Zvyknul si na kočárek a večer nespí

elliska_96
3. zář 2018

Ahoj maminky, máme 4 měsíčního chlapečka a večerní usínání je boj. Přes den spí jen v kočárku. Včera večer jsme zkusily metodu 5,10,15 a nechci to zakriknout, zabrala. Mám ji aplikovat i přes den? Předem děkuji za odpověď🙂

swetlusska
3. zář 2018

Tak jestli zabrala a nevadí ti nechat dítě plakat 15 min, tak zkus i přes den...Já bych to nedala teda. My radši zvolili metodu nošení a usínání a spaní s námi v posteli a je to asi to nejpohodlnější a nejrychlejší 🙂) Ale i tak nám trvalo rok, než jsme přestali bojovat s "usínáním" a nechali to prostě na něm, tak jak to vyhovuje dítěti.

evee24
3. zář 2018

@elliska_96 ja jsem teda odpůrce tehle metody. A ještě u 4 měsíčního miminka. To sem uspavala na rukách. Sama si pak řekla časem ze takhke spat nebude a usíná sama. Takže pokud ti nevadí mu tohle provadet aplikuj. Nevidím problém uspavat v kočárku.

bayt
3. zář 2018

@elliska_96 Nejsem odpůrcem této metody, ale má se dělat u MINIMÁLNĚ šestiměsíčních dětí. Tohle se ti může bohužel vrátit a ne v dobrým. Taky to usínání přes den je úplně jiné než noční spánek. Co já bych dala za to, aby mi dítě usínalo bezpracně v kočárku....

viridie
3. zář 2018

@elliska_96 Nejlepší cesta je neaplikovat tuto metodu vůbec.Tvoje miminko je malinké a jediné co potřebuje něžnost,lásku a náruč svojí maminky.😊

tehuiveta24
3. zář 2018

Nepochopim. Male miminko vola maminku a chce pomazlit. A mamka aplikuje moderni metody...nastridacku 10,15 minut rvi a pak sam usni. Nikdo te chovat nebude...super!

kittyy17
3. zář 2018

Možná je přetaženy a má s usnutím problém. Zkus ho ukládat do postýlky i přes den, a mnohem dříve, na první zivnuti nebo když si začne třít obličej. Klidně dej do ruky zajímavou hračku, bude si ji prohlížet a u toho usne, a drž ho za ruku...

sunflowerr
3. zář 2018

Mě zase syn usíná večer jen u prsa, je mu čerstvě 6 měsíců. Taky me lidi z okolí straší, že mám syna blbě nuceného a zi jinak pak neusne... Zkoušela jsem ho dát večer do postýlky, ale volá mě a křičí. Metodu 5,10,15 jsem taky zkoušela když mu byly 3 měsíce a za mě, nikdy více.
Chudák miminko, kor takto maličké. To sem si tenkrát řekla, radši ať mě usne u prsa, uklidnene a spokojené, než urvane a ve stresu, že za ním maminka nedojde....

Přes den mi spinká taky v kočárku, ideálně venku, na tom nic špatného nevidím.

Pokud vidíte problém v tom, že večer musíte dítě uspavat v kočárku, zkuste jinou uspavaci metodu, treba mazleni, kojeni.... Rozhodně už bych své ditko nenechala před spaním plakat, ať si říká kdo chce, co chce...

linbrno
3. zář 2018

Jaj, určitě ne, vždyť je to ještě strašně malý miminko. Chápu, že jste asi už večer unavená (měla jsem nespavce a řvouna, takže vím, jak to cvičí s psychikou), ale fakt to nedělejte. Možná se to neprojeví teď hned, ale zbytečně se tím miminko stresuje a získává pocit, že maminka mu nepomůže, když se mu něco stane. Nebo bude pozdějc extrémní závislák...A to přece jako mámy nechcem, ne? Proč je problém, že přes den spí jen v kočárku? Zatím je přece rozumné počasí a můžete s kočárkem chodit, kde vás napadne, můžete se proběhnout, zacvičit venku...nakoupit, cokoliv...a nebo domů pořídit nějakej "na balkon" a uhoupat doma. Jinak je dobrý začít večer s rituály- koupat, namazat, namasírovat, pomazlit, ztlumit světla...

