Přeskočení lezení 🤔. Jaké to mělo důsledky v dalším vývoji?

farka
30. dub 2020

Chci se zeptat těch, které máte zažitou zkušenost s dítkem, které se plazilo - sedlo - stouplo a začalo obcházet, aniž by lezlo. Jaké to mělo důsledky v dalším vývoji? Netýká se to nás, ale nutí mě to nad tím přemýšlet. Díky za konstruktivní příspěvky 😉

jipe
30. dub 2020

@farka u nás slabý střed těla, sed do w, slabá grafomotorika, nutnost logopedie (ale jestli to nutně souvisí s nelezením, to nevím)

gryfis
30. dub 2020

můj prcek nikdy nelezl po čtyřech, jen se plazil - jakože tahal rukama a nohy volně.. po plovoučce.. sice "péroval" ale rovnou si pak stoupl a obcházel nábytek a pak do prostoru.. a žádný dopad nesleduji.. mám normální, lehce hyperaktivní dítko.. jemnou motoriku má mnohdy lepší jak já 😀, mluví normálně, logopedie pravděpodobně nebude potřeba .. je mu teď pět a půl let

farka
autor
30. dub 2020

@jipe a chodila jsi s dítkem na nějaké rehabilitace/cvičení? 🙂

farka
autor
30. dub 2020

@gryfis a nepozoruješ třeba na hřišti, že by mu dělalo potíže někam vylézt, přejít po obrubníku nebo se naučit nějaké specifické pohyby (jízda na kole atp.)? 🙂

jipe
30. dub 2020

@farka nechodila, předpokládám, že to doposiluje na hřišti na prolejzkách. Hrubou motoriku a sportovní talent má ok

jipe
30. dub 2020

chodíme jen na logopedii, jinak jezdí na kole, koloběžce, lyžuje, balanc taky udržím, na herních prvcích na hřišti nezaostává. Jen výtvarné činnosti, zejména malování jsou neoblíbená aktivita

zuzita15
30. dub 2020

@farka ono to na kazdem muze zanechat jine nasledky. Nejdulezitejsi je to pro posileni svaloveho korzetu, aby pak svaly drzely pater ve svisle poloze. Skolioza se projevi treba az v puberte a uz to nikdo nebude prisuzovat absenci lezeni. Pak se lezenim spojuje prava a leva hemisfera, takze nelezouci deti, resp pak pubertaci skrabou jakou kocouri, neumi malovat, muzou mit problemy s ucenim, dusledek muze byt i vyse zminena hyperaktivita apod. Pise se o tom zde: https://blog.evakiedronova.cz/2016/04/28/foto-s...
A pekny clanek take zde: https://www.vanickovani.cz/potreba-aby-se-dite-...

Rekla bych ale, ze spis zalezi na citlivosti daneho jedince, urcite existuji lide, kteri jako deti nelezly a nasledky nemaji zadne.

jaja01k
30. dub 2020

@farka Já jsem prý vůbec nelezla. A nějaké následky, které si myslím, že s tím souvisí, na sobě pozoruju. Je pro mě velký problém cvičení, kde se koordinuje pohyb rukou a nohou. Třeba aerobik. Buď můžu dělat kroky s rukama v bok, nebo stát na místě a cvičit rukama. Ale dohromady to prostě nedám, i když jsou to ty úplně nejjednodušší cviky.
Jinak jsem od dětství bez problémů jezdila na kole, lyžovala, hrála tenis, basket... Takže ne že bych nešikovná úplně na všechno 😄

gryfis
30. dub 2020

@farka ne to teda nepozoruji, naopak pozoruji, že vyleze úplně všude, na kole jezdí jak drak, po sklalách s nama lozí jak drak, na všechny prolízačky a nevím co.. od malinka, sotva začal chodit 😀

puhelin
30. dub 2020

U nas byla posloupnost takova: plazeni, po mesici stoupani, pak lezeni spolu s obchazenim, pak posazeni a pak az chuze.
Lezeni povazuju za velmi dulezite, bez neho se posadit neda. Vidim to ted u syna, leze 2,5 mesice a stale neni dost pevny na to, aby se sam posadil. Dcera se posadila sama az po 4 mesicich od zacatku lezeni. U dcery byla ale i vyhoda v tom, ze od zacatku lezeni i chodila kazdy tyden plavat a posilovala si bricho, coz u syna ted neni mozne, protoze zacatek plavani se nam kvuli covidu oddalil.

jipe
30. dub 2020

@puhelin tak posadit se dá i bez lezení, syn péroval na 4, ale kupředu ani krok, to se jen plazil, pak si stoupl, sedl, obcházel nábytek a až pak začal lézt. Dceru jsem nutila víc, tak chvilku lezla, ale taky prvně stála

zuzita15
30. dub 2020

@jipe tak ono to muze byt v jinem poradi, ale sed je obecne vrchol vyvoje, takze zpravidla prichazi na konci. Otazka je taky, jaky sed, spravne by dite melo sedet na zadku a nohy mit dopredu. Chodim (resp chodila jsem 😂) s dcerou na hodne krouzku a sedi tak opravdu maloktere dite, vetsina drepi do W, dalsi podstatna cast kleci a jen opravdu minimum deti skutecne sedi, vetsinou tak sedi moje dcera jedina.

