Chodíte pěšky?

billi
24. dub 2015

Pěkné odpoledne,
mám nedůležitý dotaz a námět k diskuzi. Chodíte pěšky ať s dětmi nebo bez dětí, nebo všude jezdíte autem?
V září nastupuje syn do školky a od okolí dostávám opakovaně otázky, jak se tam budeme dostávat a když odpovím, že budeme chodit pěšky, tak se všichni hrozně diví. Školka je od nás cca 1,5 km, takže žádná velká dálka, ale všichni se diví, že nebudeme jezdit autem, protože neřídím. Nevidím v tom problém, protože syn chodí rychle a od nás do školky dojdeme v pohodě do půl hodinky, ale jak jsem zjistila, tak jsem v nejbližším okolí jediná, kdo chodí pěšky. Všichni buď jezdí autem nebo minimálně na kole. Je opravdu tak zvláštní chodit v současné době pěšky?

krystalka
24. dub 2015

@blahova_andrea - tak ono třeba záleží, v kolik jsou zvyklí obědvat a spát...my jsme třeba vycházeli ráno ven mezi 9. a 10. hodinou a vraceli jsme se třeba až kolem 13h....a syn třeba od 3 let už odpoledne nespal....ale zase jsem tu třeba vídala malé děti na písku ještě kolem šesté, sedmé večer a to my už jsme doma koupali a v sedm spal 🙂 ....a ty děti byly zase vyspané z odpoledne, takže večer byly ještě venku....to má každý prostě jinak 🙂

jaja01k
24. dub 2015

Auto mám, ale co mám v docházkové vzdálenosti, zvládnu raději pěšky. Tchýně třeba nemůže pochopit, proč chodím s dětmi pěšky s kočárem k doktorce a nejedu autem nebo aspoň metrem. Máme to hezkou půlhodinovou procházku přes park. Já jsem vyrostla na vesnici, kde neexistovala žádná hromadná doprava, tak jsem zvyklá chodit pěšky. Jet tramvají jednu zastávku by mě vůbec nenapadlo, to považuju za zbytečné, raději se projdu. Auto mám jen na delší cesty, ne na popojíždění po okolí.

jjaanca
24. dub 2015

No tak když jsi doma s mladším a máte to jako procházku tak proč ne? Naopak, je to určitě dobré. Když dcera začala chodit do školky, tak jsem nastoupila do práce na 8 hodin a chození pěšky takovou dálku bych si dovolit nemohla z časových důvodů. Myslím že je na tom podobně většina ženských jako já.

blahova_andrea
24. dub 2015

@krystalka tak jasné, že každý má ten režim jiný. u nás se taky jí jednou v poledne a jindy v jednu. ven taky chodíme mezi devátou a desátou. a nepočítám děti od tří let. ty často nespí a chodí do školky. máš pravdu, že u nás se taky večer bývá venku dýl. poo se spí, pak už v létě aspoň není tak ostré sluníčko a spát je stejně brzy nedostanu. nikdy jsem nepochopila děti, co jsou v šest doma a v sedm mají vše hotovo a spí se. ani jako bezdětná ani jako matka dvou dětí. pro mě je to utopie 😅

krystalka
24. dub 2015

@blahova_andrea - no, syn nikdy nechodil spát později, než v osm 🙂 , u nás odmalička kolem 18h večeříme všichni a kolem 19h jde do vany a pak do postele...půlhodinka čtení a kolem osmé zhasínáme, usíná během chvilky i teď v 7 letech 🙂 , já zase naštěstí neznám, že by mi dítko doma skákalo ještě v devět večer nebo později, jak občas slýchám z okolí...to bych asi snášela dost špatně...protože já sice ponocuju dlouho do noci, ale večer už mám prostě ráda klid....a třeba když syn nastoupil na podzim do první třídy, tak první měsíc usínal taky kolem sedmé 🙂 ....stejně tak ale neznám, že by mi dítko vstávalo ráno v osm, nebo později, nejdéle vydrží do 7, byly doby, kdy vstával i před šestou 🙂

blahova_andrea
24. dub 2015

@krystalka tak každý by si přál mít večer klid a nebo čas na partnera, ale ne všude je to reálné. s nástupem do školky samozřejmě nastanou změny, ale tak nějak přirozeně! u nás se chodí do postele nejpozději v 21h a stejně je syn kolikrát ještě za hodinu a půl vzhůru. sice je tam potichu a leží, ale nespí. takže mučit ho tím, že si půjde lehnout už v šest, to fakt nehrozí. navíc náš byt není ani dělaný tak, aby bylo možné dát jednoho v klidu spát a my ostatní, abychom ho nerušili. to ranní spaní taky neznám. já nemám moc spavé děti ☹ syn vstával kolem páté, dcera teda kolem šesté. no až budou ty ranní povinnosti (škola, školka), tak se to bude hodit a nebude to šok 😀

