Slepé matky - co s nimy?

yelowangel
10. led 2017

Ahoj maminky, už se mě to stalo dřív , ale poslední dobou docela často - přijde dejme tomu na stejnou zastávku kde čekám já matka s odrostlejším dítětem, z pravidla cca 4 - 7 let, dítě lítá kolem, zajímá se o všechno (což je v pořádku) včetně mýho syna v kočáru. Budiž když nespí. Co mě ale vadí je že mu kolikrát to dítě do toho kočáru v podstatě "vleze". Stojí před ním a dělá obličeje, bere mu hračky co má na kočáru nebo vevnitř, už se mě stalo že jsem malýmu zatáhla plínku přes střechu protože chtěl spát a holka bez problému ji strhla pryč. Matka stojí sotva metr od nás, kolikrát má druhý dítě v kočáru ale vidím na ní že o tom ví a většinou při odchodu polohlasem tomu svýmu dítěti naznačí že to viděla (z pravidla to je oblíbená věta: "tohle se nedělá"), ale v tom momentě kdy to její dítě doslova obtěžuje mě a mýho syna prostě nezasáhne. A co teď? Jak byste to řešili vy? Tomu dítěti nic říct nemůžu, to najednou maminka vidí a slyší všechno a je mě trapný upozorňovat matku na to že tady má děcko o který by se taky laskavě mohla trochu zajímat. Nějak nevím z který strany to chytit abych nebyla za hysterku ale nenechat si zaroveň skákat po hlavě od nevychovanýho spratka (což není chyba toho dítěte).

ivular
10. led 2017

@marketa11112 Toto se ovšem radikálně změní nástupem dětí do MŠ. Např. vši syn neměl, ale roupy má pořád - a když jsem se na to ptala pediatričky, řekla mi, že školky jsou tím promořené všechny. A o kapénkových infekcích ani nemluvím. Na druhou stranu, když vidím, že ani jedno dítě si např. po WC neumyje ruce (a nikdo to ani nehlídá), není se čemu divit.. Syn měl kolikrát špinavé ruce z dopoledního hřiště ještě když jsem si ho vyzvedávala. Stejně tak jsem nikdy nezaznamenala, že by nějaká učitelka řešila, jestli nudle u nosu skončí v kapesníku či kdekoliv jinde. Prostě hygiena fakt mizerná:-/

ahedbav
10. led 2017

Většina dětí si ani neuvědomuje, že může jejich chování někomu vadit. Podle mě, u některých!, na ně stačí promluvit a často se leknou, že někdo cizí na ně mluví.
Když mi v práci začalo nějaké dítko rabovat, tak jsem ho jen slušně a s úsměvem upozornila, ať to teď po sobě uklidí a nejčastěji to dopadlo tak, že dítko se šlo schovat za rodiče.

crueladevill
10. led 2017

@misulka84 presne tak. Ja ucim dceru, ze cizi veci si brat nesmi bez zeptani. A taky se nam stalo,ze nase lopatky, kyblik, babovicky si vzalo jine dite bez zeptani. Ani rodic se neobtezoval zeptat. Bral to jako samozrejmost.

no_title
10. led 2017

mno generace dětí s volnou výchovou bohužel přibývá, tuhle jsem v naší církvi viděla, jak děti rozložili gauč a rozbili lampu a rodičům to bylo šumák, že ničí cizí věci, prostě si přišli do sboru odpočinout, odloží tam děti a už se nestarají. Manžel poznamenal něco v tom smyslu, že s těmito spratky naše dítě vyrůstat nebude, takže asi budem hledat jinou církev no 😀
A scéna číslo 2 z obchoďáku, jsme si vybírali nějaký toaletní papír a najedou koukám 2 děti (cca 6 a 7 let) leží na zemi a perou se jak kočky, rodiče nikde. No nic, jdem dál, potkáme známé právě z té církve a oni se nás ptají: "Neviděli jste naše děti?" Tak jsme řekli: "No nevíme, ale jakési děti tady kousek ležely na zemi a praly se:" "Jooo, to budou oni, tak dobrý jdem 😀"

anazuzzuzana
10. led 2017

pokud by byla matka poblíž, rozhodně bych nic neřešila s tím dítětem, ale obrátila se na jeho matku a věcně jí řekla, co mi vadí...

astyna
10. led 2017

nj,hlavně že má každé druhé dítě předškolního věku v ruce tablet, v kapse mobil, ale že by zvládaly základní hygienu... 😀

Taky nesnáším to pokašlávání všude kolem, takže MHD jen v případě nouze nebo pistole u hlavy, tady je babyboom, v buse min. 4 kočáry a tam se moc nedá uhýbat před chrchlema...

