Jak naučit roční dítě chodit bez plen?

lajochova84
23. črc 2018

Holky, maminky, všude jsem slýchával jak dříve byl děti v roce bez plen, i prvorozený mého manžela. Náš malý má 14m, na nočník ho dávám 4 měsíce, co ještě pořádně neseděl. Vždy ráno, vždy po spaní, někdy i během dne. Ano, vyčůrat se nebo i ráno vyláká, ale, že by nějak omezil čůrání do plenky, to ne. Teď běhá nahatý venku nebo ku dám jen kraťasy, aby věděl, že, když se počůrám je v mokrým, ale nemá to vůbec žádný účinek. Prostě si pořád čůrá jak chce. Neumí mluvit, ani chodit, takže si myslím, že je asi ještě brzo, ale ráda bych, aby byl do podzimu bez plen aspoň pres den! Poraďte.

jitakintousek
24. črc 2018

Já si myslím, co my mamka říká, tak jejich motivací proč se snažit co nejdříve dítě odplenkovat, bylo každodenní máchání a vyvařování plenek. Já je pořád obdivuji kolik a co všechno stíhali a přitom neměli takový vymoženosti jako my (pračka, sušička, jednorázový pleny apod.). A hlavně neměli internet, takže všechny rady co měli tak byli od rodičů a jejich známých, popřípadě svoje pocity. V současné době moc čteme a žijeme z rad z internetu, místo ze svých pocitů.

leilinka1234
24. črc 2018

Zastávám názor, že dítě na tohle potřebuje dozrát. I močový měchýř a svěrače potřebují čas. Pokud není dítě připravené, tyhle pokusy jsou k ničemu. Moje dcera je narozená v podobný měsíc jako váš syn, je březnová. Plínky jsem sebrala loni na konci září. Doma přes zimu doma bez plenky, venku s plenkou, protože si nedokážu představit, že bych měla v zimě vozit v kočárku počůrané dítě. Případně rychle ze všeho vysvléct a dát vyčůrat. Ze začátku bylo čůrání honem honem, nebo už bylo pozdě. Takže vám doporučuji fakt postupně, pomalu a netlačit a na zimu se vůbec neohlížet, dítě k tomu časem dospěje samo. Moje malá už pak sama odmítala plínku. PS na noc jí mám stále. A hlavu si z toho nedělám. Její čas přijde ;

leilinka1234
24. črc 2018

Zapoměla jsem napsat, že dceři byl loni v září rok a půl ;)

dora13
24. črc 2018

Nemohla jsem si nevzpomenout na tento vtip😀
Jak uz tu holky psaly, ony ty rocni deti do nocniku curaly, bo na nem proste travily denne nekolik hodin, nektery matky deti privazovaly a tak, hrozne fajn metody... Navic si to dost idealizuji, vzpominam si, jak tu pred par tydny psala jedna maminka, ze ji tchyne vykladala, jak se jeji deti NIKDY nepocuraly do postylky a manzel ji rika: “aha, a ty prochcane matrace na pude se vzaly kde?”😀

Pises, ze tvuj syn jeste ani nechodi, podle me je uplne zbytecne ho zatezovat odplenkovanim, evidentne na to neni zraly. A celkem me pobavilo to “rada bych, aby byl na podzim bez plenek” — vis, ony ty deti maji svoje tempo a casto se muzou matky stavet na hlavu a nic z toho. Dej tomu cas, vodu do kopce proste tect neprinutis.

bayt
24. črc 2018

@normalnimatka no vidím přístup mojí mámy naprosto ke všemu - jak je jiný, dřív byla ta výchova mnohem víc o nějakým nucení a řekněme oproti dnešku i nechání spousty věcí plavat

tak třeba malej pískne a já už se zvedám, abych podala hračku, vzala do náruče, změna polohy a babička nebo máma na mě volaj "nech ho bejt, vždyť je spokojenej a hraje si" 😃

nebo by je tehdy nenapadlo nosit dítě v šátku, i když by dítě bylo spokojenější než v kočárku...prostě se dalo do kočárku a muselo si zvyknout (a taky si obvykle zvyklo, že)

a velký rozdíl taky vidím v tom, že dneska je matka s dítětem hrozně sama a to není dobře ani pro to dítě, nudí se a zlobí - babičky daleko, muž do večera v práci....