sabuse1
24. dub 2015

když jsem měla jen Nelču a Vítka tak v době kdy byli v sourozeneckém kočárku jsem chodila všude pěšky, pak byl problém když jsme přešli na golfky, rvali se kdo pojede v kočárku a kdo půjde pěšky, celkově byl problém někam s nima dojít, ale dávali jsme to, eventuálně na motorce, kole atd...teď má Vítek školku 3 km takže jezdím autem, představa jak mi někde nevystoupí, případně ho budu honit v mhd a ještě sebou kočárek je pro mě šílená, absolvovala jsem to párkrát a radši si šetřím nervy🙂

krystalka
24. dub 2015

@blahova_andrea - jo, to já vím, že někde to nejde, však píšu, že to slýchám z jiných rodin, že jim prostě děti usínají pozdě....ale syn si to takhle nastavil sám od začátku...teda, ne že by se sám hlásil o to, jít spát, ale tak poznám na něm, kdy už je unavený...a když mi v těch 19h usnul během 5 minut, tak počítám, že odhad byl správný 🙂 , nikdy jsme nedělali nic násilně, kdybych viděla, že nemůže usnout, tak bychom to posunuli, ale nebylo potřeba, už jede ve stejném režimu několik let a evidentně mu to vyhovuje 🙂 , do školky začal chodit ve 4,5 letech a vstávali jsme kolem 6h, v 7 jsme vycházeli na autobus....a teď do školy vstává chvilku po 6h, opět po 7h vycházíme na autobus....tak aspoň díky tomu, že se ráno budil brzy, jsme právě neměli problém se vstáváním, když začaly povinnosti 🙂 , jinak my máme ložnici a pokojíček nahoře, takže tam má klid...ale on když usne, tak ho stejně nevzbudí nic, od narození se vzbudil snad jenom dvakrát na rachejtle o půlnoci na Nový rok 🙂 a že nám to tu odpalují sousedi na zahradách ostošest 🙂

zo_ja
24. dub 2015

Chůze je naprosto nejzdravější a pro člověka nejpřiroznějších pohybů.
Je prokázáno, že i lidé, kteří třeba nemohou ze zdrav. dův. sportovat (tzn. mají zdrav. problém) se udrží ve velmi dobré kondici právě tím, pokud denně aspoň ca hodinu chodí.
Kdo přestane chodit a všude se přesouvá autem (někt. kultury), tak ho začne píchat v boku atp. Prostě ztratí cvik.
Chůze pročistí hlavu, osvěží oběhový systém, srdce, prostě všechno.
Nenech se odradit většinou a udržte si tento krásný a dobrý zvyk. Půlhodina není mnoho, než se dají děti do auta naskládají, dojede se, zaparkuje, vyskládají, dojde... tak ten časový rozdíl není tak dramatický, ani v zimě, kdy je potřeba auto oškrábat, zahřát... Pro sebe tím nic neuděláte a ještě se stresovat, že to nějaký spěchající rodič u školky odře.

maybe72
24. dub 2015

ANOOOOO!!!! Chodím pořád, velmi ráda, i s dítětem, nejlepší je rychlá chůze, vyčistí hlavu a krásně si to užiju... Kolo mě baví taky, ale na chůzi nedám dopustit 😉 !

janapavlik
24. dub 2015

Taky chodím pěšky. Bydlíme v malém městě, všechno mám blízko - doktora, školu, školku, obchody.... Za svobodna jsem bydlela ve větším městě a jezdila MHD. Řidičák nevlastním a ani ho k životu nepotřebuju. Manžel řídí, dojíždí do práce a 1x týdně na velký nákup, ten obstarává sám 😉 Někdy jsem taky za exota v tom, že si nevozím prdel po městě, ale přijde mi to zbytečně pohodlné, když mám centrum 10 minut pěšky. Starší dceru jsem vodila do vzdálenější školky - cca 20 min. chůze. Od 2,5 let byla takhle zvyklá se mnou chodit.

celaskon87
24. dub 2015

Ahoj, diskuze mi mluví z duše. Bydlíme na maloměstě a téměř výhradně chodíme pěšky. Na procházku, do "centra", k doktorce, do obchodu, všude. Chůze je zdravá, člověk by měl ujít minimálně 30 minut rychlé chůze denně v rámci prevence kardiovaskulárních chorob. Např. tchýně, která bydlí 800metrů od nás tohle nemůže pochopit a nikdy k nám nepřijde (má to i svoje výhody). Jedinou nevýhodou je to, že když už mám sednout za volant, jsem celá po... strachy, abychom to přežili :D

madrilena
24. dub 2015

určitě záleží na tom, kde žiješ; pokud bych bydlela ve městě s chodníky, tak bych chodila jen pešky, vzhledem k tomu, že nic v docházkové vzdálenosti nemám, tak všude jezdím autem

billi
autor
24. dub 2015

Určitě záleží na tom, kde člověk bydlí, ale já pěšky chodila i na vysoké, kde jsme to měli nějaké 3-4 km, takže místo 10 minut MHD jsem vycházela o hodinu dřív a brala to procházkou.

