Vrácení z 1. třídy do MŠ. Máte zkušenost?

bereni
16. říj 2023

Ahoj holky, potrebuji si to srovnat v hlave a mozna slyset vic nazoru a hlavne zkusenosti. Barca mela loni odklad (ted 7 let). No a dnes si me zavolala jeji tridni ucitelka a rekla at zvazim navrat do MS na rok, ze je stale nepozorna, spis takova hrava a malo se soustredi. Ucivo tak nejak zvlada, mozna je pomalejsi, ale zvlada, ale proste je a byla torpedo. Prosli jste si tim nekdy? Mam tyden na rozmyslenou.

ninive211
16. říj 2023

@handulkak Ale tohle je úplně špatně. Byla u nás v MŠ paní z PPP a apelovala na rodiče, pokud máme pochybnosti o školní zralosti, ať určitě poradna a příp.odklad (od toho ty odklady jsou). Že vrácení dítěte z první třídy zpět do školky by mělo být to úplně nejkrajnější řešení, že to je šílený nápor na psychiku toho dítěte, pocit selhání...horší, než když by v první třídě dostávalo trojky, čtyřky.

ninive211
16. říj 2023

@bereni Nedávala bych rozhodně. Větší temperament a nesoustreděni neni důvod pro návrat do školky, kor pokud učivo zvládá. Spíš PPP a kdyztak zvážit asistenta, zjistit, zda neni ADHD nebo něco,ale rozhodně navrácení do školky! Kór u Holky, pak bude jednou končit střední v 21 letech?

bereni
autor
16. říj 2023

Odpovedi zkusim napsat hromadne, jinak holky moc diky za reakce. PPP zkontaktuji hned zitra. Ano chodi do ZUS, ale to neni predmetem, resim klasickou ZS. Dcera je spokojena, nadsena, nema problem delat i domaci ukoly a rozhodne je nedela s nechuti. Jen ucitelka resi tu jeji nepozornost, ze proste je “vsude”, ze nevydrzi dlouho venovat se jedne cinnosti. Nicmene co ma umet tak zvlada, mozna pomaleji, ale po mesici a pul vynaset takovy soud mi prijde prave docela hr. Ale zas si rikam ma x let praxe a dokaze deti odhadnout💁‍♀️ Jednou uz odklad mela, takze by vlastne sla pristi rok v 8 letech, coz se mi uz moc nelibi. Kdyz srovnam deti ve skolce co vidim tak teda mam za to, ze dceri by to uz nic nedalo, neskutecne i za ten mesic a pul skoly “vyrostla” do rozumu. A taky jak ji znam si myslim, ze ego by ji to hodne posramotilo… Ja nevim… nechci nekde udelat chybu.

gruyerre
16. říj 2023

@bereni hlavně se nenechte natlačit do toho, abyste se museli rozhodnout do týdne. Taková vážná věc potřebuje hodně promyslet a opravdu zkonzultovat s tou PPP. Ale z toho, co píšeš, to opravdu na návrat do školky rozhodně není. Takto nepozorné dítě bývá téměř v každé třídě aspoň jedno a do školky se kvůli tomuhle nevrací.

bereni
autor
16. říj 2023

@gruyerre Ja hlavne vim, ze ve skolce je plno, totalne plna kapacita a 11 deti spadove nevzali (triletaky). To nevim jak by se melo resit. A dat ji do cizi skolky pro me nepripada v uvahu. Zavolam do PPP a uvidim co reknou, neni treba moznost pripadne nejake asistentky? Uz jednou byla kvuli predchozimu odkladu dcerka v PPP a i psychiatra, zadne adhd, nebo nejakou hyperaktivitu nema, pozornost zvladne udrzet u aktivit co ji bavi, proste nechapu…ve skolce mi sami rekli, ze to zvladne, mozna to bude mit malicko tezsi kvuli pozornosti, ale zvladne - tam ji meli od 3 let tak snad ji znaji dele a vice nez ucitelka po mesici a pul si rikam.

