Ekologická domácnost - jaké prostředky používáte? Homemade i kupované

gabriela098
21. črc 2019

Holky, ráda bych se zeptala, jaké ekologické prostředky používáte v domácnosti, od vlastní výroby až po kupované prostředky.

merope
21. črc 2019

Osobně používám věci od Amwaye - mají na to nějaké eko-atesty, sice to není žádné 100% terno, ale mně vyhovuje, že se z toho neosypu, jak se mi z některých prášků dřív dělo.

magdanaty
21. črc 2019

Sonett

elviegirl
22. črc 2019

@martinkam22 Sody na prani nebo te jedlé? Díky

martinkam22
22. črc 2019

@elviegirl Sody na praní 🙂 cca na kilo sody 100g mýdla

elviegirl
22. črc 2019

@martinkam22 Díky, a k čemu ten perkarbonat? Používám jen mydlo a pr. sodu přesně v tomto poměru.

elviegirl
22. črc 2019

@pipi_puncocha Fakt myslím, ze latkovky bezpochyby lepší; vč těch nejlepších eko jednorazovek.Uz jen v tom opakovaném použití. Co se týká prani - dá se i spol s jiným prádlem a pracku kvůli tomu novou nekupujes, susicka není třeba. Technologie, materiál a původ - je už dostupná spousta czech made značek, některé šíji z eko materiálů. Popr se dá šít svépomocí z recy materiálu. Výroba i distribuce jednorazovek má také velký dopad na živ. prostředí a nějakou uhlíkovou stopu. Daji se pořídit i bazarove- dle mě ideál co do udržitelnosti spotřeby. Jinak urco lepší ty eko jednorázové než pampersky. 🙂👍

drep
22. črc 2019

@pipi_puncocha látková výbava se dá v pohodě sestavit jen z českých značek (za mě breberky, unuo, vyrobeno elris, fox plenky, lillybe a slovenské bambiroxy). Ona ta spotřeba vody je okometricky víc vidět na praní, ale už k výrobě plenky (jakékoliv) je potřeba vody fakt hodně, akorát igelitovku pak rovnou vyhodíš. Ale pro férovost přiznávám, že mám nějaké bazarové zahraniční, protože all in one prostě české firmy v té kvalitě nedělají a můj muž odmítá přebalovat čímkoliv jiným

zelnahlava
22. črc 2019

Sodu, ocet, citron, kyselinu citronovou, prdopeč

bayt
22. črc 2019

@drep Já mám teď nějaké all in one Bamboolík a nepřijdou mi špatné.

bayt
22. črc 2019

@elviegirl Pokud budeš kupovat opravdu eko rozložitelné pleny a zkusíš je dokonce kompostovat sama, tak jsou na tom líp jak látkovky...

drep
22. črc 2019

@bayt ony nejsou špatné, to netvrdím, já mám třeba jedny majab a taky jsou v pohodě.Ale když to porovnáš s Milovia, tots bots, blueberry, bumgenius a těmahle hochnóbl značkama, tak to je fakt trabant a mercedes. Zvlášť bumgenius a tots bots jsou úplně tenounké, daní za to samozřejmě menší savost, v tom jsou prý nejlepší blueberry simplex organic, ale jedna stojí přes 700,- tak jsem se ještě neodhodlala.

bayt
22. črc 2019

@drep To je docela dobré, a je to alespoň z Evropy? Na synka už na to kašlu, ale na případné druhátko...

utrikocku
22. črc 2019

@gabriela098 používám místa avivaze machadlo od Sonnetu mají levandulove a pomerančové. Kupuji na econea a jemne to voní, i když dávám pote do susicky. Používam i práci gel od Sonnetu. Pak mě ještě napadá dávat bylinny pytlicek nebo dřevěné tyčinky namocene v EO přímo do skrine

pipi_puncocha
22. črc 2019

@drep @elviegirl díky moc. U nás bazarové pleny neprojdou, oblečení máme z druhé ruky, nábytek zřejmě taky budeme mít, ale pleny manžel nezkousne. Ale zbydou nám (snad) na další děti. 😊 zatím se mi právě líbí ty AIO od Bamboolika nebo prostě takové "blbuvzdorné," že to zvládne kdokoliv bez zaučení, já bych si troufala i na klasické čtverce, ale ostatní tolik ne.

katka_nedo
22. črc 2019

Feel eco

podaji
22. črc 2019

@bayt nechci brát nikomu iluze ale pocurane plenky opravdu nezkompostuje.

