Jak naučit spát dvě děti pospolu?

miskulen
12. říj 2020

Ahoj holky,

jdu na Vás se zapeklitou otázkou, kdy bych potřebovala poradit, jak z toho ven.
Mám dva prcky, co mají problém zaspat na oběd. U syna nikdy problém se spaním nebyl, až doteď, co začal chodit do jesliček (kam chodí moc rád, ráno sice občas zakňourá, ale když vidí učitelku, hned na mě zapomene a je klid, a když má jít domů, tak nechce pomalu), tak odpolední spánek v posteli odmítá. Spinkat chce, je unavený a sám si lehá s peřinou na zem - do postýlky ne. A když má spát v posteli, tak jedině s někým kdo tam bude - má tendenci nás stále kontrolovat jestli jsme tam, a když tam nejsme začne plakat, řvát, hrozný scény - sundavá oblečení, počůrá naschvál postel apod.. Ale tady vzniká problém - druhé dítě. Když i tu dám do postele, provokují se navzájem a ani jeden nespí. Máme obě dvě postele v ložnici, prostor nám to jinak zatím neumožní, bohužel. Kdy druhé dítko usíná na koze, a když jsou pospolu, nezaspí ani jedno a já se potom můžu zbláznit, jak jsou unavený a protivný a i přesto nezaspí. Mým jediným řešením je, malého do kočárku, malá do nosítka a tak mi jedině pospolu zaspí, kdy venku chodím i dvě hodiny. Ale je to pro mě dost nepraktické, dá se potom říci, že jsem s dětmi neustále venku - min. 3* a doma udělám velký prd a jsem z toho sama unavená, kdy i manžel se zlobí a nelíbí se mu to - má náročnou práci, takže je doma málokdy na pár hodin, ne-li minut. Radí že mám děti nechat v posteli 'vyřvat', zkoušela jsem to několikrát a už ne. Děti obě uplakaný, já uřvaná s nervami na drátku, kdy jsou děti potom po zbytku dne na mě nalepený.
Chci se zeptat, zda s tím má někdo zkušenost? Rada?

Mockrát děkuji za popřípadné odpovědi.

hojda
12. říj 2020

Kolik jim je?

miskulen
autor
12. říj 2020

@hojda malému jsou 2 a tříčtvrtě a malé byl v červenci rok.

hojda
12. říj 2020

@miskulen Syn od dvou let odpoledne spát nechtěl. Trvalo hrozně dlouho než usnul a někdy neusnul vůbec, ale byl pak unavený. Nakonec jsem to vyřešila tak, že jsem ho dávala odpočinout k TV na pohádku a on u toho většinou usnul.

konidana
12. říj 2020

@miskulen vyřvat nemá smysl. Zkusila jsem to asi 2x u starší dokud byla ještě sama. U dvou už vůbec ne. Oni z toho vyrostou, ted holt musis vydrzet a umoznit jim spát tak jak to vsichni potřebujete. Já půl roku chodila s miminem v kočáru a s dvouletou v šátku na procházky protože dvouletá mi neusnaula doma nikdy a od 1,5 roku ani v kočáru. Bez aspon 30min.spánku byla v zimě na zabití. Takže tak

daisymaminka
12. říj 2020

@miskulen Vyřvat určitě ne. Jsou moc malincí. Nevím, zda mám radu. Ale mám dceru 2 a čtvrt a ta usinala do 2 let u prsa, pak jsem ji přendala a teď, když jsme začali zkoušet usínání bez kojení, tak musí někdo ležet s ní, dokud neusne. Když dělá fakt velkej binec, tak i zvednu hlas, ale vyřvat ne. Nešlo by si s dětmi lehnout do velké postele, dceru mít na prsu a syna z druhé strany hladit? U nás zabírá, že dělám, že spím, hlasitě odfukuji a ona za chvíli taky zabere.

hojda
12. říj 2020

https://www.maminkam.cz/spanek-batolat-24-36-me... Chce to, aby měl možnost si odpočinout, nemusí nutně spát.

miskulen
autor
12. říj 2020

@hojda náš malý nedokáže chvíli v klidu posedět či poležet, musí něco stále dělat (má ADHD), kdy jsem tuto variantu též zkoušela a neúspěšně.

