Syna žádné kroužky nebaví

matyldik
8. dub 2019

Ahoj maminky,mám 18.m syna a byli jsme zkusit asi tři různé kroužky. Malého to moc nebaví,jako jo,litat tam mezi dětmi a loudit jídlo,to jo,ale jinak mi to nepřijde ničím zvláštní nebo jak bych to rekla. Stále je na mě kladen tlak z okolí,ze dítě musí byt mezi dětmi,aby se dobre vyvíjelo,že proto nemluví,ze nejsme mezi dětmi atd. Ale popravdě,já na to také moc nejsem,raději si zajdu s kamarádkou a jejím dítětem na procházku občas a jinak travim čas se synem nejraději sama. Mate to také některá tak? Co si o tom myslíte? Ochuzuji ho o něco? Říkám si,že až nastoupí do školky,užije si deti až až. Ale je to už opravdu nepříjemné,jak každý týden mi někdo píše/říká a přemlouva,ať s malým jdu na cvičení,ať s nim jdu do hernicky atd. Kamarádky si tam našly nové kamarádky,já jsem spis samotar,nevadí mi to. Jen nevim,jestli se nemám kvůli malému nějak kousnout..má rad společnost,ale vyloženě dělat to,co mu říkají paní cvicitelky,ho nebaví,neposlechne,neposedi 🙂

petaov
9. dub 2019

Taky na žádné kroužky s mladším nechodím. (Ani se straším jsem v tom neviděla velký smysl, když byl malý. O kroužky projevil zájem až ve škole). Syn ale mluví dobře - čteme a zpíváme v podstatě celý den. Jsem taky spíše samotář, ale do herny občas zajdu, když je hnusně a vidím, že už se malý nudí.

vcelicka11
9. dub 2019

@matyldik urcite to delat nemusite. Napr. nase nejstarsi dcera do 3 let odmitala kolektivy (jiz 2 deti na hristi byly na ni moc). Potrebujete jit do prace aby se syn naucil kolektivu? Kdyz ne, dejte mu cas, zacina jaro, hezke pocasi, muzete klidne travit cas na hristi, kdy chcete. Za mne ho o nic neochuzujete;).

luciklim
9. dub 2019

@matyldik haha, ja jsem presne ta, co se s matkama na hristi nevybavuje, na me to taky neni tohleto🙂 nicmene s 16ti mesicnim synem chodime od ledna obcas do hernicky nebo koutku, ted kdyz je hezky, tak hriste. Chodim, protoze to tam syna bavi ale hraju si s nim, rozhodne me nebavi poslouchat ostatni a uz vubec me nebavi se s nekym cizim bavit 🙂 takze tak 🙂

ilonne
9. dub 2019

Podle mě jsou tyhle aktivity spíš pro maminky než pro děti. Děti z toho rozum nemají a matky se zabaví.

denny27
9. dub 2019

Nikdy sem s detmi nechodila na takové kroužky....na nejake trdlikani s ostatními matkami nejsem.. nám staci hřiště a pískoviště 😁😁😁

herminka
9. dub 2019

Když jsem četla nadpis, myslela jsem, že je řeč třeba o 8letém dítěti 😀 V roce a půl kroužky vůbec neřeš a dělej to, co baví dítě i tebe.

alishka111
9. dub 2019

No nejprve bych zapracovala na tom, umět si obhájit svoji výchovu. Když to nebudou kroužky, bude to pořád něco. Když to nepotřebujete vy ani dítě, tak do kolektivu nechoďte a stujte si za tím. Za druhé, kroužky pro takhle malé děti jsou opravdu jen pro vyvolené, organizovaná aktivita je jim většinou protivná a dělají všechno jiné než se tam po nich chce a je to k ničemu. Když už tak si myslím, že je baví nenásilná společnost, pískoviště, herny, a možná se i hodí aby se právě pomaličku učili dělit se o jídlo, hračku a tak... A za třetí, k té mluvě, mé děti jsou od narození v kolektivu. Třikrát týdně mateřské centrum, jinak návštěvy, sami doma jsme minimalně. Dcerka v 18m neřekla vůbec nic, teď mluví krasně a hoooodně, syn řekl tak máma, táta, ale neřeším to, němý taky nebude - ale kolektivem to zas tak není, spíš dítětem a málo dětí v 18m nějak mluví...

