Čištění zoubků ve spaní. Máte zkušenost?

1. led 2024

Krásný první den v tomhle roce maminky,

chtěla bych se zeptat, zda nemáte některá zkušenost s čištěním zoubků ve spánku. Mám skoro dvouletou dceru a nějak se nám nedaří domluvit s čištěním zoubků, vždycky si kartáček požvejka a to je vše. Někdy se nechá, ale většinou ne. Nechci a nebudu dělat nic na sílu. Jedem respektující výchovu a věřím, že ke všemu jednou dozraje sama. Zkoušela jsem ji při tom pouštět různá videa, to fungovalo chvíli, pak čištění si zubů navzajem, taky funguje chvíli, pak jsem ji ukazovala já na sobě, jak si má čistit zoubky, to tím kartáčkem v pusence litá ze strany na stranu. Zkoušela jsem u toho dělat různé blbiny, ale vždycky funguje chvíli jen něco a už mi dochází co dělat dál 😁. Včelička letí, vláček jede do tunelu apod už má taky okoukané😁Všechno tohle budu zkoušet i dál, ale generálku, bych chtěla udělat vždy, jak usne, jen bych potřebovala pár zkušenosti, kdy a jak začít, jestli někdo nemá nějaké rady, tipy

te_reza
1. led 2024

Ve spánku? A jak bude vyplachovat? Z téhle nic moc taktiky bych měla paniku, že bude mít pusu plnou kazů.

emillyhk
1. led 2024

No, u nás to kolem dvou let prostě nešlo jinak než s řevem. 🤦‍♀️ Nepomáhalo nic, žádná domluva, video, legrace... Pokud to šlo, čistil manžel, tam to bylo rychlejší a většinou bez scén. Ale na zuby já jsem pes, prostě vyčistím pořádně i za cenu scén a křiku. Sama mám zuby hrozné, jedním z důvodů je i to, že mě mamka nechávala, ať si čistím sama a když jsem nechtěla, tak prostě nic. Jemnou motoriku nemá malé dítě tak dobrou, aby si zuby vyčistilo správně, u kdyby stokrát chtělo, je to na rodiči. Teď má syn skoro tři roky a pořád čistíme my - on si čistí sám buď přes nebo po.

te_reza
1. led 2024

@emillyhk taky jsem čistila s řevem, zuby jsou jen jedny a i mléčné jsou základ pro stálé.

emillyhk
1. led 2024

@te_reza Souhlasím. Já mám třeba mléčné pětky doteď, je mi skoro čtyřicet. Jeden nikdy neví...

luhana
1. led 2024

Taky by se mi moc líbilo, kdyby si malý respektující výchovou pořádně už jednou vyčistil zuby, ale nemám na to asi dost pevné nervy. Na čisté zuby jsem přísná. Večer ho prostě zakleknu a čistím, jinak by zuby čisté nebyly. A myslím, že nechat to jen na něm, tak u zubaře by to pak bylo daleko horší s pusou plnou kazů. Tomu se chci opravdu vyhnout. No nevím, snad ti holky něco poradí...

autor
1. led 2024

@luhana to samozřejmě chápu
Jinak jsem nejspíš zapomněla podotknout, že zuby vždycky nějak vyčistím já dceři, nenechávám to jen na ní, zas nejsem hloupá. Jen nám to zabírá večer skoro celé koupání a už se jí to přestává líbit. Četla jsem na jiném fóru, několik let starou diskuzi, kde o tom čištění zubů ve spaní maminky psali, tak mě jen zajímalo, jestli to někdo praktickuje.
Náš zubař třeba radil nenutit, nezaklekavat na sílu, nebo si k tomu dítě vybuduje odpor, přinejhorším setřít plak mokrou bavlněnou plenou nebo gázou.
@te_reza no vyplachovat, malá stejně neklokta a nevyplachuje, většinou tu vodu polkne, občas jen vyflusne a pastu z kartáčku sní jako první, další nedávám, neboť by to bylo stejně pořád dokola

jajur88
1. led 2024

Respektujuca vychova je predsa i o stanoveni hranic. Cistenie zubkov jednou z takych hranic je. Male dieta nechape, preco je dolezite zubky poriadne vycistit, a preto o tom nemoze samo ani rozhodovat.

U nas to tiez nejde bez revu. Cistenie zubkov je vsak dolezite pre mna a zubky cistime i na silu. Tu chvilu kriku vydrzim a malemu to neublizi. Holt mi takto dava najavo, ze to nema rad. Ja mu jeho pocity uznam. A za seba vysvetlujem, ze zubky i tak musime cistit, aby ho neboleli a nespapali ich bakterie. V tomto musi zas respektovat on mna.