martinka_33
3. zář 2018

Já nevim no, taky jsem byla odpůrcem samostatného spaní a kluk mi to 'vysvětlil', s ním se spát nedalo!! I když usínal se mnou nebo s tátou, pak spal sám a bylo to lepší.. Tak jestli vám uspávání zabere jinak dvě hodiny a takhle by to fungovalo, tak proč ne? Na děti neexistuje univerzální návod, každá máma si musí najít svoje řešení 🙂

ronja55
3. zář 2018

Určitě bych tuhle metodu nezkoušela u žádného dítěte, natož u takhle malého. Syna jsem uspavala u prsa nebo na rukou. Nikdy v životě jsem ho nenechala brečet. Teď mu bude rok a usne krásně sam, jen stačí abych u něj ležela a hladila ho. Žádný zlozvyk si neudělal, jak dnes všichni tvrdí že nošením se děti rozmazluji. Takhle malé miminko vás potřebuje, tak ho prosím nezrazujte tím že ho necháte brečet. Pokud vám usne v kočárku, tak ho uspěte tam a pak ho prendejte do postýlky.

misa357
3. zář 2018

@elliska_96 Fuj 😭

terka2018
7. zář 2018

https://prozeny.blesk.cz/clanek/pro-zeny-rodina... tady pisou ze se ma zacit od 4. mesice. Nevim, tuhle metodu neaplikuju, malej do par minutek v postylce usne sam, ale kdyz by nechtel, ale je prece potreba ho to nejak naucit a zadny trauma z toho ze se nauci v noci spat urcite mit nebude.

anetka1701
7. zář 2018

No jasně že zabere... když 4m mimino necháš řvát 10 nebo 15 minut v kuse, tak se uječí tak, že únavou odpadne a prostě usne, protože je totálně hotový. A další den zase. No a pak pochopí že maminka nedorazí, nemá smysl se namáhat a pošramotí to důvěru...

Osobně uspávám dceru občas i hodinu (od cca. tří měsíců - do té doby spala u mně a já se od ní nehla), ale je mi to fakt jedno - tak holt mám večer o hodinu mín času, no a co...

linbrno
7. zář 2018

@terka2018 Blesk pro ženy je teda dobře odborný medium, ze kterého by si měly brát maminky inspiraci (heavy sarcasm included;).
Jasně, miminko potřebuje vědět, kdy je večer a spí se, ale to mu neukážeš tím, že ho necháš samotný usínat. Večer - to znamená určitý rituály, zklidnění, konec blbnutí a hlasitých projevů, koupání, večeře /kojení etc.,ztlumení světel, mazlení a pak až uspávání. A ne šup do postýlky, a až se unavíš křičením, tak ti dojde energie a usneš (teda pokud není děcko přetažený, to se pak můžeš postavit na hlavu a stejně bude brečet...).
Ad @eliska_96 - proč potřebuješ, aby usínal večer sám? Potřebuješ pracovat? Nemáš jindy čas na partnera? Budí se v noci tak často, že už chceš mít večer klid? A proč vadí usínání v kočárku přes den? Vždyť je malej, tohle řeš tak za rok, to už bude čas...

terka2018
7. zář 2018

@linbrno 😀 to nenapsal blesk pro zeny,vy jste trdlo, jen cerpal z prave jiz znineneho odborneho clanku 🙂 me nic vysvetlovat nemusite, on nas funguje malej na rezim den/noc perfektne 🙂

kamste
7. zář 2018

trocha inspirace https://www.prosimspinkej.cz/?s=dopis+miminka
z webu věnovanému problematice spánku malých dětí a miminek https://www.prosimspinkej.cz/

linbrno
7. zář 2018

@terka2018 Ano, jsem trdlo, které je zvyklé si ověřovat skutečnosti z více než jednoho zdroje. Až bude více času, najdu Vám minimálně 5 aktuálních článků dokazujících, že dítě je přirozeně nastaveno na 2 spánkové cykly za noc, že jeho buzení je přirozené, protože evolučně bylo výhodně ujišťovat se o přítomnosti matky (aby nebylo uchváceno predátory), že pro jeho emoční vývoj je velmi důležité především v raném věku (cca dva roky) reagovat na jeho potřebu být s matkou. Ano, jsou děti, které spí celou noc. Jsou děti, které se budí jen na pomazlení a jsou děti, které opravdu po probuzení nutritivně sají (tj. mají hlad, týká se to zejména spánku v druhé půli noci). Pokud u Vás funguje režim den a noc, nefanděte si, že je to Vaše zásluha. Je to jen a pouze konkrétní případ, že je si Vaše dítě jisté, že jste nablízku (nebo to už vzdalo zkoušet, nevím, jak to máte). Jiné dítě by se chovalo jinak. I rodiny s více dětmi a stejným přístupem k dětem mívají některé spavce a některé nespavce. Takže si važte svého "hodného" dítka,ale prosím negeneralizujte. A prosila bych vynechat řeči typu - nás taky nechávali samotné a nic nám není. Protože to možná jen nevidíte a neřešíte, ty následky.

