Rodinný rozpočet. Jak to máte Vy?

katynka1989
22. kvě 2020

Ahoj, mám dotaz, hodně z vás asi neodpoví a ja to plně respektuji, jen mě zajima jak to maji ostatní protože nevím co dělam špatně. Klidne může někdo do sz.
At počítam jak počítam tak prostě to nedokázu snížit.
Tak my to mame takto vychazi to na výdaje 45.500,- mesicne.
Já jsem a ještě čas budu na rodičovské. Mám 7600. Muž není zrovna ředitel ale pracuje.
Benziny,jidlo,deti (mlika,pleny,ubrousky,jogurty,obcas oblečení),drogerie,spoření 20.000
hypotéka, splátka na auto, energie (plyn,elektřina,voda) 25.000.
Kdybychom neměli podporu od rodiču tak nevim ale strašně mě to štve.
Aua potřebujeme dvě není v obci nic, autobus jezdi s mnoha přestupama a jen párkrát za den vlak tu není.. Muž jezdí jen na okraj prahy a pak co jde tak mhd.
A to nemluvím když se to ojeté auto pos.. z čeho bychom to zaplatili, stací když máme jít na vymenu pneu :-/

sudylichozrout
23. kvě 2020

@brunetka11 jakemu diari? 🙂 Jak to vypada?

blondynka400
23. kvě 2020

@sudylichozrout když najdeš tu samou, je to ok.... Ale bohužel dost často jsou ty pultech šílené kvality. Hlavně v supermarketech

@hojda s finanční rezervou souhlas. Nechápu, jak někdo může žít od výplaty k výplatě.... Ale i se současným stylem nám zbývá rezerva víc než slušná. Tedy můžu mluvit za sebe, jak je na tom manžel se můžu jenom domnívat 🙂

@brunetka11 tak jsem se do alba koukla. Některé jídla vypadají hezky 🙂 Pečivo mne tedy až tak neokouzlilo, protože to skoro nejím.
Tak to je super, je ať to vydrží. A jestli dokážeš být takto organizovaná, tak klobou dolů. Já jsem asi moc free..... Ale třeba si z této diskuze něco odnesu 🙂

hojda
23. kvě 2020

@sudylichozrout Tak jestli si mám vybrat mezi "čerstvou" šunkou u nás u vietnamce, nebo vysokoprocentní balenou, tak beru balenou.

hojda
23. kvě 2020

@blondynka400 Tak je vše ok, ale u zakladatelky to tak bohužel není a hledá řešení.

sudylichozrout
23. kvě 2020

@blondynka400 Kupuji v reznictvi, nebo u nas c obrhyper Bertu a kvalita top. V malych samoskach maji prd, to jo.

sudylichozrout
23. kvě 2020

@hojda Jj, chapu. U nas je vyber obri.

hojda
23. kvě 2020

@sudylichozrout @78marcela Nemáš tu odkaz na tvůj diař?

brunetka11
23. kvě 2020

@sudylichozrout najdi si diMarci ,-)

@blondynka400 my jsme na místní poměry free dál ,-) jen jsme holt asi byli v předcházejících letech až moc rozcapení - jen telefonát na poskytovatele satelitního vysílání (po zjištění, že novým klientům nabízí poloviční ceny oproti dlouhodobým zákazníkům) nám ušetřilo přes pět tisíc ročně

blondynka400
23. kvě 2020

@brunetka11 tak toto máme myslím docela vychytané.... V tom asi free nejsem. Nerada utrácím za stejnou službu více peněz, než bych musela...

@sudylichozrout tak to potom jo. Já občas balenou za 40 kupuji, ale právě proto, že nemám čas zajít do řeznictví a nebo jet na farmu. A těch pár korun navíc mne oproti ztracenému času nějak moc netrápí....

@hojda vím. Teď už ale diskuze není úplně o stavu tazatelky.... 🙂

hojda
23. kvě 2020

@blondynka400 Je, pořád jsou to nápady jak ušetřit.

hojda
23. kvě 2020

@katynka1989 Ještě mě napadá varianta navýšit si a zkrátit rodičák. Nevím jestli to tu už bylo navrženo, nebo ne. Jít do práce dřív než za 3 roky.

brunetka11
23. kvě 2020

@blondynka400 Ty to možná podchycené máš.
Spousta lidí však z pohodlnosti či obavám ze změny / tradicionalismu neřeší. Prostě mám od studentského konta od rodičů účet u jedné banky a hotovo. Že platím tisícovku a víc za vedení účtu? No nebaví mne to řešit, no...
Kdyby bylo potřeba měnit pojistku, pojišťovna se ozve sama. Houby, ta právě profituje z naddimenzovaných pojistek, hlavně u aut. A špatně nastavených pojistek u nemovitostí.
Kolik lidí prochází reference u vybraných výrobků na netu, aby jim následně za tři dny přišla 10-20 % sleva.
Atd. ...

katynka1989
autor
24. kvě 2020

@hojda ano padlo ale navysit mi vic nejde. Resila jsem to se soc pracovnici. Byla jsem osvc a tam to je jine.

drep
24. kvě 2020

@katynka1989 a přes manžela? Ten může mít vyšší denní vyměřovací základ

brunetka11
24. kvě 2020

@katynka1989 Upřímně, jako OSVČ jsem si tenkrát u rodičáku říkala, že se spíše vyplatí si rodičák rozložit na delší dobu.
Zkrácení výplatní doby řeší problém jednorázově. A to kdo ví, jestli - člověk má tendenci utratit to, co má. A je jedno, kolik vydělává.
Jenže si současně tím zkrácením zadělává na průšvih, který bouchne, když rodičák doplyne.

