Anketa - jméno pro dítě 2014/2015
Ahoj maminky, zajímá mě, jaké jste daly nebo hodláte dát jméno Vašemu dítku. My jsme ve fázi výběru a stále tápeme. Pro holku se nám líbí Eliška, ale bojíme se, že je poslední dobou Eliška hodně profláknutá a bude jich asi i v tomto ročníku hodně, proto asi zvolíme Johanu. U kluka jsme vybrali Toma nebo Tomáše.
Stručné shrnutí
- Volba křestního jména často závisí na jeho četnosti v ročníku; v diskusi byla opakovaně zmiňována vysoká četnost jmen Eliška a Jakub (Eliška uvedena jako TOP1 v roce 2013 a Eliška a Jakub uváděny mezi nejčastějšími v roce 2014).
- Rodiče v diskusi doporučovali využít online databáze a rejstříky četnosti jmen (např. www.nasejmena.cz a rejstřík jmen na libri.cz) k ověření popularity a trendů.
- Mezi běžná kritéria výběru patří mezinárodní výslovnost (příkladem je Martin jako jméno snadno čitelné v Německu, Francii i Británii), rodinná tradice a snaha vyhnout se příliš častým jménům ve třídě.
Nejčastější otázky
Q: Jak zjistit, jak časté je určité křestní jméno v Česku?
A: Použijte online databáze četnosti jmen, konkrétně www.nasejmena.cz nebo rejstřík jmen na libri.cz (libri.cz/databaze/jmena/rej_stces.php), které v diskusi rodiče doporučovali pro sledování trendů a četnosti.
Q: Mám se vyhnout jménu, které je momentálně populární (např. Eliška)?
A: To záleží na prioritách; v diskuzi bylo uváděno, že v některých třídách jsou až tři Elišky a rodiče proto toto jméno vynechávají, zatímco jiní rodiče i přes vysokou četnost volí jméno, protože se jim líbí.
Q: Jak vybrat jméno, které bude dobře fungovat v zahraničí?
A: Zvažte jména s jednoduchou mezinárodní výslovností; v diskusi byl uveden příklad Martina jako jména, které se podobně píše a vyslovuje v Německu, Francii i Británii.
Q: Kde najdu inspiraci pro staročeská nebo neobvyklá jména?
A: Jako zdroje byly v diskusi zmíněny rejstříky jmen (libri.cz/databaze/jmena/rej_stces.php) a weby se seznamy jmen (www.nasejmena.cz), rovněž byla často nabízena inspirace v podobě staročeských jmen (např. Jindřich, Vendelín, Barnabáš) nebo rodinných tradic.
Q: Jak řešit rodinnou tradici v pojmenovávání, když se jména opakují (např. několik Pepů nebo Petrů v rodině)?
A: Možnosti jsou ponechat tradici (např. pojmenovat po prarodiči), zvolit jinou variantu/jméno nebo používat zdrobněliny a druhá jména; v diskusi se uváděly případy rodin s opakováním jmen i rodin, které opakování jmen aktivně vyhýbají.
Q: Jak ověřit místní četnost jména (aby se dítě v místní školce nebilo o „to samé“ jméno)?
A: Doporučené postupy zahrnují kontrolu lokálních zdrojů (záznamy MŠ/školy), dotaz u známých v místě a porovnání s národními databázemi (www.nasejmena.cz), protože četnost se liší region od regionu (v některých školkách mohou být např. tři děti se stejným jménem).
Závěry z diskuze
Shoda
- Mnoho rodičů bere v úvahu četnost jména a někteří proto odrazují od velmi častých jmen (Eliška, Jakub).
- Rodiče běžně používají online zdroje jako www.nasejmena.cz a rejstřík jmen na libri.cz k ověření popularity a trendů.
- Mezinárodní vyslovitelnost a rodinná tradice jsou pravidelně zvažovaná kritéria při výběru jména.
Sporné názory
- Někteří rodiče se vyhýbají populárním jménům (např. Eliška) kvůli četnosti, zatímco jiní zachovávají oblíbené jméno i přes jeho rozšířenost.