radecka1
24. črc 2018

@normalnimatka S tvým komentářem úplně souhlasím. Já si taky představuji dítě bez plen, až když je nějak schopné si to ohlídat samo, proto čekám, že dřív než kolem druhého roku to nebude. Předpokládám, že tak to asi bylo i dřív. Dítě se dávalo často čůrat nebo bylo na neustále na nočníku.

vitezove
24. črc 2018

Neumí chodit ani mluvit, ale řešíš že neumí být bez plenek? Co by si po něm chtěla, aby ti ŘEKL že chce čůrat? Nebo aby si DOŠEL na nočník???? Není to nějaké popletené. Neměl by nejdřív umět aspoň chodit a trochu mluvit než se posunete dál?

bayt
24. črc 2018

@vitezove Hele a není to teď právě naopak módní? Tzv. bezplenková metoda, dítě je bez plenky takřka od narození :D Nemusíš přece mluvit, aby bylo poznat, že se ti chce na záchod.

raduushka
24. črc 2018

Přítelova ex odplenkovala malého vloni v létě a to mu bylo rok a čtvrt. Prostě mu sebrala plenky a nechala ho běhat nahatého. Přes podzim a zimu to byl teda masakr, na nočník prostě nechodil, čůral si do kalhot, tepláků a i když byl nahý, tak se prostě vyčural na zem a běžel dál.Na nočníku sedět nechtěl.... No pochopil to až cca před měsícem, takže to celé trvalo rok. Nehledě na to že se starší(5 let) pořád kadí jako psi a dělají hromádky venku jako psi a ani jim nevadí, že nemají utřený zadek....

oveckaluky
24. črc 2018

Proč chcete takového špunta nutit na nočník, když ještě pořádně nechodí a nemluví??? Času má ještě fůru...na babičky se vyprdněte, u nás to bylo taky tak - je jí rok a půl a pořád jako plíny??? No a? Při každém vytažení nočníku řev, tak jsme ji nemučili a prostě to občas zkusili...když jí byly dva a půl, najednou to zkusila v klidu a takřka ze dne na den byla přes den bez plen, v necelých třech letech i na noc. Kamarádka se chlubila, jak jsou na tom dobře, že na necelých dvou letech je malý bez plen i v noci...jen už nedodávala, že ráno co ráno prala celou postýlku včetně pyžama, počůrával se ještě skoro v pěti letech - ale hlavně že byl bez plen...
Na to, kdy se zbavili plen, se jich v životě nikdy nikdo ptát nebude 😉

vitezove
24. črc 2018

@oveckaluky hlavně paní psala,že ho dávala na nočník a ještě pořádně neseděl. To se přece nesmí. Navíc to vypadá, že jen porovnává jeho a nějaké manželovo první dítě. Což je přece naprostá blbost.

oveckaluky
24. črc 2018

@vitezove No to je kolosální blbost - každé dítě je jiné. Starší dcera byla taky bez plen na roce a kousek, a přesto jsem mladší nijak nenutila. I doktorka nám zdůrazňovala, že k tomu musí dozrát a dojít sama - a došla. Teď čekáme dvojčátka a budeme to praktikovat stejně - prostě až si k tomu dojdou sami 😉

