Jak moc se váš partner stará o dítě?

saurek
15. čer 2021

Zdravím všechny. 🙂

Chtěla bych se optat těch z vás, které máte děti... Jak často a jak moc se o ně vaši partneři starají? S čím vám ohledně dětí pomáhají? Kolik s nimi tráví času?
Jde o to, že máme s manželem syna, je mu teď 10 týdnů. Přijde mi, že je veškerá péče o něj na mě, 99% času se mu věnuju já, a manžel se k tomu moc nemá. Když je syn hodný, tak za ním manžel přijde, a povídá si s ním, chová ho, ale když pláče, tak je to na mě. Spím s malým v ložnici, chlap je v obýváku, a má klid. V sedm se za námi zaklapnou dveře, a jsem na to zase sama. Uspávání - já, koupání - já, přebalování - já, krmení - já...
Chtěla jsem se proto optat, jak to vypadá jinde. Doma už jsem to s chlapem řešila, bohužel mu ale přijde, že to není pravda.

Třeba pro příklad, včerejší situace. Přijel z práce v 10, od 12 si venku na sporáku škvařil sádlo. U toho cigáro, pivo, hry na mobilu. Já mezitím se synem. V šest jsem koupala, a chlapovi volala, ať za námi pak přijde, aby ještě pobyl s malým, než usne. Na to mi řekl, že se musí najíst... Tak čekám, čekám a nic. Nepřišel. Když jsem šla za ním do obýváku, tam ležel, a koukal na Futuramu.

saurek
autor
15. čer 2021

Abych mu neubírala kredity, tak se snaží pomoct doma - vaří tak 1-2x týdně, stará se o zahradu. Ale já bych radši, kdyby byl se synem. Nechci být nevděčná, ale představovala jsem si to všechno trochu jjnak. :(

areh
15. čer 2021

@saurek když chlapi s takhle malým prckem nic moc nezmůžou. Můj se ho bál koupat, přebalila jsem ho asi 10x rychleji 🤭, kojila jsem ho a u kojení mi většinou usnul, nikdy nebyl s kočárkem venku. Ale čím je starší, tím víc se zapojuje do péče. Teď mám 2 děti - 3 a půl a 9 m. O mladšího se starám já o staršího často on, hlavně v době uspávání nebo když potřebuju uvařit, jdou ven a pod. Neboj, bude to lepší až prcek začne víc reagovat na svět 🙂

saurek
autor
15. čer 2021

@areh děkuju mockrát za uklidnění. 😊 Jak píšeš postupně se to pomaličku zlepšuje, ale bylo mi líto, že je manžel se synem tak málo. Přeci jen je malý jenom jednou. Jsi moc hodná. 😊

jk93
15. čer 2021

Pokud se stará aspoň o ty ostatní věci v domácnosti, tak bych to asi nechala být, oni chlapi na ty malý mimca ještě úplně nejsou 😅 Teda jsou samozřejmě i výjimky, spis asi záleží na tom, jak jste si to doma nastavili. Můj manžel chodí od pondělka do pátku od rána do večera do práce, ja jsem na mateřský, takže o malou se starám od narození taky skoro úplně sama, přesně jak píšeš, prebalovani a koupání a v noci, ale nikdy mi to nevadilo a počítala jsem s tím dopředu, manžel se s malou těch par hodin po práci pomazli a pohraje si, o víkendech chodíme společně na procházky nebo jedeme někam na výlet. Spí teda s nami v ložnici i v posteli, má dost tvrdý spaní, takže mu buzení nevadí, teď spime dokonce v posteli všichni tři a v pohodě 😊 V noci mi bohužel ani pomáhat moc nemůže, mala je furt kojena a tuhle potřebu ji nedokáže zajistit 😅 Byla bych v klidu, až bude mimco větší, bude to zas jiný, nebo si spolu promluvte, ze sis to představovala jinak a nastavte si, jak se budete starat oba 😊