Za seba preto radim, v tomto neustupuj a zacni cistit i na silu. Ocividne je to pre teba dolezite, ked uvazujes nad cistenim zubkov v spanku (co si ja vobec neviem predstavit).

pe_tu_ss_ka
1. led 2024

Máme 2 děti.. syn měl v tomhle období strašný scény, nechal si jakž takž vyčistit od manžela, vždy to ale vzali letem světem... sama mám špatný zuby, protože nás k tomu nikdo nevedl, takže ten se snažím správným čištěním udržet ve stávajícím stavu. U syna to dopadlo tak, že má mezizubní kazy mezi 4 a 5.. kdy si nechal bez křiku a boje vyčistit I mezizubnimi ode mě, bylo ve 3 letech a 9 měsících, když se mu mezi zuby něco dostalo. A tam jsem tedy zjistila, že má ty bílé pruhy na stoličkách. Od té doby zná zpaměti díl zuby z Byl jednou jeden život a máme oba díly od dětské zubařky (Těším se k zubaři a U zubaře). Hned jsem objednávala na hygienu a k zubaři... no můj zubaře s tím nic nedělá.. hledám dětského, který mu je ošetří.. zatím si vyčistí sám, a pak nastupuju kazdy večer a čistím a dočišťuji a snažím se to udržet, tak aby se to nezhoršovalo. U dcery jsem nekompromisní, je ve stejném věku a bez řevu se nám to povedlo zatím jen párkrát, ale abych předešlá v budoucnu trápení u zubaře, tak čistím I přes pláč a vztekání. Na ní zatím vysvětlování, pohádka a ani knížka neplatí, i když v té najde sama bacily a říká, že jsou bleee fuuj. Snad se to brzy zlomí. Ale víc bych si vyčítala zkažené zuby jako u syna, kde jsem ustoupila, aby byl klid. Jinak ve spaní to nejde, buď se vzbudí, nebo zavře pusu, tak že se tam kartáček nedostane..

irmamala
1. led 2024

Tohle je teda respektujuci vychova dotazena do absurdna🤦‍♀️ Ty jsi jako rodic zodpovedna za jeji zdravi a bezpeci a pres to prece nejede vlak. Kdyz si nebude chtit utirat zadek,poutat se v aute nebo bude chtit veceret kinder vajicko, to se taky respektuje, nebo to uz ne? 😀 Kouzelne je, jak si maminky malych deti jsou jiste, ze s vekem se z jejich deti stanou rozumne bytosti. Ja mam doma dva desetilete plody respektujici vychovy a diskutujeme denne o kazdem 💩 Mimo jine, jestli si fakt dneska musi cistit zuby😀

pampeliska1313
1. led 2024

Chápu. Taky jsem nad tím premyslela jednu dobu, protože to byl očistec a s revem jsem mu ty zuby proste nezvládla vyčistit, bylo to strašný. Nakonec pomohlo víc kartáčků. Jdu si čistit zuby já, ukazovala jsem mu to, vzal si kartáček a jakmile ho strčil do pusy sám a bez řevu, tak jsem mu to občas chytla a vycistila, začal se zlobit, nechala jsem a takhle furt dokola. Bylo to na strašně dlouho, cistila sem mu tak zuby třeba dvacet minut, aby to bylo co nejvíc v klidu. Teď už stačí, když vidí mě, vezme si kartáček a hezky si je cisti. Někdy zasáhnu, když vidím ze to někde vynechal, nebo si spis hraje, ale většinou to už není potřeba. Často hsem mu taky dávala kartáček třeba venku, když byl v kočárku, sice to bylo spis takový hrani, ale smrdlal si v pusince stejně a pak proste kartáček hodila zase do krytu. Je ale pravda ze on dlouho neměl zubní pastu, měl jen navlhcenej kartáček, takže nevadilo když slintal nebo to rovnou polknul. Flusat pastu doteď neumí poradne, ale dávám ji fakt malinko.)

biciklissie
1. led 2024

Mám tedy dvouletého syna a čištění zubů úplně nesnáší. Jakztakz od manžela, ale i u něj občas řve a nechce od nikoho. Fakt by mě nenapadlo to nechat být. Čistíme dvakrát denně od prvního zoubku a naprosto přes to nejede vlak. Lecos flákám, ale tohle je pro mě prostě něco, co být musí i kdyby padaly trakaře. A že je to boj, fakt ho musím zalehnout a drzet násilím. Ale fakt lepší než kazy, vrtani, atd. Nic proti respektu k dítěti, ale tohle už je fakt absurdní. My jsme matky, máme zodpovědnost za jejich zdraví. Tak malé dítě ještě vůbec nedokáže zvážit důsledky. Já bych tedy osobně tu zodpovědnost neházela na dítě a vzala rozum do hrsti. A čištění ve spaní, to se to dítě jako neprobudí? A jak to může vypadat, no, fakt člověk někdy kouká...

