Anketa - jméno pro dítě 2014/2015
Ahoj maminky, zajímá mě, jaké jste daly nebo hodláte dát jméno Vašemu dítku. My jsme ve fázi výběru a stále tápeme. Pro holku se nám líbí Eliška, ale bojíme se, že je poslední dobou Eliška hodně profláknutá a bude jich asi i v tomto ročníku hodně, proto asi zvolíme Johanu. U kluka jsme vybrali Toma nebo Tomáše.
Stručné shrnutí
- Volba křestního jména často závisí na jeho četnosti v ročníku; v diskusi byla opakovaně zmiňována vysoká četnost jmen Eliška a Jakub (Eliška uvedena jako TOP1 v roce 2013 a Eliška a Jakub uváděny mezi nejčastějšími v roce 2014).
- Rodiče v diskusi doporučovali využít online databáze a rejstříky četnosti jmen (např. www.nasejmena.cz a rejstřík jmen na libri.cz) k ověření popularity a trendů.
- Mezi běžná kritéria výběru patří mezinárodní výslovnost (příkladem je Martin jako jméno snadno čitelné v Německu, Francii i Británii), rodinná tradice a snaha vyhnout se příliš častým jménům ve třídě.
Nejčastější otázky
Q: Jak zjistit, jak časté je určité křestní jméno v Česku?
A: Použijte online databáze četnosti jmen, konkrétně www.nasejmena.cz nebo rejstřík jmen na libri.cz (libri.cz/databaze/jmena/rej_stces.php), které v diskusi rodiče doporučovali pro sledování trendů a četnosti.
Q: Mám se vyhnout jménu, které je momentálně populární (např. Eliška)?
A: To záleží na prioritách; v diskuzi bylo uváděno, že v některých třídách jsou až tři Elišky a rodiče proto toto jméno vynechávají, zatímco jiní rodiče i přes vysokou četnost volí jméno, protože se jim líbí.
Q: Jak vybrat jméno, které bude dobře fungovat v zahraničí?
A: Zvažte jména s jednoduchou mezinárodní výslovností; v diskusi byl uveden příklad Martina jako jména, které se podobně píše a vyslovuje v Německu, Francii i Británii.
Q: Kde najdu inspiraci pro staročeská nebo neobvyklá jména?
A: Jako zdroje byly v diskusi zmíněny rejstříky jmen (libri.cz/databaze/jmena/rej_stces.php) a weby se seznamy jmen (www.nasejmena.cz), rovněž byla často nabízena inspirace v podobě staročeských jmen (např. Jindřich, Vendelín, Barnabáš) nebo rodinných tradic.
Q: Jak řešit rodinnou tradici v pojmenovávání, když se jména opakují (např. několik Pepů nebo Petrů v rodině)?
A: Možnosti jsou ponechat tradici (např. pojmenovat po prarodiči), zvolit jinou variantu/jméno nebo používat zdrobněliny a druhá jména; v diskusi se uváděly případy rodin s opakováním jmen i rodin, které opakování jmen aktivně vyhýbají.
Q: Jak ověřit místní četnost jména (aby se dítě v místní školce nebilo o „to samé“ jméno)?
A: Doporučené postupy zahrnují kontrolu lokálních zdrojů (záznamy MŠ/školy), dotaz u známých v místě a porovnání s národními databázemi (www.nasejmena.cz), protože četnost se liší region od regionu (v některých školkách mohou být např. tři děti se stejným jménem).
Závěry z diskuze
Shoda
- Mnoho rodičů bere v úvahu četnost jména a někteří proto odrazují od velmi častých jmen (Eliška, Jakub).
- Rodiče běžně používají online zdroje jako www.nasejmena.cz a rejstřík jmen na libri.cz k ověření popularity a trendů.
- Mezinárodní vyslovitelnost a rodinná tradice jsou pravidelně zvažovaná kritéria při výběru jména.
Sporné názory
- Někteří rodiče se vyhýbají populárním jménům (např. Eliška) kvůli četnosti, zatímco jiní zachovávají oblíbené jméno i přes jeho rozšířenost.
- Někteří považují dáváním „cizích“ jmen k českým příjmením za nevhodné, zatímco jiní to přijímají jako normální volbu v mezinárodních nebo moderních rodinách.
Otevřené otázky
- Zda jména, která jsou teď velmi frekventovaná (Eliška, Nela, Sofie), zůstanou dlouhodobě populární nebo jejich popularita rychle opadne.
- Jak silně ovlivní četnost jména sociální zkušenosti dítěte ve třídě a na pískovišti.
- Jak optimálně vyvážit rodinnou tradici a touhu po jedinečnosti při výběru jména.
