Covid a přístup lidí

24. únor 2021

Spíš se potřebuji vypovídat, než se na něco co zeptat...já už si připadám spíš jako blázen, že to řeším. To to opravdu tak hrotíme a bojíme se zbytečně, jsme ovce? Od začátku pandemie se chováme víceméně zodpovědně. Stýkáme se s nejbližší rodinou. Teď jsme návštěvu u rodičů odřekli kvůli situaci. Přátelé jen v případě, když situace byla pod kontrolou. Dítě chodilo do školky vesměs dva měsíce. Jsem doma s mladším, tak staršího mám tak zase doma. Stejně jako listopad a prosinec. Nosíme roušky tam, kde bysme mohli někoho nakazit. Když jsme byli nachlazený a nešli na testy, zůstali jsme v karanténě dva týdny. Když jsme nakonec měli potvrzený covid, zůstali jsme doma 3 týdny (manžel má home office). Ale přijde mi, že 90% lidí si.mysli, že jsou nedotknutelní. Mě to přijde jako bezohlednost vůči těm druhým, kteří by se třeba i chtěli chránit. Vesměs vím o spoustě lidí, kteří byli v kontaktu s nakaženým, věděli o tom, ale vesele se setkávají s ostatními, nic neřeší. Nikomu nic neřeknou. Co to má být tohle...těm.lidem nedochází, že tímhle se ta situace zhoršuje? Že by ten život mohl být lepší, když by se dodržovalo, co se má? Prosím, nelinčujte mě. Jen už se těším opět na normální život a tahle situace mě dostává do kolen.

tynka9
24. únor 2021

@normalnimatka trochu klid by to chtelo. Jestli se ti diskuze nelíbí, nemusíš reagovat. Myslím, že co jsme tu přispívaly, tak rozhodně nejsme podělané strachem. Jen když člověk vidí nějaké predikce a rady, jak se danému stavu vyhnout a pak sleduje, tak vláda (a lidi) dělají pravý opak, nebo nedělají nic a ty prognózy vychází, nebo je stav ještě horší... je to marnost, zklamání, frustrace... a určitě si myslím, že žádná z nás nechce být zavřená do konce života, ale je mi jasné, že pokud se tu bude švejkovat, jak tomu je v této době, tak se nějakého rozvolnění nedočkáme v nějaké rozumné době. Navíc v nemocnicích se z toho fakt zblázní, ekonomicky to bude ještě víc v háji... teď je fakt nutné srazit čísla a pak rozumně fungovat dál. Jo a argument, že jsou čísla zkreslená... myslím, že jsou dost podhodnocená. Sama jsem na testy nešla, jen jsme se izolovali, potvrzený kovid mám z protilátek. A vím z okolí, že hodně známých to dělá taky tak. Ještě mě baví tady ty výkřiky, ale očkovat se člověk nechce nechat, protože je to jedovaté 🤷‍♀️ Kdybych se měla možnost naockovat, jdu do toho hned... kovid tu s námi určitě bude dlouhé roky, ale pokud je možnost ho srazit trochu na kolena ockovanim, dává mi to smysl (a to říkám jako lékárnice, ne jako naprostý laik)

normalnimatka
24. únor 2021

@hojda ale chápeš, že to nejde zastavit?

normalnimatka
24. únor 2021

@tynka9 ano,č ísla jsou rozhodně velmi podhodnocený, a to je pozitivum. protože smrtnost není taková.

nojo, dělej si se svým tělem, co chceš, ale mysli na to, že pro lidi, co kovid prodělali, je to ještě nebezpečnější.

