Miminka a náušnice. Jaký na to máte názor?

pilzzee
16. bře 2024

Babicky se zblaznily a tlaci na nas ohledne pichani usi dceri, ktera ma ted 5 mesicu (asi ji chteji dat nausnice na krest, s tim teda taky nesouhlasim, tak to jim snad musi stacit) ... Ja v tom nevidim absolutne zadny vyznam, aby mimino nosilo jakykoliv, nedejboze zlaty sperk. Sama mam nausnice az od 15, to uz bylo teda pozde, ale potom jsem si nechala propichat snad vsechno, co slo, a fakt nemuzu rict, ze je to nejaka bolest. Nasla jsem jenom starsi diskuze a zajimalo by me, jaky nazor na toto prevazuje ted. Vypada to, ze driv to delaly uplne vsechny 😀 Ja jsem toho nazoru, ze na miminka sperky nepatri a nausnice muze dostat, az sama bude chtit. Navic ted by ty nausnice musela nosit porad, aby ji to nezarostlo, to mi je taky dost proti srsti ☹

darkwitch
16. bře 2024

@pilzzee první dceri jsem je nechala píchnout jako miminku, u druhé jsem podlehla trendu, nechat ji až si sama řekne a třetí jsem je zase dala jako miminku. Ty co náušnice mají s nimi nemají problém, ale ta co je nemá by je fakt chtěla, ale na píchnuti nemá odvahu, takže buď brečí že je chce, nebo že je nemá nebo že je nechce...

krisstina93
16. bře 2024

Taky mám ten názor. Tchyně už sondovala, kdy necháme dceři píchnout uši, prý už ji koupila náušnice. Já ji je pichat nehodlám, dokud sama nebude chtít. Já si je nechávala ve 12 letech. Do takových věcí si od nikoho kecat nenechám. Dcera má teď navíc na jednom uchu vyvojovou vadu, čeká ji plastika, až bude větší. Náušnici by to sice nebránilo, ale nechci ji zbytečně trápit.

rosalindamelinda
16. bře 2024

Tak samozřejmě, pokud s tím jako matka nesouhlasíš, tak ostatní si můžou leda tak trhnout nohou. Chápu, že babičky jsou babičky. Není to ale přece povinné, aby mělo malé miminko-holčička naušnice. Nemusíš jí je dávat. Dneska si dávají holky naušnice samy, až vyrostou. Takže úplně v klidu a zkusit to rodině vysvětlit B-)

palja
16. bře 2024

@pilzzee já jsem nechala nastrelit u dr, první dcera 5 měsíců a druhá ve 3 měsících. Nechala jsem asi rok ty nastřelené a pak jsem dala zlaté. Holky žádné problémy neměly.
Ale záleží na dané rodině, když někdo nechce, tak bych nedávala kvůli babickam. Svagrova teď nechávala nastrelit dceři, která má 6 let. Sama si o to řekla. Ta starší 8 let náušnice nemá a nechce.

jana_zofie
16. bře 2024

Dcera teda nastřelené má. Někdy v sedmi měsících, tuším? Ale jako rozhodně to není nutnost a jestli nechceš, aby měla náušnice, nemají ti do toho co kecat. Není to dítě babiček, ale tvoje. Jsem věřící, takže malá je pokřtěná, ale nutit pokřtít dítě, pokud rodiče nepraktikují mi přijde šílené a je to velmi špatná praxe (ostatně ty rozumnější farnosti už trochu víc zjišťují motivy, proč chtějí rodiče dítě pokřtít a minimálně u nás by toto neobstálo).

pilzzee
autor
16. bře 2024

Mne jde teda o to, aby to nedopadlo tak, ze ve 3 letech zacne becet, ze je chce a zaroven se bude bat pichani a bude z toho frustrovana 😀 Ale nez s tim pribuzenstvo zacalo prudit, tak jsem o tom vubec ani neuvazovala, pritom oni to povazuji za uplne automatickou vec. Tak me zajimalo, jak se k tomu stavi dnesni generace mladych rodicu. Ja bych s ni kdyztak zasla casem do salonu a dala ji tam chirurgickou ocel, ale mimino se zlatyma sperkama, to mi nejak nesedi proste ...

