Prodej bytu a jaká výše provize realitkám. Zkušenosti?

20. pro 2020

Dobrý den, z důvodu finanční tísně plánujeme prodat byt v Praze. Chci se zeptat, jaké máte zkušenosti s prodejem své nemovitosti přes realitní kanceláře a případně jakou jste museli platit výši provize. děkuji moc

wladimira
20. pro 2020

My jsme tedy kupovali byt a provize RK byla 80tis

marketka_m
20. pro 2020

a není to tak, že já dávám cenu kterou chci za byt a realitka navyšuje cenu o tu provizi?

zuzaaaaa
20. pro 2020

My prodali naštěstí sami. Provize realitky byla dle infa cca 180 tis . Myslím že 6%.

hojda
20. pro 2020

bezrealitky.cz

hasara33
20. pro 2020

My jsem prodali byt nedávno a provize byla cca 100 000, ale už byla zahrnuta v ceně bytu takže vesměs tu provizi jsme neplatili my, ale ti kupující dalo by se říct 🙂 jinak bez realitky bych do toho nešla pokud bych nebyla hodně znalá problematiky okolo nemovistostí a nemůžu si stěžovat, nás realiťák byl fajn chlap, domluva taky super a byt jsme prodali téměř hned 🙂

andreasvo
20. pro 2020

Realitky si většinou berou 4% i více (počítá se z prodeje ceny nemovitostí) ! Samozdřejmě máte v tom vše od právního servisu po katastr. Za mě zbytečné platit realitce vše jsme zvládli obejít během jednoho dne sami.

autor
20. pro 2020

Já si nejsem jistá, zda bych prodej zvládla sama. Vůbec nevím, jak se v tomhle orientovat, co všechno udělat.......Nemáte v tom někdo zkušenosti prosím? Jinak server "bez realitky" znám, koukám, že tam nabízejí i nějaké služby, ale nemám reference od nikoho. Nevím, jak to funguje a jestli se takhle dá byt skutečně bez problémů prodat..... ☹

autor
20. pro 2020

Jsem schopná si sehnat fotografa, aby udělal profi fotky, právníka, aby mi připravil smlouvu, ale nevím, jak třeba s inzercí.........

marketka_m
20. pro 2020

si ji hodis na ruzne stranky...a hlavne sila facebooku a kontaktu to jisti

hasara33
20. pro 2020

Tak zrovna inzerce je v tomto případě to nejsnazší bych řekla ....pokud se v tom vůbec neorientuješ tak bych opravdu doporučila prodávat přes realitku, protože se v podstatě o nic starat nemusíš a realitka všechno vyřídí 😉

zuzaaaaa
20. pro 2020

Stačí dobrý právník, hezké fotky zvládnete sami, inzerci taky. Ale chce to se tomu věnovat.

autor
20. pro 2020

Já to udělám asi tak, že obvolám pár realitek a zjistím si výši provize. Když cena bude přemrštěná, zkusíme to prodat sami, dám tomu ten čas a snad to půjde. Nejsem škrt, jsem schopná realitce zaplatit, ale abych prodávala byt za 2,5 mega a za to platila cca 150 tis? To mi přijde prostě přemrštěné..... je to fatk hodně peněz😲

marketka_m
20. pro 2020

2.5 mega za byt v praze?hmmmmm

autor
20. pro 2020

@marketka_m jo, stará malá garsonka

hasara33
20. pro 2020

Když si určíš cenu bytu třeba 2,5 mega tak realitka k té ceně připočte svou provizi čili by v konečné fázi byt nabízela za 2,6 mega (příklad, když by provize byla 100 tisíc). Takhle to bylo u nás.

marketka_m
20. pro 2020

hele..pokud se byt proda...a ty dostanes penize co chces..neres kolik klient zaplati...budete mit o starot mene...a hlavne prodano

autor
20. pro 2020

@marketka_m takže spíš radíš přes realitku? Je fakt, že pro nás by byl největší problém jezdit na prohlídky, odstěhovali jsem se pryč a s malým dítětem jezdit do Prahy by byl problém ☹ Zjistím ty ceny provizí a uvidím. 100 tis by asi bylo ještě ok. Odhaduju, že kdybych do toho šla na vlastní pěst, tak že cena za právníka a pak inzerce by ve finále také vyšla na pár desítek tisíc.....

marketka_m
20. pro 2020

nevim jakou smlouvu s tebou realitka sepise...
ale ciste hypoteticky..tve penize to nebudou ve vysledku..ty chces 2.5 mega...ty je dostanes..nebudes zvedat telefon a setkavat se s ruznymi lidmi..pro me to ma vic pozitiva nez negativa..a budme uprimni..je neco jineho prodavat v praze s realitkou nebo na vesnici ..ja bych se toho nebala...

hasara33
20. pro 2020

My jsme být prodávali za 5 mil. a realitka si vzala provizi 100 tisíc, vzhledem k tomu, že ty bys ho chtěla nabídnout za 2,5 mil. bude provize určitě menší 😉

jjasmina
21. pro 2020

Provizi platí kupující, takže bych to dala přes realitku, která se postará o odhad, smlouvu apod

antoinet
21. pro 2020

Nerada vidím, když laikovi někdo radí prodávat bez realitky, je to velice ošemetné. Té jejich práce je hodně, využijí své zkušenosti, mají po ruce právníka, umí oddělit neseriózní zájemce, prověřit, jak to mají s financemi. Nikdo by mě nedonutil sama inzerovat, fotit, běhat na prohlídky a k právníkovi. Provize se řídí zvyklostmi v daném městě, bývá to podobné.
Já bych pátrala po certifikovaném makléři, se kterým má někdo z tvého okolí výbornou zkušenost. Provizi ať zaplatí kupující.