veronastreetdog
9. dub 2019

Jé jsem ráda,že v tom nejsem sama. 😀 Mám sice teprve půlročního syna,ale nějak se mi nechce,až bude větší,chodit někam do herniček a nutit se brát ho mezi děti,jen proto,že to po mě chce okolí,že je to důležité a pro něj dobré.Byla jsem s ním zatím v kolektivu jen 2x,1x že měl kamarádky syn narozeniny.Míšovi byli 4 měsíce,spal ve vajíčku,najednou se k němu přiřítila holčička (cca 1-1,5) a už na něj chtěla šmatlat a plácat po hlavě.A po druhé jsem byla na srazu nosících maminek abych si vyzkoušela nějaké nosítko a poradila se tam.A upřímě jsem se tam vůbec necítila dobře.Jsem taky spíš samotářský tip,takže pokud v herničce nebude někdo koho znám už z dřívějška,tedy kamarádky,které mají děti o pár měsíců starší děti,tak tam nepůjdu a raději se budu věnovat synovi sama.Nebo půjdem k někomu na návštěvu.Od pondělí začnem jezdit na plavání,kde je naštěstí jen 6 dětí zhruba ve stejném věku a to nám stačí.Mám 2 psy,s kterými chodím na cvičák a Míša je tam celkem spokojený,je venku,kouká jak hafani běhají přes překážky a mezi ženskýma 😀 a hlavně se mnou,což si myslím,že je nejdůležitější v tomhle věku.Pokud se na to necítíte,není Vám to příjemné,nedělejte to a dělějte vše tak jako do teď.To že ostatní to tak dělají neznamená,že to musíte dělat taky.Jak už tu psali přede mnou,kolektivu si ještě užije dost a dost po celý svůj život.Zeptejte se třeba rodičů,jestli Vás taky brávali v 18 měsících někam do kolektivu a uvidíte. 🙂

rencinka87
9. dub 2019

@matyldik Chodime od synovych dvou mesicu - chodili jsme na babyogu - takze takovy velmi na pohodu ruzny protahovani a cviceni, obcas si zacvicily i mamky. To jsme v synovych 18 mesicich vymenili za Pohyb detem, to uz je akcnejsi cvico - joga uz na nej byla pomala a nudna.
Od jeho 15 mesicu chodime na “hudebku”.
Oboje je to proto, ze syn miluje deti a kolektiv a jakoukoliv rizenou cinnost, odmala projevuje zajem o hudbu, proto ta hudebka.
Ucitelky respektuje a posloucha odmala.
ALE - delame to cele proto, ze ho to bavi a je nadseny, pracuje a mam pocit, ze si z tech hodin neco odnasi, jakmile bych mela pocit, ze to nedela rad nebo by byl radeji nekde jinde, okamzite bych to stopla.
Myslim si, ze pokud se vidate s jinymi detmi v ramci hriste, rodiny, pripadne pratel, tak to do tri let naprosto staci.
V 18 mesicich si dite stejne neumi hrat spolecne s jinym ditetem, ani k nemu navazovat jakykoliv hlubsi vztah.

Takze bych se zvysoka vyprdla na “rady” ostatnich a razantne vysvetlila, ze matka jsi ty a delas to, co je pro maleho podle tebe nejlepsi.

Btw ja zase nesnasim shluky matek na hristich a v hernach - tam jsme nedavno jen nakoukli a to bylo peklo.
Takze to zase vynechavame my. (Na hriste sice chodime, ale jsem nejstastnejsi, kdyz jsme tam sami 😀)

luciklim
9. dub 2019

@ilonne
@veronastreetdog ano nektere maminky to berou jako prilezitost k popovidani, v hernicce jsem za exota, protoze nesedim v chumlu matek u kafe ale pobliz syna a chvilema si s nim hraju, pokud ma zajem 🙂 jako musi to to dite bavit no. My treba chodime ani ne tak z duvodu kolektivu (stejne si jeste neumi hrat s jinyma detma) ale ze na nem fakt vidim, ze se mu tam libi, jsou tam zas jine hracky, klouzajda, co doma nema 🙂

vironeka
9. dub 2019

Tak tohle jsem měla stejně. Nebavilo mne nějak zvlášť ani obyčejné hřiště venku, právě kvůli tomu, že tam pořád někdo je a já fakt nevím, co si s těmi lidmi povídat. V podstatě jsem jen občas překonala nechuť scházet se s jinými matkami kvůli malému, aby se trochu otrkal, takže jsem chodila na nosicí srazy. Ale nakonec jsem přestala, další debatu o látkových plenkách a barefoot botách bych už nepřežila asi 😀 takže jsme chodili jen hřiště a k příbuzným. Na kroužky mi přijde dost malej, v 18 měsících je podle mne borec, když tam vůbec vydrží beze scén. Spíš ho začni chvíli před nástupem do školky učit být chvilku bez Tebe, třeba u rodiny, zajdi si na to kafe s kámoškou,maleho nech babičce, tete... Ti pak s ním můžou třeba do dětského centra. Protože ve školce pak je pro maminky šok, když děti pláčou, já měla co dělat nervat se synem. Podle učitelky jsem ho měla víc zvykat být beze mne a na kolektiv. Ale na to potřebuje umět se od tebe vzdalit, aby se naučil zapojit. Můj malej tohle moc nezvladal, pořád jen čekal, až máma to vyřeší, máma osloví chlapečka, máma mu podá hračku. Občas si říkám, mohla jsem se překonávat víc, chodit víc mezi děti, ale zase kdo ví, jestli by necítil, že mi to nedělá nejlíp a bylo by to ještě horší.