jako_mala_holka
15. čer 2021

Manžel se stará o malou od narození normálně, klidně prebalil, koupali jsme vždycky spolu, nakrmil, šel s ní na procházku o víkendu, uspal ji nebo k ní vstal... Nikdy se nevymlouval, že neví to nebo to, protože bych mu na to řekla, že se to dělá tak a tak, klidně mu to ukazu, navíc já se s těmi informacemi taky nenarodila 😁 hned v porodnici si ji pochoval, zkusil přebalit... Jsem za to fakt ráda
Někdy teda mrčí, že se nevyspal, protože jsem dala k ránu malou do postele dospat k nám, ale do obýváku jít nechce a je schopný jít spát i o půlnoci, takže to je spíš jeho minus 😉😄

jako_mala_holka
15. čer 2021

A domácnost je taky i jeho, takže tam taky není problém, já udělám přes den, co stihnu a on případně večer třeba vytre, nebo o víkendu vysaje, prostě co je zrovna potřeba

michaela666
15. čer 2021

Manžel od začátku uspával, když byl doma a pak usnul s malou. Nejdřív se bál převlékat, že jí ublíží ( overalky přes hlavu nesnášel 😃). Teď má skoro 5 měsíců a až na koupání zvládá všechno, ale sám se do toho nehrne, když jsme doma spolu. Jedno dopoledne o víkendu s ní vstává a stará se dokud nejde dopoledne spát. Jak malý poroste zlepší se to. Některý chlapi mimina moc neberou, dokud se s nimi nedá dělat blbiny.

janety32
15. čer 2021

Ono ti může být jedno, jak to funguje jinde - důležité je, že tobě nevyhovuje, jak to máte teď nastavené a když to nezměníte, tak budeš časem akorát frustrovaná a utahaná... Některá maminka má radši celou péči o mimčo pod svým palcem a jiná považuje za standard, že se otec postará, když může...Aby mě nechal s mimčem samotnou a šel se koukat na seriál fakt nehrozí...Primárně taky dělám vše já, když jsem na rd, ale stejně tak on malou chová, vozí, uspí, přebalí, společně koupeme apod. A to není nějaký ňuňací miminkovský typ, prostě chápe, že je to všechno práce, která může být pro jednoho člověka náročná, když si od ní neodpočine celý den a noc...

malinkaelinka
15. čer 2021

Manžel je báječny táta, nicméně tyhle první tydny až měsíce se staral spíše prakticky. Prebalil, koupal nerad, protože mu dcera plakala, pochoval, pomazlil, ale všechno tak opatrně. Co musím vyzdvihnout, že jsem si mohla odejít. Nechala jsem jim odstrikane mleko a každý týden jsem někam vypadla - k fyzio, do sauny, na nákup do drogerie ( jidlo obstarával manzel).... co vidím zpětně jako chybu - někdy jsem ho zbytečně odhanela - já si to udělám, ty nevíš jak atd.... teď jsem na rozsypani s druhym a s dvouletou dcerou tráví čas hlavně manžel. Co jsem přestala kojit, koupeme a uspavame na střídačku a prospiva to všem. Co podnikat nejake spolecne aktivity? Výlet ,procházka, jít společně třeba jen na zmrzku. Co jase rádi dělali dřív? Můžete k tomu pribrat miminko? To nám od začátku hodně pomáhalo, fakt aktivity jako rodina, dceři byly necele dva měsíce, když jsme poprvé vypadli na prodlouženy vikend a pak každý pobyt mimo domov nás pěkně stmeloval. Ale bylo mnoho mnoho mnoho chvil a období, kdy jsme si v těch rodicovskych rolích prisli bezradni. Oba. Chce to cas, je to úplně nová životni situace.

kikca88
15. čer 2021

@saurek manzel se s peci zacal vice zapojovat az deti byly starsi😄, on k tem mrnatum nema nejaky velky vztah, proste nevi co s nima, tez mam ted cca 10 tydenni miminko, kdyz mu ho dam do ruk , tak ho pohlida, zazpiva mu. Vice se venuje starsim holkam a to bych rekla, ze fakt casto, uci je basnicky, cte jim, hraje si s nima. Urciteto u vas bude stejne😄.

