Dědičnost krevní skupiny. Co myslíte?

19. zář 2023

Ahojky holky , chtěla jsem poprosit o radu na dědičnost krevní skupiny ,protože mi to strašně vrtá hlavou. Já jako matka dítěte mám krevní skupinu B negativní ,otec dítěte má B pozitivní no a naš společný syn jsem zjistila ze záznamu z porodnice,že má AB negativní . Vzhledem k tomu,že matka i otec dítěte jsou 100 procent a já všude na internetu dočítám,že se krevní skupina dědí po rodičích se nemůžu dopátrat,jak je možný , že ten náš syn má AB negativní? Vzhledem k tomu že se nám miminko nedařilo jsme oba byli na vyšetření krve já dokonce 8 let krev darovala, takže krevní skupiny vím na stopro. Předem moc děkuji za vysvětlení

klokanka31
19. zář 2023

Nemůže mít tvůj manžel AB? Tady jsem našla tabulku jak se krevní skupiny dědí https://www.prozeny.cz/clanek/krevni-skupiny-pr...

autor
19. zář 2023

@klokanka31 právě ,že nemůže ,byli jsme v Pronatalu dva roky zpátky a opravdu má B pozitivní ,on sám to do té doby ani netušil jakou má krevní skupinu. Je to fakt divný ,proto se v tom šťourám a hlavně ,kdyby se něco někdy přihodilo je potřeba vědět ,že jsme nevhodný pro darování krve našeho dítěte. Někde jsem se i dočetla ,že je možný obgeneraci dědit krevní skupinu,ale z 90 procent to má mít dítě právě po rodičích 🤔

lencaa11
19. zář 2023

Není dáno že musí dítě mít stejnou krevni skupinu jako rodiče setra měla leukémii a když zkoumali krev rodičům a sami řekli že to že třeba není stejná skupina otce nebo matky nebo obou není nic zvláštního naše sestra měla dokonce krev že ji museli nějak krizit vůbec bych se tím to neznepokojovala

klokanka31
Autor odpověď smazal
Zobraz
jaja01k
19. zář 2023

@lencaa11 Stejnou jako rodiče mít nemusí, ale když mají rodiče oba B, dítě nemůže mít AB, může mít B nebo 0.

escapelle
19. zář 2023

@lencaa11 To teda rozhodně dáno je. Krevni skupina nevznikne jen tak mirnix tirnix náhodným výběrem a po rodičích se dědí.vzdycky. Po biologických rodičích. A

Autorko,Pokud mají oba rodiče skupinu B, dítě může mít skupinu B nebo 0.
Jina varianta opravdu nepřichází v úvahu. Pokud oba biologicti rodice mají oprabdu skupinu B.

helen_h
19. zář 2023

A je tedy syn počat přirozeně nebo s pomocí reprodukčního centra? Člověka pak napadnou různé scénáře...

autor
19. zář 2023

@lencaa11 děkuji za zkušenost a za odpověď

autor
19. zář 2023

@escapelle no právě , jsem z toho zmatená asi nechám teda přezkoumat krevní skupiny nás všech tří, nic jiného mi nezbyde.

helen_h
19. zář 2023

Ano, to je určitě základ nechat ověřit krevní skupiny všech a mít v tom jisto.

autor
19. zář 2023

@helen_h právě,že přirozeně ,byli jsme tam v Pronatanu jen dvakrát ,jednou na konzultaci,pak krevní odběry a manželovi ještě dělali spermiogram a než jsme šli na třetí konzultaci ,už jsem byla přirozeně těhotná,brala jsem pouze vitamíny ani žádné léky na předpis.

magdaveselkova
19. zář 2023

Buďte rádi, že víte skupinu 😂 my máme dceru 3 roky a dodnes nevíme co je! Já jsem 0+ a otec AB - (tím nereju, jen tiše závidím 😂)

escapelle
19. zář 2023

Mojle někde dojít k chybě nebo záměně....ale ona je to stejně informacemi k ničemu. Vždycky se skupina vysetruje znovu a bezprostředne,i když si je dotyčný naprosto jistý nebo to je všude psáno.

klokanka31
19. zář 2023

@magdaveselkova My taky nevíme u 3 leté 🤔

klokanka31
19. zář 2023

@escapelle Tady bych se obávala jestli nemohlo dojít k záměně v porodnici...

escapelle
19. zář 2023

@klokanka31 vzorku nebo dítěte? Záměna dítěte už snad v dnešní době nikde možná není 🤦‍♀️🙏
Ale vzorku určitě. Taky se nám stalo,že jsme šli na odběr z paticky,sestra tam měla vyskladane ty karty a nabrala syna na jinou. Na poslední chvíli si toho všimla,ale nemusela.
Takže Chyba se stát určitě mohla.