kvmatonka
30. dub 2020

Synovec nelezl vůbec - úplně to přeskočil. Pohybově je sice nadaný, ale díky tomu je dyslektik a dysgrafik.

lucinka_16
30. dub 2020

@farka Náš malý se neplazil ani nelozil. Ze sedu si stoupl a v roce začal chodit. Vše ok. Jsou mu dva roky,skáče snožmo ze schodů, zkouší do schodů, všude vyleze,na odrážedle jezdí jak drak,rád tancuje,jemná motorika v pořádku 🙂

puhelin
30. dub 2020

@jipe Myslis sikmy sed, nebo ten rovny, pevny opravdovy?

veruuu_kubesovic
30. dub 2020

Eliáš se plazil jak "postřelený voják", doplazil se ke konferáku a o spodní část se zapřel a povedlo se mu postavit a od 7měsíce takhle stál, aniž by lezl po čtyřech, nebo uměl sedět, nevýhodu to mělo v tom, že padal dozadu jak "tyčka", v 7,5měsících obcházel nábytek, v 11měsících chodil sám...

amazonkajanik
30. dub 2020

Dnes již 16letá neteř taky rovnou chodila. Žádné problémy neměla. Když bylo podezření na dislexii,tak jeli na vyšetření a odvezli si diagnózu,že je holka geniální 🙄😂 prostě hlava jela rychleji než ruka,tak sem tam vypadlo písmenko. Jinak je normální . U syna to vypadá,že lezení taky přeskočí

jipe
30. dub 2020

@puhelin nejprve šikmý, pak obě nohy dopředu, ale úplně pevné a rovné to asi nebylo, do ted preferuje sed do W (bohužel)
@zuzita15 jj, preferuje sed do W, já taky považuju sed za vrchol vývoje, ale stavěla jsem se na hlavu a lézt jsem ho neodnutila, i když na 4 se udržel dávno. U dcery jsem vyvinula ještě větší úsilí, ale lezla jen krátce před tím, než začala chodit. Do w si sedá taky. Opravuju furt. Na rehabky se mi to zas ale nezdá, na ortopedii procházíme, že ok.

jirovapa
30. dub 2020

@farka já jsem jako dítě přeskočila lezení, vím to od mamky. Všechno bylo v pohodě, ale cca v 5ti letech jsem se začala hrbit a mít problémy se zády, protože jsem neměla vypracované svaly na zádech od dětství z toho lezení. Musela jsem každý den cvičit hodinu doma a plus jsem jezdila 2x týdně na rehabilitace. Tam byla skupinka děti s podobnými problémy a našla jsem si tam i kamarády 🙂. Naštěstí jsem cvičení neflákala (díky mamce, která mě vždy k tomu donutila) a do 9 třídy jsem poctivě cvičila (časem už sama od sebe a ne z povinnosti), ale už postupně ne každý den, ale třeba 3x za týden. Nyní mám 2 děti a žádný problém nemám. Kdybych necvičila, tak bych pravděpodobně chodila ohnutá.

miba10
30. dub 2020

@farka přesně to mi udělala dcera. Plazila se, sedla si, obchazela, chodila a až pak přišla na to, že se dá i lézt.
Žádné dusledky nemá

urtica
30. dub 2020

U nás byl spíš problém v příčině toho, proč se syn snažil přeskočit lezení....konkr. šlo o kiss syndrom. Neřešený může působit další problémy..

zuzita15
30. dub 2020

@jipe tak on se sed do W objevuje i u lezoucich deti, synovec i neter lezli oba, ale ani jeden neumi sedet na zadku, oba jedou Wecko nebo klek. Nevim, cim to je

martt
30. dub 2020

@farka měla jsem to u mladsiho syna začal se plazit a pak šel rovnou na nohy. Lézt a sedět začal až kolem 9-10mesice kdy už se stavěl pomocí nábytku a dělal i první krůčky. Ted mu jsou 4 nemá problém kamkoli vylézt (je to takový horolezec) a běhá jak motorová myš 😀. Na rehabilitaci jsme nikam nechodili.

