Jaké jméno se hodí k příjmení Světik více a proč?
Ahojky holky 🙂
Nemůžu se rozhodnout, jak pojmenovat mého syna, který brzy přijde na svět 😵 . Jsem typ člověka, pro kterého je strašně těžké se rozhodnout.. a čím víc možností, tím horší rozhodování 😀 Tak mně napadlo zeptat se vás... Neustále si opakuju různé kombinace jména a příjmení a jde mi z toho už hlava kolem 😅 😀
Takže, nejvíce uvažuji nad jmény Michal a Tadeáš. Mé příjmení je Světiková.. (š na konci jména vzhledem k příjmení se nebojím, brácha i tatka se jmenují Lubošové a nikdy s tím problém při vyslovování myslím neměli 😉 )
Co Vám zní líp? Michal Světik x Tadeáš Světik
Klidně napiště i nějaké jiné jméno, které by podle vás lépe znělo 🙂
Stručné shrnutí
- U příjmení Světik se jako nejvhodnější první jméno často uvádí Michal vzhledem k rytmu, srozumitelnosti a univerzálním zdrobnělinám (Míša, Michale, Miško).
- Jména na -áš (Tadeáš, Tobiáš, Matyáš, Tomáš) jsou v současnosti vnímaná jako módní a častá, což je častý důvod k preferenci tradičnějších jmen jako Michal, Jan nebo Jakub.
- Pomocné metody při nerozhodnosti zahrnují numerologii (uvedený web superko.com) a konzultaci s logopedem při obavách z artikulačních problémů.
Nejčastější otázky
Q: Jaké jméno se k příjmení Světik obvykle doporučuje?
A: Časté doporučení je Michal; jako další vhodná tradiční jména se uvádějí Jan, Jakub, Marek, Martin a Kryštof.
Q: Jaké nevýhody mají jména končící na -áš (např. Tadeáš) k příjmení Světik?
A: Uvedená nevýhoda je, že jména na -áš jsou aktuálně velmi rozšířená a mohou se ve školce či mezi vrstevníky opakovat; také někteří upozorňují na obtížnější artikulaci při spojení sykavek.
Q: Pomůže numerologie při výběru jména a kde ji zkontrolovat?
A: Numerologie byla zmíněna jako pomocná metoda a konkrétně byl uveden web superko.com pro výpočet vlastností jména v kombinaci s příjmením.
Q: Má význam řešit riziko ratchet/ráčkování nebo jiných řečových vad při volbě jména?
A: Někteří doporučují nevolit jména s opakujícími se obtížnými hláskami, ale zároveň bylo zmíněno, že logopedie funguje dobře a že se řeč lze učit i později.
Q: Stojí za zvážení mezinárodní varianta jména (např. Michael místo Michal)?
A: Ano; varianty jako Michael byly navrženy kvůli snadnějšímu mezinárodnímu užití a odlišnému rytmu při spojení s příjmením.
Q: Jaký vliv mají zdrobněliny při výběru jména (např. Míša u Michala)?
A: Zdrobněliny jsou často zmiňovány jako důležitý faktor; u jména Michal jsou běžné tvary Míša, Michale, Miško, které někteří rodiče berou v úvahu.
Závěry z diskuze
Shoda
- Většina hlasů preferuje k příjmení Světik jméno Michal z důvodu rytmu, srozumitelnosti a „nadčasovosti“.
- Jména na -áš (Tadeáš, Tobiáš, Matyáš) jsou vnímána jako módní a častá, což je pro některé rodiče negativní faktor.
Sporné názory
- Někteří rodiče preferují Tadeáše jako originálnější volbu, zatímco jiní považují Tadeáše za příliš běžné nebo obtížné na artikulaci.
- Někteří zastávají variantu Michael kvůli mezinárodnímu použití, jiní preferují tradiční český tvar Michal.
Otevřené otázky
- Jak silně by měly rodiče zohledňovat současné „módní“ trendy jmen při volbě jména pro dítě?
- Do jaké míry ovlivní případné řečové obtíže (ráčkování) volbu jména a kdy je vhodné konzultovat logopeda?
- Má numerologie reálnou vypovídací hodnotu při dlouhodobém výběru jména?