kata267
24. črc 2018

@lajochova84 nečetla jsem všechny příspěvky ale podle mě je to hrozně brzo na to aby si dítě samo řeklo, jako ano můžete ho odchytávat co půl hoďky a dávat čůrat ale jak přestanete tak se podle mě zase počurá do kalhot...upřímně moje dcera teď 2r. a snažím se odplenkovat, protože už podle mě přesně ví co a jak, ale absolutně bez šance ona nechce a prostě plínu má furt a když ji chci dát čurat na nočník/wc/travičku venku to je jedno tak záchvat jak blázen že neee a rozhodně si nikam dobrovolně nesedne, takže neřeším a zkouším ale to je vše, přece ji nebudu násilím přivazovat k záchodu, však ona to jednou pochopí a zatím fakt nemám chuť neustále tepovat počurané koberce, sedačku a denně prát 20 kalhot...to podle mě není efekt

prejeta_zaba
24. črc 2018

@pribylovapetra že by děti o generaci zpátky běhaly bosé po poli a chodily krmit krávy? To se mi nějak nezdá, možná jestlis měla štěstí na tu prababičku, ale jinak to byla právě ta nejdrsnější doba na dril, od půl roku do jeslí, právě kolikrát ty děcka ze sídlišť viděly živou krávu až ve škole na pionýrském táboře... A že by v minulých dobách měly děti na poli víc podnětů? Tak možná když si je samy našly, ale jinak pochybuju, že se jim někdo při tolika práci vůbec nějak věnoval, učil je básničky, řešil co jí a kdy jí, učil je na nočník apod. Spíš se s tím nikdo nemazal, děcko sedělo na mezi a staralo se o sebe, když se počůralo, tak bylo v mokrým, večer dostalo kaši jako všichni, nic jiného nebylo a těžko někdo řešil kolik gramů jaké biomrkve snědlo. 😀 Koneckonců, možná to pro ty děti bylo i lepší, než je pořád štelovat do nějakých lehátek a tabulek a porovnávat, jestli kamarádčina Sofinka chodí na ergonomický nočník a kolik už umí vyžblebtat slabik. 😝

petaov
24. črc 2018

Určitě to jde, mít dítě v roce bez plen, když máš dítě, které Ti na tom nočníku posedí, tak to klidně zkoušej. Mamka nás se sestrou dávala na nočník od doby, co jsme seděly a opravdu od roku jsme byly bez plen. To znamenalo, že jsme si vypracovaly jakýsi reflex, že se máme vyčůrat, až když nás na něj posadí. Do té doby jsme byly suché. Sestra si pak sama začala říkat od 18 měsíců, já až od dvou let. U obou synů jsem tuto metodu vyzkoušela taky, ale mám děti, které prostě neposedí. Ne, že neposedí, ani si na ten nočník nesedly. Prohýbaly se, řvaly, takže jsem nočník odložila do skříně a za pár měsíců zkoušela zase. Starší syn si na nočník vlastně nikdy nesedl, chtěl rovnou na velký záchod čůrat ve stoje. Odplenkoval se až ve 2 letech a 3 měsících. Mladší má 21 měsíců a zatím se na nočník jen posadí, ale hned vstává. Dříve byl taky řev a prohýbání, takže jsem to nechala být. Ale jsou děti, které na nočníku vydrží sedět dlouho, kdybych takové dítě měla, taky bych to zkoušela. Pokud ale nemáš, tak ho nenuť. Každé dítě je jiné.

hanih
24. črc 2018

@raduushka Ty jo, to je masakr... Já to takhle vydržela vždycky maximálně dva týdny a pak jsem plenky zas vrátila, protože mi bylo jasné, že když jí to nedošlo za dva týdny, tak na to ještě nebude zralá. Ale teda rok neustálého počůrávání a pokakávání se, to mi přijde hrozný jak vůči dítěti, tak ale i matka si tím znepříjemňuje život...

martiniquest
24. črc 2018

@lajochova84 K prirozenemu odplenkovani dochazi kolem 18-24 mesice, u kluku i pozdeji. Prestan na nej tlacit. Nas bude mit 24m a teprve se s tim seznamuje.

