icon

Angličtina, aneb vracíme se do práce

avatar
uztotakbude
5. říj 2013

Ahoj holky, pokud máte obdobný problém jako já, hledáte práci a rády byste se naučily anglicky, nebo si osvěžili angličtinu, alespoň co se týče písemného projevu, budu ráda když si zde budeme psát. Pište v angličtině o čemkoliv. O děckách, o koníčcích o práci. Budu ráda, když se zde objeví i nějaká angličtinářka, co anglicky umí hodně dobře a nás ostatní opraví v gramatice. Angličtinu chtějí dneska opravdu všude a všechny asi potřebujete, nebo budete potřebovat po mateřské sehnat práci. Berte to jako procvičování zábavnou formou. Good luck 😉

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 14. čer 2026 · 199 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Pro rodiče vracející se do práce jsou dostupné bezplatné a placené online zdroje pro procvičování angličtiny, například http://learningenglish.voanews.com/ (VOA Learning English), http://www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish (BBC Learning English) a bezplatné lekce na http://www.langmaster.com/lmcom/com/web/en-gb/p... (Langmaster).
  • Praktické metody zlepšení angličtiny zahrnují psaní v online skupinách s korekcemi od učitelů, Skype lekce, poslech pomalých nahrávek VOA, sledování filmů a seriálů v originále se slovenskými/českými titulky a konverzace s rodilými mluvčími.
  • Pro děti existují kurzy v mateřských školách a specializované programy jako Wattsenglish (kurzy pro velmi malé děti, výuka v mateřských školách a 1.–2. ročníku ZŠ), přičemž v diskusi se objevily protichůdné názory, zda jednorázové hodiny pro batolata nejsou „money trap“.


Nejčastější otázky

Q: Jaké online zdroje pro samostudium angličtiny mohu použít?
A: Doporučené weby uvedené v diskusi jsou http://learningenglish.voanews.com/ (VOA Learning English), http://www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish (BBC Learning English) a http://www.langmaster.com/lmcom/com/web/en-gb/p... (Langmaster); ke cvičení gramatiky byl zmíněn také „helpforenglish“.

Q: Jak rychle si mohu po mateřské dovolené obnovit psanou angličtinu?
A: Uživatelky doporučují pravidelné psaní v anglických diskuzích s korekcemi od učitelky nebo pokročilých studentů, doplněné o poslech (VOA pomalé nahrávky) a sledování filmů/seriálů v originále; konkrétní nabídka korekcí v diskusi zahrnovala i dobrovolné opravování od místních učitelek.

Q: Kdy začít s angličtinou u malých dětí a jaké kurzy existují?
A: V diskusi bylo uvedeno, že v mnoha velkých městech jsou kurzy pro malé děti i v mateřských školách, a že Wattsenglish se specializuje na velmi malé žáky a provozuje kurzy v mateřských školách a v 1.–2. ročníku ZŠ; zároveň bylo upozorněno, že jednorázové hodiny (1 hodina týdně) mohou mít omezený efekt.

Q: Fungují Skype lekce pro cizí jazyk?
A: Ano; v diskusi byla zmínka, že švagrová jedné z diskutujících dává německé lekce přes Skype, takže účinnost Skype lekcí byla prakticky potvrzena zkušeností uživatele.

Q: Co znamená „maternity leave“ v češtině?
A: V diskusi byla vysvětlení, že „maternity leave“ se obvykle překládá jako „mateřská dovolená“ nebo „rodičovská dovolená“.

Q: Jak si zlepšit poslech a výslovnost doma?
A: Doporučené metody jsou poslech pomalých záznamů na VOA, sledování filmů a seriálů v originále se titulky, a pravidelná konverzace s rodilými mluvčími nebo s přáteli z ciziny.

Závěry z diskuze

Shoda


Sporné názory

  • Někteří považují kurzy angličtiny pro děti do 5–6 let (např. jednorázové hodiny v mateřské škole) za užitečné pro motivaci; jiní je označují za „money trap“ a doporučují mezinárodní školky s celodenní expozicí jazyku.
  • Někteří preferují formální výuku (kurzy, zkoušky FCE/CAE/CPE) jako nutný cíl; jiní preferují volné opakování formou konverzací a sledování médií.