Hele, jestli chceš, pojď se přesunout do té uzavřené skupiny a rozebrat to. Tady jsme přímo na stěně MK, nic moc pocit být takhle před tabulí.

hojda
24. kvě 2020

@katynka1989 Aha, ta tudy cesta nepovede☹.

sudylichozrout
24. kvě 2020

@katynka1989 Neni, ti poradila spatne. Jsem osvc a mam RP 10 tisic. Prijmy mam ted nizsi, protoze jsem uz 4 roky zaprazena s detmi.
Vyse se menila vsem, nejen zamestnamcum. Mam RP na 30 mesicu.

hezz17
26. kvě 2020

@katynka1989 tak jsem to dneska počítala 😀 1kg na bílé stojí 47kc, takže jedno přání 2,4kc.
Barevné 52kc kilo, 2kc na 1 prani

marti89
13. čer 2020

Hodně ušetříš na drogerii - v konvici vyvaříš kyselinu citronovou, s tím pak vyčistíš záchod, umyvadlo i vanu. Na protáhnutí odpadů stačí nasypat jedlou sodu a kyselinu citronovou, zalít vařicí vodou. Okna vezmeš octovou vodou. Praní 3 lžičky strouhanýho kokosovýho mýdla, 3 lžičky pracj sody (k bílýmu 3 lžičky perkarbonátu) a místo aviváže 10% roztok kyseliny citronové. Jak vidíš, kyselinu využiju hodně, na velkém balení (třeba eshop ekokoza) taky ušetříš. Vlhčený ubrousky můžeš nahradit nastříhanýma starýma tričkama, plenama,.. připravíš si jen lázeň na navlhčení, do toho 3 kapky oleje pro hydrataci, každý den novou a vlhčený jen na cesty. Pokakanou prdku můžeš rychleji osprchnout a snažit se o včasné odplenkování. Plenky kupuj v akci a víc balení, když víš, že upotřebíte. Jídlo vaříme a dělám si výpis z letáků, co je v akci a co z toho uvařit. Nauč se zpracovat celý kuře - rozebrat na prsa, křídla a skelet na vývar (neplýtvej). Vzdala bych se druhého auta a líp plánovala - manžel nakoupí po práci, k doktoru je vezme přes propustku a při úrazu si zavoláte sanitu, když nebude muž doma. Co pojistky (zrušila jsi pracovní neschopnost, když jsi na MD?), - nedaly by se sjednat levněji, aktualizovat? Je výhodný úrok u hypotéky - nedalo by se prodloužit splácení a úsporu na měsíční splátce si zhodnocovat?

budouci_maminka
18. čer 2020

Co by se dle mého dalo:
- snížit splátky hypo Pokud jste zasaženy covidem a vite že je to dočasný, tak můžete požádat o to půlroční pozastavení ne?)
- navýšit si rodicak (zas třeba jen dočasně, třeba jen o 2 tis měsíčně nebo o to co fakt nevychazite)
- rapidně snížit náklady na drogerii ( mlíko v noci u skoro 3leteho je zvyk ne hlad, a pokud je to o hladu tak to resit jinak nez mlikem v noci. Levnější plenky, žádné ubrousky. Místo různých čističů používat ocet. I místo pracího prasku.
- Jsi doma, bez prace =spoustu volneho casu. Vše varit, nekupovat žádné polotovary. Muzovi dělat svaciny a obědy, aby je nikde nekupoval
-sepsat si jídelníček a jet dle něj striktne. Plánovat ho nizkorozpoctove.
- bydlíte v satelitu? Fajn, určitě někdo ocení hlídání nebo úklid. Nabidni, můžeš dělat i o víkendech a přivydělat si tak
- roztridit oblečení a hračky dětí a poslat je dál.
-pozastavit spoření. Až na tom budete lip, tak sporte. To samé blbinky pro děti. Obhajujes ze jde jen o 2 tisice. Jestlize na to nemám, tak to dětem prostě nekoupím. A jestli vás musí dotovat rodice tak nejde o nutne výdaje. co nejsou nutné výdaje, to skrtnout. Pro takhle malé děti jakékoliv kupované blbinky stejne smysl nemají. Triletemu stačí bombon (pytlík je za 20kc) a ta mladší nepotrebuje vůbec nic.
- nafackovat si že není dostatečná rezerva pro strycka prihodu a ponaucit se z toho.

