Perlan místo ubrousků. Za jak dlouho připravený spotřebovat?

kiwisa
3. srp 2019

Ahoj, mám dotaz na ty maminky, které používají místo ubrousků perlan namočený do směsi vody a oleje. Za jak dlouho je třeba takto připravený perlan asi spotřebovat? Nebudou se v plastové krabičce množit bakterie?
Díky za odpovědi

barchen
3. zář 2019

@merope Také mi perlan nepřijde drahý. Měla jsem u obou dětí, u druhého už i v porodnici. U starší jsem spotřebovala 1 a půl balení (32x32) cm než se naučila bez plen, u mladší ještě ani jedno celé. Stříhám to na menší kousky, mám je u přebalovacího pultu nebo nosím i sebou. Buď je namočím do vody a vyždímám a dám do pytlíků nebo navlhčím z lahve, případně v létě i termální vodou ve spreji. Medvídka jsem ani nespotřebovala, rychle se zkazil. Také ale používám i obyč. bavlněné pleny, navlhčím a utřu ruce, tělo nebo zadek. Vlhčené ubrousky nemám ráda a pořád nám je někdo kupuje.

bassetlady
3. zář 2019

@barchen já jsem z vlhčených ubrousků úplně šílená, tak hrozně smrdî chemii a ten pocit olepenosti. Vždycky když vidím, že tím někdo otírá dítěti pusu tak je mi až fyzicky špatně.

linee
3. zář 2019

@zelenaesmolda to ja take sprchuji nebo umyvam pod vodou, ale necim to utrit musis🙂 predevsim, kdyz zacnou rust stolicky, tak to stoji za to🙂)

merope
3. zář 2019

@bassetlady Tak jako neříkám, že to je nějaká pálka, ale co já kupuji to z DMka, tak tam je 23x27 cm za 30 Kč a nepřijde mi, že bych toho na jedno utření použila víc než co bych použila perlanu. Jak zmiňuje @linee že jí přijde, že to je větší spotřeba. Větší spotřebou je spíše to, když mi je chlap sebere jako kapesníky 🙂.

daisymaminka
3. zář 2019

Mám koupenou obrovskou roli perlanu, z kterého stříhám ubrousky dle potřeby. Na ven a cesty mám s sebou láhev s vodou na pití, která jde využít tak i tak, doma si ubrousek před použitím namočím v umyvadle do vody, ale pouze při malém znečištění, kdy to zavčas chytnu. Velké nehody jdou pod kohoutek. Role perlanu mě přišla cca na 750 Kč a myslím, že bude stačit i na případné druhé dítě. 🙂
Jinak má perlan i další využití, třeba přes něj cedím masový vývar, aby byl čirý, nebo s ním cokoliv utřu, neboť je super savý.

merope
3. zář 2019

@daisymaminka Nojo, já jsem stále lama, co kdyby vzala velkou nehodu pod kohoutek, tak se to rovná koupeli celého dítěte a možná i praní všeho. Pořád to neumím ☹.

babucka
7. zář 2019

S dovolenim původní dotaz na použití Perlanu trochu rozšířím 😊 Také uvažuji o koupi Perlanu na očištění při přebalování místo vlhcenych ubrousků a zajímalo by mě, zda by se Perlan mohl využít i jako separační plenka do látkové plenky (ta část, co má odchytávat stoličku), že by se mi tím pádem vyplatilo koupit si tu velkou roli Perlanu a používat i na očištění i jako součást látkové plenky. Nemáte prosím některá zkušenost? Protože separační plenky jako takový ve se také dají koupit přímo na použití do látkových plenek, ale už je to další investice, tak mě napadla tato kombinace, děkuji za Vaše postřehy a doporučení 🤗

pe_tu_ss_ka
7. zář 2019

@babucka myslím, že určitě dalo.. Je to pevnější ubrousek, a to co má chytit by určitě jako separačka chytla. Co vím, tak se dá i vyprat, a opakovaně použít - to tedy nemám vyzkoušeno 🙂