lenatko91
15. čer 2021

Manžel mnohdy dceru (1,5 roku) přes den ani nevidí, průměrně je s ní třeba 20 minut denně. Musím mu vyloženě říct, aby ji pohlídal. A to s ní stejně většinou sedí u TV. Sám od sebe se jí nevěnuje. Ale zas už jsem si zvykla, on má jiný pohled na výchovu, fyzický trest je pro něj normální, tak jsem i ráda, že s ní moc není a já můžu dceru vychovávat po svém. Holt mám doma ten starší model, kdy má chlap z domu vštípené, že on vydělává a maká kolem domu a ženská dělá všecko ostatní.

pellullinka
15. čer 2021

prvni dve deti mam s byvalym manzelem a bylo to presne jak rikas, vse jsem delala ja. vykoupal tak 1x za mesic, neprebaloval. s kocarkem nechodil…. moc se to nezlepsilo ani s vekem deti. Kdyz sem nekam sla a potrebovala, aby byl s detmi on, musela jsem vse pripravit, jidlo, plenky atd. aby on nemusel nic. kdyz sem se vratila, tak borcus, ale ditko obstarane. Nevaril. Ted mam treti dite, s jinym partnerem a vse je uplne jinak. Od narozeni kazdy den koupal, sam od sebe, prebaluje od narozeni. V sestinedeli nam varil. V noci, kdyz mala plakala se snazil pomoct a choval. Sam od sebe si vezme malou do kocarku, take od narozeni… proste uplne jine. Podle me aegument, ze co chlap s miminem, mi prijde mimo. Ted vidim kolem sebe, ze uz je dnes spousta tatinku, kteri se detem venuji a pomahaji sve zene. Jasne, kdyz je vecer v praci, tak ji tezko vykoupe… ale kdyz to jde, snazi se.

lovemusicsun
15. čer 2021

Manžel se stará o holky téměř pořád, když je doma. Koupe každý den, utírá prdelky, hraje si s nima, přebaluje, převléká, krmí, uklízí po nich.. co je potřeba. Ale když byly takhle malé jak popisuješ, tak to bylo také omezené. Já věčně kojila nebo uspávala, miminko je přece jen víc s mámou. Ale jak začalo víc reagovat a už nebylo tak křehké, tak se manžel zapojil rychle. Ale vzpomínám si, že minimálně každý den vynášel pleny, umýval a uklízel vaničku po koupání, uspával miminko večer, abych si mohla jít dřív lehnout. Takže nějaké menší pomocné činnosti určitě zastal.
Zas ale abych ho nevychválila do nebes, můj manžel nevaří. Umí jen něco usmažit nebo udělat palačinky a i to mu trvá takovou dobu, že to jíme v době kdy mají jít holky spát. Takže já se starám o kuchyň, nákupy a vše s tím spojené. A to mě občas dost vyčerpává, někdy bych si to vyměnila..
Každý to má jinak, důležité je, abyste se nějak sladili a domluvili. A doporučuji to udělat hned teď než čekat až se to stane normou.

felixfelicis
15. čer 2021

10 týdnů je ještě malicky miminko, je křehký a buď kouká, nebo breci, nic moc se toho s ním ještě neda 🙂, tak bych to manzelovi nevycitala, pokud se podílí na péči o domácnost, přijde to postupně. V tomhle věku manzel koupal, ale jinak se nechaly pochovat pár minut a zase chtěly stejně ke mně. Teď už je normalne bere ven, sportu je s nima, od roka a 3/4 nejstaršího a roka a 1/4 prostředního s nimi jezdi na víkendy, uvaří jim, sam jim zabalí veci.

luhana
15. čer 2021

@saurek
Mame stejne stareho syna. Partnera mam hodneho, s malym se pomazli, pochova a pomaha s koupanim. Ale treba neprebalil ho nikdy. Spim s malym vedle v pokoji, protoze noci s nim jsou narocne a vycerpavajici. Tak bych ocenila, kdyby ho treba vyvezl ven s kocarkem, abych si mohla chvili odpocinout. K tomu se ale nema. Vim ze chodi unaveny z prace, ale jednou -dvakrat tydne by se hecnout mohl. Neboj, nejsi v tom sama. Ja myslim, ze nase chvile teprve prijde a ti chlapi se vic zapoji, az budou kluci vetsi 👍🤗

svorly
15. čer 2021

Na to bych napsala asi jesno- Co proboha čekáš, že by měl ještě dělat? 🤣

drep
15. čer 2021

@svorly nevím, cokoliv? Můj muž kromě kojení dělal úplně všechno. Choval a mazlil, přebaloval, převlékal, chodil s kočárem, koupal. Máme společné dítě, máme společnou domácnost, tak se staráme oba.