miskulen
autor
12. říj 2020

@konidana právě když nezaspí, jsou na zabití oba dva. A já pak s nervami v koncích 🤣

fandysek_1
12. říj 2020

@miskulen v tomto případě doporučuju koupit ojety dvojkočár a uspat dohromady a jet domů udělat,.co potřebuješ. Dělám to tak taky. Mám teda kočár pro dva od začátku. Mám děti po roce.

fandysek_1
12. říj 2020

@miskulen a jen teda pravda, že starší necelé 3 roky skoro poslední rok nespí ani, když chodí do školky.

ha_na
12. říj 2020

@miskulen A dcerka by vám v nosítku bez procházky neusnula? Uspat ji, dát do postýlky a pak si lehnout se starším. Já nakonec zavedla, že starší leží v obýváku a poslouchá pohádku, mladšího kojím a uspávám v ložnici. Starší usne tak 50:50, možná míň, už mu budou tři roky. Ale byl to boj, než jsme se sladili, kolikrát mi ruply nervy, brečela jsem a děti nespaly :D. Ale musela jsem se naučit, že se nic neděje, když neusnou, protože nejhorší byly ty nervy, že musí za každou cenu spát. Věřím, že to s takovým malým věkovým rozdílem musí být náročné, ale je fajn se snažit co nejvíce věcí stihnout, když jsou vzhůru, a jejich společný spánek brát jen jako bonus k odpočinku maminky 🙂. Jo a jestli je manžel věčně pryč a pak si stěžuje, že nemáte domov jako ze škatulky, chtělo by mu vysvětlit, že se doma se dvěma malými dětmi vážně nekopete do zadku a nekoukáte celý den na seriál! Manžel se taky v sezoně občas chodí domů jen vyspat, ale když se mu někdy nelíbí, jak to u nás vypadá, má smůlu, jsem jen člověk. Ale naštěstí je v tomto celkem chápavý a jen spíš z legrace provokuje :D A i to mě někdy dost vytočí a je sekec 🙂

sayast
12. říj 2020

Nejstarší mi odpo od roka a půl odpo nespala, prostřední od 2 let, ale byl ochotnej se nechat udrncat v kočáru ještě cca další půlrok. Tak už ti možná také přestává spát

antoinet
12. říj 2020

Jedině dvojkočár, uspat klidně i u otevřeného okna a pak jít dělat, co potřebuješ. Ty děti tam vyloženě připoutat a zapnout do fusaku, počasí tomu nahrává.
Držím palce!

levandule_k
12. říj 2020

Vyřvat bych rozhodně nenechávala. Já bych si v tvé situaci lehla s dětmi do postele a taky bych odpočívala, pak budeš mít víc energie se jim věnovat a ještě stihneš i něco doma podělat 🙂. Přestala bych se trápit tím, že nespí dle plánu a nemám uklizeno. Děti tu nervozitu vycítí a pak jsou nervózní taky. Manželovi bych vysvětlila, že nejsem perpetum mobile a moje priorita jsou spokojené děti a ne ne dokonale naleštěná domácnost.

rebe
12. říj 2020

Nedovedu si to představit jinak, než uspat oba dva naráz v posteli. Potřebují se dostat do rutiny, aby oba věděli, co bude následovat, pak to půjde líp. Mám podobný rozestup mezi staršími dětmi. Uspávala jsem buď tak, že jsem sedla v posteli, v náručí kojila mimčo a starší dcerku měla položenou hlavou v klíně a hladila ji. Později jsem kojila vleže na boku, starší měla přitulenou k zádům a hladila ji horní rukou, miminko uspala u kojení a pak se otočila k ní a uhladila ji ke spaní. Usnuli vždy pouze když jsem tam byla já a musela jsem tam být, dokud neusnuli, ale to se zkracovalo a zkracovalo. Nakonec jsem si sama začala dopřávat hodinku spánku 🙂

lolam10
12. říj 2020

Taky resim a musim uspat vzdy jednoho(toho unavenejsiho) a pak druhej usne brzo na to.ted nejvic zabira hladit do zadech nebo drzet za ruku (4 a 2r). Driv usinali i sami ale ted se vic rusi a blbnou.a nekdy nam to trva treba hodinu.ale pak spi 2hod a to je k nezaplaceni a navic jsou vecer ok.hlavne vim ze od nich nesmim odchazet,to se moc rozjedou.votrava ale za tdn jejich spanek to stoji...