- Někteří považují dáváním „cizích“ jmen k českým příjmením za nevhodné, zatímco jiní to přijímají jako normální volbu v mezinárodních nebo moderních rodinách.
Otevřené otázky
- Zda jména, která jsou teď velmi frekventovaná (Eliška, Nela, Sofie), zůstanou dlouhodobě populární nebo jejich popularita rychle opadne.
- Jak silně ovlivní četnost jména sociální zkušenosti dítěte ve třídě a na pískovišti.
- Jak optimálně vyvážit rodinnou tradici a touhu po jedinečnosti při výběru jména.
Zmíněné značky a firmy
www.nasejmena.cz, libri.cz, kdejsme.cz, koník, emimino, Pelíšky, How I Met Your Mother
Zmíněné produkty a metody
numerologie, statistika oblíbenosti jmen (databáze na www.nasejmena.cz), rejstřík jmen Libri (libri.cz/databaze/jmena/rej_stces.php), konzultace s rodinou, ověření v evidenci MŠ/školy, volba podle mezinárodní výslovnosti
Místa a osoby
Svitavy, USA, Německo, Francie, Velká Británie, Alice Cooper, Barney Stinson, Willy Fog, Menzelová
Kluk: Honzik, holka: Tamara, Jolana,Rebeka,Šarlota,Karin, Justyna. Pokud mam v brisku holku tak nevim ktery jmeno ji dam... Protoze se mi libi tyhle vsechny;)
dcera narozena 2012 je Aneta, syn se má narodit letos v květnu bude Matěj. Pokud by to byla holka, jako že nebude, byla by to Lenny
Jinak mně se vždycky líbila jména užívaná hodně dřív, ale na nic z toho se mi nepodařilo přítele přemluvit. Strašně se mi líbí Agnesa (po prababičce), ale Agnesa Absolonová by znělo dost blbě 😀 Potom Josefína, ale už máme Josefa, tak jsem si dělala srandu, že by stačilo zavolat Pepí! a přišli by oba 😀 Přítelova babička byla Františka - taky hezké a v dnešní době málo dávané jméno. Ještě jsme se zasmáli, když přítel říkal: ,,Já bych dal třeba po tvojí mamce, ale to by se musela jmenovat nějak normálně" 😀 Mamka je Růžena a to v něm prý vyvolává vzpomínku na větu ze Slunce seno:...to vím od Růženy z prasečáku... 😀 Přítel ještě navrhoval Kristýnu, ale znám jednu, co nemám moc v lásce, takže jsme se nakonec shodli na Terezce, i když by to měla dlouhé na vyslovování. No, třeba než bude druhé, tak se dohodneme na něčem jiném.
V našem okolí jsou nejčastější jména Barbora, Eliška, Veronika, Matyáš, Lukáš, Vojtěch, Adam.
@rituska88 Já nevím, jsem Ludmila po prababičce. Naše nějak nenapadla varianta, že by se mohla narodit další holka, tak měli připravené jméno jen pro kluka. Ovšem, když pominu to, že jsem se mamince po narození moc nelíbila, protože jsem byla černá a chlupatá na rozdíl od mé sestry a všech sestřenic, které jsou všechny blonďaté. Takže se snažila přesvědčit personál porodnice, že určitě nejsem její, že se asi spletli. No a pak začala přemýšlet o jméně, takže po 3 dnech padla varianta na Ludmilu. Celý život jsem jí to měla za zlé...Všechny holky byly Lenky, Markétky, Jitky a Kateřiny a já Ludmila. Dneska už mi to nevadí, samozřejmě.. Jen tuhle mi říkala pokladní, starší dáma, že jsem asi 2 poslední Ludmily v ČR 😀 😀
@luckiesj Díky, zajímavé je že jsem x let říkala, že když budeme mít dceru tak to bude Amálka - ještě dřív než se jméno dostalo do povědomí, a když jsem otěhotněla tak jsem věděla, že v bříšku Amálku nemáme a že to je Steluška 🙂 Nějaké nadpozemské vnuknutí 🙂 Kdyby mi nevadilo, když se děti jmenují po rodičích, tak bych dala klidně svoje, protože Petrušek moc není a moje jméno se mi moc líbí 🙂, tak třeba moje vnučka bude po mně 😀
My máme Ríšu. Jak jsem to tady četla tak nikde nebyl uveden 😀 .... a teď čekáme holčičku Nelu. Vždycky jsem chtěla tyto dvě jména. Ještě se mi líbi Klárka, Sára Barborka a Kubik 🙂 manželovi zase Bruno a Bedřich ... naštěstí je to holka to bylo jasno hned.
