icon

Anketa - jméno pro dítě 2014/2015

avatar
sopta78
30. led 2015

Ahoj maminky, zajímá mě, jaké jste daly nebo hodláte dát jméno Vašemu dítku. My jsme ve fázi výběru a stále tápeme. Pro holku se nám líbí Eliška, ale bojíme se, že je poslední dobou Eliška hodně profláknutá a bude jich asi i v tomto ročníku hodně, proto asi zvolíme Johanu. U kluka jsme vybrali Toma nebo Tomáše.

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 14. čer 2026 · 245 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Volba křestního jména často závisí na jeho četnosti v ročníku; v diskusi byla opakovaně zmiňována vysoká četnost jmen Eliška a Jakub (Eliška uvedena jako TOP1 v roce 2013 a Eliška a Jakub uváděny mezi nejčastějšími v roce 2014).
  • Rodiče v diskusi doporučovali využít online databáze a rejstříky četnosti jmen (např. www.nasejmena.cz a rejstřík jmen na libri.cz) k ověření popularity a trendů.
  • Mezi běžná kritéria výběru patří mezinárodní výslovnost (příkladem je Martin jako jméno snadno čitelné v Německu, Francii i Británii), rodinná tradice a snaha vyhnout se příliš častým jménům ve třídě.


Nejčastější otázky

Q: Jak zjistit, jak časté je určité křestní jméno v Česku?
A: Použijte online databáze četnosti jmen, konkrétně www.nasejmena.cz nebo rejstřík jmen na libri.cz (libri.cz/databaze/jmena/rej_stces.php), které v diskusi rodiče doporučovali pro sledování trendů a četnosti.

Q: Mám se vyhnout jménu, které je momentálně populární (např. Eliška)?
A: To záleží na prioritách; v diskuzi bylo uváděno, že v některých třídách jsou až tři Elišky a rodiče proto toto jméno vynechávají, zatímco jiní rodiče i přes vysokou četnost volí jméno, protože se jim líbí.

Q: Jak vybrat jméno, které bude dobře fungovat v zahraničí?
A: Zvažte jména s jednoduchou mezinárodní výslovností; v diskusi byl uveden příklad Martina jako jména, které se podobně píše a vyslovuje v Německu, Francii i Británii.

Q: Kde najdu inspiraci pro staročeská nebo neobvyklá jména?
A: Jako zdroje byly v diskusi zmíněny rejstříky jmen (libri.cz/databaze/jmena/rej_stces.php) a weby se seznamy jmen (www.nasejmena.cz), rovněž byla často nabízena inspirace v podobě staročeských jmen (např. Jindřich, Vendelín, Barnabáš) nebo rodinných tradic.

Q: Jak řešit rodinnou tradici v pojmenovávání, když se jména opakují (např. několik Pepů nebo Petrů v rodině)?
A: Možnosti jsou ponechat tradici (např. pojmenovat po prarodiči), zvolit jinou variantu/jméno nebo používat zdrobněliny a druhá jména; v diskusi se uváděly případy rodin s opakováním jmen i rodin, které opakování jmen aktivně vyhýbají.

Q: Jak ověřit místní četnost jména (aby se dítě v místní školce nebilo o „to samé“ jméno)?
A: Doporučené postupy zahrnují kontrolu lokálních zdrojů (záznamy MŠ/školy), dotaz u známých v místě a porovnání s národními databázemi (www.nasejmena.cz), protože četnost se liší region od regionu (v některých školkách mohou být např. tři děti se stejným jménem).

Závěry z diskuze

Shoda

  • Mnoho rodičů bere v úvahu četnost jména a někteří proto odrazují od velmi častých jmen (Eliška, Jakub).
  • Rodiče běžně používají online zdroje jako www.nasejmena.cz a rejstřík jmen na libri.cz k ověření popularity a trendů.
  • Mezinárodní vyslovitelnost a rodinná tradice jsou pravidelně zvažovaná kritéria při výběru jména.


Sporné názory

  • Někteří rodiče se vyhýbají populárním jménům (např. Eliška) kvůli četnosti, zatímco jiní zachovávají oblíbené jméno i přes jeho rozšířenost.
  • Někteří považují dáváním „cizích“ jmen k českým příjmením za nevhodné, zatímco jiní to přijímají jako normální volbu v mezinárodních nebo moderních rodinách.