jane46
7. zář 2019

Perlan pouzivam u obou deti. Rano dostatecne mnozstvi namocim do vody, vyzdimu a mam v otevrene krabicce... Medvidka jsem pouzivala par mesicu u starsiho, ale z lenosti uz jsem dalsiho nekoupila a vubec mi nechybel...
A presne vim naklady - role perlanu za cca 500,- mi vystacila na rok (mala dostala od strejdy k narozeni a dalsi k narozeninam.. Na muj popud, nechtela jsem zbytecnosti). A to peru jen kdyz mam naladu...
@babucka Da se pouzit jako separacka 😉

iris92
7. zář 2019

Ja perlan pouzivam, ale mam ho pripraveny nasucho, vedle misku s vodou a namocim si ho jen tolik kolik zrovna potrebuju. Za 7 mesicu zatim maly nebyl opruzeny, takze si myslim, ze je to dobry system 😁

daisymaminka
7. zář 2019

@babucka Ano, využívala jsem perlan i jako separační plenku. Také mám koupenou velkou roli. 🙂

malytlustyhroch
7. zář 2019

@babucka Jako separacku jsem perlan pouzivala, ale ne jen pruh, ale vzdy cely arch. Zabalila jsem do nej vkladacku. Ale zrovna na to se mi vic osvedcil vyprany - nevyprany toho propusti min, ale zas to po nem vic klouze, a plenky mi pak casteji protekaly kolem nozek.

malytlustyhroch
7. zář 2019

@merope A co to prosim kupujes v tom DMku za suchy ubrousky? Jako kapesnicky v krabicce? Nebo je to neco primo na miminka?

merope
7. zář 2019

@malytlustyhroch Je to vedle vlhčených ubrousků - a jsou to ubrousky nevlhčené. Papírové ubrousky 3-vrstvé, 100 ks, rozměr ubrousku 23x27 cm za 29 Kč. Značka babylove. https://www.dm.cz/babylove-papirove-ubrousky-3v... - takto zhruba vypadá krabice, mají více designů těch krabic, ale tygry beru nejraději (je to jen o obrázku 🙂 )

malytlustyhroch
7. zář 2019

@merope super, dik, vyzkousim. Ty s medvedem vypadaji neodolatelne 🙂

merope
7. zář 2019

@malytlustyhroch Zboku mají ještě tygříka 😀 a snad se ti budou líbit. Když ne, tak je to jenom 30 Kč a jako kapesníky taky dobrý.

babucka
7. zář 2019

@jane46 Moc děkuji za informaci, tak to by bylo skvělé, kdybych velkou roli Perlanu zužitkovala i rovnou jako separačku 🤗

babucka
7. zář 2019

@pe_tu_ss_ka Děkuji za informaci, potvrdila jste mi i mou původní domněnku 😊

babucka
7. zář 2019

@daisymaminka Tak to mám radost, moc c děkuji za Vaše potvrzení ☺️

babucka
7. zář 2019

@malytlustyhroch Děkuji za dobrý tip 😉

babucka
7. zář 2019

@merope Takové papírové jsme používali u prvního synka také, stačilo jen tento ubrousek namočit do čisté vody, alespoň tedy v rámci domaciho prebalovani ☺️

merope
8. zář 2019

@babucka Používala jsem perlan jako separačku, ale myslím, že má ten problém, že jakmile se malý počůrá, tak je hnedka v mokrém. Klasická separačka by měla nějak odvést vlhkost, že není nutné přebalit po každém učůrnutí. Ale je možné, že malý je na to prostě citlivější, netuším. Každopádně stolici to zachytí (a pak se vyhodí), po čůrání se dá přeprat (jak se to doporučuje s klasickými separačkami). Určitě to pak chce ty větší čtverce, nikoli půlčtverce, co stačí třeba na mytí. Nicméně zkušeností mám pramálo. Poté, co jsem přebalovala po hodině, občas i častěji, jsem zjistila, že snad bude lépe, až bude starší a prozatím se na látkování vykašlala (nejdřív jsem jela v papírovkách jen v noci a pak už prostě pořád). Teď jsem to tolik nesledovala, ale mám pocit, že malý pořád čůrá "na etapy", on tak často i kadí - prostě typicky když už kadí, tak je to tak 2-3x za sebou v rámci pár hodin a s čůráním je to tuším pořád taky. Když je akční, by to šlo, ale on se mi i v rámci odpoledního spánku budil po té hodině, je zvyklý spát několikrát denně po chvilkách a to taky moc nešlo. Mě doporučovali jako separačky spíše třeba koupit nějakou levnou fleece deku a tu nastříhat a po stolici prostě vyhodit. Jen tam už mám pocit, že to není ani ekonomické (kupuji pleny v Albertu a vždy zatím byly pod 3Kč/ks s výjimkou úplně na začátku, kdy na něj byly alberťácké velké a kupovala jsem Pampers, ač mi tak moc nesednou) ani ekologické (vyhazování fleece, to už je s tou plenou dle mého v podstatě nastejno - když navíc ještě musím ten zbytek přeprat).