normalnimatka
10. led 2017

volná výchova a demence je něco jinýho:D
některý příspěvky mě dost pobavily, ale tak jako tragickým způsobem, no... a co na to říct. lidé jsou různé....i blbé. a škoda jen, že se na rodičovství neskládaj nějaký hoooodně těžký zkoušky jako na řidičák. ale to by pak děti mělo asi jen tak 30% lidí:D

astyna
10. led 2017

k pobavení: (hlavně dole diskuze)

http://stastnezeny.cz/index.asp?menu=3&record=2...

werik153
10. led 2017

Ještě jsem neměla teda šanci, jsem maminka teprve chvíli, ale rozhodně bych nenechala žádný cizí dítě aby mi k malému lezlo do kočáru, a matce bych to mile ráda vysvětlila. Hned po tom co bych to děcko z kočáru sundala dolu.

Já mám zkušenost na hřišti se synovcem. 1,5 roční dítě, stojí a hází kamínky na klouzačku , kde se kloužou děti...a matka stojí 2 metry dál a vesele na něj kouká, když chtěl hodit znova, cyhtla jsem mu ruku a řekla jsem, že se tohle nedělá.....že to odře klouzačku a děti bude bolet zadek....v tu chvíli přiběhla maminka, beze slova, bez výrazu, ho ode mě vzala a šli pryč....

svetlus_pepca
10. led 2017

@yelowangel Nerada se dostávám do konfliktů, takže se taky mnohdy neumím ozvat. A pak si to samozřejmě vyčítám! "Po akci" vždy vím, co jsem měla udělat nebo říct. Ale jednu radu, co zaručeně platí na spratky, mám, a pokud je to potřeba, dělám to tak. Dotyčnému dítěti řeknu něco "ostřejšího" tak, aby ono to slyšelo, ale nezaznamenal to nikdo jiný okolo. A tím nemyslím, že jsem sprostá a tak. Ale ona mezi zuby zřetelně proceděná věta: "Vypadni od toho! Odprejskni! Ještě jednou na to šáhni!" apod. celkem stačí. Spratek "stáhne uši i ocas" a nakýbluje se k mamince, které obvykle o ničem ani nepípne 😉 Naučila jsem se to kvůli jednomu takovému dítěti v rodině. Někoho tak malého nedobrého jsem ještě nepotkala! Fakt extrém. A všechno smozřejmě nenápadně, aby to nikdo neviděl. A protože hlasité upozorňování vedlo maximálně k tomu, že ho seřvali či nařezali (takže krátkodobý efekt a stupňování), začala jsem praktikovat tohle. Dnes stačí jediný pohled a dítě se pakuje!

marketa11112
10. led 2017

@ivular jojo, ja vim, ze ve skolkach uz je hur a budu muset slevit, nic jiného mi nezbude....ale dokud to mohu hlidat, tak budu 🙂)

anazuzzuzana
10. led 2017

@werik153 no jasně, kamínky se mohou házet pouze na přesně označené místo v přesně danou dobu a pod dohledem kompetentního člověka, nejlépe z řad PČR.... zas bych to nepřeháněla... kdyby těm dětem tak strašně vadilo, že se kloužou po kamenech, tak si to vyřešej sami 🙂 děti jsou zvědavé a každé má svoje hranice zvědavosti a ostychu někde jinde... pokud nehrozí nějaké bezprostřední nebezpečí, tak si myslím, že není fér "útočit" na to dané dítě... třeba v případě lezení do kočárku, třeba má malou sestřenici, která ho zbožňuje, ono jí a je to pro něj naprosto normální, že jí leze do kočárku... proto si myslím, že pokud cizí malé dítě překračuje vaše hranice, je vhodnější to rešit s jeho matkou, která spíš pochopí, že váš osobní prostor je prostě jinak vymezen, než s tím samotným dítětem... a obecně platí, já svoje dítě můžu krtizovat, okřikovat atd, ale běda jakmile to udělá někdo jiný, to se ve mně probudí lvice - tak to má podle mě většina matek

werik153
10. led 2017

@anazuzzuzana No a tak to přesně je 😀 🙂

anazuzzuzana
10. led 2017

@werik153 jako sorry, ale kdyby někdo šáhl na mýho syna, že hází kamínky na klouzačku (tj. ne po nějakém dítěti ale na klouzačku), tak mě to fakt nenechá klidnou... ono dítě 1,5 roku staré s tou kouzačkou ani nic jiného dělat nemůže, nevyleze na ní, tak na ní alespoň háže kamínky, aby byl taky v klouzačkové partě... no, uvidíte sama

werik153
10. led 2017

@anazuzzuzana Jako sorry, ale to dítě házelo kameny po dítěti, které se klouzalo na té klouzačce a které tam bylo semnou, pokud si vy necháte házet kamenama po svých dětech tak ok ;) jsou to vaše děti....Víc k tomu radši nemám slov....