Otevřené otázky

  • Zda jména, která jsou teď velmi frekventovaná (Eliška, Nela, Sofie), zůstanou dlouhodobě populární nebo jejich popularita rychle opadne.
  • Jak silně ovlivní četnost jména sociální zkušenosti dítěte ve třídě a na pískovišti.
  • Jak optimálně vyvážit rodinnou tradici a touhu po jedinečnosti při výběru jména.


Zmíněné značky a firmy

www.nasejmena.cz, libri.cz, kdejsme.cz, koník, emimino, Pelíšky, How I Met Your Mother

Zmíněné produkty a metody

numerologie, statistika oblíbenosti jmen (databáze na www.nasejmena.cz), rejstřík jmen Libri (libri.cz/databaze/jmena/rej_stces.php), konzultace s rodinou, ověření v evidenci MŠ/školy, volba podle mezinárodní výslovnosti

Místa a osoby

Svitavy, USA, Německo, Francie, Velká Británie, Alice Cooper, Barney Stinson, Willy Fog, Menzelová

Strana
z9
avatar
teraolli
30. led 2015

@sopta78 My máme Vanessku. Je jich taky hodně. Hlavně aby se to líbilo Vám a hodilo se to k příjmení 😉 .

avatar
agenz
30. led 2015

My chceme Izabelku nebo Jarouška 😀

avatar
polaks
30. led 2015

Doma už máme:Adam,Martin a Janka.
Pre očakávané máme vo výbere pre dievčatko Terezka,a pre chlapca buď Lukáš,Šimon,alebo Peter.

avatar
sher0on
30. led 2015

My máme Michaelu.. ale chtěla bych pak ještě Aniku nebo Tobiase 🙂

avatar
brendamonique
30. led 2015

... Můj starší je Arne (po tatínkovi, tak bujnou fantazii nemám 😀 )
... mladšímu je 6 měsíců a dnes přesně 25 dní a jmenuje se Jan Damián - já chtěla Damiánka (staročeské jméno) a po tatínkově rodě ... zděděný Jan 🙂

... pro holčičku jsem měla připravenou Patricii Marii nebo Joriku a kluk byl jasný, ale mezi mé favority patří hodně staročeská jména ... která dřív byla normálně používaná a dnes na vás lidi koukaj jako na cvoka ... i když to by dřív třeba koukali na Matěje nebo Sylvii taky 🙂

... tady je něco pro možnost výběru ... mě osobně se líbí ještě Kajetán, Timotej či Kryšpín

http://libri.cz/databaze/jmena/rej_stces.php

... krásná jména jukněte 🙂

avatar
milmic
30. led 2015

My teď čekáme Editu.
A doma máme Klárku a Štěpánka. 🙂

avatar
vera_vila
30. led 2015

@sopta78 Elišku jsme chtěli také, nakonec jsme vybrali Evu
Doma máme Tomáše a Jakuba
Ale já jsem zatížená na česká jména, moderna mě tak trochu míjí a poangličtěná jména taktéž...

avatar
ninive211
30. led 2015

Mně se poslední dobou taky začala hodně líbit Eliška (nezávisle na tom, že je to poslední roky hodně oblíbené jméno, za poslední 3 roky vždy mezi prvními třemi a v r. 2013 byla TOP1 a předběhla i Terezu, za rok 2014 asi ještě statistika udělaná není, každopádně jen v našich říjnovkách jsou minimálně čtyři Elišky, možná i víc ). Mnohem víc se mi ale líbila Nela a taky Elena (obě jména již od puberty, Elena byla moje spolužačka a Nela jedna holka o ročník výš na gymplu), nikdy jsem nikoho jiného s tímto jménem neznala a hle, nyní když začínáme zakládat další generaci, tak najednou je všude plno Nelinek a Elišek, i Elenek je docela dost. No Nela mi u manžela neprošla (navíc mi ji "vyfoukl" bratranec), tak máme Elenku. A vtipné je, že já jsem Lenka (taky jsme byly ve třídě vždycky minimálně dvě, na základce dokonce 3 Lenky ve třídě a 4 Honzové) a ségra říká naší malé "é-Lenka - internetová Lenka" 😀