pakeros
1. led 2024

No, u nás to je se řevem jinak to nejde.Mám dvouletého a šestiletého.Dvouletý jediné se řevem.Nechápe proč se musí čistit zuby. u toho staršího to od mala šlo taky jen se řevem.Postupem času se to zlepšilo.Žádný odpor k čištění zubů nemá.Proste vyrostl a čistí sám a pak čistím já.

mirin89
1. led 2024

U nas melo asi nejvetsi uspech to, ze jsem rekla malé, že vidím na zoubku kazíka a honila jsem ho v puse kartackem a delala u toho blbiny, ze mi utekl, preskocil na jine zoubky, hudrovala jsem na nej a tak, pak jeste jeden cas u nas jela basnicka "Cistim zoubky rizy, rizy, at jsou bile jako brizy. Cistim kazdy zoubek, at je jako doubek. Vycistime Jenika, Andulku i Pepika." Male je 5 a pul a stale mam pocit, ze ty zuby jen tak sudla, takze docistuju porad.

autor
1. led 2024

Ježíši kriste 🤦😁 opravdu nevím, kde jste vyčetli, že jsem do teď malé nečistila zuby🤷. Samozřejmě vím, že za její zdraví jsem zodpovědná a zuby čistíme od samého začátku, jen je to poslední dobou boj a na jiném fóru jsem našla asi 12 let starou diskuzi, kde dvě maminky psali, že také čistili zuby ve spaní, neboť za bděla děti pusu zamkli a hotovo, tak jsem se JEN zeptala, zda to ještě někdo nepraktikuje. Hold raději budu čistit tedy 20-30 min bez řevu než 5 minut s řevem.😊😊
@mirin89 děkuji, vyzkouším ještě chytání kaziku, vláček a včelička měla úspěch ale vždy jen chvíli 😁
@pampeliska1313 děkuji vám za pochopení, taky funguje obměňovat kartáčky, nemám prostě ve zvyku využívat svoji sílu vůči dítěti, raději budu čistit jako do teď celé koupání a pomalu postupně 20-30min než nad dítětem klečet 🤍

pampeliska1313
1. led 2024

Jo, tak hlavně, ze to vycistite, sice to trvá dyl, ale o to spis je to v klidu. Ono to určitě bude ještě dlouho potřebovat dohled, ale pro mě bylo primární aby to nebylo, ze vidí kartáček a má hysterak.) to si vyladite, časem to bude lepší.)

autor
1. led 2024

@pampeliska1313 právě pro mě taky, tak moc jsme naléhali na nočník že teď ho pomalu nemůže ani vidět, natož na něj sednout, nehodlám to opakovat s kartáčkem. Bude to drbacka hold😊🤣

mirin89
1. led 2024

Jeste jsem nekde cetla, ze pomohlo, ze dite melo kartacek a "cistilo" zuby mamince a ona zaroven cistila jemu.

autor
1. led 2024

@mirin89 děkuji mockrát, to už jsme zkoušeli, funguje to ráno 😁

lehe
1. led 2024

U nás taky jeden čas fungovalo že jsme chytali toho červíčka, co vrtá zoubky a běhal ze zoubku na zoubek. A někdy taky šimrání nebo nějaké blbiny, jak se smáli, tak krásně otvírali pusu 😀 teď teda docišťujeme ještě jednosvazkovym kartáčkem a to je nejlepší u televize, to jsou kluci tak v tranzu, že krásně otevřou 😀

lilian2111
1. led 2024

Ty bláho, tohle je už trochu strop. Čištění zubů je základní hygiena, dozraje nedozraje, tu chvíli by vydržela i na sílu. Ve spánku fakt nic nevyčistíš, těžko se dostaneš i na zadní plošky.
Když bude chtít skočit z okna tak to taky budeš respektovat? 😂

petrane
1. led 2024

U nas pomohlo koupit kartacek Bob a bobek
https://www.profimed.cz/bob-a-bobek-baby-sonick...
Nebo ho mají i v DM,tak můžete zkusit😊 i když teda není nejlevnejsi

petulkadodo
1. led 2024

U nás pomohlo koupit elektrický kartáček, co svítí, lze zapnout o vibrace, ale na ty syn přistoupil až po 3. roce. Máme Boba a Bobka. A když opravdu nechce, vyprávím mu o bacílkách, co mu v puse okoušou zuby a udělají bebíčka, když je nevyčistíme. Zároveň jsou bacílky i důvod mého dočišťování, aby tam nezůstal žádný bacílek schovaný, jsou to lumpíci.