pilzzee
autor
16. bře 2024

@jana_zofie Je to hrozny, ze? Manzel je slovak, a tam jsou nabozni vsichni (on teda neni, je JEN pokrteny), takze to bylo jen kvuli tchyni. Ja jsem totalni ateista, ale v rodine mame OPRAVDU verici (ne katoliky, jine) a ty s tim krtenim miminek taky nesouhlasi.

kristyn86
16. bře 2024

Je to tvoje dite,udelej dle sveho. Ja dnesni trend,se kterym se teda setkavam jen tady na modrem konikovi,v realite mezi kamoskami ne,ze daji diteti nausnice az si samo rekne,moc nechapu. Nebo takhle,ja nepremyslela o tom,ze by moje holcicka nausnice nemela. Tesila jsem se na to 😀 Proste me nejak k holkam nausnice patri. Bez nich vypadaji jak chlapecci. Takze dcerka ma od 3 mesicu,vse v pohode. Ty nastrelovane ma z chirurgicke oceli. Mela je asi 3 mesice a pak jsem ji je vymenila za zlate s kaminkem po me. Kamaradky,co maji holcicky,tak taky vsechny maji nausnice od miminka,stejne tak moje netere. Jen jedna jedina holcicka od kamaradky nema. Proc jsem se neptala,respektuji kazdeho rozhodnuti,tak proc se vyptavat. Jen me zarazilo to,ze dceri dela to same,co sama zazivala a byla z toho smutna. Sama byla totiz jedina,kdo ve tride nemel nausnice. Jenze v te dobe nebylo bezne,ze by se jen tak chodilo nekam do salonu. Zavidela nam je,pak nosila aspon klipsny. Pak prisla puberta a uvazovala o tom,ze by si je nechala propichnout,ale bala se. A dnes je dospela a nema je,uz si na to pry zvykla. Ale proc je nedala sve dceri,nevim...Kdyby je jednou moje dcera nechtela,tak at si je vynda,no. Ale co si budeme rikat,vetsina zen nausnice nosi,cloveka to rozzari. Ja se sobe bez nausnic nelibim. No a ve skolce taky vetsina holcicek ma. Takze realita je takova,ze vetsina holcicek je ma. Takze si nemyslim,ze je trendy je nemit. Tak to rozmysli,co ti je blizsi. Rozhodni se jak to citis ty. Rozhodne o tom nema rozhodovat okoli. Me kdyby babicky rikaly at je nedavam,ze bla bla bla,tak je dam,protoze ja chci,je to moje dite. A jednou ti dcera muze vycist oboje 😉

domza
16. bře 2024

Mám tři holky a ani jedné jsem ouška píchnout nenechala. U první dcery to moje mamka tezko zkousavala, ale nakonec uznala, ze je to naše rozhodnuti. Mne na miminkach šperky vůbec nesedí a když jsem držela to krasne miminko v ruce nedokázala jsem si predstavit, ze bude mít v sobě něco, co k němu nepatří. Nejstarší dceři je 7 a asi od 5 občas řekne, ze by chtěla náušnice, ale ze se pichnuti zatím boji. Nějak tragicky to ale neproziva a vi, ze až bude mít odvahu, tak můžeme jít. Vtipné je, ze od babicky dostaly všechny dcery k narozeni zlaté náušnice a teď cekam čtvrtou a vsadim se, ze dostaneme opět zlaté dětské náušnice 😅

klokanka31
16. bře 2024

@pilzzee Já chtěla malé nechat píchnout uši, ale nějak to nedopadlo. Byl covid, pak jednou když už bylo vše nachystaný tak doktor odešel dřív domů, pak zas covid...teď malé budou čtyři roky, a lituju že náušnice nemá. Dostala zlatý srdíčka od mých rodičů, ale leží to akorát v šuplíku.