raduushka
24. črc 2018

@hanih No a nejen sobě tím znepříjemňovala život,tím že děti jezdí na víkendy k nám a babičkám, takže tím znepříjemňovala život všem okolo. No hlavně se může chlubit, že obě děti byli od roku bez plen 🙄

jajinka83
24. črc 2018

U nás je spíš jiný problém. Jsou jí 2 roky a 2 měsíce a nejraději by pořád chodila bez plen. Akorát i když chvilku sedí na nočníku tak mi vždy počůrá koberec... V nočníku sucho a na koberci nebo sedačce načůráno.

raduushka
24. črc 2018

@jajinka83 A co tréninkové kalhotky? Ukážeš jí že máš taky kalhotky a že je to pro velké holky a že do kalhotek se nečůrá. Když to nepomůže s nočníkem, alespoň tím zabráníš počurané sedačce....

swetlusska
24. črc 2018

To se mi zdá brzo posazovat dítě a chtít po něm něco, když nerozumí ...Já mám 1,5 letýho a nechce sedět nikde, natož na nočníku, tak to nehrotím. Plínky mi nevadí. Jestli vadí mojí rodině a prarodičům, tak to je jejich problém :o) Radši ať mi poradí, jak řešit jeho nespavost, než nějaký pleny.

jajinka83
24. črc 2018

@raduushka Ono je ještě blbý že stále nemluví, ani základní slova. Přijde nám, že nám rozumí ale i tak je ta komunikace šílená. Zkusím koupit ty kalhotky. Už jsem o tom nedávno přemýšlela.

luj89
24. črc 2018

Dítě bez plen v roce se vic blizi bezplenkove metode nez klasickemu odplenkovani. je to spis vychytavani okamziku, kdy bude ditte curat. samo si jeste nerekne. latkovky na to vliv nemely, to je mytus, ktery urcite potvrdi nejedna z nas, co ma deti v latce.

lajochova84
autor
24. črc 2018

@martiniquest 1) nenávidím termín odplenkování, 2) já na něj netlačíme, na nočníku sedí dobrovolně, když se zvedá, nechám ho odejít. A já se ptala na to jak to dělaly ty, které měly dítě v roce bez plen. Nechci převalovat další rok.

lajochova84
autor
24. črc 2018

@swetlusska no, to jsi mi pomohla, teda.

lajochova84
autor
24. črc 2018

@petaov kromě toho "odplenkování" , se kterým se asi budu muset smířit, že se to slovo prostě používá, tak díky za příspěvek. Můj na nočníku posedu, většinou i něco vyrobí, spíš ho asi dávám málo.

lajochova84
autor
24. črc 2018

@prejeta_zaba ergonomicky nočník taky existuje?? Nás má z půdy po bráchovi 16let starej a nestartuje si na něm. 😂

lajochova84
autor
24. črc 2018

@oveckaluky ta za 1) nikdo neřekl o babičkách ani slovo, nikdo mě k tomu nenutí, já sama chci brzy přestat převalovat. 2) pokud kamarádka prala postýlku každý den, tak byla líná v noci vstávat a dát dítě vyčůrat, což se má dělat. 3) nenutím ho, jen jo posadil a on sedí a většinou něco vyrobí.pokud vám dítě řve, je to něco jiného, ale mě nerve.

lajochova84
autor
24. črc 2018

@vitezove a proč se to přece nesmí? Seděl na něm.max dvě, tři minuty. Manželovo syn měl od půl roku chodítko, před rokem chodil, žádné problémy s chozením, chodidly ani zadaná nemá, je aktivní sportovec

lajochova84
autor
24. črc 2018

@vitezove a ano porovnávam, protože je to dítě stejného otce, ze stejných poměrů. Tak mě to prostě zajímá.jako je mi fuk, že můj ještě nechodí, když on už chodil, je mi fuk, že měl chodítko a můj ne, protože se to přece nesmí, jen chci co nejdřív přestat přebalovat.