Otevřené otázky

  • Kdy je optimální věk a struktura výuky angličtiny u dětí, aby to mělo dlouhodobý efekt na jejich znalost jazyka?
  • Jak vybrat mezi individuálními Skype lekcemi, místními kurzy a samostudiem podle času a rozpočtu rodiče?
  • Jak efektivně kombinovat poslech, mluvení a psaní při omezeném čase na péči o malé dítě?


Zmíněné značky a firmy

http://learningenglish.voanews.com/, http://www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish, http://www.langmaster.com/lmcom/com/web/en-gb/p..., Wattsenglish, helpforenglish, Picasa, Colafit, IRISA, C&A, Spektrum, St. Anna´s Hospital, Oncology institute on the yellow hill in Brno, Motol, Podolí, Hořovice, Čáslav airbase

Zmíněné produkty a metody

Colafit, Jillian Michaels workout, Hana Kynychová workout, Skype lekce, sledování filmů a seriálů v originále se sloupci/titulky, VOA Learning English, BBC Learning English, Langmaster free online lessons, Wattsenglish kurzy pro malé děti, helpforenglish, FCE, CAE, CPE, mateřská dovolená / rodičovská dovolená

Místa a osoby

Boskovice, Brno, Židlochovice, Radostice, Kroměříž, Odolena Voda, Hořovice, Podolí, Motol, Čáslav, Epsom, London, Belgie, Orlické hory, Agatha Christie, Sandra Brown, Joy Fielding, Freya North, Lenka Lanczová, Wilbur Smith, Diana Gabaldon, Jane Austen, Colin Firth, Jennifer Ehle, Jillian Michaels, Hana Kynychová

Strana
z7
avatar
audi1986
5. říj 2013

@uztotakbude What makes this group personally? No já myslím, že by to mohlo být, co udělat tuto skupinu soukromou?

avatar
audi1986
5. říj 2013

@llluckaaa super, thanks -)

avatar
audi1986
5. říj 2013

@pindruscha Now, I understand, thank you very much -)

avatar
sabatko
5. říj 2013

Hi ladies, my name is Sabina. I am 35. I live in Odolena Voda, it's small town near Prague. I have one son, his name is Jindřich, he is 3,5 years old. With my husband we would like another baby. Can I connect to your group?

avatar
adelka21
5. říj 2013

@dora13 I believe you that beeing dating with the native speaker is the best practising and the cheapest🙂 🙂 🙂 joking🙂 🙂

avatar
uztotakbude
autor
5. říj 2013

@audi1986 Aha. What does it mean? What is a private group?

avatar
xsenova
5. říj 2013

Hi there, there is a website http://www.langmaster.com/lmcom/com/web/en-gb/p... Online English lessons for free. I would say that it's the best online course I've seen so far 😎

avatar
ninive211
5. říj 2013

Quite an interesting discussion 🙂 I have learned English since high school (it means since prima - I attended eight-year high school)...but as @uztotakbude told we chanded several teachers sometimes during studies. Our best teacher unfortunately died of cancer in first year of high school (=kvinta) and then for 2 years it was quite a tragedy. I got a big motivattion for learning in possibility of passing FCE exam...but I was a coward and I gave it up few months before the final exam ☹ (because the term collided with a term of school boating trip...and I also was not sure I am so good for passing It - I had (and still have) a big problem with listening and there was a condition to pass the exam doing at least 50 percent of each part).

Then at university I had two years of business English -and the final exam was pretty hard but I passed it succesfully somehow! And fortunatelly oral part of exam was much easier than a level at high school 🙂

(I have to admit that I used translate.google.com in several cases during writing this long article...so do I in work while writing easy mails in English to clients 😎 )

avatar
ninive211
5. říj 2013

Today I think my biggest problem is vocabulary...I forgot a lot since leaving university ☹ Listening is also still a problem but this I do not use so much (I do not make calls in English and if yes, only simple calls with foreign speakers - Italian, Serbian - and their English is at the same or worse level than mine).