tinaprofi
15. čer 2021

Vaří, pere, každý večer uspava děcka, ráno s nima vstává. Nakupuje, chodí s nima ven atd atd... Je to prostě dobrej táta 🙂

klokanka31
15. čer 2021

@saurek U nás bylo to samé když byla naše dcera hodně maličká. Ale postupně se sám chtěl všechno učit, krmit, přebalovat, oblékat...Dnes je malé 13 měsíců, když chci tak se o ní postará, jen na koupání nemá odvahu. Ale i u toho pomáhá, donese a odnese vaničku, dupačky, osušku...

konaa
15. čer 2021

@saurek můj chlap se stará stejně jako já, přebalí, nakrmí, obleče, vykoupe... Samozřejmě ve chvíli, kdy přijde z práce a já mám možnost udělat věci kolem domácnosti (malej vyžaduje neustále pozornost, jsou mu necelé 4 měsíce). Spíš z toho mám špatný svědomí, že chodí do práce a potom kolem malýho, ale on to prej má jako terapii a s malým zapomene na problémy v práci, takže ho to baví 😁 ale znám chlapy, co mají heslo, že oni vydělávají a ženská se stará...

klokanka31
15. čer 2021

@saurek A musím říct že i s domácností mi pomůže když je doma, vyčistí klec králíkům, umyje koupelnu, vyluxuje, umyje nádobí...a s malou si rád hraje, teď ho dost baví si s ní stavět kostky ☺

carmenz
15. čer 2021

Můj muž mě vystřídal, když malá brečela, koupal s námi a ven v kočárku ji taky vzal. Moc nemusel přebalování 💩 Ale jinak kromě kojení mě zastoupil ve všem. Samozřejmě v noci jsem se starala já, ale občas byl večer, kdy malá plakala a plakala třeba do 4 do rána, tak to pak vstal a vyměnil se se mnou. Škvaření sádla a cígo oukej, ale tu Futuramu bych mu vytkla, jak se znám 😀 Prakticky u koupání chyběl, jen když byl v práci, nebo já s malou u našich.

Doma vyluxoval, nebo nám udělal snídani. Vaření a zbytek většinou já, on dělal ty venkovní práce (sekání atd.).

On má už dvě velké děti a až se mnou, když se podílel na péči, uznal, že se dřív choval asi jako k*kot 😅

jjasmina
15. čer 2021

@saurek buď ráda, že aspon doma pomáhá, u nás je to jak pres kopirak, ale s nalou se hraje, vaří, uklizi a vydělává prachy, ale občas mě taky sere, že s ní sám bejt nechce a aspoň na chvíli nevypadnou 🙂

sigyn
15. čer 2021

Děti jsme chtěli oba, tak se oba i stejně staráme. Manžel od narození dítka zvládne to co já, však na to stačí jen 2 ruce a nohy. (kromě kojení logicky).

