Podle čeho vybrat základní školu?

annajur
4. kvě 2017

Dobrý večer,

moje dvojčata dostaly při letošním zápisu do základní školy roční odklad. Základní školu jsme volili víceméně hlavně díky blízkosti k bydlišti, ale nyní když mám čas, začínám uvažovat, jestli nevybrat školu klidně dál, ale kvalitnější.

Chtěla bych se Vás zeptat, podle čeho jste vybírali ZŠ pro své děti a co je podle Vás důležité, aby škola poskytovala?

Děkuji moc

nelam
9. kvě 2017

Za sebe bych volila dostupnost na prvnim miste,pokud nejde o skolu s vyrazne negativni povesti. Rodice mi kdysi vybrali vyberovou ZS se zamerenim a ve svem okoli jsem pak neznala moc vrstevniku,coz me mrzelo. Vybirat dle ucitelky je ozehave,mohou nastat okolnosti,ktere kantora vymeni treba v pripravnem tydnu,prijde tehotenstvi,nemoc,lepsi pozice a adios 🙂

verdos
9. kvě 2017

@evaamy Kterou konkrétní informaci máš na mysli? Některé informace mohou být v ŠVP, pokud ho škola má na netu/k dispozici. Určitě se dá na některé věci dozeptat i učitele/ředitele nebo na dni otevřených dveří (pokud organizují). Něco jde vidět osobně na dni otevřených dveří - třeba je vidět, jak to vypadá na chodbách, co mají na nástěnkách, jak komunikují učitelé s žáky (mohou 10x psát v ŠVP, že respektují a dělají nevím co, ale ve skutečnosti to může být úplně jinak). A také se lze zeptat někoho, kdo tam dítě má, osobně (klidně bych nadrzo zašla před školu v oobědové době a ptala se osobně nějakého rodiče třeba z jakých učebnic se učí, kolik mají domácích úkolů, atp.) a nebo přes internet (ve skupinkách daného města/okolí či skupinkách zaměřených na vzdělávání, atp.).

kamila297
9. kvě 2017

@verdos Aby tohle všechno někdo zjistil, nevím, co by pro to musel udělat. Na webech škol nic není a už vidím, jak se ředitele/ky ptám, jestli je jejich škola otevřená sexuální výchově 😉 (což je to poslední, co bych řešila, protože názor na věci okolo sexu by si děti měly odnést především z rodiny) A když už na webu něco je, tak samochvála, jaký mají ke všemu otevřený přístup, jak řeší radikálně šikanu, jak s dětmi s poruchami indivindi pracují apod. Ale nedejbože když padne kosa na kámen (např. šikana, dys-...) a dítě potřebuje něco řešit, tak se zjistí, že škola nevyřeší vůbec nic. Oběť šikany musí odejít jinam, kdežto agresor zůstává a dítě s dys-... je vrženo do soukolí psychologických poraden a posudků a než se k něčemu dojde, uplyne klidně školní rok...

verdos
9. kvě 2017

@kamila297 Proto píšu, co píšu, něco dotazem, něco je v ŠVP a něco se ptát přímo rodičů. Jako asi sotva bude škola psát do ŠVP, že učí Hejného matematiku a přitom učí klasiku. To mi věř, že by tam ČŠI udělala rodeo raz dva, že nedodržují ŠVP. Otázka sexuální výchovy je ošemetná, že ty máš takový názor neznamená, že někdo jiný to nevidí jinak. A i tato otázka může být uvedena v ŠVP a nebo prostě otevřený ředitel na to odpoví klidně i 30x, bude-li muset (upřímně, věřím, že toto není téma pro většinu rodičů, ale byl to prostě příklad, na čem některým rodičům záleží - a že jsou i tací, to mi věř). Neboli co se týče metod a obsahu, ŠVP by měl korespondovat a postačovat. Pokud chce člověk zjistit něco dalšího, musí pátrat dál (a je jasné, že na respekt a šikanu apod. se nebude ptát samotné školy, ale prostě si najde v okolí někoho s osobní zkušeností a bude pátrat tam).
Mě třeba fascinuje, jak některé školy píšou, že nejsou respektující, ale jak inkludují žáky s kdejakým problémem (a jak to asi dělají, když většina těch problémových bez respektu vyhoří? tam bych se ani nechodila ptát, tam mi to smrdí z principu... ale aspoň nelžou rodičům "normálních" dětí no).
Jinak já mnoho z toho, co jsem psala, většinu zjišťuju (ne vše). A není mi to vůbec blbé. Chci udělat správné rozhodnutí a spadám do kategorie "náročný rodič" ;) (a nestydím se za to).

kamila297
9. kvě 2017

@verdos Všechno je relativní - sice po dlouhodobém úsilí uděláte "správné rozhodnutí" a vaše dítě bude (z vašeho pohledu) na ideální škole, ale pak chytne děsnou učitelku a všechno je v háji. A neříkejte, že budete mít i prolustrované všechny učitele, družinářky a budoucí spolužáky (a hlavně jejich rodiče) vašeho budoucího školáka... 😉