ilonne
9. dub 2019

@luciklim Já mám děti už tři. S dcerou jsem vyzkoušela všechno možné i nemožné. U prvního syna už mi došlo, že ušetřené peníze můžu vynaložit podstatně lépe 😁. Neříkám, že jsem občas na kafe do dětského koutku nezasla, ale co si budeme nalhávat 18m dítěti prostě musíš být za zadkem a stejně si v klidu nic nevypijes. U třetího jdu do dětské kavárny jen kvůli starším a kdyz mrnous spí. To kafe si prostě v klidu dám.. A na rovinu nejvíc se stejně rozvíjí samý a nějaké nové hračky, hromadné zpívání, cvičení apod. je jim jedno....

luciklim
9. dub 2019

@ilonne haha, byt za zadkem 🙂 to mas pravdu, ja syna neustale mapuju 😁 ty cvicenicka jsou asi pro vetsi, jednou jsme v te hernicce nakoukli vedle, kde prave zpivali a rikanky a tak a syn ac velmi zvedavy a spolecensky vytrestil ocicka a chytil se me za nohu 😁 takze tak, takze si tam jen pohraje jak potrebuje a zas frcime 🙂

ariadna12
9. dub 2019

Nas 18m prcek chodi jednou tydne do bazenku pro deti na plavaci kurz asi od 1 roku, ale voda ho bavi, rehta se u toho, uvolni se, i mne to bavi. Pote jdeme na svacinku a hrat si chvili do hernicky, ktera je soucasti bazenu (uschnou mu vlasky, napucne se, otuka si deticky z kurzu - par stejne starych deti - a hracky). Obcas zajdeme do klasicke hernicky, ale vetsinou je tam hodne deti a ne vsechny jsou chovanim v pohode ci zdrave, a velky pokec s cizima maminkama moc nemusim. Takze spis chodime na hristatka pobliz baraku, kde jsou deti ze sousedstvi, prohodim par vet s maminou, ktera je mi sympaticka, ale radsi se venuju diteti. Prcek je muzikalni po tatinkovi, takze zvazujeme nejake jednoduche zpivani/cviceni na hudbu. Kazde dite je jine, pokud by ho nejaky "krouzek" bavil, tak bych do nej s nim sla. Pokud mas pocit, ze na to tvoje dite neni, nema cenu ho do neceho nutit. Kurzy beru jako spestreni, treba to plavani beru jako i uzitecne. Ale chodit pravidelne do hernicek, hlavne tech vetsich, mne nebavi. Kazdy podle sveho. Jednej, jak ty uznas za vhodne.

prejeta_zaba
9. dub 2019

Jé to je vtipný, nakonec tady ze všech vyleze, že je to vlastně nebaví, jen je to prostě móda. 😅 Inu dřív měla žena na krku krávu, pole, prádlo na valše a deset dětí. Teď zapne stroje na úklid a co chceš pořád dělat v bytě s jedním dítětem a nezbláznit se, že jo. 😝 Na batolecí kroužky vlastně všichni říkají to samé, jednou a dost. Kolektivních zařízení si užije po zbytek života, takže si žijte v klidu podle svého bez infantilních kolektivů, jak již bylo mnohokrát řečeno přede mnou.

ariadna12
9. dub 2019

@prejeta_zaba mne ten kurz plavani fakt bavi a prcka taky, viz muj komentar. A nejsem tu jedina😀

prejeta_zaba
9. dub 2019

@ariadna12 Jo, v pohodě, já jsem to nečetla celý. Jako já to nikomu nezazlívám, jenom mě to samotnou nějak extra nenadchlo. Ale cítila jsem se úplně jako zakladatelka, všichni kolem někam chodili a ptali se kdy a kam chodíme my, tak jsme to zkusili. A už bych to víckrát ani nepotřebovala... Možná pro starší dítě, tak malý fakt vůbec nemá rozum z nějakého organizovaného programu a akorát je nervní z nátlaku, že zrovna teď nemůže dělat co chce.