konidana
16. bře 2024

Dceri jsem nepichala usi jako miminu. Az v 6 letech. Od 5 let prudila, ze je chce, tak jsem chvili odolavala a vysvetlovala vsechny mozne komplikace a v 6 jsme sli na nastreleni. Samozrejmne se ji jedna dirka podebirala a hnisala pres pul roku🙄. Takze nosila nausnice asi do 11 let, pak je na par let zahodila uplne a nenosila nic, a ted od patnacti postupne pridava dalsi a dalsi dirky😅

cilkat
16. bře 2024

PO pravdě největší "problém" mi přijde, že o ty náušnice se musí už relativně malé dítě starat (aby je neztratilo, případně sundavat na sport a podobně). A vzniká takový ten tlak "jsi holčička, tak bys měla být odpovědná a hlídat si svou krásu," který se mi prostě nelíbí.

konidana
16. bře 2024

@cilkat presne. Je to zbytna vec, ktera malemu diteti spis prekazi. A mne pak taky. Ale kazdy mame ty priority jinde.

cherie24
16. bře 2024

Já jsem starší nedávala, řekla si pak sama někdy ve 3,5 letech. Přišla s tím sama, byla hrozně statečná a měla z nich opravdu velkou radost. Připadala si hrozně důležitá a hezká. 😊 Akorát že pak odjela na prázdniny k babičce, kde jí chtěli vyměnit náušnice za zlaté, jenže místo toho jí je jen sundali a nasazení už prý nezvládli, ale zatajili mi to a vrátili jí po 4 dnech už se zarostlou dírkou a tak má jen jednu. 🤦🏼‍♀️ Teď jsem jí chtěla dát nastřelit teda i tu druhou a ona už nechce. U doktorky ztropila šílenou scénu a vzhledem k jejímu věku musí u nastřelení spolupracovat sama od sebe, takže nevím, asi bude chodit až do puberty s jednou náušnici... U mladší (teďka 2 leté) se babičky neustále ptají. To není měsíc, co by se nás nesnažili přesvědčit k náušnicím, ale taky čekáme, až si řekne sama. Může to být za rok, za 5 let nebo vůbec, je to na ní.

gruyerre
16. bře 2024

@pilzzee mám stejný názor jako ty, že miminko náušnice nepotřebuje a nechce. Navíc mně se vyloženě nelíbí ta díra v uchu. Moje dcera má strašně krásná ouška taková, jaká jsou - bez dírek.
Jedna babička jí bez ptaní koupila překrásné zlaté náušničky. Je to škoda, ale leží nám v šuplíku. Babička dlouho psychicky vydírala, úplně směšné absurdity tvrdila, že kvůli tomu bude trpět a bude mi to vyčítat a podobný hovadiny. Ale už se s tím smířila.

jaja01k
16. bře 2024

Sotva jsem měla pozitivní těhotenský test, tchýně už mi ukazovala náušnice, které schovává pro svou první vnučku. Takže jsem hned vysvětlila manželovi, že v žádném případě miminku uši propíchnout nenechám. Máme kluky, u těch to naštěstí nikoho nenapadlo 😀

dejvitka
16. bře 2024

@pilzzee nase mala nausnice nema a davat ji je sama nebudu. Neprijde mi ok nevratne (ano, mohou zarust, ale nikdy uz nejsou dirky neviditelne) propichovat usi a rozhodovat za ni. Tlacila jedna babicka, ale to pro me absolutne neni duvod.

reeeza
16. bře 2024

Babičky vám do toho vůbec nemají co mluvit.

V první řadě si nastavte hranice a trochu si je zkroťte.