bereni
autor
16. říj 2023

@dashyyy Mas pravdu, doted do aplikace chodila jen chvala jak je sikovna a jednicky nebo slovni hodnoceni, ktere bylo pozitivni. Netusila jsem, ze je nejaky problem. Barunka se tesi do skoly a chodi nadsena, takze je to pro me fakt blesk z cisteho nebe. Mluvila jsem s ni opatrne o skole a pripadme skolce a nechce o tom ani slyset.

bereni
autor
16. říj 2023

@fifina86 a nevis zda tu asistentku doporucila PPP nebo ji jiz na skole meli?

azanka
16. říj 2023

Synovi bude v listopadu sedm a adaptace je pro něj obtížnější. Je ADHD, pozorný jen když ho to baví, seká se a nic s ním nehne. Chodí do malé školy, s učitelkou jsem v kontaktu a když má syn den na prd, dá mi vědět a já z toho vyvodím důsledky = nedělal jsi práci ve škole, budeš ji dělat doma (a ne jen těch pár cvičení, co má zatržené v sešitě a hotové za pět minut - ono mu to myslí dobře, akorát se nechce). Do školky bych ho nevrátila. Už má kamarády, určitou rutinu a nedovedu si představit, že si to za rok dáváme znovu. Máme žádost v PPP a pokud má mít asistenta, tak ať má a usnadní se život naší (svaté) paní učitelce. Ale myšlením prostě školkové dítě není a ukousal by se nudou.

merope
17. říj 2023

@bereni tak pokud je dcera ze školy nadšená, učení jí jde a těší se tam, tak určitě jen kvůli pozornosti bych odklad nedávala.

ilone
17. říj 2023

@bereni jdi znovu do PPP, i když tě asi objednají až za dlouho. Jinak s místem ve školce - i když mají plno, dá se zažádat o výjimku. Do jiné by nemusela.

ilone
17. říj 2023

@bereni a zeptala bych se na názor nejen učitelky, ale i vychovne poradkyně. Predpokladam, ze to s ní učitelka konzultovala. Jinak AP nedostane dítě jen tak, musí mít PO min. 3 stupně.

handulkak
17. říj 2023

@ninive211 a nejen pro to dítě. I pro ostatní v te třídě. Naše se samozřejmě teď boji, ze když ji to nepůjde, tak půjde taky. 🤦🏻‍♀️

fifina86
17. říj 2023

@bereni byli v poradně a ta jí přidělila. Do té doby třída byla bez asistentky. A asi 2 měsíce trvalo než nastoupila, museli nejdřív nějakou sehnat.

ada22
17. říj 2023

A nemáte tam někde 0 ročník. Jinak jestli ji škola baví, tak bych ji do školky nevracela. Určitě to řešte přes poradnu. Případně pak zkusit jinou školu. Jestli to je reálné. Kolik má učitelka děti ve třídě
Někdy to je celkem masakr.

dashyyy
17. říj 2023

@bereni z osobní zkušenosti se taky může stát, že učitelka neodhadne vůbec nic.. a to třeba ani za tři roky.. tři roky si stěžovala, že kluk kouká z okna a pak přišla nová učitelka a za 14 dnů už se mnou řešila co a jak, že je potřeba to řešit dál.. v klidu se poraď v PPP, ale já z toho, co píšeš i z předchozího chování učitelky absolutně nevidím důvod ji vracet.. pokud nemá ani potvrzené ADHD, tak prostě bude taková divoká 😀

ninive211
17. říj 2023

Takové soudy po měsíci a půl u dítěte, které školu zvládá,"jen" je živější a občas s myšlenkama jinde (to ty naše obě taky) hned ho tlačit zpáky do školky! Tak se mi zdá, že úča možná bude stará škola, co chce mít ve třídě místo poslušné vojáčky a drezúru a klid...nepozornost v první třídě není důvodem návratu do MŠ! To by někde vraceli polovinu třdy, zejména kluky...

eviicka
17. říj 2023

@ninive211 také mi to přijde zvláštní.