ariadna12
9. dub 2019

@prejeta_zaba naprosty souhlas, taky znam takove to tahani od kamaradky, ne teda na krouzky, spis na hernicky. Kdyz by to prcka nebavilo nebo bych se citila fakt blbe, nikdo by nas tam nedostal.

prejeta_zaba
9. dub 2019

@marketa1218 Však počkej až budeš s "mrňouskem" zavřená na vesnici číst knížečky a stavět kostičky 3 roky v kuse, jak ráda odpustíš mamma gangům a půjdeš si v klidu vypít teplý kafe za cenu toho, že dítě bude chvilku rozsypávat hračky jinde než doma. Nedalo mi to, musela jsem si rejpnout, ty představy vs. krutá realita bijí do očí, promiň, ber s nadsázkou (taky jsem taková byla). 😅

m.e.l
10. dub 2019

My to máme jednoduchý, starší je postižený, takže tam nějaké herničky, kroužky nepřicházely v úvahu. Mladší (15m) zase v cizím kolektivu stojí a hodinu se rozkoukává, nehne se směrem ke mně (monitoruje zda tam stále jsem) a jen sleduje zda se k němu někdo nepřiblíží více než je jeho únosná mez. . . Včera po takové hodině stání během třídních schůzek se rozkoukal a dovolil jedné asistentce, aby ho vzala na ruku, vyloudil jeden úsměv a chvíli s ní laškoval, ale jen velice opatrně. Ke všemu jsme normálně limitovaný časem a bydlíme kousek za Prahou. Staršího syna mi odváží cca 8,30 a vrací 14,30, Mezitím se snažím s mladším trochu uvařit, uklidit, jít na procházku a pohrát si. Jelikož pak nevím zda se u nás dostane do státní školky od tří let (je lednový), tak cca za rok ho začnu zkoušet dávat do místní soukromé školky, aby se tam otrkal jak na kolektiv tak na bacily. Do té doby možná půjdeme párkrát na místní hřiště, i když kluci mají vlastní hřiště doma. . . skluzavku, pískoviště, trampolínu, houpačku. . .

@prejeta_zaba Teplý kafe si vypiju doma i s mrňousem, který mezitím vyklidí celou skříňku s mističkama. Právě teď teda si kupodivu pět minut hraje s hračkama místo s mýma nervama. . . 😀

bylinka36
10. dub 2019

Me by sezeni jenom doma nebavilo a dcerku taky ne, ale my si cas organizujeme sami. Mame tu jednu hernicku bez programu, v dosahu i nejake kavarnicky s koutky a vsude jezdim jen sama s dcerkou a hrajeme si spolu. Ostatni maminky jsou mi nekde. Pak jezdime pravidelne do knihovny, na ruzne vystavy, po pamatkach, do prirody, pak mam jednu dobrou kamaradku s detma se kterou se navstevujeme. Ale ma uz 3.5, tak by mi z toho doma udelala kulnicku na drivi. Do tech 2 let to tak nepotrebovala, ted uz je tezsi ji zabavit. Ale jak rikam 90% casu si stacime bohate sami a je nam dobre, tak se na ostatni vykasli a rid se sebou...

malanoha
10. dub 2019

@prejeta_zaba Haha, presne to jsem chtela napsat 😁👍 Ja jsem taky introvert a samotar a holciho drbani ve skupinkach jsem se nikdy v zivote neucastnila, ale ted jsem rada, ze takovou partu maminek s detmi mam a jednou dvakrat tydne se muzeme nekde sejit. Zabit cas behem toho, co dite taky dela bordel nekde jinde nez doma po celem byte... Vecne doma mi po dvou letech staveni kosticek začínalo slusne hrabat..

matyldik
autor
10. dub 2019

Díky za reakce a názory,holky 🙂 nestíhám vše číst. Vím,ze je ještě malinky,ale u nás se bezne začíná kolem roku chodit na různé kroužky. Myslím tím cvičení,zpívání a tvoření. Jedna holcina mi dokonce rekla,ze to formuje osobnost a ze malyho dost ochuzuji. Já to beru,je to její názor,do nikoho se nenavazim ani se nepletu do cizi výchovy. Ale trosku mi to hlodalo v hlavě 🙂

olga_
10. dub 2019

@matyldik Při "formování osobnosti" bych se raději spoléhala na rodinu než na "společnost a kroužky". Proč si nechat formovat dítě hned druhými 😀. V tomto věku je stejně maminka nej, nej, nej!!!