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz
verdos
9. kvě 2017

@kamila297 To samozřejmě asi sotva, protože třeba za 5 let tam může být někdo jiný. Ale pokud dám dítě na školu, která má označená férová škola, nebo na soukromou školu, která vyznává určité hodnoty (které jsou v souladu s mými) nebo cokoliv podobného, nečekám, že se to za těch pár let tak radikálně změní, že vedení obrátí o 180 stupňů a najednou začnou učit klasicky, přestanou být respektující, atp. A škola vždy také svým způsobem oslovuje jistý "typ" rodičů, takže to bych se také nebála. Samozřejmě dítě pak může jít z 5. třídy i na víceleté gymnázium. Nebo prostě může jít na druhý stupeň na jinou školu. Ono i po první třídě může jít jinam 🙂. Nebo v půlce první třídy (i když to je samozřejmě jen krajní řešení). Nic není definitivní, volím především pro ten start a ten ovlivnit do značné míry opravdu dost můžu ;)... (Nehledě na to, že my jsme v úplně jiné situaci, neb dítě učitelku uvidí jen 2x za rok při přezkoušení, ale snažím se to teď komentovat z pohledu rodiče dítěte, které by do školy normálně šlo 🙂).

verdos
9. kvě 2017

@sarihy vy jste ale to štěstí měli (díky staršímu sourozenci). Kdyby tam už první dítě nebylo, možná bys o jiné ani neuvažovala, když víš, jak je plno, ne? Každopádně situace, která je v Praze, nemusí být třeba v Ostravě nebo jinde (nevím jak v Brně, ale v okolí Brna zase takový problém není a třeba v Blansku měli kapacitu 90 dětí a přijato bylo jen něco k 70 - takže se jich ani tolik nehlásilo a vzali všechny). A když pro dítě někdo nechce vybírat školu, tak nemusí, ale pokud vím, taky jsi vybírala a měla z toho nervy...

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz
verdos
9. kvě 2017

@sarihy jasně, jsem ráda, že uznáváš, že to někdo může mít jinak. Tedy jistě chápeš, že někdo může mít i jiná kritéria nebo více kritérií. Nikdo nepsal, že vybírá školu na celou dobu a že řeší úplně všechno (včetně družinářek - a víte, že některé školy ani družiny nemají?). Tzn. příspěvek @kamila297 byl nepochopením toho, jak to každý může mít jinak a jak pestrá kritéria pro výběr mohou být a de facto to žene do extrému, aby si z toho utahovala. A ty s ní na 100 % souhlasíš. To nepobírám (jasně, to je můj problém).
Pokud je problém se školami v celé Praze (což nevím) nebo téměř v celé Praze, je fér napsat "hele, když jsi odsud, tak se na kritéria vybodni, protože své dítě jinam než do spádovky nedáš" (možná do soukromé, ale i tam je nával, a protože ministerstvo nechce moc povolovat další, tak i tam se bude situace stále zhoršovat - čím více bude rodičů, kteří prostě školu pro své dítě řeší, protože si uvědomují, jak dalece může škola či první třída ovlivňovat budoucí život). Každopádně do této diskuze může zabrousit i někdo jiný, kdo začíná školu pro své dítě řešit a je fajn, když dostane tipy na to, nad čím se může (ale nemusí) zamýšlet. Nemyslíš?
Nevím, do které skupiny patří tazatelka. Každopádně diskuze slouží všem. A protože jsem v podobné situaci, dovolila jsem se přispět. A to tak, aby z toho mohl mít někdo užitek (třeba někdo, kdo to řešit chce, ale vůbec neví, kde začít nebo na co se ptát).
(P.S. znevažovat něčí rozhodnutí řešit školu, což je pro někoho opravdu důležité rozhodnutí, i když tomu nevěříš nebo s tím nesouhlasíš, je podobné, jako kdyby se někdo smál, že nervačíš kvůli takové "blbosti" jako 10minutový rozdíl mezi školami, zkus nad tím alespoň trošku přemýšlet, díky).

terezapetrova
9. kvě 2017

@verdos ja sem rada, ze sem prispivas, vzala jsem si z toho dost, snad na Tvé příspěvky budu jeste pamatovat až začnu vybírat školu coz by asi mělo byt za cca 4-5mes, myslím, ze je chvalyhodne, ze to resis

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz
terezapetrova
9. kvě 2017

@sarihy prosím te Porg, je tedy kolik za měsíc? A červenec srpen se platí?