gabriela098
autor
22. črc 2019

@pipi_puncocha já mám obyčejné čtverce a když máš plenky naskladane, tak je ostatní jen dají do svrchnich kalhotek a nemusí se bát. I ten sklad je jednoduchý, ale klidně můžou být o složitější.

martinkam22
22. črc 2019

mě přijde, že s perkarbonátem je prádlo více bílé a líp to odstraňuje skvrny 🙂 někde sem četla, že je i dezinfekční.

bayt
22. črc 2019

@podaji jasně že jde, nebo tedy třeba známá to tak dělá....

hany_bany
22. črc 2019

@martinkam22 ano, je desinfekční, v horké vodě se rozkládá a uvolňuje aktivní kyslík. Perkarbonatem se dají i sterilovat láhve apod. A je taky skvělý na vyčištění zašlých hrnků.

hany_bany
22. črc 2019

Já teď teprve na ekologickou domácnost přecházím, napíšu sem pár věcí, co používám:
Na praní bílého domácí prací prášek (soda, nastrouhané mýdlo, perkarbonat+taed). Na barevné jak dodělám Persil, tak zkusím u nás v bezobalu koupit Tierra verde prací gel. Skvrny předepírám žlučovým mýdlem. Místo aviváže ocet. A nejlepší je, když můžu prádlo pověsit ven a voní sluníčkem 🙂
Domácí prášek do myčky se mi neosvědčil, tak používám běžné tablety. Jako leštidlo si připravuji 5% roztok kyseliny citronové. Je to skoro zadarmo, funguje to a nesmrdí. Jar taky používám běžný, ale např. na skleničky žádný.
Sprcháč, tekuté mýdlo a šampon postupně nahrazuji tuhými variantami. Tampony jsem nahradila kalíškem a u dětí částečně látkuji...
Díky za hezký námět k diskuzi 🙂

zuzinazuza22
22. dub 2021
Uživatel zuzinazuza22 je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od zuzinazuza22.

Já už všechny čistící prostředky vyměnila za eko, stejně tak prací prášek a aviváž. Teď zrovna sháním filtr na pitnou vodu. Podle rozboru vody naše voda obsahuje hodně dusičnanů, takže teď kupujeme vodu balenou, ale nechci to tak dělat napořád. Máte někdo nainstalovaný filtr na pitnou vodu? Jak jste s tím spokojení?

lenanna
27. dub 2021
Uživatel lenanna je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od lenanna.

@zuzinazuza22 My nad takovým filtrem taky uvažujeme, tak jestli se vám to někomu osvědčilo dejte prosím vědět

evsi88
27. dub 2021

@gabriela098 nebo já teď na prádlo zkusila dm nature a moc pekne voni👍 Používám na stridacku s feel eco 🙂 za mě parada! Takové ty klasické avivaze od porodu nemuzu, rve mi to nos

hadektana
29. dub 2021

@zuzinazuza22 Máme pod linkou nainstalovaný filtr Dionela FDN2 a jsme fakt spokojení. Kontrolovali jsme přefiltrovanou vodu na obsah dusičnanů a snížil se skoro na nulu. Vodu z filtru používám na pití a vaření, točím si jí z tzv. Třetího kohoutku a na mytí nádobí apod. používám vodu z normálního kohoutku.

zuzinazuza22
30. dub 2021
Uživatel zuzinazuza22 je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od zuzinazuza22.

@hadektana A jak dlouho takový filtr vydrží? To si člověk může nainstalovat sám?

hadektana
1. kvě 2021

@zuzinazuza22 Po roce by se měl filtr regenerovat a instalovali jsme si ho sami. Nechali jsme si, ale právě od té firmy Dionela poradit s výběrem filtru. Je to česká firma, filtry vyrábí u nás což byl jeden z hlavních faktorů proč jsme si vybrali tenhle filtr.

zuzinazuza22
1. kvě 2021
Uživatel zuzinazuza22 je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od zuzinazuza22.

@hadektana Už koukám na jejich stránky, tak moc díky za tip. Vypadá to dobře, koukám, že dokonce prošli Dtestem. Tak si asi taky necháme radši poradit jaký filtr.

hadektana
1. kvě 2021

@zuzinazuza22 Nemáš za co, myslím, že lepší filtr nenajdete, my dělali docela velký průzkum než jsme ho koupili.

kkkt
1. kvě 2021

@gabriela098 rada se podivam na moznosti. Ja ted pouzivam Vajíčko na praní Ecoegg a jsem spokojena 🤩