misina321
24. únor 2021

Ahoj, já si jdu taky vylít srdíčko 😂 Přesně jak říkáte, všechno dodržuji, pracuji z domova, nelezu nikam zbytečně, setkávám se jen s nejblížší rodinou a i při tom mám vždy strach. Je to dlouhé, nevidím východisko. Za 2 měsíce mám rodit. Obávám se, aby se o mě měl v nemocnici kdo postarat. Bojím se o rodiče, chci aby tu s námi byli ještě dlouho. Já myslela, jak už to bude touhle dobou dobrý a zatím to je čím dál horší. Naše vláda je absolutně neschopná. Vakcíny jim leží ve skladech, vymýšlí polovičatý opatření, který nemají šanci fungovat. Teď zas vymýšlí nějaký nový bejkárny, který by nám docela dost komplikovaly život. Lidi nejsou ochotný dodržovat pravidla. Roušky nenosí už ani v obchodech, anebo je mají pod nosem. Tak s tímhle tím vším se z toho v životě nevybrabráme!!!
Obdivuju pracovníky nemocnic a jsem jim vděčná, za to co dělají 🙏 Protože já tam pracovat a pak si přečíst zprávy, tak se na to tak akorát mužů vybodnout.
Jako už toho mám fakt dost. Jsem znechucená. Tenhle chaos odmítám platit z daní 😠😠😠
Přitom by stačilo, kdyby se včas zakročilo v září, ve velkém se testovalo a trasovalo a teď i očkovalo. I ekonomicky by to bylo výhodnější, než tady tato už skoro půl roku trvající agónie.
No nic, takové jsou moje pocity. Teď jdu zas doufat v lepší zítřky 🍀

hojda
24. únor 2021

@normalnimatka jak nejde? Koukni se do ostatnich statu, vsude kolabuje zdravotni system, jako u nas nebo to maji pod kontrolou? Jenze to nejde samo, musi se pro to neco udelat a kazdy musi zacit u sebe. Vladu mame na pytel to je 50% problemu a dalsich 50 % je pristup lidi. Ukaz mi jinou zemi, kde ti, co nedodrzuji opatreni, maji tak volnou ruku a stat je vubec neresi.

normalnimatka
24. únor 2021

@hojda a že si seš tak jistá, že to všehno je tím, že se to tady "nedodržuje"...

a opakuju, nejde to zastavit. i kdybys zamkla republiku na x tejdnů, tak jako co? musíš to zase pustit. a je to tady znova. v ostatních zemích snad někde dokázali virus zastavit? nevšimla jsem si. a to ať je přístup jakejkoliv.

kamino
24. únor 2021

Já bych se pobavila, kdyby se ve velkém začala využívat data od mobilních operátorů - myslím, že bychom se pobavili. Co této vládě zazlívám nejvíce je minimální podpora testování na pracovištích. V mém okolí se cca 70% nakazilo v práci a zbytek v rodinách a soukromých akcích. To že nefunguje trasování . jak by mohlo fungovat, když mi volá kámoška, které hlídám prcka, když je v práci, že mají v práci nakažené a jestli chci uvést a když jsem řekla, že klidně, tak mi řekla, že jsem jediná... A ano, věřím v testování, před každou návštěvou rodiny jdeme na test. to je to nejmenší, co můžeme udělat.

alcar
24. únor 2021

@martiniquest pamatuji si te z podzimnich covidovych diskuzi, kde jsem byla naladena na stejnou vlnu. Tvuj nazorovy megaobrat me teda hodne prekvapil. 😳

alcar
24. únor 2021

Jinak asi nema smysl se tady nejak vice nazorove vyjadrovat. Snad jen...tohle, co tady nekdo napsal, me total odrovnalo. 😬 “Od ledna jsme v podstate prerusili styky i s rodinou, protoze moji i manzelovi rodice chodi do prace.” Tak aspon, ze do te prace chodit muzou a nezakazali jim to. 😂 To je mazec, co ten covidovy vzduch s lidma dela. 🙈😁

mamikry
24. únor 2021

@alcar Psala jsem to ja. Tchan dela v provozu, kde se denne potka se spoustou lidi, tydne tam nekdo odpada jako covid +. Ja jsem ve tretim trimestru po smrti ditete ve 20tt. Za opatrnost se rozhodne nestydim, o sve dite se bojim. Stydet byste se mela vy za vytrhavani veci z kontextu.