@ludva Ale nejsi, naši známí mají jednu a té je 12 let 🙂 Taky se jmenuje po prababičce 🙂 Třeba já jsem Jana a taky nejsem spokojená - je jich všude plno a navíc nesnáším, když mě někdo osloví ,,Jano" - zní mi to jak kdyby říkal ,,krávo". Myslím, že málokdo je se svým jménem spokojený.
My doma máme Marii 🙂 a druhé by jsme chtěli Anežku a nebo asi Honzíka, ale zkusila bych opravdu Honza ne Jan, protože to je manžel a nechci stejná jména... ale také se nechci dohadovat s jeho rodinou 😠
@bjoucik.15 My synovi říkáme Jenda a je to! Kluci mu říkají Jéňas 😀 Manžel je Honza.
Tak my zatim uvažujeme jen nad holčičími jmény Ema, Ela,Nela,Natálie a nad chlapeckým zatím jasno nemáme 😉 🙂
U nás holčička Alžběta. Kluk to naštěstí asi nebude, na něm se absolutně neshodneme 😀
@ludva určitě nejste jediné😉 na zakládce jsem měla spolužacku Lidu, pak moje kolegyně z práce je Lída a druhá kolegyně má taky dvouletou Lidusku. Je to hezké jméno.
Jinak u nás se to teď taky řeší. Mám požadavky aby to bylo jméno v češtině a zároveň i mezinárodní. Dále jelikož pracují jako učitelka v MŠ a ZŠ tak mám alergii na jména kterých je pět ve třídě. Takže jsou vyloučeny všechny Natalky, Kristýny, Lucie, Terezy, Matějove, Ondřejove, Jakubove apod. Nic proti nim nemám, jsou hezké, ale vadí mi jejich četnost. Takže u nás teď zatím vede Gabriela, případně Darina, z kluků Viktor. Ale mám podezření že Viktoru bude za chvíli taky dost.
Jinak asi jako jedna z mála jsem se svým jménem spokojena, moc jsem jich nepotkala a přitom je to úplně normální.
Hodně se mi líbí jméno mojí babičky - Annelies, ale kvůli praktičnosti budu volit spíše českou verzi tohoto jména - Anna. Pekna jména jsou i Deniska, Michalka, Nikolka, ale to už mají neteře...
My máme Adama, taky jsem se trochu bála, že jich je hodně, ale v naší školce na maloměstě je cca 120 dětí a jiný Adámek, než ten náš, tam není 🙂 Zato jen ve třídě mají třeba 3 Vojtíšky, 2 Štěpánky... Ona ta četnost určitých bude asi všude jiná. A dcera je Simona 🙂
@ludva Ludmila je moje mamka a byla i moje babička 🙂 Taky žádná invence ve jménech...a strejda je zase Lojza (Alois), stejně jako můj děda. Takže mamka se zařekla, že její děti se v žádném případě nebudou jmenovat ani po jednom z rodičů. A já s ní souhlasím, nelíbí se mi to dědění jmen. U nás by u kluka takto hrozil Josef - manžel je už třetí Pepa v řadě, tak u nás by to byl Josef IV. Naštěstí ani jemu samotnému se to jméno nelíbí, takže Pepíno nejmladší nikdy nebude 🙂
zatím se o miminko teprve snažíme, ale už dlouho máme vybraná jména pro kluka Šimon, Mikuláš a pro holčičku Magdalena
Dobré stránky jsou www.nasejmena.cz. Tam je pěkně vidět, jak jdou trendy ve jménech.

Máme Tomáška (nar. 2011), v květnu čekáme druhého kluka a bude to nejspíše Lukáš. Kdybych měla holčičku jmenovala by se Denisa.