Když víš že je to docasne a že třeba za půl roku bude líp tak to jde úplně v poho přežít. Naopak vás to může posilnit a pomoct přehodnotit vedení rodinného rozpočtu...

ninive211
18. čer 2020

Mě zarazily hlavně dvě věci. Spoření pro děti (pokud na to není, tak to prostě odložte třeba až po skončení rodičáku a potom spořte o to více, až budete mít dva příjmy. Předpokládám, že tím spořením pro děti možná myslíte stavební spoření?) A pak teda hlavně ty 2000 měsíčně za blbinky pro děti, tohle fakt omezit. Proboha, hlavně pokud je malá mimino, nepotřebuje vůbec NIC, z "kokin" nějakou tu křupku, piškot, omezte sladké pitíčka, brumíky, kostíky apod, Hračky netřeba kupovat vůbec, jen Vánoce, narozeniny a stačí. Ideálně s dítětem prostě nechodit nakupovat (chápu, ne vždy to jde, ale i z vlastní zkušenosti, když nakupuji s dětmi, koupím mnohem víc zbytečností než bez nich...a to je krotím). Ona je to jedna blbina, druhá blbina a nasčítá se to. Oblečení pro děti, pokud se ti příčí kupovat z druhé ruky (chápu, někdo to tak má, ale třeba pokud je to od kamarádky, známé, kde znáš původ, proč ne,potom existují značkové sekáče, outletové, kde v podstatě jsou někdy i nenošené věci mnohdy i s cedulkou za zlomek "normální"ceny), tak kupovat ve výprodeji, když z toho děti vyrostou, prodávat zase dál, každá kačka dobrá.
Dále co manžel a obědy v práci? Pokud chodí denně na meníčka, je to hnedka denně 150 Kč (i více, pokud pracuje v Praze), místo toho radši doma vařené a na meníčko stačí občas, ne denně. Oběd v restauraci brát jako nouzovku, když se nestihne uvařit nebo prostě nezbylo....

kometkak
19. čer 2020

Na všem místě bych sečetla plat muže a rodičák a odečíst NUTNÉ VÝDAJE.. hypoteku, jedno auto, inkaso, jídlo. A když něco zbyde, kam to půjde.. spoření, nebo na další auto, na čokoládky nebo hračky pro děti..telefony, netflix a podobné věci, co nejsou nezbytné..

Mě přijde divné, že si platíte spoření, ale dotují vás rodiče.. ? To nějak nechápu. Spoření/investice je vaše vlastní bydlení do kterého sypete peníze. Stačí vám pár platů jako rezerva, nač více spořit, když na to nemáte. Až půjdeš do práce, pak můžete spořit. (hypoteku musíš brát jako výdaj, ale i jako příjem- buduješ svuj majetek.. když to napíšu blbě.. dum/byt můžeš vždy prodat.. zůstává ti balík peněz..).Hypoteka už je sama o sobě spoření..
Dvě auta je hloupost, pokud Vám nevychází finance.. tak je to první, co by se mělo zrušit.. Pokud muž jezdí autem do práce, jedno auto potřebujete, protože vám generuje příjem. Tobě auto nevydělává.. nepotřebuješ ho (když na něco nemám, tak to nemám..) Pokud si najdeš k rodičáku práci/brigádu a budeš muset taky jedit (ve stejnou dobu) autem a vyděláš více, než stojí provoz druhého auta, tak to pak má logiku.
Dále není rozepsáno, kolik dáte za jídlo, jak staré děti.. jestli je možné zrušit plíny, mlíka atd.. U nás oboje zrušno do 2 let věku obou dětí.
Dále doporučuji si k rodičovské najít přivýdělek.. Dnes není problém pracovat doma. Dělám to tak celou rodičovskou.. Par tisíc navíc se hodí (s jedním dítetem bez problému i půl úvazek). Rozhodně bych nesosala pravidleně od rodičů, ale utratila bych jen do té částky, jaký je příjem..

re_barbora
19. čer 2020

@katynka1989 nejvetsi blbost mi prijde utraceni 2000,- za cokolady a kraviny pro deti.. myslim si, ze urcite neutrpi zadny trauma, kdyz jim koupis cokoladu, auticko, blbost jednou za cas a ne kazdou chvili a budou z toho mit i vetsi radost. A syn skoro ve trech letech mliko urcite nepotrebuje, jen ho chce ze zvyku a taky se mu nic nestane, kdyz ho od nej odnaucis.. sporeni ted asi taky nevyuzijou, tak ho na chvilku muzete pozastavit. Praci gel je oproti pracimu prasku taky drazsi.. to uz mas usporu kolik? Treba nejaky 4000,-? Od holek tady mas spoustu dalsich tipu, jak usetrit.. ale prijde mi, ze ke vsemu mas nejaky ale 🤔🤷🏻‍♀️

re_barbora
19. čer 2020

Jinak vzdycky se nejvic usetri na jidle.. nerikam kupovat min kvalitni potraviny, ale planovat. Napsat si jidelnicek na tyden a podle toho nakoupit. Nebo vzit letak a varit podle akci. Odpadly by tim i zbytecny cesty do kramu = mensi spotreba benzinu = dalsi usetrny penize.