A jednejte pouze dle svého uvážení. Vy jste máma. Je to vaše dítě.

martiina_k
16. bře 2024

My nechali nastřelit nějak po třetím měsíci, vše proběhlo v pořádku, za zlaté jsme vyměnili asi po šestém měsíci. Mě se na holčičkách náušničky líbí. Každopádně to bylo moje (s manželem) rozhodnutí. Pokud bychom je nechtěli, nedali bychom je. Dělali jsme spoustu věcí jinak, než babičky chtěly. Ale ony už byly zvyklé od prvního syna, že si věci děláme tak, jak chceme my 🙂

klika1881
16. bře 2024

Ja tedy nausnicky dcerce nechala nastrelit. Moje okoli kamaradek, co ma holcicky take. Jsem tehotna a pokud to bude holcicka, urcite ji necham dat take nausnicky 🙂 me to. A holcickach nejak nerusi a libi se mi to. Ale samozrejme pokud nechces, nedelej to kvuli babickam, ale jednej za sebe 🙂

lauriak
16. bře 2024

My sme pockali kym sami budu chcet. Obidve dcery chceli nausnice na 3 narodeniny. Ani jedna sa (este) nebala a dobre to dopadlo. Ale chapem, ze ked sa asi prestreli ten cas kym si este neuvedomia, ze to bude bolet tak moze byt blbe, ze chcu ale aj sa boja. Tazko radit. Spravte si podla seba, nie podla babky.

4formy
16. bře 2024

Urcite bych nechala nastrelit dokud je tak.malinka...pozdeji se bude bat.a bude holkam zavidet ze maji paradu a ona ne..

tereza0111
16. bře 2024

Proc by se mela vetsi holcicka nastreleni bat? Zadnemu z deti jsem jako miminku nausnice nedavala, az budou chtit. Jak chtely (tak kolem 5?) na nastreleni jsme zasly, zadny problem nebyl, vubec je nanapadlo, ze by se mely bat. Proste vedeli, ze to trosicku pichne, ale budou pak mit nausnicky a presne tak to bylo. Jedna je pak cca po pul roce prestala nosit, o 2 roky pozdeji si vzpomnela, ze chce zase, takze jsme museli podruhe (usi uz byly davno zarostle), ale ani na podruhe se nebala.

veru181
17. bře 2024

@tereza0111 Protože každé dítě je jiné? 🙂 Mně třeba doteď vadí jakákoli jehla, i když je to jen malé štípnutí.

@pilzzee Myslím, že je to v mladší generaci tak půl na půl, jak je to vidět i v téhle diskuzi. My taky dlouho váhali, nakonec jsme se rozhodli pro propíchnutí ve vyhlášeném studiu, kde dostala náušnice z bioplastu + chirurgické oceli. Jsou to jen drobné pecičky, které jí chci nechat, dokud vydrží nebo dokud sama nebude chtít jiné. Já zase “bojuju” s babičkou, která by jí ráda koupila nějaké pořádné 🙂, ale mně se právě líbí, jak jsou decentní a ničemu nevadí. Držím palce, ať se s tím brzy vyrovnají 🙂.

veroniquecz
17. bře 2024

@pilzzee jeden známý piercer mi říkal, že buď do roka nebo pak až má rozum, cca kolem 5.-6. roku. Já jsem dala oběma v roce a jsem s tím spokojená. Mají tedy obě zlato, na pohled nepoznas rozdíl a já mám na jiné šperky alergii, tak jsem šla “na jisto”.

veroniquecz
17. bře 2024

Jo a zásadně píchat, ne nastřelovat.

veroniquecz
17. bře 2024

@cilkat nikdy jsem náušnice kromě rtg nesundavala l, ani na sport, a to ho starší dělá závodně 🤷🏻‍♀️

kristyn86
17. bře 2024

@veroniquecz U nas taky nejsou nausnice zadna starost. Dcera se ted tedy naucila je obmenovat,ale to je pro ni zabava,chce si je proste obcas vymenit. Jinak sundat jen na rtg ci operaci. Dceri dokonce na operaci ani nesundavaly,jen je prelepily.

papaja90
17. bře 2024

Dcera 5 let nemá náušnice, zatím ani nechce. Další dvě dcery 6m., taky nemají 🙂

aedoss
17. bře 2024

Ja se jen zamyslim, kde se vzala tato tradice a proc jsou vetsinou babicky tak urputne se zlatymi nausnicemi. 🤷