kamino
24. únor 2021

@martiniquest s operací souhlasím, už rok čekám na " blbou " operaci vazů v koleni - minulý týden jsem uklouzla na náledí a jak vím, že nesmím moc blbnout s pravou nohou, snažím se jí moc nezatěžovat, tak jsem si vyhodila levou - naštěstí vazy vydržely ( vlastní dojem, je to úplně jiná bolest a i koleno se chová rozuměji než pravé ) , je to jen zhmožděné a ani jsem nešla k lékaři. Léčím se doma, vím, že krom ledu a klidu mi s tím nikdo nic neudělá a dokud nebudu mít v pořádku pravou nohu, tak s tím nic nenadělám... a pravá bude v pořádku, až na mě přijde řasa a jelikož je to opravdu neakutní zákrok, vidím to na dva roky.. raději přenechám místo těm, co čekají v bolestech na endoprotézy..

alcar
24. únor 2021

@mamikry ted to vytrhavas z kontextu ty mne, ale kazdy, jak uzna za vhodne. 😉 Mne to prijde uz pritazene za vlasy. Mimco taky asi neuvidi, co...protoze pracujou. 😏 Tak jo... vase vec. 😉

mamikry
25. únor 2021

@alcar Necekam, ze byste to chapala. 😉

alcar
25. únor 2021

@mamikry taktéž 😉

tynka9
25. únor 2021

@normalnimatka já jsem ho prodělala taky

dura175
25. únor 2021

Pár postřehů si dovolím přidat. Ať vláda zavede jakákoliv opatření, vždycky se najde skupina lidí, co je nebudou dodržovat. Ta situace už trvá moc dlouho a vláda svým nekompetentním jednáním už otrávila příliš mnoho lidí, proto je teď každé další opatření přijímáno s větším a větším odporem. Dál se taky najde hodně lidí, co kovid prodělalo “s prstem v nose”, tak mají pocit, že to je nafouknutá bublina a opatření jsou jim někde. Největší průser je kapacita nemocnic a možná až tahle zkušenost přinutí lidi zatáhnout za brzdu a naordinovat si osobní lockdown. Jinak dle mého názoru je nejtvrdší lockdown (zavření fabrik) nemožný. Stále je dost lidí, kteří musí zajistit fungování essentials a hlavně, kdo bude rozhodovat, která firma je klíčová a která ne? U nás v práci se opatření dodržují, je to motivované finančně a evidentně to funguje (případů jsme měli pár).
Teď by měli urychleně proočkovat a IMHO ne ty osmdesátileté staříky v DD, ale lidi v produktivním věku.

marcicek84
25. únor 2021

Cetli jste,tak jak to je s temi matematickymi modely? No jestli je to pravda,tak je to fakt do nebe volajici https://blog.aktualne.cz/blogy/jan-hnizdil.php?...

martiniquest
25. únor 2021

@normalnimatka Tak plkem o tom, ze anesteziolog na aru je neco jinyho nez ten, kdo te uspava na chirurgii jsi krasne ukazala, ze o tom vis kulove. O jee. Vic takovych osvicenych 😂

tynka9
25. únor 2021

@normalnimatka jo a opravdu by mě zajímalo, jak je vakcina pro lidi, co kovid prodělali, nebezpečnější. Myslím, že relevantní data pro toto tvrzení nenajdeš

martiniquest
25. únor 2021

@alcar Jaky nazorovy megaobrat? Porad vnimam covid stejne. Mam z nej respekt, ne strach. A jak jsem vyse psala, nazor na rousky/respiratory jsem zmenila z duvodu uplne jine situace ted vs na podzim. Strach mam jen z toho, ze se mne nebo me rodine stane cokoli a nebude nas mit kdo osetrit, protoze to ted opravdu realne hrozi - a tuto informaci mam primo ze zdroje z ara ve FNOL a jinde po CR. Proto vnimam jako zcela esencialni epidemii zastavit a nastolit takova pravidla, abychom se vratili do normalniho zivota a meli zde dostupnou zdravotni peci. Jenze lidi, kteri na to kaslou a je jim to u zadele, je proste moc. Nepozoruju u sebe zadny nazorovy konflikt, vyjma zmeny nazoru na pouzivani ochrany ust. Akorat mam pocit, ze jsou dve extremni skupiny, ktere nevnimaji, ze se lidi muzou nazorove nachazet i nekde uprostred nazoroveho spektra.

