Jak rozmluvit batole

bauskka
29. dub 2019

Ahoj maminky, máte nějaký tip jak rozmluvit 18m dítě? Dcera jeden slovo které řekne je táta. Umí udělat kravičku, auto, pejska, kočičku a hada a řekne mňam. Dr říkala že do 2,5 let to ještě jde a že pak bychom to museli řešit. Jsem z toho trošku špatná. Jinak krásně rozumí co se po ní chce, všechno ukáže, rozezná barvy, celkově je moc šikovná, ale to mluvení pořád vázne. Doma na ní neustále mluvíme, ukazujeme ji, vysvětlujeme. Máte někdo zkušenosti, rady, tipy, co ještě mohu udělat? Díky

jaja01k
29. dub 2019

Tak proč to řešíš, když ti doktorka řekla, že je to v pohodě? Za rok udělá obrovský pokrok, normálně na ni mluv, hlavně ji nenuť po tobě opakovat apod. Nevím, jak si představuješ, že by mělo rok a půl staré dítě mluvit. Umí toho na svůj věk dost, já v tom žádný problém nevidím.

makronka222
29. dub 2019

Za ctvrt roku se muze vsechno zmenit. Ted resis, ze nechce mluvit, vzdyt je ji rok a pul :Dja furt nevim, co si kazdej predstavuje, ze to dite bude v tomhle veku umet? Kytici na zpamet? :D

vanea
29. dub 2019

Náš malý taky skoro nemluví, 19m. Spíš tak něco vykřikuje - umí říct "ta ...ta" "deje" (kde je?) a "kouo" (kolo) , umí zachrochtat (chrochtá na všechna zvířata) a občas udělá "béé" . Ale většinu jeho slovníku tvoří "ma /mam" (máma) , "ta ta" (táta), "ba" (bác) "de" (kde), "te" (tu) , "baaa", "piii" (pipi, ptáci), "jéééé" (na cokoliv)... a to znamená většinou více věcí🙂 domluvíme se spolu i s tímto...stejně staré děti okolo už začínají jednoduché věty (de je mama?" "kiki zizen" "kam tata?", některé to ještě vyšperkovali a fakt už začínají hezky...) , ale toto je hrozně individuální, takže já doufám, že za ten rok se to fakt posune, nemá cenu se teď plašit, o ničem to nevypovídá🙂 některé děti se rozmluví až okolo 3 let...jak které...dokud se to nesepne, tak můžeš dělat co chceš, ale ono jí to najednou "nedojde", jestli víš , jak to myslím🙂 musí k tomu dozrát. Ale úplně ti rozumím, čas od času mě taky chytne panika, hlavně když vidím ostatní...Ale je to tak prostě...Musíme si počkat, nemá smysl studovat, co kde kdo okolo 🌹 Základ je netrávit den potichu, ale mluvit, zpívat🙂 zbytek přijde sám...uvidíš co bude za rok, teď nemá smysl se tím zabývat

kuliseks
29. dub 2019

Nas syn ve dvou letech ani ň a teď ve třech žvaní jak stará vesničanka 😄sice něco šišlá a tak a možná budeme muset taky někam časem zajít, ale s mluvením ze začátku si zatím strach rozhodně nedělej 😉

pavca1982
29. dub 2019

V 18m. je to co píšeš naprosto v pořádku😉

vecerinka
29. dub 2019

Kamarádka má syna 2,5 roku. Nemmluví, jen gestikuluje, nikdo nic neřeší. Já bych tomu dala ještě čas.

kejt29
29. dub 2019

Nas ma taky 1,5r a ja si to nemluveni naopak uzivam 😂 Holka mlela od roka porad, takze ted tech par slov, co rekne syn mi bohate staci. Hlavni je, ze rozumi, ne kazdy je ukecany.

alcar
29. dub 2019

Vzdyt ma teprve rok a pul! To mluvi tak 10% deti. Jednoduche vety bych cekala kolem toho druheho roku.