gruyerre
17. říj 2023

@bereni až ji budeš objednávat, vysvětli, že na vás tlačí, ať se rychle rozhodnete, a že ji učitelka chce poslat do školky, možná vám dají dřívější termín někoho, kdo onemocní.

zuzkasim
17. říj 2023

@bereni Jestli s vámi doteď škola nic neřešila a najednou návrh dodatečného odkladu, nedivím se, že jsi překvapená. Určitě se objednej do PPP, tlač na brzký termín. Škola před vaší návštěvou vyplňuje školní dotazník, kam podrobně popisuje, proč a co navrhují, posílají ho přímo do poradny. Ve škole se spoj se speciálním pedagogem a zeptej se, co by vám prozatím doporučili na posilování pozornosti nebo něco jiného, přímo pro vaše dítě. Speciální pedagog se může jít podívat přímo do hodiny, vzít si tvoje dítě na orientační vyšetření, promluvit s paní učitelkou.

tereza0111
17. říj 2023

Sesla bych se s ucitelkou a vyptavala se, jestli je dcera jedinna ve tride kdo ma potize s pozornosti, dal bych se vyptavala jak jsou vlastne vedene hodiny. Jestli zazvoni a deti 45 minut sedi a maji poslouchat / pracovat az do zvoneni nebo zda je hodina na prvnacky nejak prizpusobena. A podle odpovedi bych se na totez zacala ptat ve vedlejsich tridach..
Treba u nas v prvni tride ucitelka mela vlastni zvonecek, hromadne zvoneni pro ne vubec neplatilo, aby se mohla prizpusobovat tomu, ze uvidi, ze na prcky je toho uz moc. V hodinach jim pravidelne dopravala pohyb, treba po 15 minutach je zvedla a 2x si obehli tridu :D nebo proste to casto menila - ucili se cist, tak si sedli vsichni do krouzku, pak se zvedli a zase rozesadili jinak. A kupodivu nikdo nemel s adaptaci problem...
Neni duvod tlacit po mesici prvnaky aby zpusobne 45 minut sedeli a byli pozorni (mimochodem ja to ted v dospelosti treba taky nedam, jak jsem uz odvykla skolni vyuce..) . Takze asi bych zjistila, co po nich vlastne chce.

janina228
17. říj 2023

@bereni za mě - dítě bych do školky nevracela. Nevím jestli už nějaká asistentka ve třídě je, nevím jak je stará paní učitelka.. ale dělat takové soudy prakticky na začátku školního roku mi přijde opravdu předčasné. Poradna, vyšetření, možné doporučení asistentky, možná i medikace - nevím. Rozhodně to takhle podat i ve škole, že to máte v plánu řešit, že jste objednaní, že to řešíte. Osobně si myslím, že projít zase předškolní třídou ve školce nemůže už být velkým přínosem - skoro bych se obávala opaku. Pokud škola nabízí přípravnou třídu (nultý ročník), tak by to možná na zvážení bylo. Píšeš o ZUŠ - tam se holčička chová jak?

misa_pise
17. říj 2023

Po okdladu už se dítě do školky nevrací, to už by to muselo být opravdu zlý. Pokud učivo zvládá a je jen nepozorná a pomalejší, tak je to nesmysl. Pořád je začátek školního roku, nedělala bych to.

carrie_b
17. říj 2023

Nečetla jsem všechny příspěvky, ale zde je určitě jediná možnost - ped-psych poradna. Vyžádají si zprávu od třídní učitelky a zhodnotí, jestli dítě např. nepotřebuje asistenta. Akorát to bude dlouhé, my čekali na zprávu od PPP rok.

bereni
autor
17. říj 2023

@bereni holky tak na konec listopadu jdeme do PPP, zatim do skoly chodit bude, vyslechnu si nazor i tam. Pani ucitelka neni nejmladsi, ale ani neni pred duchodem, nechci soudit jak to ma skrze pristup, moc s nama vlastne krom aplikace nekomunikovala doposud. Barunka chodi do male skoly, jina prvni trida tam neni. Utridila jsem si trosku myslenky a myslim si, ze navrat by rozhodne nebyl krok kupredu, ba naopak, ale jeste si poslechnu rady z PPP. Jestli je jen pomalejsi a nepozorna, tak si myslim, ze se s tim da pracovat, holt asi vsichni nemuzou byt nadani stejne a my na jednickach bazirovat nebudeme, takze doma z dvojek ci trojek pocit selhani mit nebude. V ZUŠ jen chvála. Dam po doreseni vedet jak to dopadlo. Dekuji vam za rady.