nnnadja
25. únor 2021

@martiniquest ale dostupnou lékařskou péči nedocilime my občané. O to se musí postarat vláda - říká se tomu krizove řízení, kapacity mng, procesní rizení a to by měli mít tito pánové v malíčku. A věřte není tak špatně, kdyby bylo, opatření by byla úplně jiná a ne dvě roušky na tlamě 🤦‍♂️

tynka9
25. únor 2021

@marcicek84 hele, kdo ví... ale Kukveit, Ludwig a další toto razantní zhoršení situace predikovali už někdy v lednu, data předávali postupem času vládě, aby se s tím něco dělalo a vyhli jsme se tomu... a nic ... a ty jejich predikce vychází. Kdo ví, možná by opatření stop kovidu na triku zabralo, ale spíš mi logicky vychází, že by to byl ještě větší průšvih.

drep
25. únor 2021

@martiniquest a moji kolegové, anesteziologové/intenzivisti už od března pracují v režimu 8h-24h-volno po službě-volno-8-24... případně 24h-volno po službě-volno. Takže volný víkend ani jedna z těch skupin neměla od března, protože nejlepší volný víkend mají, pokud jdou v sobotu ráno domů na volno po službě. Nemluvě o tom, že 24-v-v znamená deset nocí v měsíci ve špitále. Díky bohu za částečný úvazek, nicméně v lednu jsem chvíli ve 24-v-v jela a je to děs. Jsem moc zvědavá, jak dlouho to vydrží. Navíc většině, mě nevyjímaje zbyly tak dva týdny dovolené, nebylo kdy vybrat.

klokanka31
25. únor 2021

@alcar Ale já s @mamikry souhlasím. Ono když o dítě přijdeš, o další se pak bojíš mnohem víc.
Jak jsem už psala, my se nestýkáme ani s rodiči, a že nevidí vnučku? No a co? Její život je u mě na 1.místě.

alcar
25. únor 2021

@klokanka31 no, jak rikam. Smutne, co tahle doba dela se vztahy. Obzvlast s temi rodinnymi. Ja v tom mam od zacatku jasno. Pandemie mi styk s rodinou nevezme. To je proste zaklad, na kterem stavim cely zivot.

jahodi
25. únor 2021

@misina321 Přesně tak.
My jako rezignujeme na očkování, rezignujeme na volání po zodpovědnosti za to, že nám leží vakcíny na skladech, a místo toho se chceme nechat zavřít? To jako nechápu. A vláda si může dál žvanit, mlžit, lhát a rozkrádat? Beztak tou nečinností akorát ziskávají čas na zakrytí své lži a zlodějiny. A my budeme prosit o Lockdown?
Před rokem jsme byli Best in Covid, dobrá, tak máme za sebou PŮLROK, kdy se daly hledat cesty pro UDRŽITELNÁ opatření. Třeba pro ty podpory/dotace toho, aby firmám pomohli k HO, aby to fungovalo. ŘEŠIT nefungující hygieny atd. Ne kecat, (VY)ŘEŠIT. Co se dělá? Žvaní se, hádají se tam nebo se rovnou perou, dělají mejdany na kterých domlouvají kdoví co.

dixi86
25. únor 2021

U nás a v okolí se dodržují max castecne rousky, ale zadny distanc, zadna ohleduplnost, rouska na pul zerdi, prodavaci v obchode maji vecne rousku dole, protoze se vsichni prece znaji🙄 taky uz me to stve, ale manzel je porad testovany, deti nikam nemuzou, duchodci jsou vetsinou porad sami, aby je nekdo nenakazil. My s manzelem si prijdeme jako exoti, protoze jsme jediní, kdo to takto resi. V obchodech hlava na hlave, zadny maximalni pocet. Je to hnus cele. Jenze i kdyz je clovek otraven z cele situace, co vyresi to, ze na to bude kaslat? ze se tahle situace bude jen zhorsovat a nikdy nebude svetlo na konci tunelu. Kazdopadne do noveho roku sem si myslela jak sem zdrava a ejhle. Proste ted mam taky strach. Nikdo neni nesmrtelny.