kata267
29. dub 2019

@bauskka mala ma 17m a ze by teda recitovala basne se rict neda...sice si furt neco mele ale fakt nevim co 😀 vzdyt jsou to.jeste mimina a opravdu neznam moc deti ktery v roce a pul mluvi (myslim.jako normalni mluvu dospelych)

jannym
29. dub 2019

Tak nevim co byste chtela delat, pokud na ditko mluvite, ctetemu a povzbuzujete ho v opakovani slov, tak stejne nic jinyho nevymyslite

jannym
29. dub 2019

@kejt29 amen, taky vzpominam na doby kdy dcerka umela jen par slov, ted kdyz prijde ze skolky nezavre tu papulku az do doby kdy spi a kolikrat zvani i ze spani...

normalnimatka
29. dub 2019

máš velký nároky;)

novamamina
29. dub 2019

Moje dcera začala opakovat slova ze dne na den. Uměla zvířata a takové ty klasické máma táta... A najednou v 19m říká všechno a rovnou i spojuje. Takže buď v klidu, prohlížejte knížky, povídejte a určitě začne. Do 15 mlčet nebude 😀

palacinka_marmeladova
29. dub 2019

V roce a půl syn řekl máma,táta a tim skončil.Pak zvuky,auto,kocka,pes,pták,motorka atd.Prostě když to dělalo zvuk,napodobil ho.Mluvit začal až teď ve 2,5 letech.

hannika08
29. dub 2019

Dcerce budou v červnu 3. Mám úplnou hrůzu z kontroly. Podle toho co jsem četla tak doktorka si bude myslet , že nevidí, neslyší . Už od malinka byla svá. Byla i celkem do všeho hrrr . A v pohybovém vývoji byla sice napřed podle rehabilitační , ale neměla to všechno doladěné. A teď k tomu hlavnímu: Stále mluví svojí řečí. Když se jí chce tak nemá problém slůvko opakovat. Ale když se jí někdo na něco zeptáte mlčí. Přitom velice dobře víme, že rozumí. Pozná zvířátka, některé věci , barvy. Ale zase na otázku ukaž jen tak od sebe neukáže. U zvířátek řekne jejich zvuky ale pojmenovat zatím se jí nechce tak stejně s barvičkama. Ale když se jí pustí oblíbená písnička tak má hodně tendenci zpívat a to opravdu i opakovat slůvka. Ale jakmile zjistí , že se na ní někdo kouká začne se stydět . A když něco chce tak než by to řekla, tak si to jde pořídit sama 😃. Otevře lednici veme jogurt, veme lžičku , nebo veme kousek pečiva a když je něco , kde nedosáhne tak řekne mami dej tam. A čeká. Ale když ji tu věc ukážeme řekneme jak se ta věc jmenuje tak to nezopakuje. Proto jsem ráda, když se nám povede natočit video jak je šikovná . Aby jsme kdyžtak mohli použít jako důkazný materiál 😃

jirkasaska
29. dub 2019

@bauskka Naše dcera v roce a půl taky skoro nemluvila. Zvířátek uměla napodobit sice dost, ale ani "máma" jsem z ní nedostala. Ve dvou letech zlom a začala mluvit a mluvit. Dokonce i hned zkoušela krátká souvětí. Ve třech letech je z ní malá treperenda, která poví vše. Jak už psal někdo výše, dejte tomu zatím čas. Hlavně koukejte na knížky, obrázky, říkejte si říkanky, zpívejte písničky, ať má malá zatím z čeho čerpat, a kolem toho druhého roku si myslím, že budete příjemně překvapeni z výsledku...až tě hlava časem bude třeštit, jak bude k nezastavení. 🙂

xxx3d
29. dub 2019

@bauskka ahoj,
víš co bych ti poradila, aby ses nesoustředila na to, jestli mluví, ale prostě zvolnila, uvolnila se. Do dvou let je fůra času. Chval ji, když je šikovná, jak píšeš a nebuď z toho špatná, ať ji nestresuješ. Uvolni se a počkej, jak se rozmluví. I v tomhle mají děti svoje tempo, stejně jako s prvním krůčkem a chození jako takovým.
🙂

zmrzlinka
29. dub 2019

Dcera začla mluvit ve dvou letech a třech měsících.Chce to klid.

