Účet. Poradíte?

obloha78
17. lis 2020

Prosím o radu.Máme s přítelem každý svůj účet,jen tak jsem mu řekla,že kdyby jsme se náhodou někdy vzali,tak jestli by jsme neměli jeden společný.Tak se hrozně rozčílil,že ať máme každý svůj účet.Ale chce si vzít úvěr a samotnému mu ho nedaji a to chce,abych tam figurovala i ja.Ale úvěr si chce vzít na motorku a napíše se na něho motorka.Tak nevím,z jakého důvodu se rozčílil.Děkuji za odpověď

hasara33
17. lis 2020

@obloha78 upřímně kdyby takto přehnaně reagoval tak bych to pro mě byl varovný signál, ten kdo nemá, co skrývat takto nezareaguje 😉 my jsme s manželem svoji skoro 3 roky a máme stále každý svůj účet ještě ze svobodné doby, ale to jen proto, že nám to takto oboum vyhovuje a pokud bych chtěla já nebo manžel společný tak by to jistě nebyl problém 😉
Jinak pokud si chce vzít úvěr na motorku a v tom úvěru budeš figurovat i ty tak bych trvala na tom, že budeš figurovat i ve vlastnictví té motorky takže žádné, že ty budeš také platit, ale motorka bude jen jeho ...

teruteru
17. lis 2020

@hasara33 souhlasim, pokud na uveru, tak i na motorce. Ale ta jeho reakce, no nevim, to zavani necim nekalym. Jinak i my mame s manzelem oddelene ucty a vyhovuje nam to.

pasiba
17. lis 2020

My máme tedy taky každý svůj účet, ale máme oba přístup na účet toho druhého. Otiskem prstu. Je to jediný muž kterému jsem kdy tolik důvěřovala a to právě i proto.... že jsme si všechno navzájem zpřístupnili. Tohle by ve mě teda důvěru nevyvoláválo a rozhodně bych mu neručila na úvěr na motorku

teruteru
17. lis 2020

@pasiba pristupy a karty mame taky vzajemne vymenene, ale nelozime si do bankovnictvi, verime si.

kakba
17. lis 2020

Tak my mame kazdy svuj ucet. Pristup nemame a nevadi nam to. Nevidim rozdil spolecneho a kazdeho zvlast.

jjasmina
Autor odpověď smazal
Zobraz
zelenaesmolda
17. lis 2020

@obloha78 v zadnem pripade na sebe neber uver!On prestane platit a bude to na tebe,motorka mu zustane.Podle jeho reakce jecto presne to,o co mu jde.Nebud blba.

emillyhk
17. lis 2020

My máme každý svůj účet, přístup nemáme, ale máme rámcovou představu o finančních rezervách, které máme. Jsme spolu cca 11 let, z toho 4 roky manželé. Vyhovuje nám to, hned, když jsme se sestěhovali, tak jsme se na tom domluvili, že společný účet nechceme. Nějaké platby odchází z mého účtu, nějaké z jeho. Teď budu na MD, později na RD, takže jenom budeme upravovat podíl toho, co kdo platí. Hypotéku platíme z manželova účtu (mám jinou banku), ale úvěr i dům jsou "napsané" na nás oba.

V tvé situaci bych byla opatrná - pokud si chce půjčit na motorku a sám úvěr nedostane, tak je to nejspíš proto, že je pro banku určitým způsobem rizikový. Buď má nízký příjem na výši splátek nebo špatnou platební historii. Každopádně bych se na té půjčce nijak nepodílela (ani ručením!). A nehrnula bych se ani do společného účtu - pořizovat si věc, kterou nepotřebuje, na kterou nemá, půjčku na ni nedostane a časem jenom ztrácí na hodnotě mi přijde jako rizikové chování... Neřeknu, kdyby řešil auto na dojíždění do práce, ale motorka je koníček. A bude psaná jenom na něj, ale pokud nastane problém, budeš platit ty!

zelenaesmolda
17. lis 2020

@emillyhk spuhlas s tim spolecnym uctem,mohl by ho vybrat a ona prijit o uspory.

pasiba
17. lis 2020

@teruteru Taky u nás nebyl důvod tam lézt. Psala jsem, že jsem za život nikomu tak nevěřila, jako manželovi. Můžeme si vlézt kamkoli. Email, účty, zprávy, ale když stoprocentně věříš tak není dovod lézt