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz
terezapetrova
9. kvě 2017

@sarihy dekuju tak mazec a jeste víc, ze platime za školku jeste víc, shodou okolnosti naše školka je dost často odrazový můstek pro Porg

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz
terezapetrova
9. kvě 2017

@sarihy a ja tomu rozumím, bohužel jedinej důvod proč talik platime (zatím jen za školku) je ten, ze máme syna s diagnozou, jinde mu nepomuzou :(

sarihy
Autor odpověď smazal
Zobraz
editah222
9. kvě 2017

školu jsem vybírala pečlivě a vybrala jsem státní školu v dosahu bydliště (u nás ve městě není spádovost, takže jsem mohla vybrat), ale chtěla jsem děti dát do třídy s rozšířenou vyukou matematiky a angličtiny (částečně placená i když na PORG to nemá ;) ).
Jsou to třídy o 22žácích a matematika a angličtina jsou půlené, což považuji za naprostý luxus. Navíc se matematika vyučuje Hejneho metodou, která se mi opravdu líbí.
Ale to v čem máme největší výhru je naše třídní učitelka!
Dcera je zatím v 1.třídě a všechno funguje bezvadně. Syn se do této třídy dostal taky (dělají se přijimačky) a jsem zvědavá jaká bude "spolupráce" s jinou paní učitelkou.

editah222
9. kvě 2017

@terezapetrova
@sarihy
tak my platíme školené 1500kč měsíčně (což je v podstatě za ty hodiny navíc pro paní učitelku a platíme AJ) a už mi spousta lidí naznačuje, že jsem ambiciozní kráva :D

Výhoda žití mimo Prahu, školky už zase začínají být prázdnější a školy se snaží žáky udržet takže se musí snažit :D

A jinak souhlasí s tím, že každý si musí říct, co je pro něj priorita. Já věřím v Hejného metodu a chtěla jsem ji pro naše děti.

kamila297
9. kvě 2017

@editah222 Gratuluji k prima učitelce! A o tom to je. Skvělá třídní je naprostý základ a velká výhra. A pak je úplně fuk, jestli působí v kdovíjaké "hogofogo" škole s takovou a makovou výukou nebo v omlácené státní škole s červeným slabikářem 😉

editah222
9. kvě 2017

@kamila297 je to tak. Naše paní učitelka je na jednu stranu velmi "mateřská" což je velká výhoda zrovna pro moji bojácnou dcerku a na druhou stranu si umí zjednat respekt nejen u dětí, ale i u rodičů. Je hodně aktivní, pravidelně zasílá informace o dění celého týdne, dělá konzultační hodiny... A díky tomu, že se dala na Hejného metodu tak tráví pár víkendu během roku a 14 dní během prázdin na školení. To se spoustě učitelek nechce.
Navíc je ve věku kdy už nejspíš nebude mít další dět , tak snad neuteče na RD ;)
A pokud vše půjde dobře tak svoji třídu povede celý 1 stupeň.

kamila297
9. kvě 2017

@editah222 Mluvila jsem s jednou speciální pedagožkou, dnes již v důchodovém věku, a ta mi řekla, že třídní uč. v 1. třídě má být "sluníčko" (což mluví za vše), avšak že sama jako učitelka s letitou praxí musí zkonstatovat, že 80% učitelek takových není (řekla to mnohem expresivněji). Takže měli jste kliku a @sarihy také a moc vám to přeju.

hojda
12. bře 2018

@verdos Nemůže spadat do skupiny nadaných dětí? Docela dobrá knížka je Život s vysokou inteligencí, teď myslím vyšla i Nadané dítě.

verdos
12. bře 2018

@hojda Může. Psycholog se v tomto smyslu vyjádřil. Rovněž ale řekl (a já to již delší dobu vím), že v tomto věku se to ještě hodně vyvíjí a může se to změnit. O nadané se zajímám, nicméně knížek mám už teď plnou polici a nestíhám je číst (a navíc - konto prázdné :D). Nicméně máme potvrzený i aspergerův syndrom, takže se jedná o tzv. "dvojí vyjímečnost" (a ty rysy opravdu odpovídají, není to takové to podivínské chování plynoucí z nadání). Takže je to celé trošku komplikovanější. Koukám, že už je to docela dlouho od toho prvního příspěvku, ale nic moc se nezměnilo. Dojednáváme podmínky IV na místní škole, Březová je stále v záloze. Máme cca měsíc na dořešení :D

hojda
12. bře 2018

@verdos Tak jestli tuhle knížku nemáte, tak tu opravdu doporučuji!

verdos
12. bře 2018

@hojda Napíšu si na seznam, díky 🙂

evule1982
26. srp 2019

@verdos Dobrý den ,narazila jsem na váš komentář před dvěma roky ohledně toho, že máte nějakou tabulku pro brněnské školy. Vybíráme momentálně školu pro dceru, tak by se nám jakékoli info hodilo. Nemáte ji ještě prosím? Děkuji! 🙂

verdos
26. srp 2019

@evule1982 Myslíte tabulku (přehled) soukromých škol v Brně? Můžu poslat odkaz. Asi to není úplně aktualizované a doplňované, ale jako výchozí bod asi dobré. Můžu poslat do zprávy. Dejte když tak vědět, jestli je to ono (příspěvky zpětně jsem teď nepročítala, tak jen jestli jsem v obraze :D).

evule1982
26. srp 2019

@verdos Já jsem pochopila, že jste si dělala nějaký průzkum škol (nevím jestli státní/soukromé) v Brně ohledně toho co která škola nabízí/jaká je. Ale možná jsem to špatně pochopila. Ale klidně pošlete cokoli co máte, ráda se podívám 🙂 Děkuji.