Zmíněné značky a firmy
www.nasejmena.cz, libri.cz, kdejsme.cz, koník, emimino, Pelíšky, How I Met Your Mother
Zmíněné produkty a metody
numerologie, statistika oblíbenosti jmen (databáze na www.nasejmena.cz), rejstřík jmen Libri (libri.cz/databaze/jmena/rej_stces.php), konzultace s rodinou, ověření v evidenci MŠ/školy, volba podle mezinárodní výslovnosti
Místa a osoby
Svitavy, USA, Německo, Francie, Velká Británie, Alice Cooper, Barney Stinson, Willy Fog, Menzelová
Když kluk tak Patrik a když holka tak Gita. Ale můj s tím nesouhlasí, takže si to budu muset vydupat :D 🙂))
Naše děti se jmenují Šimon a Silvie. Šimonů je dneska spousty, hlavně mezi malými kluky, ale Silvii v okolí nemáme žádnou 😉
@sopta78 Ahoj, my máme Alici, nejčastěji jí říkáme Alí a pak Alíši, Alíšku, Alouši, Aloušku, od rodiny nebo známých slýchá Aličko nebo Alinko. Líbí se mi, že je to jméno bez háčků a čárek a má i zahraniční verzi (výslovnost). Dceru jsme pojmenovali podle zpěváka Alice Coopera 😉
Dcera Adriana, syn František 🙂. Adriana protože se mi vždy strašně líbila. František - jméno po tatínkovi, dědečkovi a prapradědovi 😀 ( praděda byl Josef 🙂).
Nijak se to zatím neplete, manžel je doma prostě Fanda a syn Fanoušek, Fandík...........až ho oslovení Fanoušek začne v budoucnu štvát, tak se to plést asi bude, ale co, počítám s tím, že na moje volání nepřijde ani jeden 🙂 🙂
U nás v okolí jsou 3 Elišky 3 leté a a jedna 2 měsíční. Líbí se mi jméno Ella, Viktorie, David, Adam
My máme Jindříška narozeného 2010 a loni narozenou Valérii. Jak někdo zmiňoval, že by zrovna kvůli cestování a životě v zahraničí Jindřich nedal, tak běžně používám, že např. v angličtině je Henry, v němčině Heinrich apod. Nikde zatím neměli problém...
Koukám, že našim klukům se jmény Ota a Karel nebudu muset podepisovat věci příjmeními🙂
Starší (2012) je Dorotka a je zajímavé, že v stejný den se tam narodila ještě jedna (asi o 3 hodiny dříve, než tak naše 😉 ). A když jsme začaly chodit do lesní školky, tak tam se obě Dorotky potkaly 🙂
Mladší (2014) je Edita, v okolí je jenom jedna, co vím, a jsou jí necelé 4 roky.
Jména se nám moc líbí (jinak bychom je nedávali, že jo 😀), jsou bez háčků a čárek a mají miliooon podob 😀
Poprvé jsme psali jméno pro kluka Tomáš po tatínkovi (věděli jsme, že čekáme holku), podruhé jsme napsali Vilém (pohlaví jsme nevěděli 😉 ).
Zatim mame Miriam, a kdyby se podarila dalsi holcicka, bude to Marlene, at to ladi.
Také dítě nemáme, snad k nám ale jednou příjde a tak mám vybráno Abigail a Nathaniel. Vyloženě nesnáším dávání jmen z generaci na generaci, u přítele mají úchylku na Jiří, nikdy nevím o kterým jeho babička, když mi něco říká mluví, ale on ho pro případného syna naštěstí ani nechce.
Dcera je Lucie - jméno se líbí tatínkovi, tak jsem vyšla vstříc, po delších dohadech. Chtěla jsem Julii - líbí se mi jména s "ie".Ale nelituji, moc jsem si zvykla, nemám s tím jediný problém. Pro chlapečka jsme měli jméno Daniel.
@avokacar no to je manžel a jeho bratr 😀 tak to jaksi nechceme 🙂 výběr nam komplikuje i příjmení, které začíná na Č takže by se mi libilo třeba matyáš a tobiáš ale hned za š č se blbe vyslovuje. Třeba nevim, ale je to asi blbý Jan a Daniel. Že jedno je jakoby typické české tradiční a Daniel je spíše modernější... 😖 bude to ještě boj 😀

@sopta78 Já jsem vždycky chtěla chlapečka Daniela, ale to mi bylo mužem zamítnuto. Takže dnes máme tříletého Vojtíška a pětiměsíční Zuzanku. Nemáme v okolí ani jednoho kamaráda či kamarádku nositele těchto jmen, takže paráda. Ale pro inspiraci nebo jednodušší rozhodování - Máme 3 kamarády Matyáše, 2 kamarády Matěje, jednoho Nicolase. Kamarádku Emmu, Nikolku, Nelinku, zřejmě budeme mít v budoucnu i kamarádku Sofii a Annabel. Konkrétně Sofie a Emma je v našem okolí několikrát. A také Elen a Ella.