terka2018
7. zář 2018

@linbrno Malej spinka ve svem pokojicku hned vedle nasi lozenice, slysime tam i spadnutí spendliku. 🙂 Rozhodne si myslim, ze ma zásluha to z casti urcite je. V noci kdyz se budil na papani takjsem ho nakojila, prebalila a opet zpet do postylky. V noci sem nerozinala, nepovidala si a kazdy vecer stejny ritual - koupani masaz jidlo spinkani 🙂 takze kdybysme to nemeli tak nastavene, a napriklad se s nama mačkal v posteli,tak pochybuju ze by mel v noci tak dlouhy klidný spanek, rano se budi s usmevem a monitor dechu je vzdy zaply. No vse ma sve pro a proti ale rozhodně bych nechtela trávit vecery tim, ze bych musela udrndavat miminko kdyz uz ma treba pulrok. Ikdyz kazdeho vec 🙂

linbrno
7. zář 2018

@terka2018 Z casti ano, ale jak rikam, mate hodne a pravdepodobne mene kontaktni dite. Proto se vyspi lepe ve svem vlastnim. Jsou deti, pro ktere by to bylo nemyslitelne. A rodic s tim nic nenadela. A ad spani v posteli s ditetem. Jedno z mych deti zacalo spat celou noc, az jsme ho po pokusech v jeho postylce dali k nam (ukonceno v 1,5r. od te doby spi sam). Coz znamenalo jen v polospanku dvakrat za noc nakojit (asi 10min zalezitost). Druhe bylo ukazkove "hodne miminko", co spi od 20h do 7 rano, s jednim buzenim, usinalo samo. Nemám pocit, že ej to moje zásluha, prostě takové bylo. Pak prisla separacni uzkost a nemoc a spalo s nami nejaky cas v posteli, protoze mne ani nenapadne prijit o svuj spanek tim, ze budu vstavat a ukladat ho vedle do postylky. Ale taky nyni v pohode samo (skoro 2 roky). Jinak monitor dechu jsme ani nemeli (takze spendliky padaly vedle nasi postele😉. Vecery uspavanim netravim, neni proc. Pokud dite nechce spat, není unavene a nebudu s nim hodinu sedet, nez se unavi. Proste to zkusim pozdeji. A priste budu delat vse pro to, aby uz unavene v mnou potrebnou dobu bylo. Jinak u nas- kdyz byla nutnost, slo mimino do nositka a na film jsem mohla koukat v pohode i tak. I pracovat.Takze zadne traveni vecera uspavanim...
A nejsem sama, kdo má takovouto zkušenost.

luj89
7. zář 2018

Ahoj, o metode vyplakani toho bylo napsano snad uz dost na to, aby se jeste v dnesni dobe pouzivala. Dite ma v sobe zakodovane, ze kdyz je bez mamy, je snadnou koristi pro predatory. Protp rve, aby mamu privolalo. Nicmene po case prestane prave proto, ze je uz z kriku unavene a navic aby na sebe neupozornovalo jeste vic a nejaky predator skutecne neprisel. Vazne je ti jedno, co se v ditku v techto chvilich odehraval Vzdyt i ty jako mama jsi vybavena instinkty, kdy plac ditete = bezim ho utisit, nebo to takto necitis?
Uspavat se da ruznymi zpusoby, v kocarku, v satku, na mici, kojenim, nosenim... Nekdo sicchvali hačku. Vyprdni se na ty kecy typu, ze si dite rozmazlis nebo navyknes na neco nebo ze uspavani je spatne obecne. Je to miminko, ktere sis urcite prala a milovala ho uz v brisku, tak ho ted nenech ve štychu jen proto, ze je PRO TEBE pohodlnejsi ho zavrit v postylce a nechat vyplakat.