autor
1. led 2024

@lilian2111 mě fascinuje, jak to komentuje člověk na první dobrou, aniž by se zamyslel a přečetl si to pořádně 🤣 já nikde nepsala, že ji zuby nečistím. 🤦🤣 Jen to nebudu dělat na sílu. Bez síly je to na 20-30 minut. Četla jsem na jiném fóru starou diskuzi, kde maminky o čištění zubů psali, neboť jim dítko neotevřelo pusu ani za nic. Mě tu pusu otevře, ale je to na dlouhý lokte, tak jsem samozřejmě chtěla čistit dál, ale s tím že tu generálku bych dodělala ve spánku.
@petrane @petulkadodo děkuji moc, dvě shody takže bude dobrý, kouknu po něm 😊

marimanta
1. led 2024

Nečetla jsem vše, ale...mám pět dětí a všechny měly tohle období. Čtyři už si čistí zuby samy nebo si je nechají dobrovolně kontrolovat, žádné trauma nepozoruji. Nejmladší má čerstvě dva, nechám ho vyčistit samotného, pak to jde jen na sílu. Žádný srandičky, ty mně a já tobě nebo povídání o zkažených zubech nefunguje. Položím na zem na záda, hlavou k sobě mezi svoje nohy, já sedím s nataženýma nohama, ruce mu přichytím nohama (pod stehny), aby se neotáčel, a čistím. Nedělá mi to dobře, ale tohle není pro mě téma na diskuse...

eviicka
1. led 2024

Já teda ve spánku "čistím" pokud náhodou vytuhne v obýváku/autě ještě před spaním. Tak mu pusu projedu kartáčkem bez pasty, myslím ale, že je to spíš pro můj pocit, než že to nějak funguje. Na zadní zuby se těžko dostává.

evik19
3. led 2024

Zuby jsem čistila i na sílu, když to jinak nešlo. Ale když mi třeba dítě usnulo nečekaně před vyčištěním, tak jsem zuby ve spánku aspoň trochu počistila, lepší než nic, takže určitě to jde, vyzkoušeno😁

lucieevita
3. led 2024

U nás ve 2 letech zabralo koupit elektrický kartáček. Máme je s manželem také, takže to viděla i u nás. Teď je jí 3,5 ráno si s tím elektrickým čistí zuby sama. Vzhledem k tomu, že za ní dělá pohyby kartáček a ví už, jak si čistit zuby, tak myslím že si je čistí i dobře. Ale stejně. Večer jí čistím s tím elektrickým kartáčkem zuby já. Vyjde to na 10 sekund nahoře a 10 dole.. ale počítám dost pomalu. Ví, že jak řeknu 10 je konec, to nám taky pomohlo. Že ví, jak dlouho to bude trvat a že to brzy skončí, když se jí zrovna nechce.. ale už je s tím v pohodě, spíš má období, kdy by to chtěla jen sama.

lucieevita
3. led 2024

A ten elektrický má stejný Philips jako my. Jen dětský.

30bar
3. led 2024

Já se přidám s mou zkušeností. Dcera 2r a 2m,zuby si nechce nechat vycistit skoro vubec. Chvíli zabralo vzajemne čištění, dokonce jsem ji u toho ze zoufalství zacala i poustet na youtube písničku o cisteni zubu,zabralo taky chvili. Taky jsem zkousela,ze bud otevře nebo ji chytnu a vycistim,nezabralo. A kdyz ji chytnu,tak tak jeci ze mam strach,ze se ji neco stane. Syna jsem taky zaklekavala,plakal,ale to co predvadi dcera je šílené. Uvědomuji si,ze čištění je důležité, ale je to hrozný boj.

pavulka
3. led 2024

@pampeliska1313 promiň, ale tříleté dítě si opravdu nevyčistí zuby tak, aby nebylo potřeba mu je každý den dočišťovat. Pořádně vyčistit zuby si neumí ani spousta dospělých. Můj pětiletý si také čistí sám, ale potom minimálně každý večer u pohádky zalehne a já jedu zub po zubu. Navíc se mu zhruba od těch tří let dotýkají dolní čtyřky a pětky, takže mezizubní kartáčky a nit je nutnost.