rencinka87
10. dub 2019

@matyldik Rozhodne bych netvrdila, ze to formuje osobnost - maximalne to urcitym zpusobem “obohacuje” nebo “rozsiruje obzory”, ale jen u tec deti, ktery to maji skutecne rady (a ted mluvim o kvalitnich krouzcich, nejaky sileny hernicky vas obohati maximalne o bacily, pripadne sprosty slova a neurvaly chovani nekterych “milych” deti.
Nejvic dite formujou ti nejblizsi, se kteryma travi nejvic casu, protoze dite se uci v drtivy vetsine casu napodobou.
Ale kamaradka at si klidne necha dite vyformovat 😀

cajomilka
10. dub 2019

@matyldik Nečetla jsem celou diskusi, ale měla jsem to stejně, dneska je hrozná móda chodit na kroužky už s batolaty, přitom i podle vývojových psychologů to takto malé děti NEPOTŘEBUJÍ!!! Vidím za tím komerční tlak, kroužky pro malé děti je skvělej byznys. My jsme pravda chodily na jeden kroužek, ale to bylo maximum, a stejně jsem s holčičkama nejradši byla prostě venku, v parku nebo na hřišti. A když máte pejska, je to vůbec jasný, pobyt venku a kontakt se zvířetem je pro děti podle mě lepší než sebelepší kroužky. A je nesmysl myslet si, že dítě, co nechodí "do kolektivu" pomalu od miminka, bude mít pak problémy ve školce. Opravdu to tak není.

cajomilka
10. dub 2019

@vironeka Já jsem si na hřištích vždycky četla, abych se nemusela s nikým bavit, přečetla jsem tak spoustu knih 😉 Bylo to i proto, že starší dcera má zrakové postižení a je hodně malá na svůj věk a mně fakt nebavilo furt někomu vysvětlovat, proč má ty silné brejličky a že jí je opravdu tolik, kolik jí je. Na hřiště už teď chodíme míň, ale čtu si tam pořád.

olga_
10. dub 2019

@cajomilka @matyldik Já si navíc myslím, že i ta školka je přeceňovaná. Ze srdce mi mluví tento text: http://www.moudrakocka.cz/index.php/myslenky/9-...

marketa1218
10. dub 2019

@prejeta_zaba V pohodě hele, ale znám se a na tohle mě fakt neužije, řešit někde kolektivně pokakané plínky a to jak někomu jde a nejde kojení, jsem si jistá tím, že tohle nám fakt nic nedá.U nás je vyžití s dětmi dost a nemusím sedět zrovna u toho kafe 🙂 Žádné představy nemám, vím že realita vždycky o něčem jiném, ale hlavně se taky znám a vím co mi vyhovuje a co ne. Tím samozřejmě žádné herny nezatracuju, každá jsme prostě jiná a žádná máma, která má své dítě ráda není horší nebo lepší.

vironeka
10. dub 2019

Prý formuje osobnost 😃. Tak to bych si myslela svý. Nejsem konfliktní, takže bych jí neřekla, že ona je asi taky kvalitně zformovaná, ale upřímně, myslela bych si to. Ono jako kroužky, dobrý, ale zase je otázka, jak se to pojme, nabídnout dítěti možnost, v pohodě, ale přijde mi, že dneska se do maminek masíruje až nezdravě... Že pokud dítě nedělá milion různých kroužků, jako by byla ona i to dítě zaostalá. Jakože když potomek není povinně na alespoň jednom sportu, jednom uměleckém kroužku a jednom jazykovém kurzu, vychováš z něj totálního dementa. Tak mi to teď připadá, že to něktří lidé berou a nutí to i ostatním. Nakonec mají kroužek na kroužku, že rodiče sotva stíhají vyřešit jak se tam včas dostat, potom doma ještě úkoly udělat a učit se a ve finále jsou ty děti tak přehlcený, že v nich v deseti jsou vyčerpaný malý dospěláci... Jaká je dneska z nejrozšířenějších moderních civilizačních chorob? Deprese. Přesně takhle podle mne vzniká. Protože dneska jako by už nestačilo prostě v klidu žít. ☹
Zkrátka, v tomhle jsem s Tebou, jestli si někdo myslí, že se má dělat to nebo tohle, ať si to dělá on sám, ale nemá sakra právo to jiných hustit. Může to říct jednou, jako návrh, inspiraci, jak to má on. Ale cpát to dokola a nechat si jinou maminku myslet, že špatná, jen protože je jiná, tak to prr. Každý máme jinou povahu i jiné zázemí, už z principu nemůžeme fungovat stejně, ani my mámy, ani naše děcka ne.