jahodi
25. únor 2021

@kamino přesně, třeba i podpora testování na pracovištích. Jsou firmy, které se od jara chlubí tím, že do testování dali desítky nebo stovky tisíc. A vláda nic.!!!!!!! Bože!!! Proč to těch pár vyvolených musí hradit ze svého.....

hojda
25. únor 2021

@normalnimatka jsem si jista,koukni se na jakoikoliv reportaz v tv s lidmi venku nebo se proji po meste, pocitalajsem to minuly tyden,hw to tak tul napul, 40% lidi nedodrzuje. To same vyslo i z vyzkumu WHO a koukni se anglie, tam uz resi, jak co budou uvolnovat, mame uz vakcinu, tak je sance se z toho dostat,pokud si nevypestujeme mutaci, na kterou ockovani nebude fungovat. Zkus vyjet do zahranici, jestli ti nekde povoli tolik nedodrzovat pravidla jako u nas. Ono se to spatne posloucha, ze s tim jse neco udelat, ale ze musime vsichni, stejne jako na jare. A fakt me to nebavi, ty pravidla, je to opruz pro vsechny uplne stejny, ale nechci se dostat do situace, kdy budeme bez lekarske pece,tobe je to jedno? Ver, ze v New Yorku v nemicnicich zadna socialni hospitalizace neexistuje, tam se do nemocnice dostane jen ten,kdo na to ma.

miki19
25. únor 2021

@bruckner Přesně tak...a navíc nosit roušky venku?? To jako vážně? Ne, opravdu nenosím a nosit nebudu!! Potřebuji dýchat vzduch! Ve vnitřních prostorách to chápu, ale venku, když ty lidi jen potkávám a ještě se mineme obloukem..to mi hlava nebere. Dnes mě šíleně naštvali ve školce (nebudu tu rozepisovat, co se konkrétně stalo), ale už toho mám vážně dost. Opatření ANO, ale SMYSLUPLNÁ!! Jako nějakým tvrdým lockdownem se tu nic nevyřeší!! Sledujete trochu i ten svět? Všimli jste si např. Izraele? Tam ho měli 3x a k úplnýmu h...u. Pomohla jim až vakcinace a taky neomezují ty, co si tu nemoc prodělali a jsou zdraví. A podívejte se na Švédsko...tam mají sice nějaké opatření, ale né tak přísné a nemají to tam v takových sr...ách jako tady v ČR!! Podle mého se nemá řešit nějaký NS, ale ty testy, které česká laboratoř dokáže vyrobit (jméno toho dr. si už nevzpomenu) a začít testovat našimi mnohem spolehlivějšími testy než nějaká MADE IN CHINA!! S tím i možnost vrátit děti do co nejdříve škol. Dále pak vakcína - máme dost lidí, kteří by určitě dokázali vyrobit i naši vakcínu (českou, žádná Čína nebo Rusko!!), tak proč tohle vláda nepodpoří a neřeší??!! Tu proočkovanost? Když je takový problém s dodávkou? Dále pak co ta polní nemocnice v Letňanech? To bylo jako co? No přece POVOD JAKO SVIŇA!! Vyhodí X miliónů "oknem" a to má být OK? Hlavně, že jim Kellner nabídnul zdarma k pronájmu O2 Arénu. A že jim došlo, že by neměli personál? To jako předtím nevěděli? Ženský nezlobte se na mě, ale na druhou stranu se těm lidem, co to nechtějí dodržovat nedivím. Vždyť se podívejte, co ta vláda předvádí! Ničí tu malé a střední podniky, děti nám hloupnou a divočí atd..to bych mohla pokračovat do nekonečna. Už takhle máme ekonomiku v hajzlu a to opravdu chcete všechno zavřít? Umíte počítat? Já nevím jak vy, ale já potřebuji zaplatit jídlo, energie, výbavu pro děti (oblečení, boty..)..Nehledě na to, že naše děti na tuhle situaci nejvíc DOPLATÍ!!