avatar
hany_bany
30. led 2015

@vera_vila my chceme taky české jméno, hlavně k našemu ryze českému příjmení se to hodí nejlíp. Strašně se mi líbila Eliška, ale mám pocit, že tak 1/3 holčiček mých známých jsou Elišky, pak tak je Viktorka, Johanka, Verunka, Jůlinka, Barunka, Adélka... no a 3 Elišky. Navíc můj nevl. brácha bude mít asi 3 týdny před námi taky možná taky Elišku.
Ještě se mi líbí Kačenka nebo Šárka (ta by byla po budoucí babičce 🙂)

avatar
v_anilka
30. led 2015

My jsme měly ve třídě 3 Jany (i já), 4 Moniky, 4 Lucie 😀 😀 😀 😀 takže proto chci vybrat pro naše mimčo né tak časté jméno, jako se teď dávají.... no a manžel chce pro kluka Jakub - snad posledních 5 let nejčastěji dávané jméno.... 😒

avatar
ivisek_a_kubicek
30. led 2015

My čekáme až v červenci, jméno jsme ještě nijak extra neřešili, ale pro holčičku zatím máme Antonie Anna nebo Aloisie Anna, pro kluka zatím nemáme.. původně jsme chtěli Tadeáš Václav, ale manžel od toho upustil.. teď přemýšlíme nad Filipem a Františkem..

avatar
silthar
30. led 2015

Všechny tři jsou dost teď profláknutá 🙂 U nás byl kluk jasnej - Miroslav po tátovi, a holčičku jsem chtěla Gabrielku nebo Ladu. Ale manžel má hold silný geny :D

avatar
mandala
30. led 2015

Tak nejvíce dávaná jména v roce 2014 byly Eliška a Jakub. My máme Jakuba, ale v okolí žádného jiného Kubíčka neznám, kromě těch 15letých pubertáků, kdy se začalo poprvé dávat. A i kdyby jich tu bylo víc, mě to nevadí, protože pro mě je to nejkrásnější jméno. I když teda kdybych věděla, že se jich sejde ve třídě 5, tak bych asi taky nedala. 😉

avatar
mandala
30. led 2015

@hany_bany Sousedka má Kateřinu a volá na ní Kačo, nebo Kačeno, tím se mě to jméno zprotivilo, i když předtím se mě hrozně líbilo. ☹

avatar
vera_vila
30. led 2015

@hany_bany My měli ve výběru kromě Elišky a Evičky ještě Danušku a naše mamka chtěla Šárku... Ještě se mi líbila Kristýna

avatar
partyzanka91
30. led 2015

ahoj tak v mém okolí se minulý rok narodilo velké spousty miminek, včetně toho našeho 🙂. My jsme dali holčičce jméno Michalka, moje spolužačky dali přednost jménům cizím takže na svět přibyla Ellie a Stellinka. Také se narodil kluk Pavlík a holčička Nikolka. V tomhle roce čekají děti další známé, v půlce března by se měl narodit kluk Filip a v dubnu očekává kámoška právě Elišku. TAk nevím jestli vám něčím pomůžu, dejte jméno hlavně takové jaké se vám líbí a jaké se bude maličké dobře vyslovovat

avatar
kkouzlo
30. led 2015

Dorota nebo Janek❤ nechceme nic cizího ani casteho

avatar
celaskon87
30. led 2015

my máme taky Tomáše- přijde mi, že je to teď hrozně časté, čímž tě nechci odrazovat. Pro holku jsme psali Adéla, ale nebylo to třeba ;)

avatar
antoinet
30. led 2015

Moje zatím vybraná jména pro příští dítě jsou Martin a Klára. Líbí se mi jména, která se vždycky dávaly a budou dávat, módní vlny mají tu nevýhodu kromě četnosti, že prostě jednoho dne z módy vyjdou, třeba spousta jmen z naší generace i předešlé se už vůbec nedává, i když jsou krásná, prostě jich bylo moc (například Jana nebo Jaroslav). Tipuju, že takhle to dopadne s Matýskama, Nelinkama a Sofinkama.
Další důležité kritérium je pro mě snadnost výslovnosti v zahraničí, takový Martin se píše i skoro říká stejně tak v Německu, Francii i Británii a počítám, že nová generace bude hodně cestovat, takže bych nedala zmiňovaného Jindřicha, i když je to krásné.