@zo_ja odradit se nenechám. Pro mě je super, že to půjdu 2x denně a už teď vím, že kolikrát to budu brát oklikou...

lu777
24. dub 2015

@billi 😀 dotaz mě pobavil, ale ne kvůli tomu, že by byl nějak nejapný, ale spíš jak jsme dneska už neuvěřitelně líní 😅
já taky autem skoro nejezdím a už jsem xkrát dostala dotaz jak jsem to mohla se dvěma dětmi zvládnout.. a proč proboha dojíždíme navíc do školy, která je od nás půl hodiny... no protože jsme si ji vybrali, že 😅

jezdíme tramvají, když je hezky tak i vystoupím dřív a jdeme pěšky třeba přes park 😉
v tramvaji mám děti většinou na klíně, povídáme si, hrajeme hry, tulíme se.... mně to vyhovuje 😵

lu777
24. dub 2015

jinak všude jezdit autem tak to jsem viděla na dvou místech - v Německu - tam jsem měla šok, protože celá rodina se převlékla, nahodili make-up, nasedli jsme do auta a ujeli jsme nekecám asi 150 metrů, koupili jsme maso na stejk a jelo se domů! prostě tam bydleli boháči a pěšky nechodili, bylo mi vysvětleno 😅 😀 😀
(paní si do řeznictví vzala na tu chvilku kožich, fakt to bylo jak z nějaké parodie)

a pak v USA - tam na mnoha místech ani není chodník a auto je nutnost... já bych v takovém místě bydlet nemohla.... chůzi miluju!! a narozdíl od mnoha jiných druhů pohybu se dá provozovat i když člověku není zrovna nejlíp a je to zadarmo 😉

jinak auto je dobré když leje nebo máš dvě děti a jedno je nemocné apod. ale já ho neměla nikdy a taky se to zvládlo... leckdy jsem se díky tomu i seznámila s někým ochotným 🙂
ale tak já jsem magor, já i ráda jezdím vlakem a MHD - a to už je vrchol pro některé 😀

monnn
24. dub 2015

@billi taky jsem chodila s malým do školky pěšky,vzdálenou asi jako vy,neměla jsem potřebu jezdit autem i když třeba pršelo a myslím,že nám to nijak neublížilo spíš naopak 😵 😉

evvina
24. dub 2015

Tak já tedy bydlím ve velkém městě, ale taky chodíme pěšky. Do školky i do školy pořád pěšky. Ridičák mám ale nejezdím a všude kam potřebuji se dostanu i MHD. Děti od mala jso zvyklí chodit denně na vycházku a o dovolených a prázdninách pořád chodíme. V etřech letech ušli v pohodě 15km za den. A ven jsme taky chodili dopoledne pak na oběd domů spát a pak ven, I tak jsou zvyklí chodit spát nejpozději v 8 večer. Malá ted zacala chodit do první třídy a usínala mi u večerníčku a trvá ji to do ted. Starší chodí ted vpůl 9 večer. Ale je mu 12. Tak ypotřebovali utahat. tak pro nás jedině chůze nebo jízda na kole.

spagatice
24. dub 2015

My jezdíme hlavně autem. Ale to proto, že bydlíme na vesnici, kde nic neni. Všechno (doktory, nákupy, úřady) vyřizujeme ve městě, které je od nás 10 km. No a když už tam tim autem jedu, tak ho rozhodně nezaparkuju na okraji a neobcházím s dětma všechno pěšky 😅
Když jsem u našich ve městě a potřebuju něco zařídit, tak to spojím většinou s procházkou s kočárkem a jdu tedy pěšky.