gbp
19. zář 2023

@escapelle no jestli ditete, tak kdo videl Kukacky, dal uz radsi nepatra 🙈

klokanka31
19. zář 2023

@escapelle No doufám že jen vzorku...

miryp
19. zář 2023

@magdaveselkova @klokanka31 my máme u obou dětí krevní skupinu a rh faktor uvedeny v propouštěcí zprávě z porodnice

malytlustyhroch
Autor odpověď smazal
Zobraz
malytlustyhroch
19. zář 2023

Temer jiste doslo k zamene vzorku nebo preklepu pri zapisu do zpravy. Ale co vim tak biologicky to mozne je, ve velmi vzacnych pripadech, kdy je napriklad jeden z rodicu po transplantaci nebo je tzv. chimera, kdy ma cast bunek odlisnou genetickou informaci, jestli to dobre chapu, tak by rodic musel vzniknout splynutim dvou embryi nekde na zacatku vlastniho vyvoje, nebo se k tem "cizim" bunkam dostat jinak, treba tou transplantaci. https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Chiméra_(biologie)

Negunguje ten odkaz, nepropsala se do nej ta posledni zavorka, tak bud doplnit nebo si to najit pres google, koho to zajima.

autor
19. zář 2023

Všem moc děkuji za odpovědi,k záměně snad nedošlo ,malej je celej tatínek a povahově (netrpělivý a vzteká se)celá maminka ,takže věříme ,že doma máme toho našeho prďolku správně.

katule1990
19. zář 2023

Podle me na 99 % zamena vzorku/preklep. Chyba u stanoveni krevni skupiny nekoho z vas (sazela bych na dite). A jak uz tu zaznelo, rodice s krevni skupinou B muzou mit dite jen B nebo 0 (s vetsi pravdepodobnosti B), AB, ne. Jestli budes patrat a vzpomenes si, napis nam, kde byla chyba 😁.

magdaveselkova
20. zář 2023

@miryp my ne! Ptala jsem se na to u Dr již po narození, jakožto je někdo to ví a někdo ne a prý se to dělá u dětí jejichž matky mají určitou krevní skupinu. Teď teda nevím kterou. Já mám ale 0+ a u nás se to nedělalo

nupta
20. zář 2023

Netuším, jak je to s dědičností skupin, ale v propouštěcí zprávě z porodnice jsme měli napsané, že krevní skupina je jen orientační. Naše praktička na tuto formulaci zírala a my také... Z jiné porodnice (rodila jsem v různých nemocnicích) mám v propouštěcí zprávě informaci o krevní skupině bez tohoto "orientačního" přívlastku.
Já bych nic neřešila a nezkoumala, před nějakým výkonem či transfúzí se skupina stejně znova zkoumá. A jestli tě to fakt svrbí, tak si nech udělat krevní test ve chvíli, kdy budou odebírat krev kvůli něčemu jinému - při jednom vpichu...
Mimochodem můj pediatr je otevřený každé mé pitomé otázce, tak jestli je ten tvůj taky fajnový, zeptej se ho .

miryp
20. zář 2023

@magdaveselkova já mám taky 0+ a oběma dětem tu krevní skupinu do zprávy zaznamenali, takže krevní skupina matky v tom asi hrát roli nebude. Jediné vysvětlení tedy zůstává, že to není povinná součást zprávy a je to jen o tom, jak si to ta která porodnice nastaví...

magdaveselkova
20. zář 2023

@miryp fakt nevím. Já se po tom pídila před 3lety. Kamarádky věděli a my ne😶. Přitom jsme rodily ve stejné porodnici a +- měsíc. Tohle mi řekla tehdy dětská Dr... nabídla mi tehdy , že pokud to chci nutně vědět můžou udělat odběr a poslat do laborky ale přišlo mi to tehdy zbytečný, toho drobka trápit. Věřím že v budoucnu ještě nějaký testy dělají 😂

klokanka31
20. zář 2023

@magdaveselkova Nám pediatr řekl že se to už nedělá a jestli chceme vědět krevní skupinu, že bysme si to museli zařídit a zaplatit sami...

miryp
20. zář 2023

@magdaveselkova aha, takže ani v tomto není zakopaný klíč 😂 Ale je fakt, že ve výsledku ti ta informace není k ničemu, pokud by bylo třeba řešit krevní skupinu ze zdravotních důvodů, stejně si udělají nový náběr a nebudou se spoléhat na informaci v propouštěcí zprávě z porodnice... Také bych dětem nenechala nabírat krev jen kvůli tomu ;)

magdaveselkova
20. zář 2023

@klokanka31 koukám všude úplně jinak 😂