce, kterou jsem vždycky chtěla, kde jsem byla spokojená. Za rok mám nastoupit. Měla bych hodně jistou práci, v dobrém kolektivu, spokojenost..
Nenastoupim, mám utrum.
Ale rozhodla jsem se zkusit druhé dítě. I když je to pro mě konečná, pokud se povede, tak už se tam nevrátím. Ale zase holt bude jiná práce. Ale rodina je prostě důležitější.

sarahladynka
autor
8. črc 2016

Holky díky za komenty, no věk už není také nejlepší, za měsíc 32, a vím že čím později, větší rizika atd..No každopádně velmi silně tu touhu pociťuji, a nemůžu se dočkat až moje malá bude s bratříčkem nebo sestřičkou. Každopádně, jsem si uvědomila, že mi tu v práci říkali, že tady se nikdo po mateřské nevracejí, tak je možné že budu mít smlouvu na dobu neurčitou, ale práci jistou nebudu mít.
Možná jsem si i sama odpověděla 🙂

kaja2016
8. črc 2016

No to mi neprijde uplne legalni, ze " po materske neberou zamestnance zpet"🙂 Nechapu proc. Leda kvuli detem, vypadkum v nemoci atd. Tak po materske mate vlastne uz ted.

terezapetrova
8. črc 2016

@sarahladynka z vlastní zkusenosti vim, ze na tohle se rozhodne hresit nevyplaci 😉

zuhur
8. črc 2016

@sarahladynka ano, bohužel jsou místa kde matky po návratu z MD opravdu nechtějí. Zařídila bych se podle toho jak to cítíte s manželem. Jinak i druhé dítko se může zadařit na první pokus - mluvím ze zkušenosti 😉
@kaja2016 ve firmě kde sem pracovala se návraty maminek z MD většinou nepodaří. Když nebudu brát v potaz, že firma "nepodporuje" zkrácený úvazek z důvodu špatného sledování výkonnosti zaměstnance (ano, takhle pitomou odpověď jsem dostala), tak se většinou těsně před nástupem z MD nastaví podmínky, které není většina matek schopná akceptovat. Takže vlastně "donutí" zaměstnankyni aby dala sama výpověď.

sarahladynka
autor
8. črc 2016

Ano o tom jsem slyšela.Pracuji v seriozní firmě.Nastoupila jsem sem po mateřské,práci jsem si našla celkem rychle. Ale chápu, že pokud tu bude jiná paní tři roky, a bude svou práci odvádět dobře, že to není tak lehké práci uvolnit. Jen je mi to trochu blbé, že jsem nastoupila a po roce a půl bych odcházela..Ale slečna přede mnou odešla již do roka - otěhotněla 🙂

yerry
8. črc 2016

@sarahladynka no kdyby to opravdu mohlo vyjít tak jak bys potřebovala. S první dcerou jsem otěhotněla přesně v čase který jsem potřebovala. Tak jsMé si naplánovali daruje Dítě a povedlo se... ale bohužel pak prošlo zklamání. Potratila jsem a čekala Dlouhé dva roky než se nám znovu zadařilo. ... těžko radit. .. kdysi bych ti řekla ať si pojistíš práci a pak máš Dítě. Ale dnes tvrdit že žádný prace není dostatečnou kompenzaci za to že nemůžeš mit Dítě. ... podotýkám ze Já mám práci který mne opravdu moc baví a ze se mi bude na mateřského stýskat. .. ale nikdy bych ji nedala přednost před rodinou... byla jsem ráda že Mé dětmi budou mit věkový rozdíl 3 roky ze si budou rozumět a nakonec mam termín porodu po 5 narozeninách Mé prvorozene a vím že to bude stejně jako u mne a mého bratra nebo i u manžela a jeho bratra... jako sourozenci si budou rozumět až v dospělosti. .. Já s bráchou i manžel se svým bráchou Máme rozdíl 5 let a v dětství jsme si prostě nerozuměli. ... nečekala bych

kaja2016
8. črc 2016

To, ze nechteji treba zkraceny uvazek bych pochopila, ale ne z toho duvodu, co uvadi. Jako ono to neni lehke mit zamestnankyni s detma, protoze pri nastupu kazda rika, ze na pripadne marozeni ma hlidani a pak prd. A pak tu praci za ni musi delat nekdo jiny, kdo je nastvany, protoze musi delat prezcas, obvykle nezaplaceny. Ale tak by mel zamestnavateli to nejak vykompenzovat stat, porad vsichno mluvi o podpore materstvi a ve vysledku mama s detma nemuze najit praci.