werik153
10. led 2017

No a než jsem to stihla dopsat tak jste si příspěvek upravila. 😀 bravo....teď tam oje odpověď nedává smysl ;)

saja23
10. led 2017

@dzungala naprosto vas chápu. Uz jen jak jsem váš příspěvek četla mi rostly nervy! Ja bych to nejspíš nevydržela a tu nakřáplou matku sjela. Pokud je tak blba, ze neumí vychovávat své decka, nic jiného si nezaslouží!

anazuzzuzana
10. led 2017

@werik153 já jsem si něco upravila? že o tom nic nevím 🙂 psala jste, že házelo kameny na klouzačku... ne po vašem dítěti... to vaše dítě bylo asi starší ne? určitě by si to vyřešilo samo, kdyby mu to tak vadilo... to je jedno, je to slovíčkaření... osobně prostě nevidím nic tak hrozného na tom, že malé batole hází kamínky na klouzačku a podle mě vám to rozhodně nedává právo na něj šahat nebo ho okřikovat... když vám to tak vadilo, měla jste se obrátit na jeho matku...howgh

dzungala
10. led 2017

@saja23

Myslím, že by mi matka vyšla vstříc, kdybych ji slušně poprosila, aby na mě děti nekašlaly, ale mi vzteky úplně bušilo srdce a bylo lepší, že jsem neříkala nic, protože jsem se obávala, že bych to neřekla moc pěkně, použila opravdu hnusnou intonaci a ironii, možná bych děcka v afektu nazvala spratky, nevím, vřelo to ve mně.

Ale uznávám, že je to můj problém. Vadilo-li mi to, mohla jsem se ozvat.

Mě to prostě jen šíleně sralo...

petrasipkova1
10. led 2017

Jejda, my máme s dcerkou rádi lidi, jsme pořád v kolektivu, proto je velmi kontaktní. Sice neustále koukám kde dcerka je, aby nikomu nepřekážela, nevadila, nedej bože omylem ubližovala, ALE pořád je to jen dítě co se všechno učí, nenapadlo by mě hařtusit na malé dítě, ať mi táhne od kočárku, vždyt děti mají rádi děti, dcerka se může z miminek zbláznit, fascinují jí, i když je sama ještě "miminko", doma pořád trajdá s kočárkem, prostě se snad dá říct snad hezky, že miminko v kočárku spinká, at je potichu a jde za svou maminkou ! To samé s klouzačkou, na podzim její největší zábava byla házet kamínky co jsou pod klouzačku na tu plošku nahoru, a co, byla to pro ní krása jak to cinkne, pak je ručkou zase hrnula dolu, když někdo chtěl sjet vzala jsem jí za ručku pryč, ale sama by to ještě nedokázala uhnout, ani si v tomhle věku neuvědomuje, že kamínkem někomu ublíží, i když pořád vysvětluju vysvětluju, stejně se zapomene, navíc má ted fakt házecí období i hračkama ☹ , tak bych to i cizímu dítěti hezky vysvětlila a pokusila se ho odlákat kousek dál, případně bych se ptala, kde má maminku, aby mu moje dítě při sjezdu neublížilo, atd, nevím, ale jsem pro to vyřešit to v klidu, nejdříve využít všechny příjemnější komunikační metody. Nebaví mě žít v napětí a konfliktech, ale někdo se v tom holt vyžívá. Jinak jsem astmatik a jak uhodil mráz tak mi to tak drásá plíce, že jak přijdu do tepla, tak chrchlám jako tuberák, tak to musím příští týden radši maminkám na cvičení pořádně objasnit, aby mě neukamenovaly, že jsem tam byla včera nemocná 😉

medulinek
10. led 2017

@anazuzzuzana co byste rekla az by ten kamen priletl tomu klouzajicimu se do oka?

sweet81
10. led 2017

@werik153 já tohle taky nechápu, už jsem to viděla několikrát, že dítě hází kamínky na klouzačku, kde zrovna jezdí děti, vedle stojí matka a nic neřekne. Jednou můj syn taky hodil kamínky na klouzačku, protože viděl jiné dítě, jak to dělá. Řekla jsem synovi, že se to neděla, že může někomu ublížit a už to nikdy neudělal. Tak nevím, proč to nemůžou říct i jiné matky.

dzungala
10. led 2017

@petrasipkova1

to je, myslím, velmi dobrý nápad, maminky upozornit, že jsi astmatik a ne bacilonosič. Myslím, že většina z nich pak nebude mít cvičení zkažené pocitem, co si zas donesou domů🙂

Ostatně já jsem alergik a pořád posmrkávám a když jsem někde, kde by to mohlo vadit (těhotné, malá miminka), tak hned upozorňuju, že mám alergickou rýmu, že nemocná nejsem a že bych nikoho vědomě ohrožovat nechtěla.