Tím neříkám ať nelátkuješ nebo ať nepoužíváš perlan jako separačky, jenom ať si zjistíš víc info resp. ať hlavně nenakoupíš kupu plenek, kde bys pak zjistila, že to prostě nepůjde. Znám hromadu holek, kde jim látkování fungovalo v podstatě od narození, hromadě, co to fungovalo od pár měsíců. U nás má drobek půl roku a pořád je to takhle.

Jinak teda ty papírové ubrousky používám i venku a zjišťuji, že je super, že se s nimi dá i utřít pusa po jídle (ač teda doma po jídle typicky utřu "kapesníčky", co měli na krabici tuším, že to jsou odličovací ubrousky, které jsou mnohem menší a bohatě stačí - a přijde mi to mnohem lepší než utřít do jakékoli látky, která by se pak musela prát po každém jídle). A Perlan naopak dávám na přebalovák (mám na něm látkový potah, tak na něj) pod zadeček při přebalování - často se jemně zašpiní, dřív jsem používala plenu, ale tohle mi přijde mnohem lepší. Když se ušpiní, tak šup s tím do pračky - a když třeba rychle potřebuji jenom ten zadeček utřít od vody, tak ho použiju i jako "ručníček". Jo, venku s sebou nosím PET s vodou s tím "stříkátkem" (jsem někde psala, nevím zda tady nebo jinde v diskusi).

merope
8. zář 2019

@barchen Tak já zjistila, že ubrousky jsou super na mytí rukou - třeba když v autě přehazuji rezervu a jsem pak špinavá, tak vodou to nejde úplně dobře, těmi ubrousky super 🙂.

babucka
8. zář 2019

@merope Moc dekuji za sdilenou zkušenost 🙂 Možná proto jsou prostě na použití zvlášť separačky, asi na tom něco je, zní mi to teď dost logicky 🙂 Je pravda, že s látkovkami zkušenost nemám a bude to vše tak trochu pokus-omyl a je i možné, že budeme muset ještě naší latkovaci praxi upravovat podle potřeb miminka 😬 Kazdopádně asi i tak koupi roli Perlanu nic nezkazim, ten tip na přebalovací pult je také super, děkuji Vám ☺️

merope
8. zář 2019

@babucka Tak uvidíš - prostě nekupovat hlavně novorozeneckých moc, prý se to pak postupně upraví, ale na novorozence já prostě neměla 🙂.

pe_tu_ss_ka
8. zář 2019

@merope taky jsem nedokázala lakovat malého od začátku.. Když nás pouštěli z nemocnice, tak měl 2,5 kg, a přišel mi hrozně maličký a ta plena děsně velká.. Takže jsme ze začátku jeli v jednorázové klasice... Když trochu zesílil, tak jsem latkovala přes den doma, a na ven jsem pro lepší pocit dávala stále jednoráz.. No a teď co se snažil lézt, tak jsme zjistili, že si nedá dobře k sobě nožičky přes ty látkové pleny a na 14 dní dávali jen jednorázové, a hned se nám rozlezl.. Jen co to trochu vychytá, tak se zase vrátíme k látkovým.. Snad u druhého se mi povede také látkovat od miminka.. 🙂