terka2018
7. zář 2018

@linbrno tez zvládam pracovat z domu a v pohode, vzdycky kdyz to malej zalomi 😀 takze se to da no 🙂

linbrno
7. zář 2018

@terka2018 Uvidíš, jak to bude dál. Pokud je pravda to, co máš v profilu (dítě 5m), tak jsi defakto na začátku cesty...

terka2018
8. zář 2018

@linbrno jj uzasnych 5 mesicu 🙂 cim starsi tim je to narocnejsi no, ale clovek si užije vice legrace 😀😊

linbrno
8. zář 2018

@terka2018 Jojo. Tak to počkej s těmi zásluhami o hodné a spavé dítě ještě tak půl roku;). A pak můžeš poreferovat, jestlis opravdu naučila ;).

terka2018
9. zář 2018

@linbrno ok🙂

maximaty
9. zář 2018

Že budu v 21. století číst jak někdo nechává dítě vybrečet nebo že má dítě v jiném pokoji to mě pořád a znova udivuje... a to nejsem žádná lesana... asi mám příliš vyvinutý mateřský instinkt nebo nevím

terka2018
9. zář 2018

@maximaty a co je na spaní ve vlastnim pokojiku spatneho? 🙂

maximaty
9. zář 2018

@terka2018 špatného? Nenapsala jsem nic o špatném, jen že mě to udivuje. Já sama nespím ráda sama, jak se má asi samo cítit moje miminko? Můj teď už skoro12ti letý spal do pěti let s námi, dokud se sám nerozhodl spát v jeho pokoji. Doteď spává u mě, když přítel odjede přes noc... prostě je to pro mě nepochopitelné, odložit dítě za zeď. Ale každý to má nastavený po svým.

podaji
9. zář 2018

@maximaty mám to naprosto stejně. Nechápu jak někdo může dát dítě po porodu do svého pokoje. 9 měs 24/7 s matkou a pak smitec. A můžu mít tisíc monitorů a chuvicek

..Místo abysme se vraceli k přirozenosti jako je mazlení nošení atd tak děti odkládáme do kočárů, jiných pokojů atd. Je dokázáno, že tím že dochází k "separaci" už v tak raném věku, jsme více depresivní, stresující zkrátka je to na psychice znát. Typické pro vyspělé státy. Nejsem bio eko matka. První dítě jsme měli v posteli do cca 4mes pak v ložnici v postýlce do cca 2 let a kousek. Čekali jsme druhé tak jsme mu udělali pokojíček. Ale viděla jsem že je na to zralý že to zvládne. I dnes ve 3 letech často za námi přijde ráno do ložnice a ještě s námi pospava. Druhý, 2 měs, leží také s námi v posteli. Zkoušeli jsme ho dát do postýlky hned vedle mě, aby se manžel vyspal do práce,, ale prostě brečí, i když ležím v podstatě u něj. Tak manžel spí prostě v druhé ložnici. Mimčo je v klidu, manžel odpocinutý. Rozumím tomu že některé děti jsou dost náročné a mámy večer padají s prominutím na hubu, nebo potřebují pracovat ale tak chtěla jsem dítě tak se musím holt obětovat. Ono takhle malinké je jen jednou.😀

anetka1701
9. zář 2018

@maximaty
@terka2018
@linbrno holky ono se nedá házet všechno do jednoho pytle a bejt proti sobě jen kvůli tomu, že máte různé názory. Co vyhovuje jednomu, nevyhovuje druhému-nejen dospělým, ale i dětem. Moje první dcera semnou spala v posteli a nehla se. V půl roce změna, protivná, nespala, v noci se neustále budila, bylo to peklo. Tak jsme zkusili snad uplne vsechno, ale furt proste problem. Nakonec po mesici s kruhama pod ocima jsem ji dala spat a usla jsem v obejvaku s mužem na gauči. Ráno jsme se vzbudili spokojeni a vyspani všichni. A mne to došlo-dcera má tak lehké spani, že jsme ji v noci budili. Jak měla vlastní pokoj, spala krásně a celou noc (výjimečně se vzbudila na mliko). Druhá sla taky celkem brzo a taky na ni bylo vidět že už nechce bejt s nama (ja to obrecela, chtěla jsem.se tulit) a teď třetí si v 3m řekla o vic prostoru - prirazila jsem postylku k naší a z postele jsem ji přesunula tam-a teď v půl roce je tak naprosto spokojená a nikam se nechystá (a doufám že tu bude co nejdyl!!) prostě individualita v každém diteti... Nelze házet do jednoho pytle...