avatar
bajana
5. říj 2013

Hi ladies, would you like someone to correct your writings? 😉
I`m Jana, 33, I hope I`ll be a proud mum in May, I`m expecting my first child. I teach English in Brno. I lived and worked in London for 3 years and then I passed a CPE, but originally I`m a history teacher.
There is a similar topic on Slovak version of MK, but this one looks good, too.

avatar
audi1986
5. říj 2013

@uztotakbude that means, you can closed it only for small group

avatar
adelka21
5. říj 2013

@bajana I Think your help is reálly appreciated🙂

avatar
llluckaaa
5. říj 2013

@bajana Hi, I would be very glad if you correct my English 🙂

avatar
audi1986
6. říj 2013

@bajana Hi, I would be very glad too -)

avatar
adelka21
6. říj 2013

Hello ladies how are you doing this morning?🙂

avatar
audi1986
6. říj 2013

Hello, we were by the sea or ocean today, it was great - 25 degrees and a lot of sun. Beutiful day -)

avatar
jenny.kay
6. říj 2013

Hi ladies, my English is not very good, but I´d like to speak with somebody to make it better (in fact, i have no big problems with speaking and understanding, but my writing is horrible). I am 29 years old, live in Prague, have one 22 months old daughter and will have another one in ca. 5 weeks 🙂

avatar
adelka21
7. říj 2013

Hello all, it seems to me it is a little bit sleeping here Now.
@jenny.kay Hello and welcome🙂

avatar
uztotakbude
autor
7. říj 2013

Hi. How are you today?

avatar
uztotakbude
autor
7. říj 2013

I was with a dog the doctor. Everything turned out well. I have lunch meat and fries now.

avatar
camelinka
7. říj 2013

@jenny.kay Hello, I have totally opposite problem 😀 , my writing isn´t perfect, but my speaking is terrible 😀
@uztotakbude Hi, what happened to your dog?

avatar
uztotakbude
autor
7. říj 2013

@camelinka My dog ​​has a bad leg. He dislocated his finger.

avatar
camelinka
7. říj 2013

@uztotakbude Ouch! I hope, he will be ok soon 😉 . We have our dogs for more than 6 years and they haven´t any problems, but we have a little guinea pig and since then we are at the vet frequently 🙄

avatar
uztotakbude
autor
7. říj 2013

@camelinka My dog has 55 kg. He has giant breed. Often injured. It has a sick hip.

avatar
camelinka
7. říj 2013

@uztotakbude wow, he´s really big 😉 😕 ! Large breeds tend to have a lot of problems with the locomotive apparatus ☹ . On the other hand, my chihuahuas are almost without teeth 😅 😀 😔 .

avatar
uztotakbude
autor
7. říj 2013

@camelinka What is chihuahuas? Most translate itself. But this I know.

avatar
camelinka
7. říj 2013

@uztotakbude I meant 2 dogs- Chihuahua breed 😉

avatar
jenny.kay
7. říj 2013

@camelinka My speaking is Ok, because I like watching movies in English, read English books (not now, with a small daughter is this impossible) and as I was at work, I visited an English course, where you had to speak with native speakers. This was really great. But my writing is a catastrophe ☹ And you are a soldier? This is really great! I admire soldiers and women the most! As I was about 14 years old, I wanted to go to an "army secondary school" (really don´t know, how is the right name), but my physical condition is very poor ☹ So I am economist.

avatar
jenny.kay
7. říj 2013

@adelka21 Thank you for welcoming!

avatar
camelinka
7. říj 2013

@jenny.kay I understand,and I´m envious 😉 I like watching movies and series in original version, but with subtitles, because it´s very fast for my brain 😀 and indeed, speaking with native speakers is the best for learning 😉 . And as I see, your writing is absolutely ok 😉
Aaw thank you, I really liked my job and I hope I can return after maternity leave. I met my husband at military secondary school, so army is my "heart thing" 🙂 . And it´s pity, you should try it! My physical condition was poor too, but at school in Brno, it wasn´t difficult, almost a year, I was at paratroopers unit, nothing good for women 😀 and now, we are at Caslav´s airbase, so it´s like holidays 😀
Where are you from?

Strana
z7