misina321
17. lis 2020

My s manželem máme společný účet, ale máme každý i své účty. Na společný posíláme určité procento z našeho přijmu. Z toho účtu platíme takové ty společné provozní náklady jako bydlení, auta, dovolené, restaurace, nákupy jídla, domácích potřeb atp. Když zbyde, tak spoříme. K tomu máme každý i své účty, což nám zajišťuje soukromí v našich nákupech, takže mu třeba v klidu můžu koupit nějaký dárek, to by ze společného pak nebylo moc tajemství 🙂 Vyhovuje nám to, že nemusíme řešit kdo co kdy platil a kdo platí míň a víc. A věříme si, že jsme oba rozumní co se peněz týče, když pořizujeme ze sppolečného účtu něco dražšího, vždy se domluvíme. Akorát až půjdu na mateřskou, tak to budem muset nějak pozměnit, protože se výrazně změní poměr našich příjmů 😂
A k úvěru - můj názor je, že motorka není nutná věc, na kterou by si člověk měl brát úvěr. Ty když budeš ručit a přestane splácet, tak uvěr budeš muset doplatit ty, zatímco přítel si na ní bude vesele jezdit 🤔 Navíc 2 vlastníci k motorce ani autu myslím nejdou zapsat, jen jeden. Přijde mi to zbytečné riziko, si může na motorku našetřit a pak kupovat...

agnes_123
17. lis 2020

V žádném případě bych neručila úvěr na něco, čeho bych nebyla majitelem.

obloha78
autor
18. lis 2020

Ja mám svůj byt,vybavení i auto.Vlastně ke mě přišel bez ničeho.A byl ženatý a s manželkou nic neměl,ta dluhy nechtěla.A mě pořád říká,že nemá žádný majetek a že chce též něco mít.Má jen alimenty.Když chci s ním něco řešit,tak je hrozně urážlivý a řekne,že všechny ženský jsou stejný na peníze.Tak nevím,co si mám o tom myslet

obloha78
autor
18. lis 2020

A když chci s ním něco řešit a nelíbí se mu můj názor,tak mi odpoví,že stačí říct a že se odstěhuje,že to nemá zapotřebí.Jinač do práce chodí.A často si prohlíží reality podnájmy,ale tvrdí mi,že z dlouhé chvíle.A znám ho od mala.Je hodně nekomunikativní.

somalicats
18. lis 2020

Jo, to je ten, co s Tebou vlastne ani nechce spat? Takze co Ti ten vztah vlastne dava? Sex ne, rodinnou pohodu taky ne... Ja bych mu rekla, at se tedy odstehuje, obzvlast kdybych mu mela byt dobra jen na splaceni motorky (coz mimochodem neni zadny dlouhodoby majetek).

obloha78
autor
18. lis 2020

@somalicats ano to je on.Bavila jsem se s nim i na tohle téma a tak všeobecně říkal,že ženská musí se 2x denně sprchovat a musí hi přitahovat.A co jsem si všimla,tak má bohužel jiný vkus,než jsem já.Líbí se mu modelky,což já po dětech moc nejsem.Ze začátku byl jiný no.Ale čas ukáže...A teď si tak uvědomuju,že s ním vztah mi fakt nic nedává,jen se trápím

somalicats
18. lis 2020

@obloha78 Tak to se divim, ze jeste nema sbalene kufry 😀 . Jako tohle bych doma fakt nechtela.

dura175
18. lis 2020

@obloha78 Já bych z přítele udělala záhy expřítele. Trochu sebeúcty! Panáček má holou zadnici, ale motorečka by se mu zachtěla. Ruce pryč od takovýho nýmanda.
Mimochodem my máme s manželem taky každý svůj účet, ale proto, že jsme se na tom domluvili. Finance řešíme společně, vzájemně víme, kolik kdo má a měsíčně posíláme domluvenou částku na společný spořicí účet.

zelenaesmolda
18. lis 2020

@obloha78 asi by dost cumel kdybys mu rekla at se teda sbsli a jde

obloha78
autor
18. lis 2020

Byl 2x ženatý a vždy hodil vinu na manželky,že on byl svatý a oni mu křivdily.Opravdu ke mě přišel s ponožkama.A teď chce motorku,za rok že by chtěl na úvěr nové auto,ale že chce,aby bylo auto na něj,ale úvěr na oba,protože jemu samotnému úvěr nedaji.Už teď vidím,že vážit si neumí.Už i jsem vycítila,že se mu nelíbim.Ma se mě dotknout a není mu to příjemný.Jen že ho manželky oškubaly a nic nemá.A on chce prý taky majetek.Tak si asi myslel,že ho při mě nabyde.Docela mě to mrzí,ze začátku byl jiný.Když jsem ho pohladila,tak se me zeptal,jestli mě to baví.Je mi to líto no,že se tak přetvařoval,že to tak umí.Na výlety by jezdil,to jo,ale cose týče mě,tak to už ne

somalicats
18. lis 2020

@obloha78 Motorku, auto ať si klidně koupí, ale za svý. A jestli vydělává málo, tak změnit práci nebo přibrat brigádu. Rozhodně se nenech zatáhnout do nějakého spolufinancování, notabene když to s Tebou evidentně nemyslí moc vážně.