marki91
29. dub 2019

Malej má 2 roky a 5 měsíců a moc nemluvi... Jen něco málo.. 👍 Věty vůbec..Zatím jen sem tam nějaká slova.. Jako rozumí všemu.. Jen prostě nechce mluvit.. Začne radši dělat kraviny 😀 Takže buďte v klidu.. 😀 Doufám že do 3lete kontroly už to bude lepší..

babanci
29. dub 2019

A co by chtěla? To je přeci úplně normální v tomhle věku. Mám kamarádku a její vnuk ve čtyřech letech neřekne slovo a nikdo se nad tím nepozastavuje. Já mám tříletou vnučku, mluví krásně a myslím si, že je to tím, že na ní pořád něco hrneme. Pusu nezavřeme. Komentujeme úplně všechno, co vidíme. Tráva, stromy, ptáci, auta...když nemůže jeden, vezme si jí další, jsme velká rodina a každý do toho jdeme fest. Holka nemá, chudák, ani jak uniknout. 😀 Pořád jí vzděláváme. 😀

babanci
29. dub 2019

Ještě jsem chtěla napsat, že ta naše je druhý extrém. Mluví jako kniha. Na otázku, spalas po obědě, odpovídá...jistěže ano. 😀

martanka007
29. dub 2019

Naše doktorka mluvení řeší až na prohlídce ve třech letech a co mám kamarádky (hlavně s chlapečky), tak tam je Tebou popisované normální i ve dvou a půl letech a to jim maminky čtou a mluví na ně, každé dítě má svůj čas, určitě to bude v pořádku 🙂

hannika08
29. dub 2019

@martanka007 já taky věřím, že ano. Jen se trošku obávám , jak ta kontrola bude probíhat. Každá doktorka má jiné požadavky. A Julinka má prostě své tempo a svůj svět 🙂 Ale zase do 3 let má ještě 2 měsíce a za tu dobu se to může ještě otočit 🙂

blackhole
29. dub 2019

Podle mě je to normální, důležité je, jestli ti rozumí. Syn má 21 měsíců, umí snad jen "mama, baba, tata", ale když mu třeba řeknu, aby něco udělal, nebo mi s něčím pomohl, tak i bez gestikulace vše splní bez problémů. Obrázků v knížkách dokáže ukázat taky dost, takže věřím, že jeho slovní zásoba se rozšiřuje a i jeho čas jednou přijde 🙂

martanka007
29. dub 2019

@hannika08 U nás to bude podobné, za měsíc a půl bude mít syn 3 roky. On pusinku nezavře, říká i pěkně věty, ale v novém prostředí nebo u paní doktorky se tak stydí, že bude jistě potichu. No věřím, že i s tím musí lékařka počítat...

astyna88
29. dub 2019

Syn do dvou let nemluvil vubec. Ted ma 3,5 a ja s laskou na to obdobi ticha vzpominam. V mluve jsou hrozne velke rozptyly.

ahyt
29. dub 2019

asi to bude v poradku jako u vetsiny deti,ale existuji dysfasie napr.expresivni ,kdy je opravdu nutna navsteva logopeda a trenovani.Ale to jiste Dr na prohlídce zjisti a ev Vas odesle.

krisatko
29. dub 2019

@bauskka já znám dítě které do 3 let neřeklo ani slovo, na všechno si ukázalo nebo dělalo he... pak se něco zlomilo a během pár měsíců už byla k neutišení.

babanci
29. dub 2019

@hannika08 My byli dneska. Paní doktorka chtěla barvy,tvary,kontrola zraku,takže poznat obrázky. Jestli umí stát na jedné noze. Naše holčička byla dobře naložená a tak perlila. Paní doktorku poučila,jak se nosí správně vidlička hroty dolů a na otázku mamky...rozloučíš se,odpověděla už jsem to udělala,když jsem řekla nashledanou.

eviicka
29. dub 2019

Můj syn 2,5 roku ještě nemluví, doktorka mi řekla, že ještě je čas do tří let. A stejně nevím, co bych kromě čtení a mluvení s ním proto mohla více dělat