puhelin
30. dub 2020

@zuzita15 To mi delala dcera. Postavila se u nabytku a aby se dostala zase dolu, klekla si na nohy. Protoze ale uplne vynechala sikmy sed, jediny zpusob, jak nelezet a nestat, bylo si zase na ty nohy kleknout. Tim sice drzela rovnovahu, krasne zada vzprimena, ale nemela se k sezeni. Trochu jsem ji k tomu navadela tim, ze jsem okolo ni tocila hracku, aby si zkousela dat nohy dopredu, ale samotnou ji to do sedu nenapadlo. Pritom lezla 6 mesicu nez se rozchodila do prostoru. Syn uz 4 mesice seda do sikmeho sedu, skoro 3 mesice leze, ale bricho ma stale mekke a v sedu by se neudrzel. Ale klekani ho nenapadlo ani jednou, protoze ma ten sikmy sed a z neho ma rozhled, coz dcerka nemela. Ze stoje si klekne a okamzite na 4 a leze.

zuzita15
1. kvě 2020

@puhelin dcera si sedala ze stoje jako zabak rovnou na zadek, je fakt, ze zacinala sikmym sedem, ale delala jen ten nizky, na predlokti, a pak si najednou zacala sedat s nozkama dopredu. Fakt nevim, cim to je, ale opravdu malo deti umi spravne sedet 😳 Wecko je teda masakr, zkousela jsem si tak sednout a myslela jsem, ze mi upadnou kycle a kolena 🤣 Deti jsou sice ohebnejsi, ale evidentne to na ty klouby vazne neni zadna hitparada. Jinak sedet v kleku je snazsi, proto tak deti sedavaji, preci jen sedet na zadku vyzaduje jiste usili. Verim, ze pokud tvuj syn leze a jde do sikmeho sedu, tak si casem sedne. Dcerka mela vypracovane brisni svaly z Vojtovky, kterou jsem s ni cvicila asi 3 mesice kvuli asymetrii (tedy asi mimo jine z ni).

puhelin
1. kvě 2020

@zuzita15 Jednou si urcite sedne. 🙂 Jen uz by se mi hodilo, aby to uz umel. Kdyz jime u jidelniho stolu, tak se nudi a chce byt u nekoho v naruci. Nekupovala jsem mu jidelni polohovatelnou zidlicku, protoze s dcerou jsem jedla, kdyz spala, ale ted uz je to narocnejsi na organizaci. Uz se nemuzu dockat, az bude sedet u stolu s nami.
On dela od zacatku ten sikmy s natazenou rukou, opira se o dlan. Tak mu to staci. Hraje si na ctyrech nebo na brise, sed na zadku mu vubec nechybi 🙂

Mam fotky z detstvi i z puberty, kdy taky sedim do W. Myslela jsem si, ze je to dusledek posazovani, choditka apod., ale nic z toho dcera nemela a presto si tak taky sedala.

monita0806
1. kvě 2020

Dcera vůbec nelezla a ani se neplazila a to sem zkoušela všechno možné. A v 11 měsících se začala stavět a pomalu chodit.A žádný dopad nepozoruji.

marti89
3. kvě 2020

Každý dítě je individuální, nelze to škatulkovat - s čím jeden problém mít bude, s tím jiné ne (navazující obratnost bude hodně záležet na tom, co mu dopřejete). Je-li cíťa na pády, bude opatrnější celkově na pohybové aktivity, než si pohyby zažije.

U nás se syn tahal za ruce po zemi, pak 14 dní péroval a rovnou si stoupl, sednout se naučil až po chůzi, kdy po týdnu chození v prostoru doslova lítal. Ve dvou letech zatloukal perfektně hřebíky, zvládá kotrmelec a jezdil na koloběžce. Ve dvou a půl letech zvládl vylézt na dětskou lezeckou stěnu na hřišti, kam jsem měla já problém pro mini úchyty a musel na mne čekat (vnitřní hřiště na Lipně, zkuste hodit do Googlu Tyjátr Plzeň, obdobný princip a děti to moc baví, vyřádí se i dospělák). Za mne zapojovat do všech běžných aktivit a je-li v okolí nějaké organizované cvičení s dětmi, tak vřele doporučuji, rozvíjí si tam rozličné nejen pohybové schopnosti.

fififjonka
4. kvě 2020

A jak lze lezení podpořit? Jak cvičit?

marti89
4. kvě 2020

@fififjonka To bude záležet i podle věku dítka, některé mamky své miláčky moc tlačí dopředu, dítě si k tomu musí vyzrát nejen po fyzické stránce. S cvičením bych začala kolem 7. měsíce, pokud by dítě nejevilo skoro žádnou snahu o pohyb do svého okolí. Dobře pomáhají hudební a barevné hračky za hlavou a mimo dosah (nutí k překulení, aby se dítě mohlo pohodlně podívat a mimo dosah, aby vyvinulo aktivitu, chce-li si sáhnout). Nám se třeba otočil za odloženým telefonem a rozplazil za robotickým vysavačem. Potom už ho zajímaly jen věci po výškách a šuplíky. Pokud chcete přímo cviky, pohledejte na youtube a nebo si ideálně dojděte na konzultaci a ukázkovou hodinu k nějaké dětské fyzioterapeutce (i špatné cvičení může ublížit).