dard
18. lis 2020

@obloha78 Je mi to líto, ale tento "vztah", pokud je to tak, jak popisujete, pro vás určitě není perspektivní. Přítel přišel s holou řití, vy máte byt, auto a jestli jsem pochopila tak i vlastní děti. On vás nerespektuje a natož, aby vás měl rád.. Jako ze vztahu je často těžké odejít, ale tady pro vás nevidím jiné východisko.
Toto není o tom, zda máte společný či oddělený účet. On vás sprostě využívá a vy mu to dovolujete. Rychle od něj! Hlavně mu proboha za tu motorku neručte!

mourovatakocka
18. lis 2020

@obloha78 My máme doma každý svůj účet. Kdysi jsem uvažovala, že bychom měli ještě třetí a z toho by se platil byt, výdaje za auto a jídlo, na tenhle provozní účet by každý posílal nějaká procenta z platu. Ale už vlastně skoro čtyři roky nechodím do práce a o placení se různě střídáme. Manžel tehdy na zavedení třetího účtu taky nepochopitelně hodně prskal 🤷 Ale stávající systém je vyhovující s tím, že vlastně ani jeden z nás neutrácí za zbytečnosti. A oba nesnášíme dluhy, to jest ani úvěry. Pokud by za mnou přišel, abych mu ručila na motorku po nějaké scéně ohledně financí, byla bych setsakra opatrná, co to jako má znamenat. Společné finance mu vadí, ale abys mu vypomohla při nákupu něčeho jen pro něj, to už mu přijde košer 🤔
Jé, teď jsem dočetla o přítelově "kariérní" historii. Holka, měj rozum!

obloha78
autor
18. lis 2020

Děkuju za rady,moc mi pomohly.Mám děti hodný,moc hodný.24 a 17let.Jak říkám,ze začátku byl jiný.Změnil se asi po půl roce.Ale pořád se ptám,proč se tak člověk může změnit?Vydělává kolem 26t,přispívá mi na jídlo.Z mé výplaty si platím vše sama(elektřina,voda atd).Asi jsem moc hodá,až blbá.Je hrozně urážlivý,tak že s ním nemůžu věci řešit.Když mu řeknu něco proti srsti,tak mi odpoví,ať si najdu lepšího.Jen teď vidím,že jsem mu dobrá na úvěry,protože jemu vy to nedali samotnému a že mi doma umeje nádobí

petrasipkova1
18. lis 2020

Vypadáš jako super ženská z toho co píšeš, proto prosím vyhoď toho idiota dokud je čas než tě zničí. Vem rozum do hrsti, jen tě využívá jako lepší ubytovnu. A úvěr ? to bych se mu vysmála.

obloha78
autor
18. lis 2020
zelenaesmolda
18. lis 2020

@obloha78 ale on nebyl jiny a nezmenil se zazrakem.Byl takovy porad a skryval to.Proc di myslis,ze je 2x rozvedeny?

llluckaaa
18. lis 2020

Zníš jako rozumná ženská, tak doufám, že tě neurazí, když si dovolím napsat něco negativního. Nebuď blbá a nenech se využívat! Tohle není žádné partnerství, to je příživnictví na tom druhém. Vykopni ho a najdi si lepšího, s tímto to jde do kytek.
Do úvěru na něco, k čemu nebudu mít vlastnická práva, bych nikdy nešla! A já bych teda nešla ani do úvěru na něco, co nutně nepotřebuji a je to jen pro zábavu. Jinak účty máme doma oddělené a vyhovuje nám to, nechali jsme si své účty z doby, kdy jsme ještě nebyli spolu a nic jsme na tom neměnili. Ale o náklady na společnou domácnost se samozřejmě dělíme 🙂

marcicek84
18. lis 2020

@obloha78 tak se na to vykašli, nemá to smysl...pokud se šlo přetvařovat tak se přetvařoval, teď nechce sex, chce, abys mu ručila na jeho motorku, ale společný účet nechce, takže pak nemáš důvod s ním společně ručit na jeho věc, on by pak šel i s motorkou a ty bys to splácela za něj...a možná ani nemá na ten podnájem a žít úplně sám...před očima mi svítí velká červená stopka...příživník, bez toho břemene ti bude líp, brzy se určitě najde někdo jiný, kdo za to bude stát...to, že ho znáš dýl neznamená, že se ten člověk postupem času nemohl změnit...

somalicats
18. lis 2020

@obloha78 Já chápu, že růžový brejle na začátku vztahu... Ale: bydlí u Tebe a nepřispívá na bydlení? On se nemeje, nehřeje se u topení? Sorry, ale to je fakt příživník. Můj manžel se ke mně nastěhoval taky s holým zadkem, přiznal se, že se nechal využívat od předchozí přítelkyně - ale taky hned začal přispívat na bydlení, nejen jídlo, pak byl bez práce díky koroně, tak jsem ho živila já, ale snažil se práci najít a teď už zase vydělává a posílá do rozpočtu. Chlapa jako je ten Tvůj bych hnala.