barmil
15. čer 2021

@saurek manžel se teda stará od narození, a to chodí 25h služby. Spíme všichni v ložnici, syn teď bude mít rok, nikdy nechtěl, abych byla se synem jinde a to máme pro syna pokojicek, kde je i normální dospělá postel a nechtěl, abysme tam byli, ani když synovi rostly zuby a manzel rano v 6sel do sluzby. Od narození prebaloval, oblékal, nosil.. V 3tydnech jsem mela zanet prsu, horecky, jen jsem ležela a kojila, o syna se staral uplne sám, do toho varil, všechno. Sám se chtěl od začátku zapojit a starat se, nechal si vše ukazat, vysvětlit. Teď si se synem hraje, vyčistí mu zuby, ostříha nehty, uvari jidlo.. Kromě kojeni me zastoupí ve všem, chodí spolu ven, jsou sami doma, když jdu třeba ke kadernici, zvládnou spolu i uvarit, najist se a uloží ho, čtou si, staví z kostek, jezdí spolu na kole, hrajpu si s míčem. . Syn ho zbožňuje a je radost vidět, že není fixovany jen na mě a ma hezky vztah s náma oběma.
A doma děláme oba všechno, prostě kdo zrovna má náladu /čas, tak nakoupi, uvari, uklidí.. Nijak si to nedelime, přirozeně to vyplyne z aktuální situace a vše je v pohodě. Uklizeno, navareno a vsichni spokojeni.

keksik002
15. čer 2021

@saurek manžel chodí 15dni v měsíci do práce na 16tky..takže ve dnech volna, hraje si se synem, chodí na vycházky, vodí do školky, večer vykoupe 🙂 plus navíc když je doma, tak uklidí, nakoupí.. Za mě by to mělo být normální, není to přeci pomoc tobě, ale dítě je i jeho a domácností taky 🤔

lilian2111
15. čer 2021

Manžel pomáhal od miminka. Koupal, krmil, vzal mimino, kočár a na dobrý 2-3h vzal prcka ven.
Pomáhá i teď s většíma. A když se nevěnuje zrovna jim, tak jde nakoupit, poklidí… děti i domácnost jsou vás obou. Asi bych nesnesla chlapa co s ničím nepomůže.

konidana
15. čer 2021

@saurek manžel se více začal zapojovat až když jsem podruhé otěhotněla, tzn v 15. m. dcery. Od roka a půl ji bral někam na výlet klidně na celý víkend. Malé miminko pochoval, výjimečně nakrmil, když už mělo příkrmy po půl roce, přebalit zkusil jednou, a už více ne. Na druhou stranu mladšího ve dvou letech přebaloval na dovolené běžně, když byl s oběma dětmi 5 dní úplně sám🙂 Od roka mladšího jsme se dokonce vystřídali na rodičáku.

zrzinda
15. čer 2021

Můj muž je v tomhle teda naprosto skvelej. Máme tříměsíční holčičku. Od narození koupe/prebaluje/hraje si/večer uspava, abych já mohla připravit večeři. Už jsem byla parkrat večer pryč s holkama, on byl s malou sám. Všechno ho hrozne zajímá - chodí s námi k doktorce, na vanickovani. Proste u všeho chce byt, protože si uvědomuje, ze mala rychle vyroste a jeho by mrzelo, kdyby u toho nebyl. Jedine čeho se boji, je stříhání nehtů, to nechává na mě.
Přes den je samozřejmě pece především na mě. Manžel pracuje z domova, takže se ale během dne přijde několikrát s malou pomazlit.
O víkendu se ale stará ale daleko víc, abych si já mohla odpočinout.
Až si občas říkám, ze kdyby mohl kojit, tak je lepší mama než já ❤️

petrasipkova1
15. čer 2021

Manžel s miminkama nijak extra nepomáhal, ani jsem nechtěla, byla jsem raději když vytřel, uklidil. Když jsem se sprchovala tak s nima dělal opičky, ale co taky jiného. Já miminko pořád kojila, nosila v šátku a uspávala. Procházky s kočárkem jsem milovala, to bych nikomu nepřenechala, max když byl doma chodili jsme spolu. Čím byly děti starší tím víc spolu trávili čas, jela jsem sama na nákup, atd. Od roka a půl mladšího syna se je s ním dopoledne doma muž, a já chodím do práce, většinou 4x týdně. Ted je malému 3 a od tatínka se nehne, vozí spolu dřevo, spravují věci, pracují na zahradě, jezdí spolu na kole a na výlety když je dcerka ve školce. Rozhodně bych netlačila na pilu, akorát si rozložíš vztah. Spíš bych dbala na to, aby chodil do práce, o dítě se zajímal, a podílel se trochu na domácnosti. - což dělá pokud škvařil sádlo a někdy vaří.