jana_zofie
17. říj 2023

@handulkak 4 deti? No to bych chtela takovou skolu. To je tak strasne nepravdepodobne, ze by se tam i pres odklady dostaly hned 4 deti co potrebuji odklad, ze si troufnu i tvrdit, ze je to naproste selhani ucitelky a skoly. To prece neni mozne.

janina228
17. říj 2023

@bereni určitě dobré rozhodnutí, z poradny dostane paní učitelka i případné informace, jak s holčičkou pracovat. Věřím že vše dobře dopadne, máš moc fajn přístup 🙂. Mimo to - ZUŠ není úplně lehká záležitost na pozornost též. Zajímavé, že tam je chvála..

ninive211
17. říj 2023

@janina228 V ZUŠ taky třeba (záleží na oboru) pracují v menších skupinkách anebo i jeden na jednoho (např. u hry na hudební nástroj). Tak potom ta pozornost je jasnější a je menší prostor pro vyrušování. Navíc pokud je to koníček, který ji baví, ne "nudné" čtení, psaní ve škole, tak to taky automaticky zvyšuje motivaci a koncentraci...takže zas tak zajímavé to není.
Osobně vidím problém v paní učitelce, možná má problém zaujmout, možná jí jen holčička nesedla osobnostně...

katjja123
17. říj 2023

@bereni manžela vrátili z první třídy zpět do školky. Narodil se v červenci a nebyl prostě ještě zralý. Prý nevydržel moc sedět a soustředit se a chtěl si ještě hrát. Žádné následky ani deprese to na něm nezanechalo, spíš to bere jako takovou vtipnou historku ze života. Asi bych brala ohled na malou, jak by to zvládla, jestli už tam má kamarádky, aby ji to netrapilo atd.

janina228
17. říj 2023

@ninive211 já to spíš myslela tak, že ZUŠ je odpoledne. Baví/nebaví - děti se odpoledne vidí úplně jinde než třeba u flétny, na nauce, nebo na zpěvu - poté, co byly celé dopoledne v lavicích ve škole. Proto ten názor na těžší soustředění.

ninive211
17. říj 2023

@katjja123 Ale holčičce je už 7 a jeden odklad už měla...to je dost rozdíl. "Za nás" (nástup na ZŠ na zač. 90.let), se zas tak moc odklady nedávaly, spíš výjimečně. Dnes se naopak tvrdí, že odkladů je zbytečně moc...a zde by do školky vrátili dítě, které už odkladové bylo, jen proto, že má trošku horší soustředění??? Školka té holčičce už podle mě vůbec nic nedá....tak holt nebude mít samé jedničky, no.
Moje sestra nastoupila do školy v čerstvých 6, odklad neměla (jak píšu výše, moc se tehdy nedávaly, mamku to asi ani nějak nenapadlo, že by o tom měla uvažovat). První druhá třída trochu problém, právě byla ještě hravá, nesoustředěná...holt měla pár těch dvojek na vysvědčení, ne "samé". No a nakonec se dostala na osmiletý gympl (k vellkému překvapení třídní učitelky, která ji shazovala, že na to nemá a co tam bude dělat), odmaturovala s jednou dvojkou (jinak 1) a na VŠ červený diplom. Můj taťka to samé. Jako červencový (tehdy v 50.letech se odklady nedělaly vůbec) si v první třídě prošel "peklíčkem", ale pak třeba na střední pohoda a a vejšku má taky na červený diplom. Jen musel dozrát. Že je dítě v první třídě méně soustředěné, neznamená, že nebude v budoucnu v učení úspěšné.