avatar
orchidis
30. led 2015

Mně se docela líbí takové kombinace jako dala teď Menzelová: Eva Maria. Trochu zvláštní, punc neotřelosti, ale mezinárodní, biblické, krásné...
Já mám ještě v záloze Alžbětu, Lindu, Veroniku a taky Maxe, Petra a Daniela 🙂.

avatar
napoloeon
30. led 2015

V červnu se nám narodí Aloisie, pro kluka napíšeme Vilém, ale je to jen formalita 🙂

avatar
sopta78
autor
30. led 2015

@antoinet u nás je to s háčkama a čárkama úplně jedno, protože v příjmení máme Č a Ř 😀

avatar
mimi1004
30. led 2015

Nám se narodila Dominika, v záloze byl Filip 🙂

avatar
hany_bany
30. led 2015

@vera_vila Danuška se mi líbí, ale víc ve verzi Daniela, Kristýnka je taky hezké. Ještě se mi líbila Diana, ale to mi u manžela neprošlo. Teprve teď jsme zjistili, že čekáme asi holčičku, takže teprve začínáme rozmýšlet. Chlapeček by byl Josef po tatínkovi, tam je to jasné 🙂

@antoinet jo výslovnost v zahraničí je taky důležité brát v úvahu. Byla jsem v USA s kolegyní Zdeňkou, to vyslovit fakt nezvládli. Jedna známá, Kateřina, tam už je pár let, a problém nemá, prostě jí říkají Kate.

avatar
bmiusinka
30. led 2015

Ahoj přítel vybral Natálku .. Já teda chtěla Viktorii ale ted vím , že pro Natálku je více zdrobnělin. A prostě se to k ní strašně hodí 😀 😀 😀 Akorát svátek moc nevyšel má ho 3 dny před Vánocemi. 😀 😀

avatar
vera_vila
30. led 2015

@bmiusinka tak naše Evička ho má na Vánoce a v listopadu narozeniny, ale neřešila jsem to.
@hany_bany Já právě měla Danu, protože jednu Danielu znám a je to pěkna kráva, takže by mi ji to připomínalo.A řešili jsme jméno i z hlediska numerologie

avatar
hanule80
30. led 2015

Ahojky, nahlizim sem, zda nezískame nějakou inspiraci. Čekáme dvojčata, pro holčičky jsme meli předvýběr alenku, terezku, marketku, emmu.. tam jsme se shodli celkem na vsech rychle, jenže jsme se dozvěděli, že to budou dva kluci a to je problém.. máme už syna Ondru a to bylo jedine na kterém jsme se shodli. Takže jake teď? Syn vybral Honzíka, s tim problem nemáme, sice nejspíš bude mit svatek a narozky během 14 dnů, ale to se nedá nicdelat. Ale to druhe??? Chjo vubec se neshodnem, tak to bude zajimave.

avatar
steffi23
30. led 2015

@kessa Jee, tak my jsme na "J" a máme obě děti po sobě - Jiří a Janek 🙂 a teď jsme v koncích a doufám, že čekáme holčičku - Jolanku nebo Julii....jinak to bude asi Jaromír. No rodina podsouvá ze žertu ještě Jonatana 🙂 a už tedy končíme.

avatar
meiem
30. led 2015

Také jsem původně chtěla Elišku, pak jsem se podívala na statistiku oblíbenosti jmen a zavrhla jsem ji. Je to sice pěkné jméno ale já jsem Monika a jen mezi nejnižšími kamarádkami mám 6x Moniku. Nejsem tim poznamenána, ale ztěžuje to komunikaci občas 😀 Takže teď čekáme holčičku a bude to Rozárka (Rozalie)

avatar
kluziste
30. led 2015

Jé, Rozárka se mi taky moc líbí, ale to by neprošlo přes manžela a vůbec by to asi bylo divný, protože jsem do vztahu přinesla pejska Rozárku 🙂 ze stejného důvodu bychom nedali Kubíčka, takového pejska má zase manžel 😀 Jaromír se mi taky moc líbí, ale muž se na něj moc netvářil, tak už nevím...tu holčičku bychom měli jasnou, ale kluk nám udělal čáru přes rozpočet 🙂 ještě Jonáše někdo navrhoval...

Strana
z9