Ale jsou lidi a lidi. Kamarádka mi dnes volala, že je její půlroční syn odedneška na JIP. Její švagrová chtěla pohlídat své děti, které byly obě na atb. pro dýchací obtíže, ale prý už je týden berou a nic jim není, jsou už dobré a docela situaci postavila tak (vydírání nemocným otcem a potřebou jít k zubaři), že kamarádka nebylo sto odmítnout. Za tři dny už byl chlapec u lékaře s dýchacími obtížemi a skončil na JIP. Ale hlavně, že měla pohlídáno (zubař se fakt nedá přeobjednat) a vystavila vědomě riziku půlroční miminko.

A to jsou ti rodiče, jejichž děti chrchlají cholery v autobusech a čekárnách a je to nijak netankuje.

saja23
10. led 2017

@dzungala mozna by vam vstříc vyšla to jo i kdyz by mozna mela jak se rika ,,hubu plnou keců" . Jen nechápu takové sobecké a ignorantské lidi, natož matky! Tohle ve mě vždycky vře ☹ A taky se mi zda ze poslední dobou jich je cim dal vic. Kazdy proste kope za svůj tým a ma klapky na očích 🙄

tyf
10. led 2017

Já to teda trochu nadnesu, ale hned mě napadlo, co to máš na tom kočárku za poklady 😀 Protože já mám dvě děti, bydlím v Praze a fakt nikdy se mi nestalo, že by mě nějaké dítě takhle brutálně obtěžovalo venku s kočárkem 🙂 Spíš se to stává v dětských koutcích a na hřištích, tam se vždycky najde nějaký škodič, kterého si nikdo nevšímá a on prudí aby na sebe upoutal pozornost. A to teda vždycky houknu a udělám bububu, protože sice jsem posera a nesnáším konflikty, ale jak mi někdo sáhne na děti, tak jsem jak divá saň 🙂

anazuzzuzana
10. led 2017

@medulinek jejda... už je to kámen... nebylo to nakonec sklo nebo snad dynamit? 🙂 podle mě z toho děláte zbytečné drama... takové 1,5roku staré dítě určitě vezme obrovskej šutrák a hodí do do oka dítěti, které se právě zezhora klouže dolu... nejlepší by asi fakt bylo dát ke každé atrakci na hřišti policajta, velkou ceduli s přesně popsanými pravidly užívání a při překračování udělovat pokuty nebo dítě rovnou odebrat... ještě, že jsou u nás na hřišti matky normální a blbiny neřešej

medulinek
10. led 2017

@anazuzzuzana a vy víte,co v té ruce má,když hází,i kdyby malý kamínek,i kdyby písek,víte co udělá písek v očích? prostě není normální házet. Notabene,píšete o pravidlech,oni většinou na těch hřištích opravdu jsou a třeba by stačilo si je přečíst

lajla
10. led 2017

@anazuzzuzana ono bacha na to...ty kaminky a pisek fakt neni sranda...takove jedno male dite dokazalo ze to memu skoncilo v puse...to je v poradku?
Klouzacka je urcena ke klouzani!!! Ne k tomu aby se tam cokoliv hazelo...a pravidla jsou na hristi...

medulinek
10. led 2017

ono v dnesni dobe,kdy hriste kolikrat vyuzivaji bezdaci a fetaci na nocni rejdy.... ja bych se i bala,ze tam klidne ten strep být muze.

koordinatorka_odboje
10. led 2017

@yelowangel ja taky vybuchuju, nic si z toho nedelej 😃 Idealni by bylo decko nahlas, ale vlidne upozornit, ze to delat nema a kdyz neposlechne, uz muzes byt duraznejsi a klidne oslovit i jeho matku a slusne ji pozadat, aby to nedelalo. Jestli jsi nebo nejsi protivna - o tom prece nemusis s ni diskutovat, to neni jeji problem 😃 Ale jak rikam, je to idealni situace, kd yzustanes v klidu s jasnym uvazovanim a nad veci, coz casto nebyva, ale cim vicakovych situaci zazijes, tim bude zbehlejsi a priste bude uz vedet - aspon ja se takto utesuju 😂