marecek4
24. dub 2015

@billi no právě,každý jezdí autem a diví se že děti to nevyžadují,přitom je to jen pohodlnost nás dospělých,já se přiznám že taky radši nastartuju auto,jenže to je i o tom,aby jsem stíhala,pokud nemusím hlídat čas tak je to o něčem jiným a radši se projdu,takže třeba ted jsem měla dovču a skoro ani nevím kde mám hodinky-aby mě nic nehonilo tak jsem je sundala 🙂 a jak mi bylo a co věcí jsem stihla i bez časohoniče

lu777
24. dub 2015

já hodinky nenosím už 15 let 🙂
od té doby co jsem měla kolaps z přepracování a pak únav. syndrom 😔

jenže já jsem hrozná, skoro vždycky vím dost přesně kolik je hodin i tak, holt Panna 😅

scruffy
24. dub 2015

Nevidím v tom problém, vidím, že jsi na MD, takže na to máš i čas. Já taky nemám řidičák, navíc jsem i ekolog, takže mi přijde zbytečné všude jezdit autem.

benjik
24. dub 2015

@billi my to máme do okolních měst 2,5km a děti to v pohodě chodí pěšky.ne tedy ráno,Dcera měla školku 20 km v původním bydlišti.Ale chodíme to často.Někdy jedeme busem,někdy jdeme jednu cestu pěšky,někdy obě a v klidu.

zaludova
24. dub 2015

Mně to divné nepřijde. 1500m je kousek, ale jako ve slejváku bych to nešla...to přiznávám...a ještě s dítětem...🙂

konidana
24. dub 2015

Chodím pěšky. Odjakživa. Je to můj nejoblíbenější způsob přesunu. Dokud jsem bydlela v Praze, chodila jsem 1x nebo 2x týdně přes celou Prahu pěšky (Dejvice-Prosek), protože se mi nechtělo do metra a jako student jsem na to měla čas. Už na základku jsem chodila pěšky, asi 2 km, protože to pro mne bylo jednodušší, než se sladit s jízdním řádem autobusu, který jel 2x za hodinu. S kočárem jsem chodila denně na dvě dlouhé (1-3h) procházky po lese. Již nebydlím v Praze. Zato bydlím v paneláku, a tak chodím po schodech. Do 5.patra, ale jen když nestěhuji těžké tašky:D Děti to dnes mají též jako zábavu-vyběhnout 5 pater. A i s dětmi chodím pěšky. Sice prvních pár let byla výprava do krámu (1km) na dvě až tři hodiny, ale jet autem, to ne. Ano řídím, a i ráda, ale na krátké vzdálenosti jdu radši pěšky, nebo na trochu delší na kole. Děti do školky a školy chodí pěšky, synek tedy radši na kole, protože cestou domů hodinu jezdí ve skateparku, nebo na parkovišti přes obrubníky:D. Děti jsou zvyklé chodit, děláme výlety i přes 10km za den.

konidana
24. dub 2015

@lu777 já hodinky odložila na střední:D Ale stejně furt běhám, nestíhám a lítám jak hadr na holi 😀

konidana
24. dub 2015

@blahova_andrea
@krystalka nemluvte mi tu o spaní a nespaní dětí! 😀 Já mám ty nespavce 😠 Ano usnou někdy už v 8 (synek i v půl), ale jedině po náročném dni, kdy řádí 3h v bazénu a na tobogánu, nebo ujdou kolem 15km, nebo ujedou aspoň 20-30km na kole. Tohle v týdnu nelze, takže chodí spát kolem 21.h. Dcerce stačí od dvou let 9h spánku (vstává běžně v 6) a synek zase spí poo ve školce a k tomu je sova, takže usíná většinou ještě později.

maggie4
24. dub 2015

já chodím taky skoro všude pěšky a moc ráda. A myslím si, že to je jedině dobře, když budete do školky se synem chodit pěšky a ne autem. Chůze je nejpřirozenější lidský pohyb a je dobře, když si na to syn zvykne. V dnešní době spousta dětí nemá dost pohybu - rodiče je všude vozí autem, doma sedí u počítače nebo u televize a ve školkách už se (alespoň u nás) taky nechodí každý den na vycházku, ale třeba jen 1x týdně. A pak jak ty děti mají být zdravé a neobézní, že? Takže vám jedině fandím, nenechte se okolím odradit, to spíš oni by se měli nad sebou zamyslet. 😉

lostakova
24. dub 2015

@billi Ano, chodime pěšky a za každého pocasi a taky se tomu všichni diví 😉 Chodili jsme vždycky, tak proč to s dětmi měnit? Navíc než přijede autobus, ujdu půlku cesty. A auto? Bud ho ma manžel nebo stoji před domem, já ho nepotřebují, pokud nejedeme třeba cela rodina na chatu nebo výlet.

konidana
24. dub 2015

@lostakova Taky jsem tu v okolí asi za magora: kluk jede na kole do školky a já s ním běžím. A pak jdu ten kilák dost svižně zpátky, a ještě jeden k tomu, na nádraží na vlak. Z nádraží jsem jela busem jednou. S mladším v šátku, pro starší do školky, ty 2km, protože byla průtrž jako blázen - to bych nedala.