lennus
21. pro 2020

Nevyšlo by levněji spojit se s někým známým, kdo by pomohl, abyste prodala byt bez realitky? Já třeba mám v okolí právníky, takže bych se měla na koho obrátit. Nebo oslovit realitky a zjistit, kolik si kdo bere.

marketka_m
21. pro 2020

@lennus pokud vim..tak v praze je hlad po bytech..pokud autorka chce 2.5 mega...a ma to i tu hodnotu..at si to realitka proda za 2.6 autorce to miue byt sumak a ma mene starosti..moc nerozumim tomu vyjde to levneji..vsak autorka to platit nebude...jina vec by byla kdyby realitka rekla ze prodej jenom 2.3 mega...a autorce by se podarilo bez realitky prodat za 2.5 ...to je jina vec

sigyn
21. pro 2020

Když jsme nemovitost kupovali, tak MM měli ve smlouvě 5% (200 tis.) a tedy když jsem viděla ty služby, tak jsme si říkala, že jejich klienti musí být padlí na hlavu (bez urážky). Nezařídili prakticky nic a to co ano, tak stálo za to. Prohlídky byly ve dvou dnech, pak se nemovitost prodala. Pak na nás začali zkoušet, že at jim řekneme všechny své příjmy, že nám vypočítají, jestli dosáhneme na hypotéku a že to předají nějaký externím odborníkům. To jsme odmítli a hned začali, že neví, jestli takhle půjde uzavřít smlouva. Samozřejmě lež, prostě jsme trvali na svém a šlo to. Pak tedy domluvili právníka, který poslal návrh kupní smlouvy. To byla nějaká předpřipravená šablona, která vůbec neodpovídala naši koupi, ani částky. Takže jsme jim to poslali zpátky, co to má být. Tak že se poslali omylem nevyplněnou smlouvu. Pak jsme se měli sejít při podpisu - prodávajícímu makléřka vytrhla z ruky se slovy, že si to mohl nastudovat po e-mailu a ted tam už nic nevyčte. Pak jsme z makléřky skoro 14 dní tahali klíče od nemovitosti, nejdřív že má dovolenou, pak že ty termíny přece nehoří (byl už konec termínu ve smlouvě, z naší strany vše dodrženo). Tak jsem ji sjezdila na dvě doby a najednou se začalo kmitat. Ve výsledku tedy jediné, co zajistili bylo, že dali dvě hnusné fotky na inzertní portál, provedli domem cca 7 lidí a vložili dokumenty na katastr. Za tohle chtít 200 tisíc, to je vážně na hlavu.

marketka_m
21. pro 2020

@sigyn jsou realitky a realitky...urcite kdo ma nervx na telefony a ruzne lidi...protoze jsou lide a lide..tak bez realitky...ale autorka jasne napdala ze na to nema cas a jsou jiz mimo prahu🙂

lennus
21. pro 2020

@marketka_m Dost záleží na tom servisu a jak píše autorka pode mnou výše, tak někdy neposkytnou adekvátní pomoc a pokud je člověk trochu šikovný, tak to zvládne.

drep
21. pro 2020

@antoinet ono fakt záleží. Já mám dva byty a oba jsem je koupils napřímo bez jskéhokoliv zprostředkovaní. Nicméně táta je soudní znalec v oboru oceňování nemovitostí a živí je pronájmem kancelářské budovy a brácha je právník. Takže jediná větší investice byla advokátní úschova. Naopak jeden byt jsem nekoupila, protože certifikovaný realitní makléř ze sting byl takový diletant, že jsem to vzdala. Protože jsem například odmítla podepsat smlouvu, že provizi realitce zaplatím i v případě, že z koupě sejde ze strany realitky nebo prodávajícího

antoinet
21. pro 2020

@drep já to chápu, ale málokdo je zběhlý. Třeba já ani manžel nejsme a to jsme oba vysokoškoláci. Prodávali jsme dva byty a oba přes jednu realitku, které důvěřujeme. Těch zádrhelů, co bylo! Zájemkyně třeba podepsala rezervaci a pak jí nevyšel úvěr (chyba jejího finančního poradce). Nebo chtěla protistrana překopat rezervační smlouvu. Copak já vím, co tam má být? Super byl i postup ohledně prohlídek, na dopoledne dali zájemce s hotovostí, odpoledne žadatele o hypotéku. Dostali klíče a jen nám volali, kdy tam půjdou a jak to vypadá. Nakonec to dopadlo, vše proběhlo rychle a manžel ušetřil X dní drahocenné dovolené, opravdu v tom nevidím negativum, pokud je to prověřená realitka.

autor
21. pro 2020

tak jsem se odzvěděla, že výše provize se často odvíjí od velikosti bytu a že já bych za to neměla zaplatit víc jak 80-90 tis, tak to by asi šlo. Stejně cena za právníky, nafotit to, úschovna a tak, to by vyšlo taky na poměrně hodně pěnez, tak do toho asi pujdu přes realitku

jednaholkaa
21. pro 2020

Mam kontakt na slusneho realitaka kdybys potrebovala. Koupila jsem od nej byt, ktery me pak i dvakrat pronajal. Pomohl i kamaradce s pronajmem. Neni to zadny ucho. Kdybys chtela kontakt napis zpravu..