Zmíněné značky a firmy
superko.com, Mandžuková, Jméno jako osud
Zmíněné produkty a metody
Michal, Michael, Tadeáš, Tadeas, Tobiáš, Tomáš, Vojta, Jakub, Jan, Martin, Kryštof, Marek, Jiří, Filip, Richard, Alexandr, Mikuláš, Radoslav, Radovan, Eliška, Lukáš, Tereza, Matyáš, Elias, numerologie, logopedie, zdrobněliny
Místa a osoby
Mandžuková, Světik, Železný
Michal 🙂 (Chtěli jsme dát Tadeáše,Kryštofa a nakonec máme Filípka 🙂 U vás hlasuji za Michala 🙂 🙂 🙂
Michal, ale u mě je ten výběr jasný, jmenuje se tak můj syn a na tom jménu se mi hlavně líbí to množství tvarů, ve kterých se dá použít.
Urcite Michal, Tadeasu je ted fakt hodne a moc mi k prijmeni nezni. A ani ne Michael, je zbytecne dlouhe jako Tadeas. Takze Michal Svetik super.
Tak z těch dvou určitě MICHAL...jak píšou holky,Tadeášů je všude okolo hafa 🙂 Jinak je hezké i Jan,Martin,Jiří...🙂
já bych z těch dvou volila určitě Michala, kdyby bylo na mě, tak jen s malou obměnou na Michael Svetik.
Za mě Michal. Je to hezké jméno, víc se hodí a mezi jeho vrstevníky se to jméno určitě nebude opakovat tak často jako Tobiáš Tadeas apod. Ve školce už jsme dlouho žádného Michala neměli. Zato -ášů je tam mraky.
Taky Michal, to je nadčasové. Teď je většina chlapečků - áš, bude se to plést ve škole a když je něco tak moc in, bude to zase jednou out, asi jako naší tatínci jsou často -slavové (i ten můj🙂) a teď nikde žádný Sláveček
Za me urcite Michal. Je jich sice asi vic nez Tadeasu, ale Tadeas, Tobias, Elias jsou ted strasne modni jmena a ja tyhle modni vlny proste nemam rada...
U Michala se mi nelíbí zdrobněliny, jsou takové na můj vkus zženštilé - hlavně Míšo. 😒 A já bych nechtěla celý život synovi říkat Michale, hrozně to k tomu sklouzává, pokud nechcete zženštilé patvary jako Michálku, Miško, Míšo, Mišáku apod. Měla jsem jednoho Michala ve školce a opravdu mu chudákovi věsměs všichni říkali jen Michale, prostě to k tomu sklouzáválo. Tadeáš se s příjmením nijak zvlášť nebije, ale jsou i lepší varianty a je to pak už jen o vkusu daných rodičů. 🙂 My jsme měli při těhotenství pro kluka vybraného Kryštofa, ale já strašně věřila, že to bude nakonec holka, protože ty zdrobněliny jsou stejně blbé jako u Michala, ale tatínek si strašně přál Kryštofa, nakonec to byla Viktorie. 🙂 Nebála bych se ani hlásek, s kterými mají děti problémy, dneska logopedie funguje výborně a když člověk chce, může se naučit správně mluvit i ve 30. 🙂
K příjmení Světlik se hodí spousta jmen. Osobně si taky myslím, že Tadeášů, Tobiášů, Tobiasů, Matyášů a Matyasů je požehnaně, tak bych volila toho Michala... Ale i Jakub Světlik, Jan Světlik... Kryštof...
Z těchto dvou rozhodně Michal. Výslovností bych se nezabývala, mladší má jméno Richard a příjmení nám začíná na D a všichni nás od toho odrazovali, že to je blbá kombinace, a stejně jsme do toho šli a myslím, že to problém nebude.
Jinak mně osobně se líbí spíše honosnější jména, dala bych třeba Radoslav nebo Radovan. Ale to je asi na každém, jaký má vkus a co se mu líbí 🙂. Někdo na taková jména vůbec není a má raději třeba tradiční jména (vyslechli jsme si od švagrové, že máme "divná" jména :D). Mám dva syny - kromě Richarda ještě Alexandra - a pro třetího (pokud bude) bych chtěla Mikuláše, jenže to se teď taky nějak moc začalo rozmáhat, tak nevím :(...
Michal, nebo ještě líp: Michael Světlik - podle mě se to lépe vyslovuje a zdrobněliny jdou používat stejné...
Michal, to jméno se mi líbí a mám ho vybrané taky pro chlapečka, kdyby byl 🙂
Michal,né proto,protože se tak jmenuje i můj syn,ale k tvému příjmení se hodí lépe 🙂.A také má množství pěkných zdrobnělin 🙂

Jak už tu někdo psal - Michael místo Michal 😉
Než Tadeáš se mi pak více líbí Tobiáš 🙂