sarahladynka
autor
8. črc 2016

Yerry, myslím, že život je nevyzyptatelný.Člověk plánuje. Po čtení kometnářů, raději neplánuji. Cítím, že by to mělo přijít co nejdříve, aby si děti trochu rozuměli. Já to beru ten věkový rozdíl zase jinak.Myslím, že si spolu můžou hrát i tak. Mám sestřenici o 5 let mladší, a vždycky jsme se spolu zabavily a vyhrály. A věřím, že malá bude pomocnice, miluje miminka ať jako hračky 🙂 nebo živé ..tak přeji hodně štěstí..
Jen si říkám že rozhodnutí mít první není tak složité jako mít druhé.My jsme si už zvykli na tu pohoda, dítě je rozumné nemusím ho pořád kontrolovat, obleče se samo..Proto chci, co nejdříve, aby pak z toho úplně nevypadla...

urtica
8. črc 2016

Rozhodovala bych se podle vlastního věku. V tom svém už bych neváhala (je mi 33) a šla bych do dítěte hned, ale pokud by mi bylo 20-28, počkala bych.
Neříkala bych tomu "dát přednost práci" - to bys udělala, kdyby ses rozhodla děti nemít a věnovat se kariéře. Ty uvažuješ pouze o odkladu, z důvodu snahy o materiální jistotu a to k rodičovství patří...velký věkový rozdíl nevidím jako problém, my jsme od sebe taky o 6 let...

luj89
8. črc 2016

@sarahladynka Jenom malá otázky, jak víš, že na jaře budeš mít znovu na dobu určitou a příští rok na neurčito? Nešlo by mít na neurčito už teď?

sarahladynka
autor
8. črc 2016

Teď mi bude 32, takže věk už celkem vysoký..Když jsem nastoupila, tak jsem to tak měla, první půl roku na zkoušku a pak rok na dobuz určitou a potom na dobu neurčitou..každopádně máme dobré babičky, tak věřím že strádat nebudeme..

zuhur
8. črc 2016

@kaja2016 tak já ani toto tvrdit nemůžu. Babičky obě pracují, manžel chodí do práce taky od nevidím do nevidím. Dřív jsem v práci byla i 14 hodin (samozřejmě, že ten nadbytek byl zadarmo) a to už si prostě s dětmi dovolit nemůžu. Kdyby šlo o výjimku, ale tam to bylo téměř pravidlem, i když to nebylo samozřejmě pokaždé tolik. Proto tam upřednostňují slečny které ještě děti nemají.

yelowangel
8. črc 2016

No tak za mě 32 na druhý dítě ještě není tak moc, co se týče práce tak já jsem otěhotněla hned 14 dní po nastoupení do práce takže vzhledem k tomu že mám na neurčito zatím sice práci mám ale jednak nemám jistotu že mě malýho ve 3 letech vezmou do školky, jednak pokud jo partner má ranní a odpolední směny, já bych je měla taky, ani jeden z nás si nemůže určovat kdy jak by měl a když bysme se sešli a já měla do 9 do večera a on do 11 nevím jak bysme to řešili, babičky obě pracují a jsou docela daleko takže asi stejně budu muset najít jinou práci kde budu mít ranní a max. noční. Ale je fajn vědět že pořád se máš kam vrátit a že se to možná nějak udělá a nebudu muset odcházet. Já bych to asi udělala jednoduše. Jaro je docela široký pojem, dejme tomu že by ti měli dát smlouvu v březnu, tak bych si udělala povánoční dárek a začla bych se snažit v lednu. Smlouvu pak mít budeš, tak dlouho to taky není a pokud by se zadařilo napoprví budeš krytá. Jinak sice ano zaměstnavatel ti může dát po návratu výpověď ALE musí mít důvod. Snižování stavu=odstupný a 3 měsíční výpovědní doba. Může na tebe tlačit s dohodou a pak zálež na tobě jestli bys radši odstupný nebo dávky na pracáku než si něco najdeš. Jinak by tě musel vyhodit na paragraf a vzhledem k tomu že nepředpokládám že bys pila v práci, kradla, poškozovala firmu nepředpokládám že by měli možnost.

sarahladynka
autor
8. črc 2016

Teda je to všechno složité 🙂 Já naštestí mám mamku kousek od sebe, která pomáhá kdy může, a dělá to ráda, a někdy aniž bych chtěla se mi nabídne a malou vezme na noc na víkendu,takže o hlídáním to není. A dítě nechci rodit v zime 🙂 Teda pokud to půjde nějak naplánovat, ale aby mělo narozeniny na jaro a v létě, kolem Vánoc se mi to nelíbí.
Napadla mě ta verze, ale nechci být zase svina, že mi dají smlouva a já jim řeknu ale, á jsem už těhotná po podpisu, nevím, nějak mě to nepřijde fér..